ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2016 р. м. Чернівці справа № 824/7/16-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Спіжавки Г.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Бідней О.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Чернівецької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернівецькій області про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС України в Чернівецькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску №0106971703 від 12 листопада 2015 року штрафу у сумі 18127 грн. 48 коп. та пені в розмірі 2991 грн. 65 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що вніс кошти по сплаті єдиного внеску на рахунок №37190204002412, а не на потрібний рахунок № 37193201002412, однак дана обставина не може бути підставою для застосування штрафу, оскільки перерахування коштів по сплаті ЄСВ здійснювалось у визначений законом строк, що свідчить про виконання зобов'язання зі сплати єдиного внеску.
Тому, на думку позивача, помилка в зазначенні рахунку при перерахуванні єдиного внеску, за звітний період січень-лютий 2015 року на рахунок за фізичну-особу підприємця, а не на рахунок за найманих працівників, не змінила суті сплачених зобов'язань, а потягла за собою неправомірне нарахування відповідачем штрафних санкцій та пені.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі та просив суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач надав суду письмові заперечення, відповідно до змісту яких вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд у задоволенні позову відмовити повністю. Зазначає, що відповідно до ч.3 ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) кошти, що надходять від сплати єдиного внеску та застосування фінансових санкцій відповідно до цього Закону, не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів та використовуватися на цілі, не передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідач вважає, що помилка позивача не може бути достатньою підставою для звільнення від застосування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату, тому що законами, що регулюють збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не передбачено жодних пільг та умов звільнення від їх сплати.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позову та просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Ухвалою суду від 31.05.2016 р. занесеною до журналу судового засідання здійснено заміну державної податкової інспекції у м. Чернівцях Головного управління ДФС України в Чернівецькій області її процесуальним правонаступником - Чернівецькою обєднаною державною податковою інспекції Головного управління ДФС України в Чернівецькій області (далі - відповідач).
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ФОП ОСОБА_3 зареєстрований та перебуває на обліку у Державній податковій інспепекції у м. Чернівцях ГУ ДФС у Чернівецькій області та є платником єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с. 8-9).
Як видно із матеріалів справи, позивач за січень 2015 року та лютий 2015 року при перерахуванні єдиного внеску вніс кошти єдиного соціального внеску на р/р №37190204002412, замість потрібного р/р № 37193201002412. Однак, в графі призначення платежу, вказав інформацію, а саме: 101; НОМЕР_1, ЄСВ 37,26% за січень 2015 року ОСОБА_3 та 101; НОМЕР_1, ЄСВ 37,26 за лютий 2015 року ОСОБА_3.
09.07.2015 року ФОП ОСОБА_3 було направлено лист відповідачу, в якому останній просив помилково сплачені кошти ЄСВ на підприємця 34,7% з рахунку 37190204002412 перенести на рахунок ЄСВ з найманих працівників 37193201002412.
12.11.2015 року начальником Державної податкової інспекції у м. Чернівцях ГУ ФС у Чернівецькій області на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування вирішив застосувати до ФОП ОСОБА_3 штраф в розмірі 20 % з 01.01.2015 року в сумі 18127,48 грн. та нарахувати пеню за період з 23.12.2014 року до 10.11.2015 року в розмірі 2991,65 грн (0,1% від суми недоїмки) (а.с. 22).
Вирішуючи спір по суті, до вказаних правовідносин суд застосовує положення законодавства, які діяли на момент їх виникнення.
Відповідно до п.2 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообовязкового державного соціального страхування в обовязковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування.
Згідно з положеннями п. 31 ст.1 Закону № 2464-VI органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.
Пунктом 8 ст. 9 Закону № 2464-VI передбачено, що платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Пунктом 11 ст. 9 Закону № 2464-VI зазначено, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються: фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Пунктом 10 ст. 25 Закону № 2464-VI визначено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до абз. 2 п. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів, Міністерства фінансів України №493/815 від 19.09.2013 року (далі - Положення), розрахункове обслуговування Міндоходів та територіальних органів Міндоходів здійснюється органами Казначейства відповідно до умов договорів між органами Казначейства і власниками рахунків згідно з вимогами порядку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики.
Відповідно до п. 3.1 Положення страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719, відкриті на імя територіальних органів Міндоходів в управліннях (відділеннях) Казначейства.
В п.1 Положення зазначено, що державна фіскальна служба України (далі - ДФС) та її територіальні органи в областях, місті Києві, Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міста Києва), районах у містах, обєднані та спеціалізовані державні податкові інспекції ДФС (далі - територіальні органи ДФС) відкривають в органах Казначейства небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування" (далі - рахунок 3719) для зарахування та розподілу страхових коштів.
В абз. 3 п.2.1 Положення вказано, що рахунки 3719 відкриваються Міндоходів на балансі Державної казначейської служби України (далі - Казначейство України) та територіальним органам Міндоходів - на балансі головних управлінь Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головні управління Казначейства).
Згідно п. 5.1 Положення "Звіт про надходження страхових коштів" формується органами Казначейства, в яких відкриті рахунки 3719, і надсилається:
до відповідного головного управління Міндоходів;
Казначейству України для подальшої передачі Міндоходів.
Судом встановлено, що позивачем здійснювалися дії по перерахуванню єдиного внеску за січень-лютий 2015 року. Тому, на думку суду, здійснення позивачем помилки в р/р під час перерахування ЄСВ в строк, встановлений пунктом 8 ст.9 Закону, не може бути підставою для застосування штрафів, передбачених ч.10 ст.25 та п.2 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI.
Оскільки при сплаті ЄСВ суми зараховуються на казначейський рахунок, то помилкове зазначення р/р у платіжному дорученні під час сплати суми ЄСВ не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату ЄСВ у строк п.8 ст.9 Закону№ 2464-VI, а відтак і для застосування пені та штрафу відповідно до ч.10 ст.25 та п.2 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено правомірності прийняття рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску №0106971703 від 12 листопада 2015 року штрафу у сумі 18127 грн. 48 коп., та пені в розмірі 2991 грн. 65 коп., тому суд задовольняє адміністративний позов.
Питання про розподіл судових витрат у справі вирішується судом відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки, позивачем за заявлені вимоги майнового характеру було сплачено судовий збір у розмірі 487,20 грн., що підтверджується квитанцією №4 від 29.12.2015 р., - на його користь необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернівецької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернівецькій області судовий збір у розмірі 487,20 грн.
На підставі викладеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску №0106971703 від 12 листопада 2015 року штрафу у сумі 18127 грн. 48 коп. та пені в розмірі 2991 грн. 65 коп., винесене Чернівецькою об'єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Чернівецькій області.
3. Стягнути на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Чернівецької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернівецькій області судовий збір у розмірі 1378 грн.
У відповідності до ст.ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Г.Г. Спіжавка
Постанова в повному обсязі складена 06 червня 2016 р. (04.06.2016 р. - 05.06.2016 р. - вихідні дні).