ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"09" червня 2016 р.Справа № 924/340/16
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Вибодовського О.Д., розглянувши матеріали справи
За позовом: Товариства з додатковою відповідальністю "Чемеровецьке автотранспортне підприємство 16847", смт. Чемерівці, Хмельницької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницьктранс", м. Хмельницький
про стягнення 4041,86 грн.
Представники сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю №1 від 04.01.2016р.
Від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю №02-13/233 від 20.04.2016р.
В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: з оголошенням перерви в судовому засіданні від 01.06.2016р.
Позивач звернувся з позовом до суду в якому просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість в сумі 4041,86 грн. за неналежне виконання відповідачем умов договору про надання послуг автостанціями №9.
В обгрунтування поданої заяви представник позивача зазначає наступне:
15 травня 2012 року між Товариством з додатковою відповідальністю «Чемеровецьке автотранспортне підприємство 16847» (далі - Перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Хмельницьктранс» (далі - ТОВ «Хмельницьктранс») було укладено договір про надання послуг автостанціями № 9, згідно умов якого ТОВ «Хмельницьктранс» надає позивачу на території своїх автостанцій комплекс обов'язкових послуг, пов'язаних з організацією і здійсненням процесу прийняття та відправлення пасажирів транспортом Перевізника, продажем проїзних квитків, диспетчерським управлінням, організацією прибуття і відправлення автобусів, інформуванням водіїв щодо умов дорожнього руху, а також інші послуги відповідно до вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" і Правил. ТОВ «Хмельницьктранс» надає Перевізникові послуги з обслуговування перевезень пасажирів автобусами за маршрутом (маршрутами) приміського та міжміського сполучення (п.п.1.1., 1.2. договору).
ТОВ «Хмельницьктранс» зобов'язується надавати послуги, визначені предметом цього Договору, здійснювати інформування водіїв про погодні та дорожні умови на маршрутах прямування до найближчої автостанції, надавати послуги, пов'язані з організацією і здійсненням процесу прийняття та відправлення пасажирів та їх багажу транспортом Перевізника, здійснювати продаж квитків на проїзд та на перевезення багажу, здійснювати диспетчерське управління та організацію прибуття і відправлення автобусів, перераховувати кошти від продажу квитків на проїзд в автобусі та за перевезення багажу Перевізникові не пізніше п'яти днів з дня відправлення відповідного рейсу, за вирахуванням коштів за обов'язкові послуги ТОВ «Хмельницьктранс», не стягувати з Перевізника додаткові платежі, не передбачені цим Договором. Проводити не рідше одного разу на місяць з Перевізником звірку взаємних розрахунків (р. 2.1. договору).
Перевізник , при цьому, має право своєчасно у повному обсязі отримувати грошові кошти, що належать Перевізникові згідно з цим Договором (р. 2.4. договору).
Основним обов'язком ТОВ «Хмельницьктранс» є здійснення продажу квитків на проїзд. При цьому, у Законі України "Про Держбюджет України на 2016 рік" видатки на компенсацію за перевезення пільгових категорій не передбачені, право надавати пільги та за них розраховуватися надано місцевим радам, які, у свою чергу, не мають коштів, щоб нести додаткові витрати через відсутність коштів у місцевому бюджеті.
Відповідно до листа управління соціального захисту населення Чемеровецької РДА від 16.01.2016р. розроблено проект районної програми надання щорічної адресної грошової допомоги на проїзд автомобільним транспортом пільгових категорій громадян на приміських маршрутах Чемеровецького району на 2016рік. Товариством з додатковою відповідальністю «Чемеровецьке автотранспортне підприємство 16847» та Чемеровецькою РДА договори про компенсацію витрат на перевезення пільгових категорій громадян і покриття втрат за рахунок місцевих бюджетів не підписані.
Позивач звернувся з листом до відповідача 13.01.2016р. № 15 з проханням до врегулювання питання укладення таких договорів квитки на пільгові перевезення на автостанціях не видавати.
ТОВ «Хмельницьктранс» припинено продаж пільгових квитків на приміських автобусних маршрутах, але надалі здійснює продаж пільгових квитків на міжміських автобусних маршрутах.
Відповідачем здійснено видачу пільгових квитків за період з 01.01.2016 року по 05.01.2016 року в зв'язку з чим позивачем не отримано кошти в сумі 4140, 86 грн., що підтверджується доданим до позовної заяви розрахунком.
Зважаючи на вищевикладене, позивач просить суд позов задовольнити в повному обсязі.
