Постанова № 58212028, 06.06.2016, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.06.2016
Номер справи
825/642/16
Номер документу
58212028
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2016 року м. Чернігів Справа № 825/642/16

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Бородавкіної С.В.,

за участі секретаря Гайдука С.В.,

представника позивача Залоги О.В.,

представника відповідача Степанець І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області до Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Заступник начальника управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області Дерев'янко Ігор Миколайович про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування клопотання,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області (далі - ДІСГ в Чернігівській області) та, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:

- визнати протиправними дії відповідача при проведенні планової перевірки, передбаченої наказом Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області від 04.04.2016 № 41;

- визнати протиправним та скасувати клопотання відповідача від 04.04.2016 № 04.02-06/32 про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що на даний час Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 № 132, єдиний регулює процедуру проведення перевірок ДІСГ в Чернігівській області.

Однак, вказаний вище Порядок перевірки не стосується Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (далі - Управління), оскільки його дія поширюється на суб'єктів господарювання, а не на орган державної влади. Відповідно до ч. 1 ст. 8 Господарського кодексу України Управління не є суб'єктом господарювання. Так, в частині передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області (далі - Управління) є органом державної влади і здійснює свої повноваження від імені держави та в межах визначених законом.

Крім того, згідно із наказом ДІСГ в Чернігівській області від 04.04.2016 № 41 в Управлінні мала бути проведена планова перевірка, однак відповідачем не надсилалось повідомлення про проведення перевірки та направлення на її проведення, як того вимагає Порядок. Вказане є грубим порушенням при проведенні перевірки з боку інспекційного органу. Стосовно проведення перевірки зауважив, що перевірка повинна була розпочатись 04.04.2016, але фактично державний інспектор повідомив про початок останньої в передостанній день перевірки, тобто 14.04.2016.

Також, в супереч наказу від 04.04.2016 № 41 в оскаржуваному клопотанні вказані документи, які не стосуються предмету перевірки і не передбачені вищевказаним наказом. Запитувані в клопотанні матеріали, документи, інформація виходять за межі як наявної інформації яка б могла міститись в Управлінні, так і за межі переліку питань. Зокрема, запитувані документи та інформація є відомостями Державного земельного кадастру. Разом з тим, оскаржуване клопотання не містить чіткого переліку документів, матеріалів та інформації, яку Управління має надати державному інспектору, а лише загальний перелік без можливості будь-якої ідентифікації необхідних документів, матеріалів.

Враховуючи наведене вважає, що планова перевірка, передбачена наказом ДІСГ в Чернігівській області від 04.04.2016 № 41 є протиправною, а клопотання від 04.04.2016 № 04.02-06/32 - незаконним.

Представник позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, надав письмові заперечення та пояснив, що відповідно до Плану роботи Управління контролю за використанням і охороною земель ДІСГ в Чернігівській області на II квартал 2016 року повторно було призначено проведення планової перевірки дотримання вимог земельного законодавства Управлінням в частині прийняття наказів щодо передачі у власність, надання в користування, в тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення (викупу) земельних ділянок, в процесі укладання цивільно-правових угод за 2014-2016 роки. Термін проведення перевірки встановлений з 4 по 15 квітня 2016 року. 04.04.2016 та 07.04.2016 позивачу було направлено клопотання про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного контролю за використанням та охороною земель за № 04.02-06/32 та № 04.02-06/37 відповідно.

Процедура оформлення клопотання про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного контролю за використанням та охороною земель регулюється Порядком одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, затвердженим наказом Мінагрополітики України від 14.03.2013 № 179, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.03.2013 за № 515/23047.

Оскаржуване клопотання від 04.04.2016 № 04.02-06/32 містить всі необхідні реквізити, визначені п. 2.2 Порядку, також повністю відповідає формі, визначеній у Додатку 1 до Порядку. Вручення його відбувалось у відповідності до вимог п. 2.3 Порядку.

Посилання Управління на те, що направлення подібного клопотання можливе лише суб'єкту господарювання щодо якого проводиться перевірка дотримання вимог земельного законодавства, є необґрунтованим і суперечить пунктам 1.1, 1.4, 2.1 Порядку.

Так, на його думку, оскільки позивач згідно із Земельним кодексом України та Положенням є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, тобто, органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, ДІСГ в Чернігівській області при проведенні перевірок інших суб'єктів господарювання неодноразово зверталась до Управління із клопотаннями про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Додатково зазначив, що інших нормативних документів, які б визначали порядок проведення перевірок дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель фізичними та юридичними особами, які не являються суб'єктами господарювання, законодавець не затвердив, а тому ДІСГ у Чернігівській області під час винесення оскаржуваного клопотання, проведення перевірки, діяла в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений законодавством України.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - заступник начальника управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області Дерев'янко Ігор Миколайович в судове засідання не прибув, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі. В письмових запереченнях просив відмовити в задоволенні позовних вимог, підтримав заперечення представника ДІСГ у Чернігівській області та додатково зазначив, що при винесенні клопотання його дії були спрямовані виключно на виконання обов'язків щодо здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання Управлінням вимог земельного законодавства, що передбачено відповідним Законом.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов має бути задоволений, виходячи з таких підстав.

Судом встановлено, що ДІСГ у Чернігівській області, керуючись статтею 6, 9, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», Положенням про ДІСГ в Чернігівській області, відповідно до плану роботи Управління контролю за використанням і охороною земель ДІСГ в Чернігівській області на ІІ квартал 2016 року, прийнято наказ від 04.04.2016 № 41 про проведення планової перевірки дотримання вимог земельного законодавства Управлінням в частині прийняття наказів щодо передачі у власність, надання в користування, в тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення (викупу) земельних ділянок, в процесі укладання цивільно-правових угод за 2015-2016 роки. Термін проведення перевірки з 04 по 15 квітня 2016 року (а.с. 47, 48).

Відповідно до ч. 1 ст. 5, п. «а» ст. 6, ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ч. 1 ст. 19 Закону України «Про охорону земель», пунктів 4 та 5 Положення про ДІСГ України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 459, у зв'язку з проведенням планової перевірки, заступником начальника управління контролю за використанням та охороною земель ДІСГ в Чернігівській області Дерев'янком Ігорем Миколайовичем оформлено клопотання про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного контролю за використанням та охороною земель від 04.04.2016 № 04.02-06/32, отримане відповідачем 04.04.2016 (а.с. 49).

У вказаному клопотанні посадова особа ДІСГ в Чернігівській області, в термін до 06.06.2016, просить Управління надати накази щодо передачі у власність, користування, в тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення (викупу) земельних ділянок, в процесі укладання цивільно-правових угод за 2015-2016 роки для ознайомлення, а також документів, що стали підставою видачі даних наказів (звернення з додатками фізичних та юридичних осіб про надання дозволу на розробку землевпорядної документації, землевпорядну документацію, звернення про затвердження землевпорядної документації).

14.04.2016 наказ від 04.04.2016 № 41 про проведення планової перевірки був вручений позивачу, що підтверджується відбитком вхідного номеру Управління № 8-5975/0/1-16.

Листом від 14.04.2016 за № 8-25-0.6-10709/2-16 Управління відмовило відповідачу в допуску до проведення перевірки, про що ДІСГ в Чернігівській області складено акт про відмову у проведенні планової перевірки від 15.04.2016 (а.с. 51, 52).

Вважаючи такі дії ДІСГ в Чернігівській області щодо проведення перевірки протиправними, а оформлене клопотання від 04.04.2016 незаконним, Управління звернулось до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Частиною 4 ст. 122 Земельного кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

В силу ч. 1 ст. 8 Господарського кодексу України держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання.

Однак, позивач, реалізуючи право розпорядження земельними ділянками, відповідно до ст. 5 Земельного кодексу України має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими він вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, тобто є рівноправним суб'єктом земельних відносин. У таких правовідносинах учасники земельних правовідносин не підпорядковані один одному, отже Управління владних управлінських функцій не здійснює.

З огляду на вищенаведене та предмет перевірки, а саме: дослідження ДІСГ в Чернігівській області наказів Управління, що стосуються передачі у власність, надання в користування, в тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення (викупу) земельних ділянок, в процесі укладання цивільно-правових угод за 2015-2016 роки, суд вважає, що в даному випадку Управління є суб'єктом господарювання.

Зокрема, Верховним Судом України з приводу правовідносин, що стосувались розпорядження органами державної влади землями та майном комунальної (державної) власності було неодноразово висловлено аналогічну правову позицію (постанова Верховного Суду України від 01 жовтня 2013 року у справі №21-345а13).

Відповідно до ст. 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснюються відповідно до закону.

Згідно із ст. 15-2 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізую державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах та вирішенням інших питань, визначених законами України та покладених на нього актами Президента України.

Дана правова позиція узгоджується також із ст. 6 Закону України від 19.06.2003 № 963-ІV«Про державний контроль за використанням та охороною земель» та п. 4 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.2011 № 770, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.01.2013 за № 34/20347 (далі - Положення № 770).

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України від 19.06.2003 № 963-ІV«Про державний контроль за використанням та охороною земель» (далі - Закону № 963-ІV).

Відповідно до ст. 2 Закону № 963-ІV основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є: забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України; забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель; запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення; забезпечення додержання власниками землі та землекористувачами стандартів і нормативів у сфері охорони та використання земель, запобігання забрудненню земель та зниженню родючості ґрунтів, погіршенню стану рослинного і тваринного світу, водних га інших природних ресурсів.

Державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок (ч. 4 ст. 9 Закону № 963-ІV).

Статтею 10 Закону № 963-ІV визначені повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, до яких, зокрема, належать: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Відповідно до п. 4 Положення № 770 Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Таким чином, ДІСГ у Чернігівській області має право здійснювати контроль (в тому числі, шляхом проведення перевірок) за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності щодо суб'єктів владних повноважень та суб'єктів господарювання.

Однак, на момент призначення відповідачем перевірки Управління, нормативно-правових актів, які б визначали порядок проведення перевірок дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель органами державної влади, законодавцем не затверджено.

З урахуванням наведеного суд вважає, що за відсутності таких актів, ДІСГ у Чернігівській області під час здійснення контрольних заходів щодо позивача має керуватись діючим законодавством України у сфері контролю за використанням та охороною земель.

Такими нормативно-правовими актами є: Закон України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закон України від 19.06.2003 № 963-ІV«Про державний контроль за використанням та охороною земель», Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 № 132, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14.03.2013 за № 412/22944, та Порядок одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14.03.2013 № 179, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.03.2013 за № 515/23047.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V).

Згідно із ч. 1 ст. 5 Закону № 877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

Частиною 4, 5 Закону № 877-V органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

Строк здійснення планового заходу не може перевищувати п'ятнадцяти робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - п'яти робочих днів, якщо інше не передбачено законом.

Продовження строку здійснення планового заходу не допускається.

Аналогічні вимоги до порядку проведення планової перевірки містяться в ІІ Розділі Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 № 132, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.03.2013 № 412/22944 (далі - Порядок № 132).

Крім іншого, цей Порядок визначає процедуру планування та здійснення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, визначає організаційні заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірок, загальні вимоги до їх здійснення, а також вимоги до оформлення матеріалів за результатами проведених перевірок.

Зокрема, Розділом IV Порядку № 132 зазначено розпорядчі документи, які оформляються для здійснення планових/позапланових перевірок.

Для здійснення планового чи позапланового заходу інспекційний орган видає наказ, який підписує керівник інспекційного органу чи посадова особа, що виконує його обов'язки. Наказ має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися відповідний захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу інспекційний орган оформляє направлення на проведення планової/позапланової перевірки, яке підписується керівником чи заступником керівника інспекційного органу та засвідчується печаткою інспекційного органу.

У направленні на проведення планової/позапланової перевірки зазначаються: найменування інспекційного органу, який проводить відповідний захід, його місцезнаходження та телефон; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, місцезнаходження чи прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у проведенні заходу, із зазначенням їх посад, прізвищ, імен та по батькові; дата початку проведення та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий, позаплановий); вид заходу (перевірка, обстеження земельної ділянки); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу (перелік питань, які підлягають перевірці); інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Направлення на проведення відповідного заходу є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Пунктами 5.1 та 5.2 Розділу V Порядку № 132 передбачено, що державні інспектори, які беруть участь у здійсненні відповідних заходів, зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання чи уповноваженій ним особі або фізичній особі - підприємцю чи її представнику направлення на проведення планової/позапланової перевірки та службові посвідчення, що засвідчують їх особи, і надати їм копію направлення на проведення планової/позапланової перевірки, яка вручається вищезазначеним особам під підпис.

Державні інспектори не мають права здійснювати відповідні заходи без наявності направлення на проведення планової/позапланової перевірки та службових посвідчень.

Таким чином, Порядком № 132 чітко визначено обов'язок контролюючого органу, в даному випадку ДІСГ у Чернігівській області: повідомляти суб'єкт перевірки про початок планової перевірки не пізніше ніж за 10 днів до її початку; оформляти та пред'являти під час виходу на перевірку направлення на її проведення.

Проте, копію наказу про проведення перевірки було надано Управлянню лише 14.04.2016, що підтверджується відбитком вхідного номеру позивача № 8-5975/0/1-16, а посадові особи УДІСГ в Чернігівській області прибули для перевірки суб'єкта 15.04.2016 (в останній день встановленого для перевірки терміну).

Направлення на проведення перевірки позивачу також не вручалось та не надсилалось.

Судом встановлено та не заперечувалось представником відповідача в судовому засіданні, що Управління про проведення планової перевірки не попереджалось, оскільки на його думку, позивач є суб'єктом владних повноважень, а тому відповідач не має обов'язку щодо здійснення таких дій.

Однак раніше, ДІСГ у Чернігівській області 24.02.2016 було прийнято наказ № 27 про проведення планової перевірки дотримання вимог земельного законодавства Управлінням в частині прийняття наказів щодо передачі у власність, надання в користування, в тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення (викупу) земельних ділянок, в процесі укладання цивільно-правових угод за 2014-2016 роки (а.с. 53, 54).

При цьому, після винесення вищевказаного наказу відповідач повідомленням від 24.02.2016 за № 04.02-05/67-в попередив Управління про проведення планової перевірки, яке надсилалось останньому поштовим відправленням з рекомендованим повідомленням про вручення (а.с. 55, 56).

Тобто, під час призначення планової перевірки відповідно до плану роботи Управління контролю за використанням і охороною земель ДІСГ в Чернігівській області на І квартал 2016 року, відповідач керувався нормами Положення № 132 та дотримувався їх.

Статтею 10 Закону № 877-V надано право суб'єкту господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.

Аналогічна норма міститься в п. 5.2 Порядку № 132.

Враховуючи вищенаведене суд вважає, що позивач правомірно не допустив посадових осіб УДІСГ в Чернігівській області до проведення перевірки, а відповідач при призначенні перевірки грубо порушив вимоги Закону № 877-V та Положення № 132.

Таким чином, позовні вимоги Управління в частині визнання протиправними дій відповідача при проведенні планової перевірки, передбаченої наказом Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області від 04.04.2016 № 41, є обґрунтованими та мають бути задоволені.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасувати клопотання УДІСГ в Чернігівській області від 04.04.2016 № 04.02-06/32 про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, суд зазначає таке.

Процедуру одержання від центральних і місцевих органів виконавчої влади, виконавчих органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель визначає Порядок одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 14.03.2013 № 179, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.03.2013 за № 515/23047 (далі - Порядок № 179).

Процедура одержання документів, матеріалів та іншої інформації визначена Розділом ІІ Положення № 179.

Так, для отримання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, державний інспектор надсилає суб'єктам, які надають інформацію клопотання про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель (далі - Клопотання), форму якого наведено у додатку 1 до цього Порядку.

