Справа № 489/737/16-а
Номер провадження 2-а/489/68/16
Постанова
Іменем України
10 червня 2016 року місто Миколаїв
Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі:
головуючого судді Кокорєва В. В.,
при секретарі Недавній А. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі-позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва (далі-відповідач або УПФУ) про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив
В лютому 2016 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Звернувшись до відповідача з питанням перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати за період з 30.03.1987 по 24.04.1987, отримав відмову. Вважає таке рішення незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Просив суд визнати незаконним та скасувати рішення УПФУ від 22.01.2016 та зобов'язати його перерахувати пенсію позивачу.
26.04.2016 до суду від позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог. Просив суд визнати незаконним та скасувати рішення УПФУ від 22.01.2016 №5/4 та від 13.04.2016 №26/2; зобов'язати УПФУ перерахувати пенсію позивачу, виходячи із заробітної плати, одержаної позивачем в зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 30.03.1987 по 24.04.1987, починаючи з 01.01.2016.
10.05.16 від представника відповідача до суду надійшло заперечення, в якому вказують, що довідка №255 від 26.08.2010 не відповідає вимогам чинному законодавству, а тому в УПФУ відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. 57 Закону №796.
30.05.16 від позивача до суду надійшла заява у відповідь на заперечення відповідача. Вказує, що довідка №255 від 26.08.2010 є такою, що відповідає вимогам законодавства.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини та відповідні правовідносини.
Рішенням суду від 28.12.1994 встановлено факт перебування позивача в м. Чорнобиль з 30.03.1987 по 24.04.1987.
Постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 11.01.2008 зобов'язано Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи визнати, що позивач має право на пільги та компенсації, що встановлені ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до довідки від 20.03.2012 не підтверджений факт перебування позивача на роботах по ліквідації наслідків аварії у період з 30.03.1987 по 24.04.1987, що свідчить про відсутність підстав для встановлення позивачу статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.02.2013 визнано протиправним та скасовано Протокол засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 22.09.2012 №51 в частині - визначення безпідставності видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 ОСОБА_1 та не підтвердження факту виконання робіт у зоні відчуження, вилучення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 ОСОБА_1.
Відповідно до посвідчення серії А №228179 позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році.
Відповідно довідки №387 від 26.11.2010 заробітна плата позивача, яка враховується при обчисленні пенсії, склала 0,11344 грн.
Згідно з довідкою №255 від 26.08.2010 триразовий розмір заробітної плати з 30.03.1987 по 24.04.1987 склав 526,38 грн.
Судом встановлено, що позивач звернувся до УПФУ з питанням перерахунку йому пенсії з урахуванням заробітної плати відповідно до довідки №255 від 26.08.2010.
Проте рішенням №5/4 від 22.01.2016 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії. Зазначено, що проводити перерахунок недоцільно.
Згідно з рішенням відповідача від 13.04.2016 №26/2 внесено зміни до рішення управління від 22.01.2016 №5\4, виклавши резолютивну частину рішення управління від 22.01.2016 №5/4 в такій редакції: «відмовити ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії відповідно до заяви від 14.01.2016 №119 у зв'язку з невідповідністю довідки від 26.08.2010 №255 вимогам чинного законодавства».
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорії зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, і визначений Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі - Закон).
Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно з ч. 3 ст. 57 Закону якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Відповідно до абз. 4 п. 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМУ від 23.11.11 менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року N 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за N 1566/11846, (надалі - Порядок).
За приписами ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-1У документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до п.4.2 Розділу 4 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем у рішенні від 22.01.2016 зазначено як підставу для відмови в перерахунку пенсії - недоцільність, натомість в рішенні від 13.04.2016 підставу змінено, зазначено - невідповідність довідки вимогам законодавства.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Дослідивши докази у справі та вислухавши пояснення сторін, суд прийшов до висновку, що відмова УФПУ у перерахунку пенсії позивачу є неправомірною, оскільки відповідач не вказує на саму відсутність підстав для перерахунку пенсії (поза як в рішенні він здійснив такий перерахунок, вказавши розмір пенсії 1352,98 грн.), а зазначає лише, що це є недоцільним.
Законодавством не визначено такої підстави для відмови у перерахунку пенсії як недоцільність. Позивач надав необхідні документи та підтвердив своє право на перерахунок пенсії відповідно до Закону.
Довідки надані позивачем містять достатню інформацію для перерахунку пенсії та вказівка на те, що одна з довідок не відповідає формі не може бути підставою для відмови, оскільки в сукупності відомості двох довідок дають можливість для здійснення перерахунку.
Вище зазначеними нормами Закону визначено, що УПФУ має 10 днів для прийняття рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в перерахунку. Рішення від 13.04.2016 прийнято більш як через два місяці після звернення позивача до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії. Крім того, при прийнятті рішення від 22.01.2016 позивачем було надано УПФУ довідку №255 від 26.08.2010. Відповідачем не зазначено в рішенні, що підставою для відмови у перерахунку пенсії є невідповідність такої довідки вимогам законодавства. За таких обставин, суд не може визнати таким, що відповідає вимогам Закону рішення від 13.04.2016.
В свою чергу вимоги позивача щодо зобов'язання УПФУ перерахувати пенсію позивачу, виходячи із заробітної плати, одержаної позивачем в зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 30.03.1987 по 24.04.1987, починаючи з 01.01.2016 підлягають частковому задоволенню, оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії 14.01.2016, а відтак задоволенню підлягає вимога саме з цієї дати.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, оскільки відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивачу є неправомірною, та такою, що порушує право позивача на отримання належного рівня його пенсійного забезпечення.
Оскільки спір вирішено на користь позивача, звільненого від сплати судового збору, суд приходить до висновку про необхідність віднести судові витрати на користь держави.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 122, 160, 161, 163 КАС України суд,
постановив
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про відмову в перерахунку пенсії від 22.01.2016 №5/4.
Визнати незаконним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва від 13.04.2016 №26/2 про внесення змін до рішення від 22.01.2016 №5/4.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати, одержаної ОСОБА_1 в зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 30.03.1987 по 24.04.1987, починаючи з 14.01.2016.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва на користь держави судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після розгляду скарги апеляційним судом.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Миколаєва протягом десяти днів з моменту її проголошення, а особою, яка не брала участь в судовому засіданні при проголошенні постанови протягом десяти днів з моменту її отримання.
Суддя В. В. Кокорєв