Присутній в судовому засіданні представник відповідача у своїх усних поясненнях та у наданому суду письмовому відзиві на позов зазначив, що 15 травня 2012року між ТОВ «Хмельницьктрас» та ТДВ «Чемеровецьке АТП 16847» укладено договір № 9 про надання послуг автостанціями ТОВ «Хмельницьктранс» перевізнику за умовами якого ТОВ «Хмельницьктранс» надає Перевізнику на території своїх автостанцій комплекс обов'язкових послуг, пов'язаних з організацією і здійсненням процесу прийняття та відправлення пасажирів транспортом перевізника, продажем проїзних квитків, диспетчерським управлінням, організацією прибуття і відправлення автобусів, інформуванням водіїв щодо умов дорожнього руху, а також інші послуги відповідно до вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" і Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту.
Виконуючи умови договору ТОВ «Хмельницьктранс» перераховує кошти від продажу квитків на проїзд в автобусі та за перевезення багажу, за вирахуванням коштів за обов'язкові послуги ТОВ «Хмельницьктранс».
За період з 01.01.2016р. по 05.01.2016р. Товариством з додатковою відповідальністю «Чемеровецьке АТП 16847» виручено 31190, 29грн., з них винагорода ТОВ «Хмельницьктранс» складає 3118,97грн., належна сума до виплати Товариству з додатковою відповідальністю «Чемеровецьке АТЦ 16847» - 28071,32грн. В січні 2016 року на рахунок Товариства з додатковою відповідальністю «Чемеровецьке АТП 16847» кошти були перераховані 05.01.2016 року в сумі 44000грн. та 11.01.2016 року в сумі 47000грн., що підтверджується актами звірок розрахунків підписаних сторонами за січень та лютий 2016р. без заперечень.
Що стосується пільгових перевезень, на думку представника відповідача «Хмельницьктранс» не є належним відповідачем по справі, оскільки до компетенції ТОВ «Хмельницьктранс» не входить здійснювати відшкодування коштів за пільгові перевезення автомобільному перевізнику. Натомість, надання автостанціями послуги з реалізації квитків є обов'язком у відповідності до ст. 36 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Зважаючи на вище викладене, додатково посилаючись у своєму відзиві на ч.2, ст.29, ч.1, ст.31, ст.37 Закону України «Про автомобільний транспорт», п.130, п.158 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту представник відповідача просить суд відмовити у задоволені позову повністю.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
15 травня 2012 року між Товариством з додатковою відповідальністю «Чемеровецьке автотранспортне підприємство 16847» (далі - Перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Хмельницьктранс» (далі - ТОВ «Хмельницьктранс») було укладено договір про надання послуг автостанціями № 9, згідно умов якого ТОВ «Хмельницьктранс» надає позивачу на території своїх автостанцій комплекс обов'язкових послуг, пов'язаних з організацією і здійсненням процесу прийняття та відправлення пасажирів транспортом Перевізника, продажем проїзних квитків, диспетчерським управлінням, організацією прибуття і відправлення автобусів, інформуванням водіїв щодо умов дорожнього руху, а також інші послуги відповідно до вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" і Правил.
ТОВ «Хмельницьктранс» надає Перевізникові послуги з обслуговування перевезень пасажирів автобусами за маршрутом (маршрутами) приміського та міжміського сполучення (п.п.1.1., 1.2. договору).
ТОВ «Хмельницьктранс» зобов'язується надавати послуги, визначені предметом цього Договору, здійснювати інформування водіїв про погодні та дорожні умови на маршрутах прямування до найближчої автостанції, надавати послуги, пов'язані з організацією і здійсненням процесу прийняття та відправлення пасажирів та їх багажу транспортом Перевізника, здійснювати продаж квитків на проїзд та на перевезення багажу, здійснювати диспетчерське управління та організацію прибуття і відправлення автобусів, перераховувати кошти від продажу квитків на проїзд в автобусі та за перевезення багажу Перевізникові не пізніше п'яти днів з дня відправлення відповідного рейсу, за вирахуванням коштів за обов'язкові послуги ТОВ «Хмельницьктранс», не стягувати з Перевізника додаткові платежі, не передбачені цим Договором. Проводити не рідше одного разу на місяць з Перевізником звірку взаємних розрахунків (р. 2.1. договору).
Перевізник , при цьому, має право своєчасно у повному обсязі отримувати грошові кошти, що належать Перевізникові згідно з цим Договором (р. 2.4. договору).
Договір підписаний та скріплений печатками сторін.
