Справа № 263/1876/16-а
Провадження №2а/263/55/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2016 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі судді Хараджі Н.В., при секретарі Петровському Д.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання противоправним та скасування рішення, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И Л А:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, зазначивши, що перебуває на обліку у відповідача та з травня 2011 року отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу» з розрахунку 80% від суми заробітної плати. При призначенні їй пенсії за віком на підставі Закону України «Про державну службу» відповідачем не включені до її складу суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, у зв'язку з чим при оскарженні даних дій відповідача постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 04.11.2015 року зобов'язано останнього здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.06.2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Проте рішенням пенсійного фонду від 28.12.2015 року №237 у перерахунку пенсії позивачці було відмовлено, та при перерахунку пенсії їй було враховано не 80% від заробітної плати як враховувалось при призначенні пенсії, а 60% від заробітної плати, при цьому у відмові відповідача зазначено, що перерахунок пенсії призведе до зміни базового місяця для проведення індексації з огляду на те, що місяць в якому відбувалося підвищення пенсії вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Вважаючи дані дії відповідача неправомірними та такими, що порушують її законні права та інтереси позивачка просить визнати дії відповідача неправомірними, скасувати рішення від 28.12.2015 року №237 та зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно постанови Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 04.11.2015 року з урахуванням 80% від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зобов'язавши відповідача сплатити недоотримані суми пенсії з 01.06.2015 року.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву з проханням про розгляд справи за її відсутності та задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засідання заявлені позовні вимоги не визнав в повному обсязі, у задоволенні позову просив відмовити на підставах, зазначених в наданих письмових запереченням на позов, відповідно до яких позивачка є одержувачем пенсії, призначеної з 01.11.2004 року у відповідності до Закону України «Про державну службу». згідно до вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Системний аналіз положень статті 33 Закону України «Про державну службу» дозволяє зробити висновок про те, що законодавець у тексті статті відокремив поняття «надбавки та доплати» від поняття «матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань», а тому посилання позивача на те, що матеріальна допомога відноситься до надбавок та доплат є таким, що входить у протиріччя до норм ст. 33 Закону України «Про державну службу». Зауважує, що пенсія державним службовцям призначається у відповідності до ст.. 37 Закону України «Про державну службу», а посилання позивача на ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є неприйнятними, оскільки за даними нормами пенсії призначаються: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника. До видів виплат, які включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", відносяться виплати, що мають систематичний характер, при цьому матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових проблем не носить систематичного характеру, а відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат. 01.10.2014 року набрав чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким були внесені зміни до Закону х України «Про державну службу», пенсія обчислюється в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати. Відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 01.05.2014 року пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% від сум їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові з урахуванням фактично отриманих сум. На даний час згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За таких обставин, відсутні правові підстави для включення матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових проблем до складу заробітної плати для обчислення пенсії. Та розрахунок пенсії позивачки відповідно до постанови Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 04.11.2015 року не проведено у зв'язку з зменшенням пенсійної виплати.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з травня 2011 року є одержувачем пенсії, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» та перебуває на обліку в УПФУ Жовтневого району м. Маріуполя, що не оспорюється сторонами.
Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 04.11.2015 року зобов'язано УПФУ Жовтневого району м. Маріуполя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.06.2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Рішенням заступника начальника УПФУ Жовтневого району м. Маріуполя Забело Т.М. від 28.12.2015 року за № 237 відмовлено ОСОБА_1 у проведення перерахунку пенсії за вищевказаним рішенням суду у зв'язку зі зменшенням розміру пенсії.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
В ст. 58 Конституції України передбачено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року у справі N 1-7/99 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки пенсія позивачеві була призначена з травня 2011 року відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% заробітної плати, що підтверджується матеріалами справи при проведенні її перерахунку розмір пенсії не може бути зменшений у зв'язку із набранням чинності змін до Закону України «Про державну службу».
Таким чином, дії Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про відмову в перерахунку пенсії є такими, що не відповідають вимогам закону, а вимоги позивача законними та обґрунтованими.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до наведеного з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору.
На підставі ст. ст. 19, 46, 58 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст. 8-11, 94, ч. 4 ст. 122, ст.ст. 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання противоправним та скасування рішення, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області, які виразились у відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Рішення заступника начальника Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області Забело Т.М. від 28.12.2015 року за № 237 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії скасувати.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області згідно з постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 04.11.2015 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.06.2015 року, в розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 гривень.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Н.В. Хараджа