Постанова № 58242808, 10.06.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2016
Номер справи
805/1325/16-а
Номер документу
58242808
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 червня 2016 р. Справа № 805/1325/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Красноармійської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області до Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

17 травня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ДП "Вугільна компанія «Краснолиманська» про стягнення заборгованості.В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в результаті несплати грошових зобов’язань у відповідач виник податковий борг у сумі 5177618,12 грн., який позивач просить стягнути з рахунків у банках, що обслуговують ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська».

Представник позивача до судового засідання не з’явився, через відділ діловодства суду надав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача до суду з’явився, через відділ діловодства суду надав заяву про визнання позовних вимог, просив розглянути справи в порядку письмового провадження. Разом з тим, надав заяву про встановлення способу і порядку виконання судового рішення зі стягнення податкового боргу у розмірі 5177618,12 грн.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Вугільна компанія «Краснолиманська» (код ЄДРПОУ 31599557, 85310, Донецька обл., місто Красноармійськ, місто Родинське, вул. Перемоги, будинок 9) зареєстроване у якості юридичної особи про що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зроблено запис, взято на податковий облік у Красноармійської ОДПІ.

Відповідачем до контролюючого органу подані податкові декларації екологічного податку за 1 квартал 2015 року, 2 квартал 2015 року, 3 квартал 2015 року, 4 квартал 2015 року із самостійно визначеними податковими зобов’язаннями з екологічного податку за звітні квартали.

Загальна сума заборгованості з грошового зобов’язання за основним платежем із надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення складає 1794796,05 грн.; із надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях - 2744004,09 грн.

21 березня 2016 року Красноармійської ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області складено акт камеральної перевірки ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» №157/05-16-15-02 про несвоєчасне подання податкової декларації екологічного податку за ІІІ квартал 2015 року з висновків якого вбачається порушення відповідачем п.250.2 ст.250 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасна подана податкова декларація екологічного податку за ІІІ квартал 2015 року по Новоекономічній селищній раді (граничний строк подання -09.11.2015 року, дата отримання податковим органом звітності – 02.12.2015 року).

24 березня 2016 року на підставі вказаного акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0000041502, яким визначено суму грошових зобов’язань за платежем – екологічний податок за викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, штрафна санкція за несвоєчасне подання податкового звітності у сумі 170 грн.

Судом встановлено, що вказане податкове повідомлення-рішення не оскаржене а ні в судовому, а ні в адміністративному порядку.

Також, судом встановлено, що у відповідності до вимог ст.129 Податкового кодексу України за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань ДВ «Вугільна компанія «Краснолиманська» нарахована пеня, а саме по платежам: надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 4214,18 грн.;надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти - 11790,79 грн.;надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення - 221516,71 грн.;надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях - пеня 350126,30 грн.

Крім того, судом встановлено, що між контролюючим органом та відповідачем підписано акт звірки податкової заборгованості станом на 01.04.2016 року, з якого вбачається, що за даними ДВ «Вугільна компанія «Краснолиманська» враховується заборгованість з наступних платежів:

надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря: пеня 4214,18 грн.;

надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти: пеня 11790,79 грн.;

надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення: основний платіж 1794796,05 грн.; штрафні санкції 51000,00 грн., пеня 221516,71 грн.;

надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях: основний платіж 2744004,09 грн., пеня 350126,30 грн.

Згідно до п. 16.1.4 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 31 Кодексу, строком сплати податку та збору визначаються періоди, що розпочинаються з моменту виникнення податкового обов’язку платника податку зі сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, узгоджена сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), що не сплачена платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання визнається сумою податкового боргу.

Згідно ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу.

На виконання цих вимог, позивачем направлена податкова вимога № 4005-25 від 21.11.2014 року, яка отримана відповідачем 26.11.2014 року.

Однак, заходи, прийняті контролюючим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли.

Згідно пп.19-1.1.2 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, зокрема, контролюють своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів установлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до ст.50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов’язкові платежі) та інші доходи до державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен повинен сплачувати податку та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до довідки про відкриті розрахункові рахунки відповідач має відкриті рахунки у банківських установах.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку про необхідність стягнення коштів з відповідача в рахунок погашення податкового боргу в розмірі 5177618,12 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих зазначеного платника податків.

Водночас, відповідачем до суду подана заява про встановлення способу виконання рішення суду.

Згідно ч. 1 ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

Відповідно до ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

При цьому, підставою для застосування зазначеної вище норми є обставини, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення в адміністративній справі - ускладнюють його виконання або роблять його неможливим (відсутність коштів або присудженого майна в натурі).

В заяві про встановлення способу і порядку виконанні удового рішення, позивач зазначив, що визнає суму заборгованості, проте у зв'язку з відсутністю на даний час коштів для сплати цієї заборгованості, просить розстрочити виконання рішення строком на 12 місяців з червня 2016 року, шляхом сплати щомісячних платежів у сумі 431468,18 грн., а у травні 2017 року -431468,14 грн. До заяви додані: довідка про стан кредиторської заборгованості, довідка про економічні наслідки аварії на ДП «ВК «Краснолиманська».

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку про відсутність доказів, які б підтверджували існування обставин, що ускладнюють виконання судового рішення та є підставою для задоволення заяви про розстрочення виконання постанови.

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п. 100.2 ст. 100 Податкового кодексу України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.

Згідно п. 100.5 с. 100 Податкового кодексу України визначено, що підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

В свою чергу вичерпний перелік обставин, що свідчить про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин, затверджений постановою КМУ від 27.12.2010 року № 1235.

Відповідно до п. 100.9 ст. 100 ПК України рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань чи податкового боргу стосовно загальнодержавних податків та зборів на строк, що виходить за межі одного бюджетного року, приймається керівником (заступником керівника) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері митної справи, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політки.

Пунктом 100.13 статті 100 ПК України встановлено, що порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу платника податків встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Так, Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) платників податків, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.11.2012 року №1263 (далі – Порядок), в пункті 1.4 закріплює, що розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) вважається наданим, якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення органу державної податкової служби та укладено договір про розстрочення (відстрочення). Визначення сум грошових зобов’язань (податкового боргу), що підлягають розстроченню (відстроченню), здійснюється за даними автоматизованої інформаційної системи, що ведеться органами державної податкової служби.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов Красноармійської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області до Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з розрахункових рахунків Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» (код ЄДРПОУ 31599557, 85310, Донецька обл., місто Красноармійськ, місто Родинське, вул. Перемоги, будинок 9) кошти за податковим боргом у розмірі 5177618 (п’ять мільйонів сто сімдесят сім тисяч шістсот вісімнадцять) грн. 12 коп., у т.ч. по надходженням від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у сумі 4214 (чотири тисячі двісті чотирнадцять) грн. 18 коп. на р/р №33110362700062 код платежу 85 19010100 62, отримувач ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016; по надходженням від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти у сумі 11790 (одинадцять тисяч сімсот дев’яносто) грн. 79 коп. на р/р №331143637006261 код платежу 85 19010201, отримувач ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016; по надходженням від викидів забруднюючих речовин атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення у сумі 2067482 (два мільйона шістдесят сім тисяч чотириста вісімдесят дві) грн. 76 коп. на р/р 33115362700261 код платежу 85 19010100, отримувач ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016; по надходженням від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях у сумі 3094130 (три мільйони дев’яносто чотири тисячі сто тридцять) грн. 39 коп. код платежу 85 19010300, отримувач ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кошкош О.О.