Справа № 496/1580/16-а
Провадження № 2-а/496/41/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 травня 2016 року Біляївський районний суд
Одеської області
в складі: головуючого судді Мельничук Н.І.
при секретарі Богдан Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Біляївка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом і просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області протиправними щодо відмови у перерахунку розміру пенсії та зобовязати Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області здійснити їй перерахунок пенсії з 01.01.2016 року із розрахунку 90% від суми місячного заробітку, а також виплатити вказану заборгованість.
Свої вимоги мотивує тим, що вона з 30.12.2004 року отримує пенсію за вислугу років відповідно дост. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 рокув редакції чинній на момент призначення пенсії в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. В зв'язку зі збільшенням зарплати працівникам прокуратури 14.04.2016 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області з заявою, про перерахунок призначеної пенсії на підставі довідки про заробітну плату з прокуратури Одеської області від 07.04.2016 № 74 за відповідною посадою, з якої вона вийшла на пенсію. Однак Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області листом № 3897/03 від 21.04.2016 року в перерахунку пенсії їй було відмовлено.Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесеніЗаконом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІзміни достатті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Просить зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року на підставі поданої нею довідки, відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»та виходячи з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку, виплатити заборгованість, що виникає на день такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат.
Позивачка до судового засідання не зявилася, але подала до суду заяву, в якій вказала, що на позовних вимогах наполягає і просила справу розглянути за її відсутності.
Представник відповідача подав письмові заперечення в яких посилаючись на відсутність підстав у перерахунку позивачу пенсії, просить відмовити у задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наведеного.
Судом встановлено, що позивачка працювала в Біляївській міжрайонній прокуратурі Одеської області на посаді прокурора прокуратури, у звязку з чим набула право на пенсію за вислугу років. Позивачці з 30.12.2004 року, на підставі ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», призначена пенсія за вислугу років із розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Позивачка 14.04.2016 року звернулася до відповідача, у якого вона перебуває на обліку, із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру» у звязку із збільшенням заробітної плати працівникам прокуратури. До заяви позивачкою надана довідка прокуратури Одеської області № 74 від 07.04.2016 року.
Листом від 21.04.2016 року № 3897/03 відповідач відмовив у проведенні перерахунку з посиланням на положення п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
На думку суду, вказані дії відповідача не відповідають вимогам закону.
Так, відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, який набрав чинності 01.10.2011 року, внесено зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», згідно з якими при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.
Частиною 18 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у ч. 17 підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії,
Згідно з ч. 1ст. 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.17ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII від 05.11.1991 рокуперерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто, 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесеніЗаконом № 3668-VІзміни достатті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІщодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.
Положеннямистатті 22 Конституції Українипередбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Врішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999(у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, щоКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно дост. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013(справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).
У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 року зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права.Конституція Українимає найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основіКонституції Україниі повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України (стаття 1, частини перша, друга статті8, частина друга статті19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина першастатті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першоїстатті 92 Конституції України).
ЗаКонституцією УкраїниКабінет Міністрів України забезпечує виконанняКонституціїта законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3статті 116 Конституції України).
Відповідно дост. 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола субєктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.
Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобовязань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Оскільки звернення позивачки стосувалось не призначення з 01.01.2016 р., а перерахунку раніше призначеної в 2004 році пенсії, з огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачці є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, у відповідності до ч. 1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 69-72, 86, 94, 159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії у розмірі 90 % розміру заробітку у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівниками прокуратури.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»на підставі довідки прокуратури Одеської області № 74 від 07.04.2016 року у розмірі 90% від суми місячного заробітку з 01.01.2016 року з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути зУправління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до апеляційного адміністративного суду Одеської області, через Біляївський районний суд Одеської області.
Суддя Біляївського районного суду
Одеської області: ОСОБА_2