Ухвала суду № 58213990, 02.06.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
02.06.2016
Номер справи
676/2434/15-а
Номер документу
58213990
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 червня 2016 року м. Київ К/800/53633/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача),

Головчук С.В.,

Ліпського Д.В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області до Головного управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови,

за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 16 липня 2015 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2015 року,

встановив:

У квітні 2015 року Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області звернулось до суду із позовом до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови від 26 березня 2015 року № 455124813 про накладення штрафу в розмірі 1360 грн 00 коп за невиконання в повному обсязі рішення суду.

Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 16 липня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2015 року, у задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову. Касаційну скаргу обґрунтовує тим, що постановою Кам'янець - Подільського міськрайонного суду Хмельницької області зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області виплачувати ОСОБА_4 пенсію в розмірі 4553 грн 68 коп. Однак, після ухвалення судом цієї постанови, в ході додаткової перевірки Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області виявлено розбіжності в розмірі заробітної плати ОСОБА_4, а тому цій особі правомірно призначена пенсія в розмірі меншому, ніж вказано в постанові суду.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 17 липня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2014 року, позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області та зобов'язання відповідача здійснювати ОСОБА_4 виплату нарахованої пенсії у розмірі 4553 грн 68 коп., починаючи з 01 травня 2014 року згідно з довідкою № 84 від 28 лютого 1997 року, виданою Малим підприємством «Імпекс», та довідкою № 103-2 від 17 березня 2007 року, виданою Малим підприємством «Концесія». В решті позову відмовлено.

19 листопада 2014 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області Ніколовим А.В. відкрито виконавче провадження № 45524813 по виконанню виконавчого листа № 676/5021/14-а, виданого 17 липня 2014 року Кам'янець-Подільським міськрайонним судом Хмельницької області, про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області здійснювати ОСОБА_4 виплату нарахованої пенсії у розмірі 4553 грн 68 коп., починаючи з 01 травня 2014 року згідно з довідкою № 84 від 28 лютого 1997 року, виданою Малим підприємством «Імпекс», та довідкою № 103-2 від 17 березня 2007 року, виданою Малим підприємством «Концесія».

За результатами зустрічної перевірки, проведеної Управлінням Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому за дорученням Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, в архівному відділі Хмельницької міської ради виявлено недостовірність наданих документів про заробітну плату ОСОБА_4 в Публічному акціонерному товаристві «Виробничо-комерційній фірмі «Хмельницькнафтопродукт», а саме розбіжності між довідкою про заробітну плату від 08 липня 2005 року № 121 і первинними документами, та як наслідок розбіжності щодо розміру заробітної плати ОСОБА_4, про що 09 вересня 2014 року складено акт.

01 листопада 2014 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області ОСОБА_4 проведено перерахунок пенсії та призначено пенсію в розмірі 3579 грн 41 коп., про що листом від 27 листопада 2014 року № 15997/07 повідомлено державного виконавця.

04 грудня 2014 року старшим державним виконавцем до Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області направлено вимогу про повідомлення дати фактичного виконання судового рішення та листом від 11 грудня 2014 року №16758/07 позивач повідомив державного виконавця про виконання постанови Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 17 листопада 2014 року.

26 грудня 2014 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Хмельницькій області Ніколовим А.В. винесено постанову про накладення штрафу на Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області у розмірі 680 грн 00 коп за невиконання рішення суду у наданий державним виконавцем строк для його самостійного виконання.

Однак, після винесення постанови про накладення штрафу, пенсія ОСОБА_4, у розмірі, визначеному постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області, позивачем призначена не була, тому 26 березня 2015 року державним виконавцем винесено постанову № 45524813 про накладення на Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області штрафу у розмірі 1360 грн 00 коп, за невиконання рішення суду в повному обсязі.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що постанова від 26 березня 2015 року № 455124813 про накладення на позивача штрафу в розмірі 1360 грн 00 коп за невиконання рішення суду в повному обсязі, є правомірною.

Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанова або ухвала, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначено Законом України "Про виконавче провадження".

Згідно з частиною першою статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно i в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до статті 25 цього Закону державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом.

Відповідно до частин 1,3 статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною 2 статті 25 зазначеного Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому, на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 89 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Частиною 2 цієї ж статті встановлено, що у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до Закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Судами правильно встановлено, що державний виконавець в рамках виконавчого провадження повинен вжити всіх необхідних дій для виконання судового рішення, та зобов'язаний діяти лише у порядок та спосіб передбачений законом, тобто в межах своїх повноважень.

Отже, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що оскільки Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області у встановлений державним виконавцем строк добровільно не виконало рішення суду, то державний виконавець був зобов'язаний вжити заходи, необхідні для його виконання, тобто у даному випадку накласти штраф відповідно до статті 89 Закону України "Про виконавче провадження".

До того ж, Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області не подавало заяви про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 17 липня 2014 року, яка набрала законної сили та є обов'язковою до виконання, а існування об'єктивних причин, які б перешкоджали своєчасно виконати вказану постанову суду, позивачем не наведено.

З огляду на викладене, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов правильного висновку, що оскільки постанова Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 17 липня 2014 року підлягає обов'язковому виконанню, то підстави для задоволення позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу з підстав її незаконності, відсутні.

Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Зважаючи на те, що ухвалені у справі судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій відповідають наведеним критеріям, їх необхідно залишити без змін.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 16 липня 2015 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді: Черпак Ю.К.

Головчук С.В.

Ліпський Д.В.