Харківський окружний адміністративний суд УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про повернення позовної заяви
15 червня 2016 р. Справа №820/2931/16
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Полях Н.А., розглянувши адміністративний позов Приватного підприємства "ОСОБА_1 Плюс", фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 Муртуз-Огли, фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Харківської районної адміністрації Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі, Приватне підприємство "ОСОБА_1 Плюс" фізична особа - підприємець ОСОБА_2 Муртуз-Огли фізична особа - підприємець ОСОБА_3 звернулись до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківської районної адміністрації Харківської області , в якому просять суд:
- визнати протиправними дії реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції щодо припинення права оренди земельних ділянок: площею 39,0324 га, (для ведення товарного с/г виробництва), орендар - ОСОБА_2; площею 22,767 га., (для ведення товарного с/г виробництва), орендар - ОСОБА_2; площею 6,675 га., (для ведення товарного с/г виробництва), орендар - ОСОБА_2; площею 39,779 га. (землі водного фонду) орендар - ФОП ОСОБА_3; площею 81,2535 га. (для ведення товарного с/г виробництва), орендар - приватне підприємство "ОСОБА_1 Плюс"; площею 14,5382 га. (для ведення товарного с/г виробництва), орендар - приватне підприємство "ОСОБА_1 Плюс";
- зобовязати відповідача скасувати записи до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права постійного користування земельними ділянками: № 14343413 площа земельної ділянки - 39,0324 га. правокористувач мале колективне багатопрофільне підприємство "Зевс"; № 14340949 площа земельної ділянки - 22,767 га. правокористувач мале колективне багатопрофільне підприємство "Зевс"; № 14344018 площа земельної ділянки - 6,675 га. правокористувач мале колективне багатопрофільне підприємство "Зевс"; № 14345083 площа земельної ділянки - 81,2535 га. правокористувач мале колективне багатопрофільне підприємство "Зевс"; № 14345836 площа земельної ділянки - 14,5382 га. правокористувач мале колективне багатопрофільне підприємство „Зевс;
- зобовязати відповідача скасувати запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про припинення права користування земельною ділянкою: № 14106431 площею 39,779 га. (землі водного фонду) - орендар ОСОБА_3
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2016 року адміністративний позов Приватного підприємства "ОСОБА_1 Плюс", фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 Муртуз-Огли, фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Харківської районної адміністрації Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху та надано п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з моменту отримання копії ухвали.
Зокрема, ухвалою від 02.06.2016 року судом встановлено, що позивачі звертаються до суду з позовними вимогами до Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції та Харківської районної адміністрації Харківської області, проте в адміністративному позові позивач зазначає в якості відповідача тільки Харківську районну адміністрацію Харківської області, а тому позивачам надано строк для усунення недоліків позовної заяви, а саме на виконання вимог п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України запропоновано скоригувати суб'єктний склад відповідачів.
Відповідно до ч.1 ст.254 КАС України ухвала Харківського окружного адміністративного суду від 02.06.2016 року набрала законної сили, позивачами в апеляційному порядку оскаржена не була.
На адресу суду 14.06.2016 року від позивачів надійшов лист (вх.№01-25/23361), відповідно до змісту якого позивачі зазначають про те, що Реєстраційну службу Харківського районного управління юстиції ліквідовано, а тому зазначену структуру неможливо включити до складу відповідачів, оскільки функції реєстраційної служби передані до Харківської районної державної адміністрації, яка, на думку позивачів, є єдиним належним відповідачем у справі.
Суд зазначає, що з 13.12.2015 року вступили в силу Закони України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Вищевказаними законами передбачено передачу повноважень з державної реєстрації від територіальних органів Міністерства юстиції України на місця, у спірних правовідносинах функції щодо реєстрації прав на нерухоме майно передано від Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції до Харківської районної державної адміністрації Харківської області.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304-р "Про припинення надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб підприємців деякими органами
державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції" відповідно до підпункту 3 пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 26 листопада 2015 р. № 834-VIII Про внесення змін до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та підпункту 7 пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 26 листопада 2015 р. № 835-VIII Про внесення змін до Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань підтримано пропозицію Міністерства юстиції та припинено надання утвореними ним органами державної реєстрації адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб підприємців, а саме Харківським районним управлінням юстиції.
Тобто, функції щодо реєстрації речових прав на нерухоме майно у спірних правовідносинах наразі здійснює Харківська районна державна адміністрація.
Суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 р. № 17 "Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції" передбачено ліквідувати Державну реєстраційну службу та Державну виконавчу службу, поклавши на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), з питань державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договорів комерційної концесії (субконцесії), з питань реєстрації (легалізації) обєднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообовязкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як субєктів інформаційної діяльності (пункт 1).
Згідно з п.2 вищевказаної постанови установлено, що Міністерство юстиції є правонаступником Державної реєстраційної служби та Державної виконавчої служби, що ліквідуються, в частині реалізації державної політики у сферах, зазначених у пункті 1 цієї постанови.
Відповідно до змісту позовних вимог, до Харківської районної державної адміністрації звернені вимоги щодо скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у той час як вимога стосовно визнання протиправними дій щодо припинення права оренди земельних ділянок звернена до Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції, правонаступником якої у спірних правовідносинах виступає Міністерство юстиції України.
Суд зазначає, що п.4 ч.1 ст.106 КАС України чітко регламентовано, що у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Зазначена норма кореспондує з принципом диспозитивності та змагальності сторін у адміністративному процесі, оскільки такі недоліки позовної заяви як звернення позовних вимог до відповідача, який не входить до суб'єктного складу сторін у справі, перешкоджають суду вирішити питання про відкриття провадження у адміністративній справі та виконати обов'язок з повідомлення про це осіб, які беруть участь у справі.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку про те, що позивачами не усунуто недоліки позовної заяви.
На момент вирішення питання про повернення позовної заяви до суду клопотання про продовження терміну для усунення недоліків позовної заяви чи клопотання з відповідними документами щодо усунення недоліків позовної заяви, уточнений адміністративний позов тощо від позивачів не надходило.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 108, 165, 185 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов Приватного підприємства "ОСОБА_1 Плюс", фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 Муртуз-Огли, фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Харківської районної адміністрації Харківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачам.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Полях Н.А.