Справа № 242/1738/16-а
Провадження № 2-а/242/46/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2016 року Селидівський міський суд Донецької області в складі головуючого судді Владимирської І.М., при секретарі Сорока Т.О., за участю представника відповідача Стельник Д.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Авдіївці Донецької області про визнання неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України м. Селидове Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позову зазначив, що у серпні 2008 році він набув право на пенсію за вислугою років на підставі ч.1 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру». 07.03.2016 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. У перерахунку було відмовлено. Просив визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове Донецької області щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-154 від 19.02.2016 р. неправомірними; скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове Донецької області про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку № 34 від 15.03.2016 р.; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Селидове Донецької області здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки Прокуратури Донецької області № 18-57-154 від 19.02.2016 р. про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.04.2016 р. без обмежень граничного розміру пенсії.
Позивач в судове засідання не з'явився про день та час розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав та просить розглянути справу в його відсутності.
Представник відповідача за довіреністю Стельник Д.В. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, та надав суду заперечення, згідно яких ОСОБА_2 знаходиться на обліку в УПФУ в м. Селидове Донецької області з 05.06.2008 р. Згідно ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) пенсія позивачу призначена в розмірі 90 % від суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Позивач надав до управління довідку про підвищення посадового окладу та заяву про проведення перерахунку пенсії. Згідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до якого п.5 прикінцевих положень передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тому Рішенням від 15.03.2016 р. № 34 у перерахунку пенсії ОСОБА_2 було відмовлено. Вважає, що управління діяло в межах повноважень та відповідно до положень, що передбачені Конституцією та законами України, а тому просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і дослідивши законодавство, що регулює спірні правовідносини, встановив наступне.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно до ст. 9 КАС України, суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. У разі невідповідальності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
07 березня 2016 року ОСОБА_2 надав до УПФУ в м. Авдіївці документи для перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру».
Рішенням УПФУ в м. Авдіївці від 1503.2016 року йому було відмовлено у перерахунку пенсії, з тих підстав, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», відповідно до якого п.5 прикінцевих положень передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про кабінет міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їх місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 %, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.
Також, відповідно до ч.13 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до ч.17,18 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці.
ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р. до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальній розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальній розмір при призначенні пенсії до 80 % місячного заробітку.
Згідно з п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим законом, не поширюються на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим законом.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її гранічного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має вищу юридичну силу, а її норми - нормами прямої дії.
У ст.22 Конституції України закріплено, що конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені при прийнятті нових законів або внесення змін в діючи закони, не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Статтею 8 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмежень конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, які потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами. Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись Конституцією України, ст.ст. ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про прокуратуру» суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Авдіївці Донецької області про визнання неправомірним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Авдіївці Донецької області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-154 від 19.02.2016 р. неправомірними.
Скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Авдіївці Донецької області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 № 34 від 15.03.2016 р.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Авдіївці Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-154 від 19.02.2016 р. про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.04.2016 р. без обмежень граничного розміру пенсії.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду Донецької області через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя