ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
іменем України
"08" червня 2016 р. Справа № 817/3274/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Іваненко Т.В.
ОСОБА_2,
за участю секретаря судового засідання Лялевич С.С.,
представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "27" січня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 особи-підприємця ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Рівненський окружний адміністративний суд постановою від 27.01.2016 року адміністративний позов задовольнив.
Визнав протиправним та скасував рішення ГУ ДФС у Рівненській області від 24.09.2015 №170013/21.
Присудив на користь позивача ОСОБА_3 особи-підприємця ОСОБА_4 за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень ГУ ДФС у Рівненській області судовий збір у розмірі 487,20грн.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. В апеляційній скарзі вказує, що судом проігноровано обов"язок ФОП ОСОБА_4 щодо зберігання алкогольних напоїв, дотримуватись вимог чинного законодавства України, а саме: зберігати алкогольну продукцію лише у приміщенні, місцезнаходження якого внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
Вислухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скарга не належить до задоволення, враховуючи таке.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_3 особа-підприємець ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ДФС у Рівненській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДФС у Рівненській області про застосування фінансових санкцій від 24.09.2015 №170013/21.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, вказує, що до позивача як субєкта підприємницької діяльності не підлягають застосуванню фінансові санкції у вигляді штрафу. Більше того, вказаний вид санкцій у разі порушення вимог Закону № 481/95 застосовується виключно до субєтків господарювання. Відповідно до постанови про закриття кримінального провадження, факти, які б свідчили про здійснення незаконної підприємницької діяльності щодо реалізації алкогольних напоїв без отримання відповідної ліцензії, не встановлені, а алкогольні напої, які зберігалися в торгових точках, придбані для власного споживання. Крім того, позивач наголосив, що спірне рішення прийняте з порушенням встановленого терміну - тридцяти робочих днів з дати реєстрації матеріалів правоохоронного органу.
Суд першої інстанції встановив, що слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Рівненській області здійснювалось досудове розслідування кримінального провадження №32014180000000126 від 17.12.2014 щодо ОСОБА_4 за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.199 та ч.1 ст. 204 Кримінального кодексу України.
Постановою старшого слідчого з ОВС другого відділу кримінальних розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Рівненській області від 25.06.2015 кримінальне провадження №32014180000000126 за ознаками злочинів, передбачених ч.1 ст.199 та ч.1 ст. 204 Кримінального кодексу України, закрито у звязку із відсутністю в діянні ОСОБА_4 складу кримінального правопорушення (а.с.36-38).
Разом з тим, як зазначено в постанові про закриття кримінального провадження від 25.06.2015 №32014180000000126, алкогольні напої зберігалися ОСОБА_4 без мети подальшого збуту, для власного споживання.
Водночас, на підставі матеріалів слідчого управління фінансових розслідувань ДФС у Рівненській області, ГУ ДФС у Рівненській області прийнято рішення № 170013/21 від 24.09.2015 про застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 17000грн.(а.с.7).
В рішенні № 170013/21 від 24.09.2015 про застосування до позивача фінансових санкцій зазначено, що матеріалами слідчого управління фінансових розслідувань ДФС у Рівненській області встановлено: зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, є порушенням ч. 35 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95. У звязку з цим, згідно із абзацом 11 ч.2 ст. 17 вказаного Закону застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з такого.
Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95 контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Згідно із ч.1 ст.17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95 за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до п.11 ч. 2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень.
Частиною 35 ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95 передбачено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Відповідно до ч.36 ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95 внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Згідно з ч. 37 ст.15 вказаного Закону до заяви додаються копія виданої заявнику ліцензії на відповідний вид діяльності, засвідчена нотаріально або посадовою особою органу ліцензування, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.