На підтвердження позовних вимог позивачем до матеріалів позову додано копію листа №420 від 29.12.2015р. адресованого голові Чемеровецької РДА з проханням у відповідності до ст.7, ст.31, ст.37 Закону України «Про автомобільний транспорт» заключити до 31.12.2015р. договір на перевезення пільгової категорії громадян в 2016р. з визначенням "видів та ", а також розпорядником коштів на покриття зазначених збитків, копія листа звернення до відповідача ТОВ «Хмельницьктранс» від 13.01.2016р. №15 з проханням до врегулювання питання укладення договорів на компенсацію витрат від перевезення пільгової категорії громадян, квитки на пільгові перевезення на автостанціях не видавати, розрахунок позовних вимог за період з 01.01.2016р. по 05.01.2016р., копії відомостей реєстрації окремих категорій громадян, що користуються пільговим проїздом на міжміських маршрутах, копію листа відповіді Чемеровецької РДА №27/13-16-98 від 12.01.2016р. в якому повідомлено, що у 2015році в районному бюджеті відповідно до п.5, п.4, ч.1 статті 89 та ч.5, ст.102 було передбачена субвенція для забезпечення надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг в т.ч. видатки на здійснення компенсаційних виплат на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян.
Законом України «Про Державний бюджет на 2016рік» районному бюджету дана субвенція не передбачена.
Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодекс України, будь-які платіжні та бюджетні зобов"язання з бюджету здійснюється лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Чемеровецька райдержадміністрація, як замовник на сьогоднішній день немає юридичного права укласти з перевізниками договір на здійснення компенсаційних виплат за пільгове перевезення, за відсутності бюджетних призначень в районному бюджеті на зазначені цілі.
У разі врегулювання даною питання на державному, регіональному рівнях здійснення компенсаційних виплат за пільгове перевезення буде розглянуто додатково.
Додатково до початку судового засідання від позивача надійшов лист Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації №03.03.-3466 від 18.05.2016р. в якому повідомлено, що відповідно до статті 37 Закону України «Про автомобільний транспорт» пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.
Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень.
Протягом минулих років відшкодування втрат перевізникам за пільгові перевезення окремих категорій громадян проводилось за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян, обсяг якої для області щорічно передбачався Законом України про державний бюджет.
Законом України від 25 грудня 2015 року «Про Державний бюджет України на 2016 рік» субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян не передбачено.
Відповідно до статті 91 Бюджетного кодексу України місцевими органами виконавчої влади та органи місцевого самоврядування приймаються рішення про виділення коштів з місцевих бюджетів на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Так, за інформацією структурних підрозділів з питань соціального захисту населення райдержадміністрацій, міськвиконкомів в місцевих бюджетах на компенсацію за пільгові перевезення окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування перевізникам передбачено коштів на суму 10951,5 тис. грн., у тому числі: міським автомобільним транспортом - 5988,1 тис. грн., приміським автомобільним транспортом - 4431,9 тис. грн., міжміським автомобільним транспортом - 531,5 тис. гривень. В Ізяславському районі планується затвердити кошти на відшкодування витрат перевізникам за пільгові перевезення окремих категорій громадян.
В Хмельницькому, Чемеровецькому, Ярмолинецькому районах запроваджена адресна грошова допомога громадянам, які мають право на пільговий проїзд.
За інформацією управління соціального захисту населення Чемеровецької райдержадміністрації рішенням сесії Чемеровецької районної ради VII скликання від 04 березня 2016 року №17-4/2016 затверджено районну Програму надання адресної грошової допомоги на проїзд автомобільним та залізничним транспортом пільгових категорій громадян Чемеровецького району на 2016 рік (далі -Програма).
У рамках Програми передбачається надання адресної грошової допомоги за рахунок коштів місцевого бюджету в розмірі 100 грн. учасникам Великої Вітчизняної війни, а також особам, прирівняних до них, учасникам бойових дій, інвалідам війни, інвалідам І та II груп загального захворювання, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 та 2 категорії, дітям з багатодітних сімей, інвалідам з дитинства.
Разом з тим повідомляє, ідо 12 січня поточного року в облдержадміністрації відбулась зустріч з перевізниками ряду районів, керівниками громадських організаційвійськовослужбовців інтернаціоналістів та учасників антитерористичної операції, в ході якої було прийняте спільне рішення, згідно з яким перевізники беруть на себе зобов'язання здійснювати безкоштовні перевезення учасників бойових дій (учасників АТО, воїнів-інтернаціоналістів).
Крім того, Департаментом за підписом Першого заступника голови адміністрації підготовлено проект листа до голів районних державних адміністрацій, міських (міст обласного значення) голів стосовно доцільності запровадження єдиного уніфікованого підходу у всіх районах та містах області щодо відшкодування за здійснення пільгових перевезень окремих категорій громадян перевізникам за рахунок коштів місцевих бюджетів на міських та приміських маршрутах, а також на міжміських маршрутах внутрішньобласного, міжобласного сполучення (за місцем реєстрації перевізника), який на даний час знаходиться на погоджені в Департаменті економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації.
