ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" червня 2016 р. Справа № 809/575/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Пиріг Х.І.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1, представник відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщення суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ФОЗЗІ-ФУД" до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування припису №09-01-0031/165-161 від 08.04.2016 та постанови №09-01-105/21 від 20.04.2016, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ФОЗЗІ-ФУД" звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування припису №09-01-0031/165-161 від 08.04.2016 та постанови №09-01-105/21 від 20.04.2016.
Позовні вимоги мотивовано тим, що на момент звільнення і отримання трудової книжки працівникам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було проведено виплату всіх належних сум від позивача, що належали працівникам в день їх звільнення. Суми, сплачені згідно листків непрацездатності ОСОБА_2 після належного до оформлення були передані у бухгалтерію та Фонд соціального страхування тимчасової втрати працездатності і відповідно сплачені Фондом 28.03.2016. Суми премій, які виплачені ОСОБА_2 та ОСОБА_3 21.03.2016, не відносяться до обов'язкових платежів, які належать до виплати працівнику на момент його звільнення, та нараховуються у строк, визначений пунктом 1.4 Положення про преміювання працівників структурних підрозділів товариства з обмеженою відповідальністю "ФОЗЗІ-ФУД". Отже, порушень вимог статей 116, 117 Кодексу законів про працю України при звільненні працівників, встановлених за результатами перевірки згідно акту перевірки №09-01-0031/165 від 08.04.2016, не було, тому припис №09-01-0031/165-161 від 08.04.2016 та постанова №09-01-105/21 від 20.04.2016 прийняті необґрунтовано, всупереч вимог чинного законодавства та без врахування приписів Положення про преміювання працівників структурних підрозділів товариства з обмеженою відповідальністю "ФОЗЗІ-ФУД", який є локальним нормативно-правовим актом.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, хоча про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, - судом продовжено розгляд справи за відсутності відповідача.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Прийняття рішення суб'єктом владних повноважень з порушенням одного із пунктів, передбачених частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України дає підстави для визнання протиправним та його скасування.
Державна служба України з питань праці (Держпраці) згідно Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно Положення про Управління Держпраці, затвердженого наказом Держпраці від 04.02.2016 №8, управління Держпраці в Івано-Франківській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці та відповідно їй підпорядковується.
У відповідності до підпункту 8 пункту 4 Положення, Управління Держпраці в Івано-Франківській області, згідно покладених на нього завдань, здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства про зайнятість населення з питань дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи.
На підставі наказу від 05.04.2015 №324-д та направлення на перевірку від 05.04.2016 №1672 головним державним інспектором відділу з питань за додержанням законодавства про працю, зайнятість та інші нормативно-правові акти Управління Держпраці в Івано-Франківській області ОСОБА_4 було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування у магазині №54 «Сільпо» Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОЗЗІ-ФУД», розташованого у м. Івано-Франківськ по вул. І.Мазепи, 168 А.
За результатами проведення позапланової перевірки 08.04.2016 було складено Акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування №09-01-0031/165, відповідно до якого виявлені порушення статей 116, 117 Кодексу законів про працю України (а.с.12-23).
Зокрема, у пункті 1 опису щодо порушення статті 116 Кодексу законів про працю України вказано, що в магазині №54 м. Івано-Франківська ТОВ «Фоззі-Фуд» має місце непроведення при звільненні працівника виплати всіх сум, що належать йому від підприємства, в день звільнення. Так, згідно наказу від 11.03.2016 №111/МЗ154к вантажника ОСОБА_2 звільнено за статтею 38 Кодексу законів про працю України 01.03.2016, а згідно розрахункового листка за березень 2016 року виплату всіх сум, що належать йому від підприємства проведено не в день звільнення, а 11.03.2016 в сумі 2025,92 грн., 21.03.2016 в сумі 292,69 грн. та 28.03.2016 в сумі 2056,07 грн., згідно наказу від 11.03.2016 №109/М3154к касира торговельного залу ОСОБА_3 звільнено за статтею 38 Кодексу законів про працю України з 11.03.2016, а виплату їй коштів згідно розрахункового листка за березень 2016 року проведено частково 11.03.2016 в сумі 426,72 грн. та 21.03.2016 в сумі 2159,72 грн.(а.с.22).
