ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.06.2016 р. Справа №912/244/16
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: судді Науменка І.М. - доповідача
суддів: Вечірка І.О., Кузнецова В.О.,
при секретарі судового засідання: Петровській А.В.,
за участю представників сторін:
скаржник: Балєв В.П., арбітражний керуючий, свідоцтво №791 від 18.04.2013р.;
від скаржника ОСОБА_2: ОСОБА_3, представник, довіреність №300 від 23.02.2016р.;
ліквідатор: ОСОБА_4, арбітражний керуючий, паспорт серія НОМЕР_1 від 30.10.2000р.;
арбітражний керуючий: Островський В.А., свідоцтво НОМЕР_2 від 22.02.2013р.;
Інші учасники провадження по справі в судове засідання не з'явились, про час та місце судового засідання належним чином повідомлені.
розглянувши апеляційні скарги Арбітражного керуючого Балєва Валентина Петровича, Представника працівників боржника - Голови Ради трудового колективу та голови профспілковому комітету Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" Григораша Володимира Герасимовича та Арбітражного керуючого Островського Вадима Анатолійовича на постанову господарського суду Кіровоградської області від 24.02.2016р. у справі №912/244/16
за заявою Голови ліквідаційної комісії боржника про порушення провадження у справі
про банкрутство Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд",
м.Олександрія Кіровоградської області,
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Кіровоградської області від 24.02.2016р. у справі №912/244/16 (суддя Коваленко Н.М.) Державне підприємство "Трест "Олександріярозрізобуд" визнано банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено гр.ОСОБА_4.
Не погодившись з зазначеною вище постановою в частині призначення ліквідатора, до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернувся арбітражний керуючий Балєв В.П, який просить постанову в оскаржуваній частині - скасувати. Призначити ліквідатором боржника Балєва В.П. На думку скаржника, призначення ліквідатором Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" гр.ОСОБА_4 відбулось без участі органу, що уповноважений управляти державним майном, а саме, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Окрім того, апелянт наполягає на тому, що місцевим господарським судом безпідставно не було досліджено відповідність кандидатури гр.ОСОБА_4 критеріям, передбаченим п.3.5 Порядку присвоєння рівнів кваліфікації арбітражним керуючим (розпорядникам майна, керуючим санацією, ліквідаторам), що затверджений наказом Міністерства Юстиції України від 22.01.2013р. №145/5 для п'ятого рівня кваліфікації.
Також не погодившись з постановою господарського суду Кіровоградської області від 24.02.2016р. у справі №912/244/16 в частині призначення ліквідатора, до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернувся арбітражний керуючий Островський Вадим Анатолійович, який окрім зазначених у попередній апеляційній скарзі доводів стверджує також про ненадання судом належної правової оцінки факту відсутності у гр.ОСОБА_4 необхідного професійного рівня, передбаченого Порядком п'ятого рівня кваліфікації та досвіду роботи на підприємствах вугільної промисловості. Окрім того, апелянт вважає недостатнім також рівень професійної кваліфікації, досвід роботи та суму за договором добровільного страхування арбітражного керуючого Кноблох І.В., заява якого на участь в якості ліквідатора боржника також знаходиться в матеріалах даної справи. Таким чином, за результатами апеляційного перегляду Островський Вадим Анатолійович просить постанову в оскаржуваній частині - скасувати та призначити ліквідатором Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" арбітражного керуючого Островського Вадима Анатолійовича.
В свою чергу, в письмових поясненнях на апеляційну скаргу арбітражного керуючого Островського В.А., Міністерство енергетики та вугільної промисловості підтверджує факт відсутності у призначеного судом гр.ОСОБА_4 необхідного для підприємств такого рівня п'ятого рівня кваліфікації, з огляду на що наполягає на тому, що судом першої інстанції під час прийняття оскаржуваного судового рішення не було встановлено всіх суттєвих обставин, необхідних для повного та об'єктивного вирішення спору.
