ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" травня 2016 р.Справа № 914/397/16
ОСОБА_1 апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого суддіДавид Л.Л.
суддів Гриців В.М.
ОСОБА_2
при секретарі судового засіданняОштук Н.В.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю ОСОБА_1 науково-практичний центр Біомед, б/н від 04.05.2016 р. (вх. № апеляційного суду 01-05/2296/16 від 12.05.2016 р.)
на рішення господарського суду Львівської області від 25.04.2016 р.
у справі №914/397/16 (суддя Синчук М.)
за позовом Сихівської районної адміністрації ОСОБА_1 міської ради, м. Львів
до Товариства з обмеженою відповідальністю ОСОБА_1 науково-практичний центр Біомед, м. Львів,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_1 комунальне підприємство Під Зуброю, м. Львів,
про демонтаж самочинно встановленого збірнорозбірного металевого гаража та приведення до попереднього стану,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_3 - представник (довіреність № 34-вих-04 від 04.01.2016р.);
від відповідача: ОСОБА_4-А. Є. - представник (довіреність від 10.07.2015р.);
третя особа: не зявились;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Львівської області від 25.04.2016р. у справі №914/397/16 позовні вимоги Сихівської районної адміністрації ОСОБА_1 міської ради (надалі - Сихівська райадміністрація) задоволено частково: зобовязано товариство з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_1 науково-практичний центр «Біомед» (надалі - ТзОВ «ЛНПЦ «Біомед») демонтувати самочинно встановлений збірно-розбірний металевий гараж, що розташований на земельній ділянці між будинками на вул. М. Драгана,4-4Б; стягнуто з ТзОВ «ЛНПЦ «Біомед» на користь Сихівської райадміністрації 1378,00 грн. судового збору.
Приймаючи вказане рішення, місцевий господарський суд виходив з того, що підпунктом 4.5.1 Положення про Сихівську районну адміністрацію ОСОБА_1 міської ради, затвердженого рішенням Виконкому ОСОБА_1 міської ради від 06.01.2012 № 07, визначено, що районна адміністрація має повноваження звертатися у встановленому порядку до судових органів з позовними заявами, скаргами про демонтаж самочинного будівництва та з інших питань, що виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень. З огляду на те, що відповідачем не дотримано встановленого порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, позовні вимоги в частині зобовязання відповідача демонтувати самочинно встановлений збірно-розбірний металевий гараж на земельній ділянці між будинками на вул. М. Драгана, 4-4Б є підставними та обґрунтованими. Щодо самовільного захоплення відповідачем земельної ділянки між будинками на вул. М. Драгана, 4-4Б суд зазначив, що відповідач є власником земельної ділянки, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки реєстр. №3374 від 10.08.2012р., що, зокрема, підтверджується й копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №351756 від 19.12.2012р. Крім цього, з долученого до матеріалів справи плану земельної ділянки за адресою: м. Львів, вул. М. Драгана. 4-6 вбачається, що спірна споруда розташована в межах належної відповідачу земельної ділянки. Відтак, правові підстави для задоволення позовних вимог позивача в частині приведення благоустрою самочинно захопленої земельної ділянки до попереднього стану відсутні.
