Ухвала суду № 58271426, 06.06.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2016
Номер справи
813/6003/15
Номер документу
58271426
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2016 року Справа № 876/3696/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Обрізко І.М.,

суддів Левицької Н.Г, Сапіги В.П.

за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Свиноферма Липники» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2016 року по справі за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Свиноферма Липники» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

В С Т А Н О В И В :

Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулася з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Свиноферма Липники» про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що за результатами проведеної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТзОВ «Свиноферма Липники» встановлено порушення законодавства щодо викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Посилається на п.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» відповідно до якого виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2016 року задоволено позовні вимоги. Суд виходив з того, що ТзОВ «Свиноферма Липники» обладнане природною витяжною вентиляцією. На свинофермі присутні джерела викидів в атмосферне повітря: надбудови для природної витяжної вентиляції в кількості 10 шт., млин для подрібнювання сухих кормів з електроприводом в кількості 1 шт., відходи (гній) у вигляді твердої фракції, що зберігається безпосередньо на повітрі. Очищення повітря, що викидається в атмосферу не організовано. Підприємство не взято на облік у галузі охорони атмосферного повітря та відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, не проводиться нарахування за викиди в атмосферне повітря у податковій декларації екологічного порядку.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, сторона відповідача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги покликання маються на те, що не взято до уваги те, що для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря необхідно, щоб суб'єкт господарювання здійснював викиди в атмосферу тих забруднюючих речовин і таких розмірів, які наведені в Додатку №1 «Інструкції про порядок та категорії взяття на державний облік об'єктів, які справляють або можуть справляти шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря», затвердженої Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 10.05.2002 року №177 (надалі Інструкція №177) і за якими здійснюється державний облік, устаткування, яке використовується перебувало у списку, наведеному в «Переліку типів устаткування, для яких розробляються нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин із стаціонарних джерел», затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 16.08.2004 року №317 (далі Перелік №317). Позивачем не встановлено факту викидів в атмосферу ТзОВ «Свиноферма Липники» будь - яких забруднюючих речовин в розмірах, вказаних у Додатку №1 Інструкції №177, не доведено, що млин для подрібнювання сухих кормів з електроприводом відносяться до джерел утворення і викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Відтак, у ТзОВ «Свиноферма Липники» відсутні законодавчо визначені обов'язок та підстави для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи,що в період з 07.10.2015 року по 20.10.2015 року Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено перевірку ТзОВ «Свиноферма Липники» дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря за результатами якої складено Акт № 311/03/534.

За результатами перевірки встановлено порушення відповідачем ст..10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

На підставі вказаного акту перевірки на ТзОВ «Свиноферма Липники» винесено припис № 76-03 від 20.10.2015 року, яким зобов'язано відповідача отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до вимог ст..12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Згідно з нормам ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Згідно з п.1 Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1655 від 13.12.2001 року із змінами і доповненнями, цей Порядок визначає єдину систему ведення в галузі охорони атмосферного повітря державного обліку об'єктів (підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності), які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і на стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, видів і ступенів впливу на його стан фізичних та біологічних факторів.

Згідно з п.2 цього ж Порядку, державний облік ведеться з метою регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із стаціонарних та пересувних джерел, ступенів впливу на його стан фізичних та біологічних факторів.

Як встановлено судом першої інстанції, ТзОВ «Свиноферма Липники» обладнана природною витяжною вентиляцією. На свинофермі присутні джерела викидів в атмосферне повітря: надбудови для природної витяжної вентиляції в кількості 10 шт., млин для подрібнювання сухих кормів з електроприводом в кількості 1 шт., відходи (гній) у вигляді твердої фракції, що зберігається безпосередньо на повітрі. Очищення повітря, що викидається в атмосферу не організовано. Підприємство не взято на облік у галузі охорони атмосферного повітря та відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Згідно з п.2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою КМУ від 13.03.2002 року №302, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Враховуючи ту обставину, що у ТзОВ «Свиноферма Липники» відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а також те, що припис Державної екологічної інспекції у Львівській області № 76-03 від 20.10.2015 року, яким зобов'язано відповідача отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря є чинним та не оскаржений, колегія суддів приходить до висновку про підставність заявлених позовних вимог.

Зазначена позиція не суперечить практиці Вищого адміністративного суду України, що викладена в ухвалі від 17.05.2016 року в справі №К/800/45456/14, в ухвалі від 14.07.2015 року в справі №К/800/34139/15.

З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 183-6, 195, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Свиноферма Липники» залишити без задоволення, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2016 року по справі № 813/6003/15 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення. Є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І.М. Обрізко

Судді Н.Г. Левицька

В.П. Сапіга

Повний текст виготовлено 13.06.2016 року.