Ухвала суду № 58245291, 02.06.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
02.06.2016
Номер справи
589/379/15-а
Номер документу
58245291
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 червня 2016 року м. Київ К/800/50028/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - судді Ліпського Д.В.,

суддів: Головчук С.В.,

Черпака Ю.К.

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Сумській обласній державній адміністрації про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

У січні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Сумській обласній державній адміністрації про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії.

Уточнивши позовні вимоги просив суд скасувати рішення Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Сумській обласній державній адміністрації про відмову у віддачі йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії; встановити йому статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії; Сумській обласній державній адміністрації видати йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.

Постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 10 квітня 2015 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Сумській обласній державній адміністрації викладене у протоколі № 19 від 12 грудня 2014 року в частині відмови у видачі ОСОБА_2 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Визнано за ОСОБА_2 статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, зобов'язано Комісію з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Сумській обласній державній адміністрації видати ОСОБА_2 відповідне посвідчення.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2015 року апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації задоволено. Постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 10 квітня 2015 року скасовано, прийнято нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із оскаржуваним судовим рішенням позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення першої інстанції, оскільки вважає, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовано норми матеріального права.

Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених ст. 220 КАС України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав. Судом апеляційної інстанції встановлено, що рішенням Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 22 листопада 2013 року встановлено факт перебування позивача у 30 кілометровій зоні Чорнобильської АЕС та участі у заходах з ліквідації наслідків аварії. Зазначене рішення суду набрало законної сили. Свідки підтвердили, що в червні 1986 року вони разом із позивачем у складі зведеного загону працівників міліції були направлені в район аварії на ЧАЕС та безпосередньо бачили, як позивач здійснював регулювання дорожнього руху під час виїзду ними з території ураження в червні 1986 року. Данні особи підтвердили, що мають статус ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Згідно додатку № 1 до наказу УВС виконкому Сумської обласної ради народних депутатів від 10 червня 1986 року № 101, старший сержант міліції, інспектор ДПС ДАІ УВД значиться під № 59 першого взводу першої роти зведеного загону створеного для охорони громадського порядку в районі Чорнобильської АЕС.

Згідно матеріалів особової справи встановлено, що позивач для виконання робіт по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи був відряджений в розпорядження ГУМВС України в Київській області (лист від 16 жовтня 2003 № 2/4-688), за зразкове виконання службового обов'язку у зоні особливих умов при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС був нагороджений цінним подарунком (наказ УВС Сумського облвиконкому від 31 липня 1986 року № 73 о/с, що зберігається в архівній особовій справі позивача).

Відмовляючи у задоволенні позову суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відсутні підстави для визнання позивача учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, оскільки виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії та конкретний період роботи, який має значення для встановлення певної категорії, не підтверджено.

Колегія суддів погоджується з даним висновком виходячи із наступного.

Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнано, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Для встановлення пільг і компенсацій у статті 14 Закону визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зокрема у цій статті вказується відповідний період і кількість днів впродовж якого особа перебувала у зоні відчуження.

Позивачем на підтвердження свого перебування у зоні ЧАЕС було надано рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 22 листопада 2013 року, яким встановлено факт перебування ОСОБА_2 у 30 кілометровій зоні ЧАЕС та участі у заходах з ліквідації наслідків аварії.

Однак дане рішення правомірно не взято судом апеляційної інстанції до уваги у зв'язку з тим, що у ньому не визначено період та кількість днів роботи позивача у зоні відчуження. Щодо наказу № 101 від 10 червня 1986 року та додатку № 1 до цього наказу, згідно якого позивач був направлений в район Чорнобильської АЕС для охорони громадського порядку, то даний наказ не може підтверджувати участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки згідно пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року, не входить до переліку документів на підставі яких видається відповідне посвідчення. Крім того підтвердження праці позивача у зоні відчуження показами свідків не передбачено ні Законом України ,, Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ні вищевказаним положенням.

Отже, для встановлення статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС певної категорії необхідно підтвердити виконання робіт, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, а також період, у якому ця робота виконувалася.

Зважаючи на те, що позивачем не було надано відповідних документів, які б підтверджували його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, судом апеляційної інстанції правомірно відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_2, а відповідачем - у видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Враховуючи те, що посилання позивача в касаційній скарзі на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права не знайшли свого підтвердження при розгляді даної справи, а судом повно та всебічно перевірені надані сторонами докази, дана їм належна оцінка у рішенні, яке належним чином мотивоване і за своїм змістом та формою відповідає вимогам матеріального та процесуального закону, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судові рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Сумській обласній державній адміністрації про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий Д.В. Ліпський

Судді: С.В. Головчук

Ю.К. Черпак