При цьому Клопотання вручається (надсилається) суб'єкту господарювання під час здійснення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю).

У Клопотанні зазначаються: найменування інспекційного органу, його місцезнаходження та номер телефону; дата та реєстраційний номер Клопотання; найменування (для юридичних осіб), прізвище, ім'я, по батькові (для фізичних осіб), суб'єкта, який надає інформацію; перелік документів, матеріалів та іншої інформації, які необхідно надати державному інспектору, що здійснює контрольний захід (планову чи позапланову перевірку); спосіб та термін надання документів, матеріалів та іншої інформації (надати під час здійснення перевірки чи надіслати поштою); адреса (у разі необхідності), за якою потрібно надати (надіслати) інформацію; стаття Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає адміністративну відповідальність за ненадання інформації або надання неправдивої інформації; посада, прізвище, ім'я, по батькові державного інспектора, який вручив (надіслав) Клопотання, його підпис; інформація про вручення (надіслання) Клопотання.

З аналізу зазначених норм вбачається, що клопотання контролюючого органу про надання документів, матеріалів та іншої інформації має бути надіслано (вручено) після повідомлення суб'єкта господарювання про контрольний захід (планова/позапланова перевірка). Зазначена вимога законодавства ДІСГ в Чернігівській області не була дотримана.

Крім того, в Додатку № 1 до Порядку № 179 роз'яснено, що контролюючий орган повинен детально зазначити перелік документів, матеріалів та іншої інформації, які необхідно надати.

Однак, з аналізу оскаржуваного клопотання від 04.04.2016 вбачається, що воно не містить чіткого переліку документів, матеріалів та інформації, які Управління має надати державному інспектору для перевірки. Так, в ньому зазначено лише загальний перелік без можливості ідентифікації необхідних документів, матеріалів.

Також судом встановлено, що запитувані в клопотанні від 04.04.2016 № 04.02-06/32 матеріали, документи, інформація виходять за межі наявної у позивача інформації.

Так, запитувані у оскаржуваному клопотанні документи, матеріали та інша інформація є відомостями Державного земельного кадастру.

Порядок отримання відомостей з Державного земельного кадастру встановлено ст. 38 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 згідно із якими відомості Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: витягів з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру; довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території) за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру; викопіювань з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру.

Користування відомостями Державного земельного кадастру може також здійснюватися у формі надання доступу до нього в режимі читання.

Щодо надання документації із землеустрою суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.2004 № 1553 «Про затвердження Положення про Державний фонд документації із землеустрою» запитувана документація з землеустрою відносяться до місцевого фонду документації із землеустрою та зберігаються в районних відділах/управліннях Держгеокадастру у районах.

Враховуючи вищенаведене суд вважає, що клопотання заступника начальника Управління контрою за використанням та охороною земель ДІСГ в Чернігівській області Дерев'янка І.М. від 04.04.2016 за № 04.02-06/32 про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного контролю за використанням та охороною земель оформлене та вручене з порушенням вимог Порядку № 179, а тому його має бути скасовано.

Відповідно до ст. 21 Закону № 877-V cуб'єкт господарювання має право звернутися до відповідного центрального органу виконавчої влади або до суду щодо оскарження рішень органів державного нагляду (контролю).

Пунктом 4.1 Порядку № 179 передбачено, що особи, яким вручено (надіслано) Клопотання чи Повідомлення можуть оскаржити дії посадової особи (державного інспектора), яка їх вручила (надіслала) керівнику інспекційного органу, в якому працює державний інспектор, керівнику вищестоящого органу (посадової особи вищого рівня) або до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ч. 1 ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи те, що в судовому засіданні було встановлено та матеріалами справи підтверджено наявність процесуальних порушень з боку Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області при здійсненні планової перевірки та винесенні клопотання від 04.04.2016 № 04.02-06/32, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

Керуючись статтями 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області при проведенні планової перевірки, передбаченої наказом Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області від 04.04.2016 № 41.

Визнати протиправним та скасувати клопотання Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області від 04.04.2016 № 04.02-06/32 про надання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя С.В. Бородавкіна