Постанова № 58213633, 08.06.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2016
Номер справи
556/541/16-а
Номер документу
58213633
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Іванків О.В.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"08" червня 2016 р. Справа № 556/541/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Жизневської А.В.

суддів: Котік Т.С.

ОСОБА_2,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "25" лютого 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій ,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2016 року ОСОБА_3 звернулася до Володимирецького районного суду Рівненської області з адміністративним позовом, в якому просила визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області (далі-УПФ) провести перерахунок пенсії з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, та компенсації за невикористану відпустку, як державному службовцю в розмірі 84% від заробітної плати з 01.04.2014 року.

Постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 25 лютого 2016 року позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_4 у перерахунку пенсії з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань та інших виплат, з яких сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4, як державному службовцю в розмірі 80% від заробітної плати з 02.02.2016 року з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань та інших виплат, з яких сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову змінити та позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області ухвалою суду від 19 квітня 2016 року повернуто, після залишення її без руху.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 з 08.02.2010 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". У зв'язку із звільненням з робити їй з 01.04.2014 року проведено перерахунок пенсії.

02 лютого 2016 року ОСОБА_3 звернулася до управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, та компенсації за невикористану відпустку з розрахунком 84% заробітної плати з моменту призначення пенсії. До вказаної заяви долучила довідки Володимирецького районного центру зайнятості Рівненської області від 01.02.2016 року №94, №95 з яких вбачається, що до заробітної плати позивача в період часу, що передували виходу на пенсію, входили також: надбавка за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи; щомісячні премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, в т.ч. суми індексацій, одноразових допомог на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових потреб, з усіх складових заробітної плати сплачено внески на обов'язкове пенсійне страхування (а.сп.13-15).

На вказану заяву вона отримала відмову у перерахунку та оскаржила її до суду (а.сп.16).

Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що індексація доходів, грошова винагорода державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкового виконання трудових обов'язків, премії, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховувалися страхові внески, є складовими заробітної плати та мають враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Колегія суддів частково погоджується з вказаним висновком суду.

Так, у відповідності до ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року № 108/95-ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до частиною другою статті 33 Закону "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року, яким внесено зміни до Закону "Про державну службу" зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, при звільненні позивача з роботи 28.03.2014 року, для обчислення розміру пенсії підлягає застосуванню редакція Закону України "Про державну службу", яка діяла на момент звільнення його з роботи, оскільки у даному випадку відповідач здійснив нове призначення пенсії згідно ст. 37 Закон України "Про державну службу".

Стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" 05.11.1991 № 1788-XII регулює види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Зі змісту наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відтак, суд першої інстанції зробив вірний висновок, що індексації, надбавки за виконання особливо важливої роботи та за високі досягнення у праці, всі види премій, в т.ч. щомісячні премії та премії до державних, професійних свят та пам'ятних дат, а також матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Отже, неврахування складових заробітної плати, на підставі яких встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, а саме Закону України "Про Державну службу", постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Частиною другою ст. 71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на суб'єкта владних повноважень, якщо він заперечує проти позову.

Проте, доказів правомірності своїх дій пенсійний орган суду не надав, і його заперечення не спростовують доводів позовної заяви та висновків суду.

Щодо вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2014 року, то колегія суддів зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 02.02.2016 року звернулася до УПФ з заявою про перерахунок пенсії .

У відповідності до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

Пунктом 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 теж визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.

Крім того, відповідно до чинного законодавства, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до управління Пенсійного фонду, а тому відповідач не мав можливості перерахувати пенсію позивачу з моменту виникнення у неї права на такий перерахунок, оскільки у нього не було відомостей про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески.

Відтак, право на перерахунок пенсії ОСОБА_3 підлягає захисту з моменту її звернення до пенсійного органу із відповідною заявою та доданими документами - з 01.02.2016 року.

Виходячи з викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції помилково зазначено дату з якої має бути проведено перерахунок пенсії позивачу - з 02.02.2016 року, а тому оскаржувана постанова підлягає зміні в цій частині.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково, постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "25" лютого 2016 р. змінити.

Зазначити в абзаці третьому резолютивної частини постанови дату зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3, як державному службовцю в розмірі 80% від заробітної плати, з 01.02.2016 року, з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань та інших виплат, з яких сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.В. Жизневська

судді: Т.С. Котік

ОСОБА_2

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 вул.С.Петлюри,33,смт.Володимирець,Рівненська область,34300

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області вул.Соборна, 28,смт.Володимирець,Рівненська область,34300

4-третій особі: - ,