Окрім того, повністю не погодившись з постановою господарського суду Кіровоградської області від 24.02.2016р. у справі №912/244/16, до апеляційної інстанції звернувся представник працівників боржника - Голови Ради трудового колективу та голови профспілковому комітету Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" Григораш Володимир Герасимович, який за результатами розгляду апеляційної скарги просить постанову місцевого господарського суду - скасувати повністю, справу - направити до господарського суду Кіровоградської області на стадію розгляду питання щодо визнання боржника банкрутом та призначення ліквідатора. Скаржник вважає визнання боржника банкрутом передчасним, а призначення ліквідатором гр.ОСОБА_4 - необґрунтованим та таким, що чинному законодавству України з питань банкрутства не відповідає.
У відзиві на апеляційні скарги ліквідатор боржника гр.ОСОБА_4 викладені в останніх твердження повністю відхиляє, наполягає на відповідності оскаржуваної постанови вимогам чинного законодавства України, у зв'язку з чим підстав для її зміни чи/або скасування не вбачає.
Зважаючи на оскарження одного і того ж процесуального документу, згадані вище апеляційні скарги об'єднані в одне апеляційне провадження.
Відповідно до ст.101 ГПК України, в процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Додаткові докази приймаються судом, якщо заявник обґрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Отже, дослідивши матеріали справи, вивчивши викладені в апеляційних скаргах доводи та заслухавши пояснення присутніх у судовому засіданні уповноважених представників сторін, колегією суддів встановлено наступне:
Так, з наявних у справі матеріалів вбачається, що ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" зареєстроване в якості юридичної особи виконкомом Олександрійської міської ради Кіровоградської області - 08.05.2008р., як правонаступник Державного відкритого акціонерного товариства "Трест "Олександріярозрізобуд" - Дочірнє підприємство ДХК "Олександріявугілля". Боржник заснований на державній власності згідно з наказом Мінвуглепрому №298 від 26.05.2006р. і належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. Боржник є державним підприємством зі 100% часткою держави у статутному капіталі, у зв'язку з чим ані корпоратизації, ані приватизації не підлягає.
За наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України "Про ліквідацію ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" №884 від 02.12.2013р., відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України "Про управління об'єктами державної власності" та "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", враховуючи звернення ДП "Олександріярозрізобуд" від 24.10.2013р. №146/1, від 25.10.2013р. №143/3 та від 22.11.2013р. №154/2, протокол Ради трудового колективу ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" від 13.11.2013р., прийнято рішення припинити діяльність Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" (далі - ДП "Трест "Олександріярозрізобуд") (код ЄДРПОУ 05473312), розташованого за адресою: 28006, Кіровоградська обл., м.Олександрія, вул.Коваленка, 23-а, шляхом ліквідації. Призначити ліквідаційну комісію ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" у складі згідно з додатком 1. Затвердити План заходів з ліквідації ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" (далі - План заходів) згідно з додатком 2. Голові ліквідаційної комісії ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" Кириченку Є.О. забезпечити виконання Плану заходів у визначений термін.
На виконання вимог ч.1 ст.105 Цивільного кодексу України, ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" звернулось до реєстраційної служби для здійснення реєстраційної дії по внесенню відомостей про припинення юридичної особи. 05.12.2013р. до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців внесено відповідний запис про припинення боржника, про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 20.01.2016р. за №21623468, в якому містяться дані про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення підприємницької діяльності за рішенням засновників боржника.
У спеціалізованому друкованому засобі масової інформації - Бюлетені державної реєстрації №268 (33) від 10.12.2013р. опубліковано повідомлення про прийняте засновником боржника рішення про припинення юридичної особи.
Відповідно до ч.3 ст.105 Цивільного кодексу України, ч.3 ст.91 Господарського кодексу України, з моменту призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Комісія виступає в суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
27.03.2014р. ліквідаційною комісією ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" до Олександрійської ОДПІ подана заява про припинення платника податків форми № 8-ОПП. Також ліквідаційною комісією направлені повідомлення про припинення юридичної особи на адреси відомих кредиторів (копії повідомлень від 30.12.2013р. знаходяться в матеріалах справи).
Окрім того, з метою виявлення майна боржника, головою ліквідаційної комісії зроблено відповідні запити до органів, уповноважених здійснювати реєстрацію прав на майно.