Пунктом 2.2 Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру, затвердженого наказом ДПА України від 28.05.2002 № 251 (далі Порядок від 28.05.2002 № 251) передбачено, що заява про внесення місця зберігання спирту до Єдиного реєстру подається за формою згідно з додатком 1, а заява про внесення місця зберігання алкогольних напоїв або тютюнових виробів до Єдиного реєстру подається за формою згідно з додатком 2. До заяви додаються: документ, що підтверджує право користування цим приміщенням, та довідка про відповідність місця зберігання спирту установленим вимогам, видана Департаментом або його регіональними управліннями, - у разі реєстрації місця зберігання спирту; нотаріально посвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, копія документа, що підтверджує право користування приміщенням (договір оренди, свідоцтво на право власності та інше).
З матеріалів справи вбачається, що підставою для прийняття спірного рішення про застосування фінансових санкцій № 170013/21 від 24.09.2015 є порушення ч.35 ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95, а саме: зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру.
Таким чином, вказаний вид фінансових санкцій у разі порушення вимог ч.2 ст. 17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95 застосовується виключно до суб'єктів господарювання.
Положення Закону України від 19.12.1995 № 481/95 та Порядку від 28.05.2002 № 251 підкреслюють необхідність наявності спеціальних ознак у субєкта правопорушення, а саме: наявність ліцензії на відповідний вид діяльності, посвідченої нотаріально або посадовою особою органу ліцензування.
Оскільки докази отримання позивачем відповідної ліцензії відсутні, це виключає можливість притягнення особи до такого виду відповідальності.
Крім того, відповідно до постанови про закриття кримінального провадження від 25.06.2015 №32014180000000126 алкогольні напої зберігалися ОСОБА_4 без мети подальшого збуту для власного споживання. У ході досудового розслідування фактів реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів, у тому числі незаконно виготовлених не встановлено.
Відповідно до п.2.8 Інструкції про порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженої наказом Департаменту САТ ДПА в України від 20.06.2007 року за №113 (із змінами та доповненнями) (далі - Інструкція №113) розгляд справи та прийняття рішення здійснюються у термін тридцяти робочих днів, з моменту складання акта про порушення субєктом підприємницької діяльності вимог законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, чи з дати реєстрації матеріалів перевірок, які надійшли на розгляд від правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади.
Згідно з п. 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №790 від 02.06.2003 (далі Порядок №790 від 02.06.2003) рішення про застосування фінансових санкцій приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Рішення про застосування фінансових санкцій складається у трьох примірниках, один з яких залишається в органі, посадова особа якого прийняла це рішення; другий - надсилається у триденний строк після його прийняття субєкту господарювання або видається його уповноваженому представникові; третій - надсилається до територіального органу ДФС за місцем реєстрації субєкта господарювання для здійснення контролю за надходженням до державного бюджету суми сплаченого штрафу (п. 9 Порядок №790 від 02.06.2003).
Рішення про застосування фінансових санкцій за порушення норм Закону України від 19.12.1995 № 481/95 приймається керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника протягом тридцяти робочих днів, з дати реєстрації матеріалів перевірок, які надійшли на розгляд від правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади.
Окружний суд встановив, що супровідним листом від 03.06.2015 № 371/17-00-09-03 до ГУ ДФС у Рівненській області 05.06.2015 надійшли матеріали перевірки щодо фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (код НОМЕР_1) з метою прийняття рішення про застосування фінансових санкцій відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.57).
Таким чином, рішення про застосування фінансових санкцій № 170013/21 від 24.09.2015 прийняте з порушенням терміну тридцяти робочих днів з дати реєстрації матеріалів перевірок, які надійшли на розгляд від правоохоронних органів.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що спірне рішення про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу № 170013/21 від 24.09.2015 в розмірі 17 000 грн. - є необґрунтованим та безпідставним.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "27" січня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Т.В. Іваненко
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "09" червня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 особа-підприємець ОСОБА_4 вул.Лугова, 200,с.Залужжя,Дубровицький район, Рівненська область,34145
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління ДФС у Рівненській області вул.Відінська,12,м.Рівне,33023
- ,