Виявлені порушення статті 117 Кодексу законів про працю України, зазначені у пункті 2 опису виявленого порушення, зокрема, при звільненні з роботи вантажника ОСОБА_2 (наказ від 11.03.2016 №111/М3154к) виплату всіх сум, що належали йому від магазину №54 ТОВ «Фоззі-Фуд», проведено не в день звільнення 11.03.2016, а 28.03.2016 (розрахунковий листок за березень 2016 року), при звільненні з роботи касира торговельного залу ОСОБА_3 (наказ від 11.03.2016 №109/М3154к) виплату всіх сум, що належали їй від магазину №54 ТОВ «Фоззі-Фуд», проведено не в день звільнення 11.03.2016, а 21.03.2016 (розрахунковий листок за березень 2016 року), і при цьому середній заробіток з дня звільнення по день фактичного розрахунку їм не виплачено (а.с.22-23).
Відповідно до підпункту 50 пункту 3 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 за №96, управлінням Держпраці в Івано-Франківській області видано припис за №09-01-0031/165-161 від 08.04.2016 про усунення порушень, які виявлені в ході перевірки (а.с.8).
ТОВ «Фоззі-Фуд» скористалося правом подання заперечення та письмових пояснень щодо кожного порушення виявленого під час позапланової перевірки додержання субєктами господарювання законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с.24-25).
За результатами розгляду акта перевірки №09-01-0031/165 від 08.04.2016 начальником управлінням Держпраці в Івано-Франківській області прийнято постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 20.04.2016 за № 09-01-105/21, якою, на підставі абзацу 6 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України - за порушення вимог трудового законодавства, на ТОВ «Фоззі-Фуд» накладено штраф у розмірі 1378,00 грн. (а.с.9-10).
Відповідно до статті 116 Кодексу законів про працю України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Згідно з статтею 117 Кодексу законів про працю України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Судом встановлено, що згідно розрахункового листка табельний №308222 за березень 2016 року, на час звільнення - 11.03.2016 ОСОБА_2 виплачено 2025,92 грн. компенсацію за невикористані відпустки (а.с.62).
Суми коштів, сплачені ОСОБА_2 після звільнення, згідно листків непрацездатності, виплачуються позивачем і Фондом соціального страхування відповідно до переданих належно заповнених листків непрацездатності згідно з Інструкцією «Про порядок заповнення листка непрацездатності» затвердженої наказом Міністерства охорони здоровя України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 03.11.2004 року №532/274/136-ос/1406.
Судом встановлено, що листки непрацездатності - серія АГЧ №323134, виданий 21.12.2015 та серія АГЧ №322625, виданий 24.12.2015, поверталися ОСОБА_2 на дооформлення, оскільки вони не відповідали формі документів встановлених інструкцією «Про порядок заповнення листка непрацездатності», що зафіксовано у журналі реєстрації повернутих листків непрацездатності на до оформлення за 13.01.2016 та 02.03.2016 (а.с.64-69). Після належного до оформлення, листків непрацездатності та їх передачі у бухгалтерію ТОВ «ФОЗЗІ-ФУД» та Фонд Соціального страхування тимчасової втрати працездатності, лікарняні виплати відповідно були сплачені ОСОБА_2 28.03.2016 у розмірі 2056,07 грн.(а.с.62).
Згідно пунктів 1, 2 частини 2 статті 16 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування», застраховані особи зобовязані: надавати страхувальнику, страховику достовірні документи, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення та надаються соціальні послуги відповідно до цього Закону та своєчасно повідомляти страхувальника та страховика про обставини, що впливають на умови або зміни розміру матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Відповідно до частини 2 статті 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування», допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не повязаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Таким чином, віднесення допомоги по тимчасовій непрацездатності до виплат при звільненні, передбачених статтею 116 Кодексу законів про працю України, відповідачем здійснено протиправно, оскільки дані виплати врегульовані спеціальним Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування», де чітко вказано незалежність цих виплат від звільнення.
Судом встановлено, що 21.03.2016 ТОВ «ФОЗЗІ-ФУД» було виплачено суми премій ОСОБА_2 - у розмірі 292,69 грн. та ОСОБА_3 - у розмірі 2159,72 грн.(а.с.62-63).
Перевіривши своєчасність виплати вказаних премій та обґрунтованість віднесення їх до сум, що провадяться у строки, встановлені статтею 116 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про оплату праці», законодавство про оплату праці ґрунтується на Конституції України і складається з Кодексу законів про працю України, цього Закону, Закону України "Про колективні договори і угоди", Закону України "Про підприємства в Україні" та інших актів законодавства України.
