ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2016 року Чернігів Справа № 825/910/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Д'якова В.І.,
за участю секретаря - Воєдило Л.П.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Мокринської С.В.,
представника третьої особи - Лукянця Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до військової частини польова пошта В0946, за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 (далі - ОСОБА_4.) звернулась до суду з адміністративним позовом до військової частини польова пошта В0946 (далі - в/ч польова пошта В0946), за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області) в якому просить суд:
- визнати дії в/ч польова пошта В0946 щодо складання та видачі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення ОСОБА_4 пенсії без врахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні, які вона отримувала протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, протиправними;
- зобов'язати в/ч польова пошта В0946 скласти та видати довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення ОСОБА_4 пенсії, до якої включити грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та грошову допомогу при звільненні з військової служби, які вона отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що на даний час вона є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та їй призначена пенсія, за вислугу років, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідачем 05.04.2016 ОСОБА_4 була видана довідка №291 від 05.04.2016 про суму щорічних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які зараховуються під час обчислення пенсії. Проте, в дану довідку не були включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні.
Позивач вважає вказані дії протиправними, посилаючись на те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що включення до довідки для призначення пенсії виплат, з яких не сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, буде прямим порушенням вимог ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та заподіє матеріальну шкоду державі, в особі Пенсійного фонду України, шляхом переплати надмірно виплачених сум пенсії. При цьому, представник зазначив, що з суми індексації та одноразової допомоги при звільненні позивача, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування військова частина не сплачувала.
Також представник відповідача вказав, що грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не були включені до довідки про суму щорічних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які зараховуються під час обчислення пенсії, оскільки не мають постійного характеру.
Представник третьої особи в судовому засіданні просив суд відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що дії в/ч польова пошта В0946 щодо не включення до довідки для призначення пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, повністю відповідають нормам діючого законодавства України.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Наказом командира в/ч польова пошта В0946 від 15.03.2016 № 63, виданого на підставі наказу командира 1121 навчального зенітного ракетно-артилерійського полку (по особовому складу) від 11.03.2016 № 16-РС, ОСОБА_4 звільнена з військової служби у запас за підпунктом «а» пункту 1 частини 8 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (а.с. 14, 15).
На даний час ОСОБА_4 є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та їй призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В/ч польова пошта В0946 ОСОБА_4 була видана довідка №291 від 05.04.2016 про суму щорічних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які зараховуються під час обчислення пенсії (а.с. 18).
Проте, в дану довідку не були включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні.
Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними, тому звернулась до суду за захистом своїх прав.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складнощами роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону №2011), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина 1 статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція № 260).
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Отже зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року № 1282-XII індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
З аналізу наведених норм матеріального права слідує, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15), яка є обов'язковою для врахування в судовій практиці, враховуючи положення частини 1 статті 244-2 КАС України.
Разом з тим, відповідно до вказаної постанови Верховного Суду України, необхідною умовою для включення до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні є факт сплати з вказаних виплат єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Так, статтею 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 01.01.2011, визначено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску.
Згідно з ч.10 ст. 8 зазначеного Закону єдиний внесок з військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, до 01.01.2016 утримувався у розмірі 2,6 відсотка грошового забезпечення.
Разом з тим, згідно з п.2 розділу І Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1170, одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби належить до виплат, на які не нараховується єдиний внесок.
Дана позиція також викладена в листі Пенсійного фонду України від 17.01.2011 №691/03-30.
Судом встановлено, що на суми виплат індексації грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_4 єдиний соціальний внесок не нараховувався.
Вказане підтверджується довідкою про доходи ОСОБА_4 від 22.03.2016 №249 (а.с. 59), довідкою про розмір нарахованої індексації від 03.06.2016 №1131 (а.с. 63), письмовими поясненнями начальника ФЄС в/ч польова пошта В0946 (а.с. 53, 58) та відомістю №34 про виплату ОСОБА_4 одноразової допомоги при звільненні (а.с. 54) про те, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування військова частина, не сплачувала.
З урахуванням вищевикладеного, зважаючи на те, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачувався в/ч польова пошта В0946 лише з грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також враховуючи позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15), суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дії відповідача щодо складання та видачі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення позивачу пенсії, без врахування грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які вона отримувала протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби та зобов'язання в/ч польова пошта В0946 скласти та видати вказану довідку, з включенням до неї зазначених виплат.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 3 статті 2, частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з частин 1, 3 статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не спростовано встановлені судом обставини та не доведено правомірності своїх дій, а отже суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1, 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
За таких обставин, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, судові витрати, у розмірі 275,60 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань військової частини польова пошта В0946 на користь позивача.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 87, 94, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_4 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії військової частини польова пошта В0946 щодо складання та видачі довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення ОСОБА_4 пенсії, без врахування грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які вона отримувала протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Зобов'язати військову частину польова пошта В0946 скласти та видати довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення ОСОБА_4 пенсії, до якої включити грошову допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які вона отримувала протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з військової частини польова пошта В0946 (17024, Чернігівська область, Козелецький район, смт. Десна, код ЄДРПОУ 08355470) на користь ОСОБА_4 ( 17024, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 275,60 грн. судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя В.І. Д'яков