Справа № 708/646/16-а
Номер провадження № 2-а/708/9/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2016 р.
Чигиринський районний суд Черкаської області
в складі :
головуючого судді Совгири І.В.,
при секретарі Тендітній Л.В.
з участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Чигиринського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання відновлення виплати призначеної пенсії за віком, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов"язати управління відновити виплату призначеної їй за віком пенсії з 01.06.2015 року.
Позивач мотивує свій позов тим, що досягла пенсійного віку та перебуває на обліку в УПФУ в Кам"янському районі з 13 липня 1999 року, а також продовжує працювати на посаді державного нотаріуса Кам"янської державної нотаріальної контори.
З 01 квітня 2015 року їй припинено виплату пенсії на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ.
Вважає, що з 01.06.2015 року відсутні підстави для невиплати пенсії, оскільки державні нотаріуси не являються державними службовцями і до 01.06.2015 року не було прийнято закону у відповідності до п. 5 прикінцевих положень вище зазначеного Закону.
Представник позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та просить його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову та подав заперечення, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю, мотивуючи тим, що ОСОБА_3 призначена пенсія за віком і остання по даний час працює на посаді державного нотаріуса.
Вказана посада в частині оплати праці та пенсійного забезпечення прирівнюється до державних службовців відповідних категорій та зараховується до стажу державної служби. Законом України №213-VІІІ тимчасово припинено виплату пенсії, дія якого поширюється на позивача. На даний час дія щодо тимчасового припинення виплати пенсії не скасована.
Суд, вислухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю з наступних підстав.
У суді встановлено, що позивач ОСОБА_3 народилася 13 липня 1944 року, що вбачається з копії її паспорта серії НС № 570330, виданого Кам"янським РВ УМВС України в Черкаській області 16.12.1998 року.
Згідно посвідчення серії ААА № 0100645, виданого 23.05.2000 року Кам"янським УСЗН, ОСОБА_3 призначено пенсію держслужбовця за віком починаючи з 13.07.1999 року і довічно.
Позивач на даний працює на посаді завідувача Кам"янської державної нотаріальної контори і даний факт сторонами не оспорюється.
З 01.04.2015 року позивачу припинено виплату пенсії і на вимогу останньої відновити виплату пенсії Чигиринським об"єднаним управлінням Пенсійного фонду України Черкаської області відмовлено, що підтверджується листом № З/Ж-10 від 25.04.2016 року.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
В п. 5 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат» від 01.10.2008 року №614-VІ зазначено, що державні нотаріуси в частині оплати праці та пенсійного забезпечення прирівнюються до державних службовців відповідних категорій. Стаж роботи державних нотаріусів у державних нотаріальних конторах зараховується до стажу державної служби.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ внесено зміни до ст. 47 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» та визначено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
П.2 прикінцевих положень зазначеного вище Закону передбачено, що порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
В п. 5 прикінцевих положень цього ж Закону зазначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Помилковим є посилання позивача на те, що оскільки до 1 червня 2015 року не було прийнято закону у відповідності до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ, тому відсутні підстави для припинення нарахування та виплати пенсії, але суд звертає увагу на те, що вказаний пункт не містить приписів щодо автоматичного відновлення виплати пенсії.
Вказану правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України у справах щодо подібних правовідносин (постанова у справі № 334/4281/15-а від 25.02.2016 року, ухвала у справі №557/3755/15-а від 05.04.2016 року).
Посилання позивача на те, що державні нотаріуси не відносяться до державних службовців є помилковим, оскільки Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат» від 01.10.2008 року №614-VІ зазначено, що державні нотаріуси в частині оплати праці та пенсійного забезпечення прирівнюються до державних службовців відповідних категорій, а в пенсійному посвідченні позивача серії ААА № 0100645, виданого 23.05.2000 року Кам"янським УСЗН, зазначено, що ОСОБА_3 призначено пенсію як державному службовцю.
Будь-яких змін до вказаних законів станом на час розгляду вказаної справи у суді не внесено.
Таким чином, судом встановлено, що позивач досягла пенсійного віку та їй призначено пенсію як державному службовцю, але остання продовжує працювати державним нотаріусом, тобто на посаді, яка в частині оплати праці та пенсійного забезпечення прирівнюються до державних службовців відповідних категорій.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ визначено, що тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії на умовах, передбачених законом України "Про державну службу", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються і п. 5 прикінцевих положень цього ж Закону не містить приписів щодо відновлення виплати пенсії.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911-VІІІ, внесені зміни до ч. 4 ст. 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно яких тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року: особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії /щомісячне довічне грошове утримання/ не виплачуються.
Враховуючи вказані зміни суд вважає правомірними дії відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу, оскільки єдиною підставою для відновлення виплати їй пенсії в даному випадку може бути лише звільнення з роботи.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Відмовляючи у задоволенні позову, судові витрати зі сплати судового збору суд залишає за позивачем.
Керуючись ст.ст. 159-163, 186 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Чигиринського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання відновлення виплати призначеної пенсії за віком відмовити за безпідставністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя І.В. Совгира .