Зокрема, матеріали справи свідчать, що листами від 19.12.2013р. за №167/1-7 голова ліквідаційної комісії Кириченко Є.О. письмово повідомив податкову інспекцію, Пенсійний та інші соціальні фонди про прийняття уповноваженим органом управління боржника рішення щодо ліквідації підприємства. Листи також були направлені до Управління статистики в Олександрійському районі та прокуратури м.Олександрія. Олександрійська ОДПІ, Пенсійний фонд України в Олександрійському районі, ФССНВУ у м.Олександрія, Олександрійська МВД ФСС з ТВП, Міський центр зайнятості, Державне підприємство "Вугілля України" та інші установи скористались наданим їм правом звернення із кредиторськими вимогами, але право щодо проведення перевірок платника податків та соціальних внесків використано не було, докази проведення таких перевірок - відсутні.
В ході проведення ліквідаційної процедури, у встановлений строк для заявлення кредиторських вимог ліквідаційною комісією підприємства в проміжному ліквідаційному балансі від 30.04.2014р. встановлено та відображено кредиторську заборгованість ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" у розмірі 14 097 246,30 грн., яка визнається боржником в повному обсязі, а також, заборгованість з виплати заробітної плати, у тому числі звільненим працівникам, в сумі 6 728 043,16 грн., заборгованість з підзвітними особами (авансові звіти) в сумі 1 910 031,56 грн., заборгованість з відшкодування лікарняних листів в сумі 1 482,35 грн., заборгованість з відшкодування моральної шкоди в сумі 7 215,57 грн., заборгованість з виплати аліментів в сумі 53 128,19 грн.
За підсумками розгляду заяв кредиторів, які звернулися протягом встановленого строку із заявами про включення їх грошових вимог, 03.03.2014р. складено протокол засідання ліквідаційної комісії з розгляду вимог кредиторів на загальну суму 14 097 246,30 грн. (чотирнадцять мільйонів дев'яносто сім тисяч двісті сорок шість гривень 30 коп.).
На адреси кредиторів, а саме, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Олександрійському районі Кіровоградської області, КОВ фонду соціального страхування захисту інвалідів, Олександрійського міськрайонного центру зайнятості, Олександрійської ОДПІ, Міського комунального лікувально - профілактичного закладу - міська лікарня №1 в м.Олександрії, ПП "Регіон - Монтаж", Олександрійського управління по експлуатації газового господарства ВАТ "Кіровоградгаз", ТОВ "АПС - Кіровоград", Аудиторської компанії ТОВ "УПК - Аудит Лтд", Профспілкового комітету відокремлений підрозділ "Розріз "Костянтинівський", Державного підприємства "Вугілля України", направлені повідомлення про результати розгляду грошових вимог таких кредиторів (докази направлення повідомлень додані до матеріалів справи).
Також, на виконання ч.8 ст.111 Цивільного кодексу України, ліквідаційною комісією складено проміжний ліквідаційний баланс ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" станом на 30.04.2014р. (затверджений 12.06.2014р. органом управління боржника, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи, а саме, Міністерством вугільної промисловості України).
14.05.2014р. наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №352 внесені зміни до наказу №884 від 02.12.2013р., головою ліквідаційної комісії призначено ОСОБА_11. Наказом від 26.06.2014р. №479 ліквідаційну процедуру продовжено до 31.12.2014р.
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №227 від 10.04.2015р. внесені зміни до наказу №884 від 02.12.2013р., головою ліквідаційної комісії призначено ОСОБА_12 та продовжено ліквідаційну процедуру до 31.12.2015р.
