Постанова № 58282187, 13.06.2016, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
13.06.2016
Номер справи
233/723/16-а
Номер документу
58282187
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/723/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2016 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мартишева Т. О.

за участю секретарів Кліменко І.В., Махота О.В.,

позивача -

представника відповідача Новікової О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Костянтинівського об*єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Костянтинівського об*єднаного УПФУ Донецької області, вказуючи, що народився 02 січня 1956 року, є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення". 21 грудня 2015 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до якої додав довідку про заробіток №98 від 14 грудня 2015 року, видану ПАТ "Костянтинівський завод "Втормет". Протоколом УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі від 29 грудня 2015 року №5888 йому було призначено пенсію з 03 січня 2016 року з урахуванням довідки про заробіток №98 від 14 грудня 2015 року. Розпорядженням відповідача від 21 січня 2016 року №823366 розмір пенсії було знижено та у розрахунок пенсії не було включено заробітну плату, яка вказана в довідці про заробіток №98 від 14 грудня 2015 року, виданій ПАТ "Костянтинівський завод "Втормет" та відповіддю від 01 лютого 2016 року позивачу було відмовлено у зарахуванні заробітку, вказаного в цій довідці №98 від 14 грудня 2015 року з мотивів неможливості зарахувати такий заробіток, у зв'язку з тим, що з 01 січня 2016 року законом не передбачено зарахування заробітку за період до 01 липня 2000 року, при цьому відповідач посилався на лист Пенсійного фонду України від 12 січня 2016 року №929/02-12. Вважає такі дії відповідача в частині відмови у зарахуванні заробітку, вказаного в довідці №98 від 14 грудня 2015 року незаконними, оскільки працював в Костянтинівському заводі "Втормет" у період часу з 01 листопада 1994 року по 27 квітня 2006 року, що підтверджується належним чином його трудовою книжкою та довідкою про заробіток. Листи Пенсійного фонду України, на які посилається відповідач, не є нормативними актами, суперечать Конституції України та застосуванню в даному випадку на його думку не підлягають. Як пенсіонер позивач бажає для обчислення пенсії враховувати заробітну плату за період роботи 1984 -1999 р.р., довідка про його заробітну плату для обчислення пенсії видана на підставі особових рахунків, що повністю відповідає п. 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Крім того, відповідач провів нарахування пенсії 29 грудня 2015 року на підставі заяви позивача про призначення пенсії від 21 грудня 2015 року, тому на його думку повинен керуватися законодавством, що діяло на момент подання заяви про призначення пенсії та на момент призначення пенсії, так як навіть на той час не набуло законної сили законодавство, на яке посилається відповідач. Просив визнати розпорядження відповідача від 21 січня 2016 року №823366 в частині відмови у врахуванні при призначені пенсії довідки про заробітну плату №98 від 14 грудня 2015 року, яка видана ПАТ "Костянтинівський завод "Втормет", незаконним та скасувати його, зобов'язавши відповідача призначити йому пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату №98 від 14 грудня 2015 року, яка видана ПАТ "Костянтинівський завод "Втормет" відповідно до поданої заяви від 21 грудня 2015 року - з 03 січня 2016 року, відшкодувавши понесені судові витрати.

У судове засідання позивач не з'явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності та підтримання позову (а.с. 37), а також письмові пояснення (а.с. 64), в яких зазначив, що частина 1 статті 40 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" законом від 29 березня 2016 року була викладена в новій редакції, що дозволяє для обчислення пенсії враховувати заробітну плату (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Пункт 2 розділу II ''Прикінцеві положення" цього Закону визначає, що його положення поширюються на осіб, яким пенсії призначені (перераховані) у період з 1 січня 2016 року до дня набрання чинності цим законом. У зв*язку з наведеними змінами у законодавстві він вживав дій щодо вирішення спору у позасудовому порядку, так, 18 квітня 2016 року звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок з 01 січня 2016 року з урахуванням вказаного закону із змінами, що не було здійснено відповідачем з посиланням на роз*яснення у листі Мінсоцполітики щодо проведення перерахунку відповідно до вимог ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та необхідність звернення з новою заявою про перерахунок пенсії, так як вище вказані зміни до закону набрали чинності 15 квітня 2016 року та не розповсюджуються на осіб яким пенсія призначена до цієї дати. Вважає такі вимоги необґрунтованими, так як спірні довідки були подані разом із заявою про призначення пенсії та подання нової заяви на його думку не потребується. Листи, на які посилається відповідач, не є нормативними актами та відповідно до статті 19 Конституції України територіальні органи державної влади не мають права при виконанні своїх функцій на його думку використовувати листи як нормативний документ. Просив його позовні вимоги задовольнити, оскільки діючим законодавством прямо передбачено обов'язок відповідача здійснити нарахування йому пенсії з урахуванням заробітку отриманого до 01 липня 2000 року.