Зазначений лист судом оглянутий та долучений до матеріалів справи.
Оскільки відповідачем в добровільному порядку заборгованість не сплачена позивач звернувся із позовом до суду.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується таке:
Відповідно до ч.2 п.1 ст.175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
З положень ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Нормами ст.627 ЦК України встановлено свободу договору, тобто, відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Як вбачається з матеріалів справи, 15 травня 2012 року між Товариством з додатковою відповідальністю «Чемеровецьке автотранспортне підприємство 16847» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Хмельницьктранс» було укладено договір про надання послуг автостанціями № 9, згідно умов якого ТОВ «Хмельницьктранс» надає позивачу на території своїх автостанцій комплекс обов'язкових послуг, пов'язаних з організацією і здійсненням процесу прийняття та відправлення пасажирів транспортом Перевізника, продажем проїзних квитків, диспетчерським управлінням, організацією прибуття і відправлення автобусів, інформуванням водіїв щодо умов дорожнього руху, а також інші послуги відповідно до вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" і Правил. ТОВ «Хмельницьктранс» надає Перевізникові послуги з обслуговування перевезень пасажирів автобусами за маршрутом (маршрутами) приміського та міжміського сполучення (п.п.1.1., 1.2. договору).
Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язань або їх зміна не допускається.
Частиною 1, ст. 31 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що органи місцевого самоврядування зобов"язані укласти з перевізниками договір і договором врегулювати всі питання, що стосуються пасажирських перевезень.
Статтею 37 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що пільгові перевезення забезпечують автомобільні перевізники, а види та обсяги пільгових перевезень та порядок компенсації збитків від цих перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам збитків від цих перевезень.
Відповідно до частини 2 ст. 29 Закону України «Про автомобільний транспорт» органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язанні надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.
Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Положення Конституції України що стосуються людини, визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Конституція України, закони України та інші нормативно-правові акти зобов'язують державні установи, різні підприємства, організації, незалежно від форми власності, виконувати соціальні зобов'язання щодо надання громадянам України соціальних пільг, компенсацій і гарантій, які встановлені законами України.
Згідно ч.1, п. 158 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 176 від 18.02.1997 року пасажир автобуса зобов'язаний мати при собі квиток на проїзд, квитанцію на перевезення багажу, а за наявності права на пільги щодо оплати проїзду - посвідчення встановленого зразка або безоплатний квиток (для міжміських перевезень).
Тобто, як вбачається із вищевказаної правової норми пасажир при здійсненні міжміських перевезень повинен мати безоплатний квиток, отримати такий квиток пасажир може лише в касі автостанції.
Відповідно до п. 130 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту особи, які користуються пільгами з оплати проїзду звертаються у квиткову касу автостанції для внесення відповідної позначки до касової відомості та отримання квитка на пільговий проїзд.
Тобто, ТОВ «Хмельницьктранс» не має підстави та права відмовити пасажиру у видачі пільгового квитка.
Також, судом звертається увага, що згідно отриманої відповіді Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА №03.30-3125 від 29.04.2016р. на звернення ТОВ «Хмельницьктранс» до Хмельницької обласної державної адміністрації щодо надання інформації про види та обсяги пільгових перевезень повідомлено, що Законом України від 25 грудня 2015 року «Про Державний бюджет України на 2016 рік» субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян не передбачено.
Відповідно до статті 91 Бюджетного кодексу України місцевими органами виконавчої влади та органи місцевого самоврядування приймаються рішення про виділення коштів з місцевих бюджетів на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
У даному листі, зокрема наголошується на необхідності виконання пункту 130 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, відповідно до якого особи, які користуються пільгами з оплати проїзду звертаються у квиткову касу автостанції для внесення відповідної позначки до касової відомості та отримання квитка на пільговий проїзд.
Відповідно до ст. ст. 32-34 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Зважаючи на викладене, позовні вимоги про стягнення 4041,86грн. не обґрунтовані, матеріалами справи не підтвердженні, а тому задоволенню на підлягають.
Відповідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на позивача у зв'язку із відмовою в позові.
Керуючись ст.ст. 1, 12, 32, 33, 44, 49, 82, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У позові Товариства з додатковою відповідальністю "Чемеровецьке автотранспортне підприємство 16847", смт. Чемерівці, Хмельницької області, вул.Гусятинське шосе, 4 (код: 03120101) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницьктранс", м. Хмельницький, вул.Пилипчука, 6 (код: 03119374) про стягнення 4041,86грн. відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано 09.06.2016р.
Суддя О.Д. Вибодовський