Станом на 30.04.2015р. ліквідаційною комісією боржника складено черговий проміжний ліквідаційний баланс, затверджений Міністерством енергетики та вугільної промисловості України 10.06.2015р. Згідно даного проміжного ліквідаційного балансу, кредиторська заборгованість ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" складає 31 949 тис. грн., у тому числі з виплати заробітної плати в сумі 3 548 тис. грн., заборгованість з підзвітними особами (авансові звіти) в сумі 1 996 тис. грн., заборгованість з відшкодування лікарняних листів в сумі 195,05 грн., заборгованість з виплати аліментів в сумі 35 693,19 грн., по розрахунку з бюджетом - 6 080 тис. грн., по розрахунку зі страхування - 10 830 тис. грн. та інших довгострокових зобов'язаннях. Зазначена вище заборгованість визнана боржником у повному обсязі. В свою чергу, розмір дебіторської заборгованості дорівнює 977 тис. грн. Перелік осіб, що мають невиконані зобов'язання перед боржником, із зазначенням вартості таких зобов'язань, міститься в реєстру дебіторської заборгованості, який додано до заяви боржника.
Окрім того, в ході ліквідаційної процедури господарським судом першої інстанції встановлено, що начальником Олександрійської ОДПІ ДФС у Кіровоградській області, відповідно до ст. 89 Податкового кодексу України прийнято рішення №3 від 23.03.2015р. про опис майна ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" в податкову заставу, за яким Олександрійською ОДПІ ДФС у Кіровоградській області проведено опис майна позивача в кількості 354 одиниці майна, про що складено акт опису майна від 23.03.2015р. за №5. Як наслідок, на підставі ст.ст.88, 89 Податкового кодексу України та ст.39 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень", Олександрійською ОДПІ ДФС у Кіровоградській області 23.03.2015р. та 03.02.2014р. в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано в податкову заставу за №35320755, №35319022, №35311152, №35312819 та внесено реєстраційний запис за №152729950.
Як свідчать матеріали справи, в подальшому Олександрійська ОДПІ ДФС у Кіровоградській області звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" в розмірі 1 635 748,33 грн., що перебуває у податковій заставі. За результатами вирішення даного спору адміністративним судом прийнято постанову від 23.07.2015р. у справі №П/811/101/15 про задоволення позову в повному обсязі.
З метою реалізації майна, що перебувало у податковій заставі у кількості 354 одиниць, в порядку, визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", а також, відповідно до приписів п.95.10 ст.95 Податкового кодексу України, проведена незалежна експертна оцінка вартості вказаного майна для визначення початкової ціни його продажу, за результатами якої визначена початкова вартість майна ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" в кількості 354 одиниць в сумі 11 026 000 грн. з урахуванням ПДВ, що становила початкову вартість майна на аукціоні.
04.08.2015р. Олександрійської ОДПІ ГУ ДФС Кіровоградській області укладено договір №0408/1/15 про проведення незалежної оцінки майна. 05.08.2015р. Олександрійської ОДПІ ГУ ДФС Кіровоградській області укладено договір доручення №19 на продаж майна, що перебуває в податковій заставі. 05.08.2015р. Олександрійською ОДПІ прийнято рішення №2 про здійснення погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна позивача, яке перебувало в податковій заставі та направлено позивачу лист №3102/10/11-26-23-87 з проханням визначитися щодо проведення оцінки майна боржника.
06.08.2015р. ТБ "Кіровоградська універсальна товарна біржа", згідно п.3.4 Порядку 1, як організатором торгів, в газеті "Народне слово" було опубліковане відповідне оголошення щодо проведення цільового аукціону з продажу майна, що перебуває в податковій заставі, аукціон призначено на 21.08.2015р.
Як вірно встановлено місцевим господарським судом, за результатами проведеного аукціону, відповідно до протоколу від 21.08.2015р. №30, переможцем торгів визначено ТОВ "Інвестсталь" за остаточною ціною - 12 128 600,00 грн. На підставі вказаного протоколу торгів, між Олександрійською ОДПІ, ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" та ТОВ "Інвестсталь" 21.08.2015р. укладено договір купівлі-продажу майна від 21.08.2015р., за умовами якого Олександрійською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області передано, а ТОВ "Інвестсталь" придбане майно, що знаходиться в податковій заставі та перебуває на балансі ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" в кількості 354 одиниць згідно додатку № 1 до договору за ціною 12 128 600 грн. з урахуванням ПДВ.