Згідно приписів статті 7 Закону України «Про оплату праці», форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами. Оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Отже, законодавець розмежовує оплату праці та інші платежі.
Відповідно до статті 97 Кодексу законів про працю України, форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.
Згідно пункту 2 розділу І Колективного Договору на 2016-2018 роки між власником та трудовим колективом ТОВ «ФОЗЗІ-ФУД» від 24.02.2016, цей договір укладений відповідно до чинного законодавства України і є локальним нормативним актом, який регулює виробничі, трудові і соціально-економічні відносини між власником (уповноваженим ним органом) та трудовим колективом на основі взаємного узгодження інтересів сторін, а також визначення додаткових заходів соціального захисту працівників з урахуванням фінансового стану власника, що залежить від діяльності кожного працівника (а.с.27-46.).
Пунктом 1 розділу V Колективного Договору на 2016-2018 роки між власником та трудовим колективом ТОВ «ФОЗЗІ-ФУД» передбачено, що за умови наявності фінансових результатів та постійного виконання планів виторгу, власник або уповноважений ним орган, за погодженням з представником трудового колективу, може встановлювати систему преміювання працівників, враховуючи високий професіоналізм, відповідальне ставлення до виконання обовязків, активну участь працівника у виробничому процесі тощо. Преміювання здійснюється відповідно до Положення про преміювання працівників структурних підрозділів (а.с.31).
У відповідності з пунктом 1.4 Положення про преміювання працівників структурних підрозділів ТОВ «ФОЗЗІ-ФУД» Додаток № 9 до Колективного Договору на 2016-2018 роки між власником та трудовим колективом ТОВ «ФОЗЗІ-ФУД», загальна сума премій визначається не пізніше 22-го числа кожного поточного місяця за попередній місяць з урахуванням виконання в останньому основних показників господарської діяльності Товариства, та включається до фонду оплати праці місяця, в якому премії нараховуються (а.с.59-61).
Отже, для визначення премій працівникам ТОВ «Фоззі-Фуд» необхідною умовою є настання відповідної календарної дати та за умови наявності фінансових ресурсів станом на цю дату.
Враховуючи приписи статті 7 Закону України "Про оплату праці", статті 97 КЗпП України, встановлених систем оплати праці Колективним Договором на 2016-2018 роки між власником та трудовим колективом ТОВ «ФОЗЗІ-ФУД» та Положенням про преміювання працівників структурних підрозділів ТОВ «ФОЗЗІ-ФУД», суд дійшов до висновку, що премія не відноситься до обов'язкових платежів від підприємства, які належать до виплати працівнику на момент його звільнення, оскільки є іншим платежем, який виплачується після виконання зобов'язань щодо всіх працівників ТОВ «ФОЗЗІ-ФУД» та нараховується в залежності від даних показників у роботі та наявності фінансових ресурсів.
Таким чином, порушень вимог статей 116, 117 КЗпП України, щодо не виплати всіх сум працівникам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на момент їх звільнення суд не вбачає, тому оскаржувані припис №09-01-0031/165-161 від 08.04.2016 та постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-105/21 від 20.04.2016, винесені необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для їх прийняття.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Слід вказати, що письмові заперечення проти позову по даній справі відповідачем до суду не подавалися.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, відповідачем не виконано покладеного на нього частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України процесуального обов'язку та не доведено правомірність оскаржуваного припису №09-01-0031/165-161 від 08.04.2016 та постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-105/21 від 20.04.2016.
Підсумовуючи вищенаведене, суд вважає, що підстави для їх скасування як протиправних нормативно визначені та підтверджені відповідними доказами, тому позовні вимоги слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути з Управління Держпраці в Івано-Франківській області (код 39784625) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ФОЗЗІ-ФУД" (код 32294926) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2756,00 гривень.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати припис Управління Держпраці в Івано-Франківській області №09-01-0031/165-161 від 08.04.2016.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №09-01-105/21 від 20.04.2016.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області (код 39784625) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ФОЗЗІ-ФУД" (ідентифікаційний номер 32294926) сплачений судовий збір у розмірі 2756,00 (дві тисячі сімсот пятдесят шість) гривень 00 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяГригорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 15.06.2016.