Не погодившись із прийнятим рішенням місцевого господарського суду, ТзОВ «ЛНПЦ «Біомед» оскаржило його в апеляційному порядку, звернувшись до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою б/н від 04.05.2016р. В своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає, що відповідач, як власник земельної ділянки, на власний розсуд розпорядившись своїм майном, правомірно встановив збірно-розбірну тимчасову металеву споруду на належній йому на праві власності земельній ділянці. Крім цього, скаржник покликається на те, що встановлена ним збірно-розбірна конструкція, є спорудою тимчасового характеру без фундаменту, яка може бути переміщена без її знецінення та зміни призначення, а тому, в розумінні ч. 1 ст. 181 та ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України, не може вважатися нерухомим майном, а відтак і самочинним будівництвом. Також, апелянт вважає помилковим застосування судом першої інстанції до даних правовідносин норм Положення про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові, оскільки п. 1.6.6 вказаного Положення визначає ознаками самочинного будівництва влаштування (встановлення, будівництво) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності без дозволу виконавчого органу міської ради і належного затвердження проектної документації або з істотним відхиленням від проекту, тоді як збірно-розбірна металева конструкція розміщена відповідачем для обслуговування будівлі медичного закладу, зокрема для зберігання матеріалів та засобів, необхідних для її обслуговування та утримання. На переконання апелянта, його дії щодо встановлення збірно-розбірної металевої споруди не підпадають під визначення нормами закону поняття самочинного будівництва і будівництва взагалі, а законом не встановлено обовязку отримання будь-якого дозволу на встановлення тимчасової збірно-розбірної конструкції на належній йому земельній ділянці для обслуговування медичного закладу, відтак висновок суду першої інстанції про недотримання ТзОВ «ЛНПЦ «Біомед» встановленого порядку розміщення тимчасових споруд є необґрунтованим. З огляду на наведене, скаржник просить рішення господарського суду Львівської області від 25.04.2016р. скасувати, а в задоволенні позовних вимог Сихівської райадміністрації відмовити.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 13.05.2016 р. апеляційну скаргу ТзОВ «ЛНПЦ «Біомед» прийнято до провадження та призначено до розгляду на 30.05.2016р.; зобовязано позивача та третю особу подати суду документально обґрунтовані відзиви на апеляційну скаргу.
Позивач та третя особа вимог ухвали суду від 13.05.2016р. не виконали, відзиви на апеляційну скаргу не подали, однак представник позивача в судовому засіданні заперечила доводи апеляційної скарги та просить суд оскаржуване рішення місцевого господарського суду залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення, обґрунтовуючи свою позицію, зокрема тим, що ТзОВ «ЛНПЦ «Біомед» самовільно встановило металевий гараж на земельній ділянці між будинками № 4 та № 4Б на вул. Драгана у м. Львові, порушивши, при цьому, п.2.8. Державних будівельних норм житлових будинків індивідуальних забудовників України (ДБН-79-92), в якому встановлено, що відстань від входів та інших отворів гаражів до вікон сусідніх будинків має бути не менше 10м.
Третя особа участі уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечила, причини неявки суду не повідомила, хоча своєчасно та належним чином була повідомлена про час та місце розгляду апеляційної скарги, про що свідчить копія списку згрупованих рекомендованих поштових відправлень, поданих в поштове відділення № 10 від 16.05.2016р.(а.с. 122).
Враховуючи те, що в матеріалах справи та апеляційної скарги достатньо доказів, а учасники судового процесу належним чином були повідомлені про час та місце проведення судового засідання, їх явка ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 16.05.2016 р. не визнавалась обовязковою, судова колегія вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника третьої особи.
Вивчивши матеріали справи та зібрані у них докази, в сукупності з матеріалами апеляційної скарги, вислухавши думку представників позивача та відповідача, судова колегія прийшла до висновку про відсутність підстав для скасування рішення місцевого господарського суду, з огляду на наступне:
Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, земельна ділянка на вул. М. Драгана, 4-4Б у м. Львові була надана відповідачу Товариству з обмеженою відповідальністю ЛНПЦ Біомед Управлінням Держкомзему у м. Львів у приватну власність 19.12.2012р., що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №351756 від 19.12.2012р. та витягом Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 07.03.2013р. (а.с. 56, 57).
Постановою адміністративної комісії при Личаківській районній адміністрації від 09.04.2015 р. №35 гр. ОСОБА_5, який є засновником та директором ТзОВ "ЛНПЦ "Біомед" притягнуто до адміністративної відповідальності за самочинно встановлений збірно-розбірний металевий гараж на земельній ділянці між будинками на вул. М. Драгана, 4-46 у вигляді штрафу, який було добровільно ним сплачено (а.с. 20).
В подальшому директор ТзОВ "ЛНПЦ "Біомед" ОСОБА_5 07.05.2015р. звернувся до голови Сихівської районної адміністрації із заявою про узаконення самочинно встановленої металевої збірно-розбірної конструкції (гаража) між будинками на вул. М. Драгана, 4-4Б у м. Львові, яка належить ТзОВ ЛНПЦ Біомед, покликаючись на те, що тимчасова металева конструкція необхідна відповідачу для зберігання господарського інвентаря та будівельних матеріалів (а.с.70).