Матеріали справи свідчать, що на виконання умов проведення аукціону та умов укладеного договору купівлі-продажу майна від 21.08.2015р., ТОВ "Інвестсталь" здійснено оплату за придбане майно на рахунок ТБ "Кіровоградська універсальна товарна біржа" у повному обсязі. Одержані від продажу майна кошти організатором аукціону в подальшому перераховані на розподільчий рахунок Олександрійської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області.
Отже, як було встановлено місцевим господарським судом та судом апеляційної інстанції, станом на час прийняття оскаржуваної постанови кредиторська заборгованість боржника складала 28 977 585,43 грн.
10.11.2015р. наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №714 внесені зміни до наказу №884 від 02.12.2013р., головою ліквідаційної комісії призначено ОСОБА_4.
У відповідності до ст.10 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів і зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка. Об'єкти і періодичність проведення інвентаризації визначаються власником (керівником) підприємства, крім випадків, коли її проведення є обов'язковим згідно з законодавством. Згідно п.12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000р. №419, проведення інвентаризації обов'язкове у разі ліквідації підприємства.
Згідно ч.4 ст.111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб. У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.
Отже, як свідчать наявні у справі докази (акти інвентаризації майна), на виконання ч.4 ст.111 Цивільного кодексу України, головою ліквідаційної комісії проведено інвентаризацію активів юридичної особи - боржника, за підсумками якої встановлено, що балансова вартість майна (основних засобів) складає 793 217,00 грн., дебіторська заборгованість перед боржником за даними бухгалтерського обліку станом на 30.11.2015р. становить 977 656,34 грн.
Матеріалами справи також підтверджено вжиття головою ліквідаційної комісії заходів щодо повернення (стягнення) дебіторської заборгованості шляхом неодноразового надсилання на адреси дебіторів вимог про сплату дебіторської заборгованості. Проте, вказані вимоги залишилися без задоволення (докази зворотного - відсутні).
Доказів звернення голови ліквідаційної комісії до суду з позовами про стягнення дебіторської заборгованості в матеріалах справи немає, що голова ліквідаційної комісії пояснює відсутністю у боржника грошових коштів, а також, спливом трирічного строку позовної давності, зокрема, щодо вимог до Олександрійської філії ПрАТ "Енерговугілля" та КП "Благоустрій".
Відповідно до абз.2 ч.4 ст.111 Цивільного кодексу України, у випадках встановлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється. Отже, на виконання приписів згаданої вище правової норми, головою ліквідаційної комісії було залучено суб'єкта оціночної діяльності.
В результаті, на підставі Висновків суб'єкта оціночної діяльності ФОП ОСОБА_13 станом на 23.12.2015р., загальна вартість майна, що обліковується на балансі підприємства-боржника, становить 1 126 602,50 грн. (один мільйон сто двадцять шість тисяч шістсот дві гривні 50 коп.).
Відповідно до ч.2 ст.111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.
Отже, як свідчать матеріали справи, відповідно до даних обліку, ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" участь в інших юридичних особах - не приймало, господарські товариства, дочірні підприємства - не створювало.
Також, ч.3 ст.111 Цивільного кодексу України вимагає під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів закриття ліквідаційною комісією (ліквідатором) рахунків, відкритих у фінансових установах, окрім рахунка, що використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
На виконання згаданої вище правової норми, головою ліквідаційної комісії ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" встановлено наявність у боржника одного діючого розрахункового рахунку у ПАТ КБ "ПриватБанк", залишок коштів на якому становить 14 529,74 грн. (роздруківка залишку додана до матеріалів справи). Проте, розпорядження вказаними коштами не виявляється можливим, з огляду на арешт рахунку. Рахунки, на яких обліковуються цінні папери, у банкрута відсутні.
Майно, що перебуває у заставі або є обтяженим у інший спосіб, у ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" - відсутнє.
Відповідно до ч.5 ст.111 Цивільного кодексу України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється.
Відповідно до даних обліку, у боржника є відокремлений підрозділ "Розріз "Костянтинівський" Державного Підприємства "Трест Олександріярозрізобуд".
