ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2016 року справа № 823/497/16
09 год. 45 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання - Будченко А.Ю.,
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - Пилипаса Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
ОСОБА_3 подала позов, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом № 7 від 24.09.2015, про визнання посвідчення категорії НОМЕР_2, виданого 08.06.2015 управлінням соціального захисту населення Катеринопільської РДА ОСОБА_3 недійсним.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що рішення комісії облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 24 вересня 2015 року, оформлене протоколом № 7, про визнання недійсним посвідчення категорії НОМЕР_2, прийняте в супереч вимогам законодавства, оскільки факт проживання позивача у зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 1993 рік не менше чотирьох років підтверджується довідкою виконавчого комітету Єрківської селищної ради Катеринопільського району Черкаської області №3003 від 18.09.2015, письмовими поясненнями свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5, довідкою Єрківської лікарської амбулаторії від 09.11.2015 та записами в медичній карті доньки позивача ОСОБА_6, свідоцтвом про народження доньки позивача ОСОБА_6 Про постійне місце проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю свідчать записи в трудовій книжці та копія будинкової книги позивача.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити.
В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що комісією Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 24 вересня 2015 прийнято рішення про визнання посвідчення категорії НОМЕР_2, видане 08.06.2015 року Черкаською обласною адміністрацією, недійсним, оскільки період проживання (роботи) позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролює є недостатнім (станом на 01.01.1993 складає менше 4 років) відповідно до статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської АЕС".
У судовому засіданні представник відповідача підтримав заперечення та просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
04 березня 1993 року позивачеві видане посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії серії НОМЕР_4, а 08.06.2015 виданий дублікат посвідчення серії НОМЕР_3
07 липня 2015 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області із заявою № 487 щодо призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 02 жовтня 2015 року № 3466/03 управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області повідомило ОСОБА_3 про, що рішенням комісії Черкаської облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом № 7 від 24.09.2015, посвідчення категорії НОМЕР_2 визнано недійсним у зв'язку з недостатнім періодом проживання (роботи) на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.
Законом, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, є Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (надалі - Закон № 796-ХІІ).
Відповідно до статті 9 Закону № 796-ХІІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є, зокрема, потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону № 796-ХІІ передбачено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років
Згідно зі статтею 15 Закону № 796-ХІІ підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовані Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 (надалі - Порядок).
Пунктом 10 вищевказаного Порядку передбачено, що посвідчення видаються, зокрема, особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка.
Суд також наголошує, що у відповідності до п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, документи, які засвідчують особливий статус особи за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_3 3 21 січня 1988 року по 14 листопада 1988 року зареєстрована і проживала в АДРЕСА_1 З 14 листопада 1988 року по 12 травня 1992 року позивач була зареєстрована в с. Розсохуватка, але проживала без реєстрації в АДРЕСА_2. ОСОБА_3 з 12 травня 1992 року по даний час зареєстрована і проживає в АДРЕСА_3 На підтвердження вказаного позивачем надана довідка Єрківської селищної ради Катеринопільського району Черкаської області № 3003 від 18.09.2015.
Також в підтвердження того, що позивач проживала у зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше чотирьох років станом на 01.01.1993 є копії письмових пояснень свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5, копія довідки Єрківської лікарської амбулаторії від 09.11.2015 видана ОСОБА_7 про те, що її дитина ОСОБА_6 знаходилася на "Д" обліку у Єрківській амбулаторії з 22.01.1988 де і проживає по даний час та копія записів в медичній картці її дитини ОСОБА_6, копія будинкової книги для прописки громадян, що проживають в АДРЕСА_4 копія трудової книжки позивача, копія свідоцтва про народження її дитини ОСОБА_6.
Аналізуючи вищевикладене, суд вважає, що позивачем підтверджено факт проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше чотирьох років станом на 01.01.1993, а тому рішення комісії облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 24 вересня 2015 року, оформлене протоколом № 7, про визнання недійсним посвідчення категорії НОМЕР_2, виданого 08.06.2015 управлінням соціального захисту населення Катеринопільської РДА ОСОБА_3 є незаконним.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом № 7 від 24.09.2015, про визнання недійсним посвідчення категорії НОМЕР_2, виданого 08.06.2015 управлінням соціального захисту населення Катеринопільської РДА ОСОБА_3.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської обласної державної адміністрації (18000, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 185, ідентифікаційний код 00022668) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_5 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн 20 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк
Постанова складена у повному обсязі 13.06.2016.