Представник відповідача - Костянтинівського об*єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, підтримавши доводи письмового заперечення (а.с. 47), зазначивши, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, 21 грудня 2015 року звернувся до управління із заявою про призначення пенсії за віком, згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» в строки передбачені ст. 45 цього закону. Відповідно до ст. 45 Закону пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Разом із заявою позивач надав необхідні документи для призначення пенсії, в т.ч. довідку про заробітну плату №98 від 14 грудня 2015 року за період з 01 грудня 1994 року по 30 листопада 1999 року у ПАТ «Костянтинівський завод «Втормет». Відповідно до ч. 1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. З тим, що необхідно застосовувати законодавство, що діяло саме на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії, відповідач не погоджується. Позивач набув право на призначення пенсії за віком з 03 січня 2016 року, у зв*язку з чим немає підстав для зарахування заробітної плати за 60 місяців до 01 липня 2000 року. Також, пояснила, що у зв*язку з набуттям законної сили з 15 квітня 2016 року Законом України «Про внесення змін до статті 40 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» від 26 березня 2016 року позивач звернувся до управління з заявою від 18 квітня 2016 року про перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року. Дана заява розглянута управлінням та позивачу повідомлено, що підстав для перерахунку за документами, наявними в пенсійній справі, з 01 січня 2016 року немає, так як Прикінцевими положеннями закону роз*яснено, що його дія поширюється на осіб, яким пенсію призначено (перераховано) у період з 1 січня 2016 року до дня набрання чинності цим законом, але не зобов*язано здійснити перерахунки з 01 січня 2016 року. Перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням довідки про заробіток №98 від 14 грудня 2015 року буде здійснено з урахуванням термінів визначених ст. 45 Закону. У задоволенні позовних вимог просила відмовити.

З*ясувавши думку сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5-9), згідно даних його трудової книжки серії БТ-І № 2795142 від 28 листопада 1977 року (а.с. 12-20) працював у період з 01 листопада 1994 року по 27 квітня 2006 року у Костянтинівському заводі «Втормет» (а.с. 19), що також підтверджується довідкою ПАТ «Костянтинівський завод «Втормет» № 98 від 14 грудня 2015 року з розшифруванням сум заробітної плати, що видана на підставі особових рахунків за 01 грудня 1994 року - 03 листопада 1999 року, в якій зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України (страхові внески) (а.с. 30).

21 грудня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 25) та надав відповідачу пакет документів за переліком (а.с. 25 зворот), в тому числі: довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01 липня 2000 року.

Протоколом управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі від 29 грудня 2015 року за №5888 (а.с. 21) ОСОБА_2 призначено пенсію з 03 січня 2016 року з урахуванням довідки про заробіток №98 від 14 грудня 2015 року, що вбачається з копій розрахунку стажу та заробітної плати (а.с. 22-24).

Розпорядженням управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі від 21 січня 2016 року за №823366 ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії за видом «перерахунок через зміну надбавки», розмір пенсії знижено через не включення до розрахунку заробітної плати за вказаний вище період роботи (а.с. 26-29).

На звернення позивача до Костянтинівського об*єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області відповіддю від 01 лютого 2016 року (а.с. 10-11) відмовлено у зарахуванні заробітку, вказаного в довідці про заробіток №98 від 14 грудня 2015 року з підстав неможливості зарахування періоду роботи з 01 грудня 1994 року по 30 листопада 1999 року для обчислення пенсії згідно з діючим законодавством.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади га органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до вимог ст. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» територіальні органи Пенсійного фонду мають право отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим законом та іншими законами України.

Відповідно до ч. 1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до статті 40 Закону України» "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії» від 29 березня 2016 року, що діє з 16 квітня 2016 року, абзац перший частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» викладено в такій редакції: «Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв».

При цьому, розділом ''Прикінцеві положення" цього закону визначено, що він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а також, положення цього закону поширюються на осіб, яким пенсії призначені (перераховані) у період з 1 січня 2016 року до дня набрання чинності цим законом.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_2 18 квітня 2016 року додатково звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року з урахуванням вимог Закону України «Про внесення змін до статті 40 Закону України» "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії» від 29 березня 2016 року (а.с. 61, 69), на що відповідачем на адресу позивача надано відповідь від 28 квітня 2016 року (а.с. 68) про те, що в даному випадку перерахунок було проведено з урахуванням термінів, визначених ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки вищевказаний закон вступив в законну силу 15 квітня 2016 року та не зобов*язує здійснити перерахунки з 01 січня 2016 року.

Такі доводи відповідача у справі на думку суду є неспроможними, оскільки не ґрунтуються на діючому законодавстві.

Згідно ч.1, ч.2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб*єкта владних повноважень обов*язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В силу вимог ст. 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» держава створює умови для функціонування системи загальнообов*язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб, стосовно здійснення пенсійних виплат.

Відмовляючи у врахуванні позивачу при обчисленні пенсії заробітної плати за документами, що наявні в пенсійній справі, з огляду на положення Закону України «Про внесення змін до статті 40 Закону України» "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії» від 29 березня 2016 року, яким визначено, що положення цього закону поширюються на осіб, яким пенсії призначені (перераховані) у період з 1 січня 2016 року до дня набрання чинності цим законом, відповідач порушує право позивача на пенсійне забезпечення. Тому, враховуючи, що вимоги позивача ґрунтуються на діючому законодавстві та повністю доведені на підставі належних та допустимих доказів, суд, розглядаючи справу у межах заявлених позовних вимог, вважає, що даний позов підлягає задоволенню, розпорядження відповідача щодо відмови у врахуванні довідки про заробітну плату №98 від 14 грудня 2015 року при призначені позивачу пенсії слід скасувати та зобов'язати його призначити позивачеві пенсію з урахуванням вказаної вище довідки з часу звернення позивача, - з 03 січня 2016 року.

В силу ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб*єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 17, 18, 158-163, 167 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.

Скасувати розпорядження Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 21 січня 2016 року за № 823366 щодо відмови у врахуванні при призначені пенсії ОСОБА_2 довідки про заробітну плату №98 від 14 грудня 2015 року, виданої ПАТ "Костянтинівський завод "Втормет" та зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області призначити ОСОБА_2 пенсію з урахуванням довідки про заробітну плату №98 від 14 грудня 2015 року, виданої ПАТ "Костянтинівський Завод "Втормет", - з 03 січня 2016 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 551 (п*ятсот п*ятдесят одна) гривня 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 13 червня 2016 року. Постанова в повному обсязі виготовлена 14 червня 2016 року.

Суддя