Отже, як вірно встановлено господарським судом першої інстанції, з метою вжиття заходів щодо закриття відокремленого підрозділу, головою ліквідаційної комісії боржника прийнято рішення від 20.01.2016р. про його закриття (ліквідацію), у зв'язку з чим на адресу Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Олександрійського міськрайонного управління юстиції надіслано повідомлення №23-01/2/16 від 23.01.2016р., на адресу Олександрійської ОДПІ - надіслано заяву про припинення платника податків від 23.01.2016р. форми №8-ОПП.
Згідно протоколу №28 від 15.07.2014р., представником трудового колективу ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" для участі у праві про банкрутство обрано голову Ради трудового колективу Григораша В.Г. В свою чергу, згідно протоколу №31 від 23.09.2015р. представником трудового колективу обрано ОСОБА_3
Відповідно до ч.6 ст.111 Цивільного кодексу України, ліцензії, документи дозвільного характеру та інші документи, а також, печатки та штампи, які підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування, повертаються їм ліквідаційною комісією (ліквідатором), з огляду на що ліквідаційною комісією ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" встановлено відсутність у підприємства ліцензії, документів дозвільного характеру та інших документів, що підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування.
В свою чергу, відповідно до додатку №2 до наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 02.12.2013р. №884, встановлено план заходів з ліквідації ДП "Трест "Олександріярозрізобуд", зокрема, п.7 якого передбачено, що: «у випадку, якщо вартості майна підприємства, що ліквідується, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, звернутися до господарського суду із заявою щодо порушення провадження справи про банкрутство державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" відповідно до ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон)».
Статутний капітал підприємства сформовано майном та становить 1 011 324,00 грн. Інше майно передано Уповноваженим органом управління на баланс підприємства.
Таким чином, під час проведення ліквідації ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" ліквідаційною комісією виявлено недостатність вартості майна боржника ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" для задоволення вимог кредиторів.
Пунктом 3 ст.110 Цивільного кодексу України передбачено, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
В свою чергу, п.5 ст.11 Закону про банкрутство визначено обов'язок боржника звернутись до суду із заявою про порушення справи про банкрутство, якщо під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.
Частини 1, 2 ст.95 Закону передбачають, що якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується у порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутись до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. При цьому, обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Отже, приймаючи до уваги викладені вище обставини справи, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає вірним висновок суду першої інстанції з приводу доведеності наявними у справі доказами факту дотримання ліквідатором ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" встановленого чинним законодавством України порядку проведення процедури досудової ліквідації, обґрунтованість звернення до господарського суду в порядку ст.95 Закону та ч.3 ст.110 Цивільного кодексу України із заявою про визнання боржника банкрутом та, відповідно, наявність у господарського суду першої інстанції правових підстав для визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Наведене, в свою чергу, спростовує доводи апеляційної скарги представника працівників боржника - Голови Ради трудового колективу та голови профспілковому комітету Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" Григораша Володимира Герасимовича з приводу того, що визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у даній справі є необґрунтованим та передчасним.
Разом з цим, вирішуючи питання обґрунтованості доводів апеляційних скарг арбітражного керуючого Балєва Валентина Петровича, представника працівників боржника - Голови Ради трудового колективу та голови профспілковому комітету Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" Григораша Володимира Герасимовича та арбітражного керуючого Островського Вадима Анатолійовича щодо призначення ліквідатором банкрута гр.ОСОБА_4, колегією суддів встановлено наступне:
Відповідно до п.2 ст.95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», суд надав запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого по справі.
Кандидатура арбітражного керуючого обирається відповідно до Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство. Положення про автоматизовану систему затверджується Пленумом Вищого господарського суду України за погодженням з державним органом з питань банкрутства.
Відповідно до пункту 4.2.2 положення про автоматизовану систему: справи за коефіцієнтом складності (за однією з ознак) поділяються на п'ять категорій. До п'ятої категорії складності віднесені а) справи про банкрутство великих платників податку; б) справи про банкрутство державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків. Віднесення справи до кожної наступної категорії віднесення її до попередньої категорії - виключає.
