Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2010 року Справа № 2а-3374/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ясенової Т.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокурора Петрівського району Кіровоградської області в інтересах держави, в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство „Національна енергетична компанія „Укренерго” в інтересах якої діє відокремлений підрозділ „Держенергонагляд у Дніпровському регіоні до Петрівського комбінату комунальних підприємств про стягнення штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Петрівського району звернувся до суду з адміністративним позовом, в інтересах держави, в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано Державне підприємство „Національна енергетична компанія „Укренерго” в інтересах якої діє відокремлений підрозділ „Держенергонагляд у Дніпровському регіоні до Петрівського комбінату комунальних підприємств, в якому просить стягнути з відповідача до державного бюджету штраф в розмірі 850 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач порушив вимоги ч.ч.2,3,4 ст.26 Закону України „Про електроенергетику”, п.5.1.8 „Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів”, затверджених наказом Мінпаливенерго України № 258 від 25.07.2006, вимог пп. 4, 5, 13 п.10.2 „Правил користування електричною енергією” затверджених Постановою від 31.07.1996 (в редакції постанови від 17.10.2005 № 910), а також ухиляється від виконання припису №524 від 03.11.2008, виданого інспекцією Держенергонагляду в Кіровоградській області.
08.06.2010 начальником Державної інспекції Держенергонагляду винесено постанову №1/30-0083 якою на відповідача накладено штраф у розмірі 850грн.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, подавши до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі. (а.с.39-40)
В судове засідання відповідач не з'явився, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. (а.с.35) Причини неявки суду не повідомив.
На підставі ухвали від 19.10.2010р. розгляд справи проведено в порядку письмового провадження у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України.
Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст.60 КАС України у випадках встановлених законом прокурор може звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Згідно ст.36-1 Закону України „Про прокуратуру” прокурор може звернутися до суду з заявою для захисту інтересів держави в суді в разі наявності порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або державою.
Відповідно до ст.9 Закону України „Про електроенергетику” від 16.10.1997р. №575/97-ВР (далі за текстом –Закон №575/97-ВР), Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.
Згідно п.1 Положення „Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії” державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до пп.11 п.11 Положення „Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії” Держенергонагляд має право надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Згідно п.1.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кіровоградській області, затвердженого начальником інспекції Держенергонагляду в Дніпровському регіоні 20.10.2006 (далі за текстом –Положення) Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кіровоградській області (Далі інспекція Держенергонагляду у Кіровоградській області) створена у відповідності до „Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2006 №131) та здійснює свою діяльність у складі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до п.п. 3.1.15 п.3.1 Положення, інспекція Держенергонагляду у Кіровоградській області в межах своєї компетенції здійснює нагляд за:
- забезпеченням надійного постачання енергії;
- технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії;
- дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії;
- дотриманням вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання;
- проведенням суб'єктами електроенергетики та суб'єктами відносин у сфері теплопостачання робіт, пов'язаних із забезпеченням дотримання встановлених режимів постачання і споживання енергії;
Згідно п.п. 4.1.1 п.4.1 Положення, інспекція Держенергонагляду у Кіровоградській області має право застосовувати до суб’єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.
25.11.2009 державним інспектором з енергетичного нагляду проведено планове обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства соціально важливих споживачів електричної енергії в осінньо-зимовий період та в умовах надзвичайних ситуацій Петрівського комбінату комунальних підприємств, про що складено акт №01/32-0222. (а.с.10-11)
На підставі даного акту відповідачу винесений припис №01/32-0119 від 25.11.2009
(а.с.12-13)
Вищезазначені акт і припис отримано відповідачем 25.11.2009 р. (а.с.10-13)
Відповідно до припису №01/32-0119 від 25.11.2009 відповідача зобов’язано у термін до 05.12.2009 надати план заходів щодо виконання припису, термін усунення порушень встановлено в даному приписі , про виконання кожного пункту припису подавати письмову інформацію інспекції Держенергонагляду у Кіровоградській області не пізніше трьох робочих днів після закінчення терміну його виконання.
12.05.2010 старшим інспектором з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання припису №01/32-0119 від 25.11.2009 за результатами якої було встановлено, що на час перевірки більшість із заходів, зазначених у приписі, не виконано, що зафіксовано в акті №01/32-0073 від 12.05.2010. (а.с.14-16)
Відповідно до акту перевірки за №01/32-0073 від 12.05.2010 встановлено порушення вимог ч.ч.2,3,4 ст.26 Закону України „Про електроенергетику”, п.5.1.8 „Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів”, затверджених наказом Мінпаливенерго України № 258 від 25.07.2006, вимог пп. 4, 5, 13 п.10.2 „Правил користування електричною енергією” затверджених Постановою від 31.07.1996 (в редакції постанови від 17.10.2005 № 910) ухилення від виконання Припису № 01/32-0119 від 25.11.2009 виданого інспекцією Держенергонагляду в Кіровоградській області. (а.с.16)
Зазначені акти керівник Петрівського комбінату комунальних підприємств отримав, що підтверджується зворотніми повідомленнями про вручення поштового відправлення. (а.с.17)
Доказів повідомлення відповідачем інспекцію Держенергонагляду у Кіровоградській області про неможливість виконати вимоги припису №01/32-0119 від 25.11.2009 суду не надано.
Крім того, відповідачем не подано до інспекції Держенергонагляду у Кіровоградській області план заходів щодо виконання припису.
Відповідача, листом інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області за вих. №45/664 від 02.06.2010., було запрошено для надання обґрунтованих пояснень щодо невиконання заходів, зазначених у приписі №01/32-0119 від 25.11.2009, та повідомлялось, що 08.06.2010р. у приміщенні інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області відбудеться розгляд матеріалів перевірки виконання законодавства в галузі електроенергетики ФГ Петрівського комбінату комунальних підприємств і накладення штрафу на відповідача у зв’язку з порушенням Закону №575/97-ВР (а.с. 18-19).
Представник відповідача для надання пояснень до Інспекції не з’явився, жодних пояснень з даного питання позивачем інспекції Держенергонагляду у Кіровоградській області не надано.
08.06.2010 року начальником Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області, на підставі акту перевірки електроенергетичної інспекції Державної з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області та у відповідності до ст.27 Закону №575/97-ВР прийнято постанову №01/30-0083 про накладення на відповідача штрафу у розмірі 850 грн. за порушення законодавства про електроенергетику. (а.с.24)
Згідно ст.27 Закону України „Про електроенергетику“ суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до п.10 Положення про накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладання, у разі несплати штрафу у зазначений термін штраф стягується в судовому порядку.
Відповідачем в добровільному порядку штраф в розмірі 850 грн. не сплачено.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що постанова від 08.06.2010 року №01/30-0083 про накладення на Петрівський комбінат комунальних підприємств штрафу у розмірі 850 грн. за порушення законодавства про електроенергетику, прийнято Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області в межах компетенції, у встановленому законом порядку та відповідає виявленим порушенням, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Петрівського комбінату комунальних підприємств до державного бюджету штраф у сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень та перерахувати на р/р 31117106700375 в ГУДК у Кіровоградській області, МФО 823016, одержувач УДК у Петрівському районі, код одержувача 22224645, код бюджетної класифікації 21081100.
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України – протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т.І. Ясенова