Постанова № 58235141, 08.06.2016, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
08.06.2016
Номер справи
645/2421/16-а
Номер документу
58235141
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2а/645/93/16

Справа № 645/2421/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2016 року м. Харків

Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Бабкова Т.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19.05.2016 року до Фрунзенського районного суду м. Харкова звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду Україна в Фрунзенському районі м. Харкова в якому просив:

- визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-238 від 04.03.2016 року, виходячи з розрахунку 90 % від суми, вказаної в ній, місячної (чинної) заробітної плати неправомірними;

- скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова № 256 від 21.04.2016 року про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» № 1789-ХІІ і зобов'язати здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-238 від 04.03.2016 року, виходячи з розрахунку 90 % від суми, вказаної в ній, місячної (чинної) заробітної плати, без обмеження її максимального розміру та здійснити виплати зазначених коштів;

- стягнути з державного бюджету України судовий збір у розмірі 581,20 грн.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилався на те, що з червня 2009 року йому призначена пенсія на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії редакції від 28.01.2005 року) у розмірі 90 % від нарахованої середньої заробітної плати працівника прокуратури. 19.04.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова з письмовим проханням про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90 % посадового окладу, вказаного у довідці про заробітну плату від 04.03.2016 року № 18-238, виданої прокуратурою Харківської області у зв'язку із змінами посадових окладів працівників прокуратури, здійснених на підставі Постанов Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015 року та № 1013 від 09.12.2015 року. Проте відповідач своїм рішенням № 256 від 21.04.2015 року відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що на сьогодні не визначений порядок перерахунку призначених пенсій даній категорії осіб.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 20.05.2016 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, а відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня одержання ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

30.05.2016 року з боку Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова надійшли письмові заперечення на позов, в яких відповідач посилався на те, що відповідно до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 02.03.2015 року № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01.06.2015 року про призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Відповідач вважає, що оскільки з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, то і перерахунок пенсії не передбачено.

Суд розглянув справу у відповідності до вимог ст. 183-2 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та письмові пояснення сторін, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплатної плати працівника прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1031 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», суд вважає такою, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.

19.04.2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова з відповідною заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1031 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та долучив до заяви довідку прокуратури Харківської області № 18-238 від 04.03.2016 року. З довідки вбачається, що позивач працював на посаді старшого прокурора прокуратури Московського району в прокуратурі Харківської області та заробітна плата за вказаною посадою для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року становить 11 329,21 грн.

21.04.2016 року Управлінням Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії.

Відповідно до сп.13 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Так, 09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності 09.01.2016 року.

Відповідно до пункту 3 вказаної постанови установлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено: додатками 1 - 37, 43 1, 43 2, 48 - 55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".

Також, відповідно до вищевказаної постанови виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідач посилався на норми закріплені в розділі ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Вищевказане передбачає скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено пенсію або щомісячне довічне грошове утримання після набуття законної сили Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Разом з тим, позивачу пенсія була призначена у 1998 році, у зв'язку з чим приписи п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» до даних правовідносин не застосовуються.

Слід зазначити, що судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Відповідачем не було доведено належним чином правомірність свого рішення, в той час як позивач довів обґрунтованість позову.

При проведенні перерахунку позивачу відповідач повинен був керуватись ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону № 2663-111 (2663-14) від 12.07.2001 року, тобто тією нормою, яка діяла до прийняття Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», в якому не йдеться про те, що після перерахунку розмір пенсії позивача не може перевищувати 80 відсотків, а також Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2004року №76, відповідно до якого зменшено відсоток від заробітної плати для обчислення пенсії з 70 до 60 .

Виходячи із змісту ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону № 2663-111 (2663-14) від 12.07.2001 року перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто, 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати.

Верховний суд України в своїй постанові від 10.12.2013 року у справі № 21- 348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.

Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру"). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 159, ч.1 п.2 ст.183-2 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням зарплати працівника прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1031 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобов'язати Управління Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2016 року у зв'язку з підвищенням зарплати працівника прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1031 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-238 від 04.03.2016 року для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам органів прокуратури із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2009 році в розмірі 90%

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі Харківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 581 (п'ятсот вісімдесят одна) грн. 20 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подачі скарги в десятиденний строк з моменту отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справ апеляційним судом.

Суддя Бабкова Т.В