Отже, як вбачається з наявних у справі матеріалів, відповідно до запиту на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого у даній справі (а.с.69), справі про банкрутство ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" присвоєно вищій рівень складності - п'ятий.
Відповідно до п.9 ст.96 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», призначення керуючих санацією, ліквідаторів державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, здійснюється господарським судом за участю органу, уповноваженого управляти державним майном. В свою чергу, як вже встановлено вище, частка державної власності боржника - ДП "Трест "Олександріярозрізобуд", складає 100%, ліквідатором боржника господарським судом першої інстанції призначено гр.ОСОБА_4
Натомість, під час апеляційного перегляду, доказів погодження зазначеної вище кандидатури гр.ОСОБА_4 на посаду ліквідатора ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" в матеріалах справи не виявлено.
Слід зауважити також, що під час призначення на посаду ліквідатора державного підприємства гр.ОСОБА_4, місцевим господарським судом не було взято до уваги п'ятий, найвищий рівень складності даної справи про банкрутство, що потребує участі професійного арбітражного керуючого з відповідним рівнем кваліфікації та досвідом роботи на підприємствах вугільно-промислового комплексу.
Необхідно звернути увагу також на те, що гр.ОСОБА_4 виконував обов'язки голови ліквідаційної комісії боржника, у зв'язку з чим підпадає під ознаки заінтересованої особи згідно з ч.6 ст.95 Закону про банкрутство, адже несе солідарну відповідальність за незадоволення вимог кредиторів.
Посилання господарського суду першої інстанції в обґрунтування даного призначення на обізнаність, територіальне знаходження та відмову гр.ОСОБА_4 від винагороди, не виправдовує порушення ним вимог п.9 ст.96 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та п.4.2.2 Положення щодо призначення ліквідатора державних підприємств з часткою завбільшки 50% виключно за умов погодження уповноваженого органу; не позбавляє суд обов'язку враховувати рівень складності справи про банкрутство та, як наслідок, необхідний професійний рівень та досвід роботи кандидата на посаду ліквідатора на підприємствах вугільної промисловості, що, на думку колегії суддів, є значно більш важливим, ніж принцип його територіального знаходження. З огляду на наведене, колегія суддів вважає призначення ліквідатором ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" гр.ОСОБА_4 передчасним та таким, що чинному законодавству України про банкрутство не відповідає.
Враховуючи викладене вище, оскаржувана постанова від 24.02.2016р. у справі №912/244/16 в частині призначення ліквідатором ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" гр.ОСОБА_4 підлягає скасуванню з передачею справи до господарського суду Кіровоградської області у іншому складі суду для вирішення питання щодо призначення ліквідатора боржника з урахуванням вимог ст.114 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», Порядку присвоєння рівнів кваліфікації арбітражним керуючим (розпорядникам майна, керуючим санацією, ліквідаторам), що затверджений наказом Міністерства Юстиції України від 22.01.2013р. №145/5 для п'ятого рівня кваліфікації, наявності досвіду роботи на підприємствах паливно-енергетичної та вугільної галузі, професійного рівня, а також, наявності технічної можливості здійснювати обов'язки ліквідатора боржника у даній справі.
В іншій частині постанова прийнята за умов дотримання вимог чинного законодавства України, тому підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст.101, 103-106 ГПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги арбітражного керуючого Балєва Валентина Петровича, арбітражного керуючого Островського Вадима Анатолійовича та представника працівників боржника - Голови Ради трудового колективу та голови профспілковому комітету Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" Григораша Володимира Герасимовича - задовольнити частково.
Постанову господарського суду Кіровоградської області від 24.02.2016р. у справі №912/244/16 в частині призначення ліквідатором Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" гр.ОСОБА_4 - скасувати.
Справу направити до господарського суду Кіровоградської області для вирішення питання щодо призначення ліквідатора Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" у іншому складі суду.
Виконуючим обов'язки ліквідатора Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" призначити гр.ОСОБА_4.
В іншій частині постанову залишити без змін.
Постанова може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07.06.2016р.
Головуючий суддя І.М. Науменко
Суддя І.О. Вечірко
Суддя В.О. Кузнецов