Справа № 750/4367/16-а
Провадження № 2-а/750/343/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2016 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі судді Коверзнева В. О.,
з участю: секретаря судового засідання - Мачачі І. П., позивача;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
04.05.2016 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом і, уточнивши 13.06.2016 раніше заявлені вимоги, просив:
1) визнати неправомірними дій відповідача з приводу відмови в перерахунку розміру пенсії, призначеної відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 80% місячної заробітної плати заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації, починаючи з 01.05.2016, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, включивши до заробітної плати: посадовий оклад в сумі 5395 грн, надбавку за 5 ранг державного службовця в сумі 130 грн, надбавку за вислугу років (30%) в сумі 1657 грн 50 коп., надбавку за виконання особливо важливої роботи (90%) в сумі 4972 грн 50 коп., надбавку за роботу з таємними документами (15%) в сумі 809 грн 25 коп. та надбавку за науковий ступень кандидата наук (5%) в сумі 269 грн 75 коп., а також включивши з 01.06.2016 матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 8632 грн, індексацію заробітної плати в сумі 1010 грн 56 коп. та компенсацію невикористаної відпустки в сумі 10683 грн 90 коп.;
2) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії із врахуванням зазначених вище доплат і надбавок та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку;
3) зобов'язати відповідача в подальшому проводити виплату пенсії з урахуванням зазначених вище доплат.
В обґрунтування позову вказує, що відповідач безпідставно відмовив у зарахуванні до заробітної плати, з якої обчислено його пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та компенсації невикористаної відпустки, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; також вважає, що у відповідача не було законних підстав для відмови в перерахунку розміру пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим пенсіонерам на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, чим в сукупності порушено його пенсійні права.
У судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав і наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача не з'явився, при цьому надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності. У запереченнях проти позову відповідач зазначив, що чинне законодавство України не передбачає можливість включення матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та компенсації невикористаної відпустки до складу заробітної плати державного службовця, з якої обчислюється пенсія. Крім того вважає, що чинне пенсійне законодавство України не надає позивачеві права на перерахунок розміру пенсії починаючи з 01.06.2015.
Заслухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
1. Позивач перебуває на обліку відповідача з 01.12.2012 і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) в розмірі 80% заробітної плати заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації.
29.04.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Листом від 29.04.2016 відповідач проінформував позивача про відмову в задоволенні його вимог з тих підстав, що з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».
Статтею 371 Закону № 3723-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Отже, позивач є таким, що набув за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 371 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі - Постанова № 865).
Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі - Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (29.04.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 371 Закону №3723-XII, не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014 рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.
Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання таким чином громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
У зв'язку з цим, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно статті 371 Закону №3723-XII, у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців Постановою № 1013, є протиправними.
Водночас, суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються в тому числі й відповідно до Закону України «Про державну службу», тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
2. Під час обчислення пенсії позивачу відповідачем не враховано матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та компенсацію невикористаної відпустки.
19.05.2016 позивач звернувся до відповідача з письмовою вимогою про включення до розрахунку пенсії матеріальної допомоги, індексації та компенсації, при цьому надав уточнену Довідку про складові заробітної плати, видану 11.05.2016 Чернігівською обласною державною адміністрацією за № 13-05/105. Вказана вимога позивача була також відхилена, про що позивача повідомлено листом від 20.05.2016 (а. с. 31-33). В якості підстави для відмови відповідач зазначив, що чинне пенсійне законодавство на надає позивачеві право на перерахунок розміру пенсії.
Суд констатує, що відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна і додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-ХІІ було встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших видів надбавок.
Із системного аналізу наведених норм законодавства вбачається висновок, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та компенсація невикористаної відпустки входять до системи оплати праці державного службовця, що враховується при обчисленні пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012, яка згідно положень частини першої статті 2442 КАС України підлягає застосуванню усіма загальними судами України і є обов'язковою для суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, в тому числі й для відповідача.
Таким чином, у відповідача не було правових підстав для відмови позивачеві у включенні до заробітку для обчислення його пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати та компенсації невикористаної відпустки починаючи з 01.06.2016.
3. В силу положень статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Отже, завданням адміністративного суду є захист лише порушених прав, свобод чи інтересів осіб.
Оскільки вимога позивача про зобов'язання відповідача сплачувати пенсію і в подальшому спрямована на вирішення спору, який лише може виникнути в майбутньому, вона вважається передчасно заявленою, а тому не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 94, 158 -163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити частково. Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з приводу відмови ОСОБА_1 в перерахунку розміру пенсії, призначеної відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 80% місячної заробітної плати заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації, починаючи з 01.05.2016, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, з включенням до заробітної плати: посадового окладу в сумі 5395 грн, надбавки за 5 ранг державного службовця в сумі 130 грн, надбавки за вислугу років (30%) в сумі 1657 грн 50 коп., надбавки за виконання особливо важливої роботи (90%) в сумі 4972 грн 50 коп., надбавки за роботу з таємними документами (15%) в сумі 809 грн 25 коп. та надбавки за науковий ступень кандидата наук (5%) в сумі 269 грн 75 коп.; а також з включенням з 01.06.2016 до заробітної плати, з якої обчислено пенсію, матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 8632 грн, індексації заробітної плати в сумі 1010 грн 56 коп. та компенсації невикористаної відпустки в сумі 10683 грн 90 коп.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 80% місячної заробітної плати заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації, починаючи з 01.05.2016, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, включивши до заробітної плати: посадовий оклад в сумі 5395 грн, надбавку за 5 ранг державного службовця в сумі 130 грн, надбавку за вислугу років (30%) в сумі 1657 грн 50 коп., надбавку за виконання особливо важливої роботи (90%) в сумі 4972 грн 50 коп., надбавку за роботу з таємними документами (15%) в сумі 809 грн 25 коп. та надбавку за науковий ступень кандидата наук (5%) в сумі 269 грн 75 коп.; а з 01.06.2016 включити до заробітної плати, з якої обчислено пенсію, матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 8632 грн, індексацію заробітної плати в сумі 1010 грн 56 коп. та компенсацію невикористаної відпустки в сумі 10683 грн 90 коп. та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.
Стягнути з Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 551 грн 20 коп. у відшкодування судових витрат (за рахунок відповідних бюджетних асигнувань).
У задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя В. О. Коверзнев