:
Справа № 359/3756/16-а
Провадження № 2-а/359/130/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.06.2016 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Саган В.М.,
при секретарі Степаненко А.О.
розглянувши в приміщенні суду у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення про повернення надміру отриманої допомоги,
встановив:
28.04.2016 до Бориспільського міськрайонного суду Київської області надійшов вказаний адміністративний позов, в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради оформлене листом від 13.04.2016 року № 9-2929 «Про повернення надміру отриманої допомоги».
В обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що з 27.11.2014 року вона набула статус внутрішньо переміщеної особи,виїхала з зони проведення АТО міста Горлівка Донецької області та переїхала проживати разом з сімєю в місто Бориспіль. Протягом 2015 року їй була призначена та виплачувалась адресна соціальна допомога у відповідності до п.11 Постанови КМУ від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам,які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції», для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату жилово-комунальних послуг. Однак в квітні 2016 року вона отримала від відповідача листа, в якому зазначено, що ході проведення перевірки, було встановлено, що при поданні документів на отримання допомоги вона не вказала житлове приміщення, яке перебуває у власності родини та знаходиться поза зоною АТО. Таким чином подання не достовірної інформації призвело до надмірного призначення та виплати допомоги в сумі 33223,67 грн. Однак вона вважає, що рішення відповідача оформлене листом є неправомірним та підлягає скасуванню, оскільки відповідач при проведенні перевірки перевищив обсяг власних повноважень, крім того сама перевірка проведена неповно, прийняте рішення є передчасним. З цих підстав вона і звернулась до суду.
У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Представник УСЗН Бориспільської міської ради позов не визнав, та заперечив щодо нього, зазначивши, що позивач надав управлінню недостовірну інформацію, яка призвела до надмірного призначення та виплати допомоги в сумі 33223 грн.67 коп. та надав письмові заперечення на адміністративний позов.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідив, оцінив та проаналізував та всі зібрані у справі докази у їх сукупності і дійшов до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити виходячи з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що з 27.11.2014 року в звязку з виїздом з зони проведення АТО міста Горлівка Донецької області позивач ОСОБА_1 набула статус внутрішньо переміщеної особи. На даний час вона разом з чоловіком та двома малолітніми дітьми проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується даними довідки №3259000664 від 27.11.2014 р. (а.с.12), даними відмітки про місце перебування (а.с.13), даними свідоцтв про народження (а.с.14,15) та свідоцтвом про шлюб (а.с.17). У вказаній квартирі позивач проживає на підставі договору оренди (а.с.17-20).
Судом встановлено, що протягом 2015 року позивачу була призначена та виплачувалась адресна соціальна допомога у відповідності до п.11 Постанови КМУ від 01.10.2014 № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам,які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно п. 2 Порядку грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п.6 вказаного Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сімї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;
Листом № 9-2929 від 13.04.2016 року Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області повідомило позивача, що у відповідності до Положення «Про проведення перевірок цільового використання бюджетних асигнувань , передбачених для надання населенню субсидій та адресної соціальної допомоги», головним державним соціальним інспектором управління проведена перевірка правильності та повноти інформації наданої для призначення допомоги переміщеним особам на проживання, а саме позивачу. На підставі висновків проведеної перевірки виявлено, що позивач не вказала житлове приміщення, яке знаходиться поза зоною АТО у власності її родини. Таким чином, подання не достовірної інформації призвело до надмірного призначення та виплати допомоги в сумі 33223,67грн. (а.с.8).
Згідно з п.12. «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам,які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця в тому числі у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те що, вказане рішення відповідача, яке оформлене листом є неправомірним та підлягає скасуванню, оскільки відповідач хибно розуміє чинне законодавство стосовно визначення понять та обсягів власних повноважень крім того, перевірка проведена неповно,прийняте рішення є передчасним.
Проте суд такі твердження позивача оцінює критично, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень (ст. 50 КАС України).
До адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Адміністративна юрисдикція і підсудність адміністративних справ визначена у Главі 1 Розділу ІІ «Організація адміністративного судочинства» КАС України.
Адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
На думку суду, лист повідомлення № 9-2929 від 13.04.2016 року носить суто інформаційний характер, фактично є попередженням іншої сторони щодо наявності розбіжностей в наданих документах, які стали підставою для виплати адресної соціальної допомоги, тобто не є нормативно-правовим актом чи актів індивідуальної дії, що дало підстави для припинення щомісячної адресної допомоги.
В ході проведення перевірки Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області керувалось Положенням «Про проведення перевірок цільового використання бюджетних асигнувань, передбачених для надання населенню субсидій та адресної соціальної допомоги», тобто діяло в межах повноважень визначених Законом.
З огляду на це суд вважає, що право позивача на отримання даної допомоги не є порушеним і звернення до суду є передчасним, тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі наведеного, керуючись ч.1 ст.158, ч.1-ч.3 ст.160, ст.ст.161-163 КАС України, суд,-
постановив:
В позові ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення про повернення надміру отриманої допомоги - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Бориспільський міськрайонний суд на протязі десяти днів з моменту її проголошення.
Суддя В.М. Саган