03.06.2015 р. на засіданні міжвідомчої комісії при Сихівській районній адміністрації розглянуто заяву відповідача від 07.05.2015 р. про узаконення самочинно встановленої металевої збірно-розбірної конструкції (гаража) між будинками на вул. М. Драгана, 4-46 у м. Львові, з врахуванням скарги мешканців житлового будинку по вул. Драгана, 4 та ОСББ «МЖК «Поступ», та встановлено, що самочинна споруда встановлена без дозволу органу місцевого самоврядування та підлягає демонтажу, що підтверджується протоколом №11 від 03.06.2015 р. (а.с.17).
Розпорядженням голови Сихівської районної адміністрації Про демонтаж самочинно встановленого збірно-розбірного металевого гаража на земельній ділянці між будинками на вул. М. Драгана, 4-46 №268 від 10 червня 2015 року вирішено, зокрема, затвердити висновок міжвідомчої комісії (протокол № 11 від 03.06.2015р.), зобовязати ТзОВ "ЛНПЦ "Біомед" демонтувати самочинно встановлений збірно-розбірний металевий гараж на земельній ділянці між будинками на вул. М. Драгана, 4-46 і привести благоустрій земельної ділянки до попереднього стану, в термін до 01.07.2015 р. (а.с.16).
На виконання вказаного Розпорядження директором ЛКП «Під Зуброю» директору ТзОВ «ЛНПЦ «Біомед» було скеровано попередження № 305 від 05.08.2015р. з вимогою демонтувати збірно-розбірний металевий гараж, встановлений між будинками по вул.. Дарагана, 4 та 4Б і привести благоустрій земельної ділянки до попереднього стану (а.с. 18).
Однак, ТзОВ «ЛНПЦ «Біомед» вимоги Розпорядження Сихівської райадміністарції від 10.06.2015р. № 268 не виконало, про що комісією ЛКП Під Зуброю складено відповідний акт від 14.07.2015 р. (а.с.44), що стало підставою для звернення з позовом до суду.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2016 р. у справі №876/10312/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛНПЦ "Біомед" до Сихівської районної адміністрації ОСОБА_1 міської ради, за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача ОСББ МЖК Поступ про визнання незаконним та скасування розпорядження Сихівської районної адміністрації Про демонтаж самочинно встановленого збірно-розбірного металевого гаража на земельній ділянці між будинками на вул. М. Драгана, 4-46 №268 від 10 червня 2015 року, апеляційну скаргу задоволено частково. Постанову Сихівського районного суду м. Львова від 25 вересня 2015 року в справі № 464/5088/15-а - скасовано та прийнято нову, якою адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю ОСОБА_1 науково-практичний центр БІОМЕД до Сихівської районної адміністрації ОСОБА_1 міської ради третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків міського житлового комплексу Поступ про визнання незаконним та скасування розпорядження - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано п. 2 розпорядження Сихівської районної адміністрації ОСОБА_1 міської ради № 268 від 10 червня 2015 року Про демонтаж самочинно встановленого металевого гаража на земельній ділянці між будинками на вул. М. Драгана, 4-4 б в частині зобов'язання ТзОВ ОСОБА_1 Науково-Практичний центр Біомед демонтувати самочинно встановлений збірно-розбірний металевий гараж між будинками на вул. М. Драгана, 4-4 б і привести благоустрій земельної ділянки до попереднього стану (а.с.67-69).
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2016 р. у справі №876/10312/15 встановлено, що знесення самовільного будівництва можливе лише за рішенням суду. У виконавчих органів місцевих рад відсутні повноваження приймати рішення про зобов'язання демонтувати об'єкт самочинного будівництва. Також в постанові встановлено, що приймаючи п. 1 оскаржуваного розпорядження №268 від 10 червня 2015 року про затвердження висновку міжвідомчої комісії при Сихівській районній адміністрації (протокол від 03 червня 2015 року № 11, параграф 1), Сихівська районна адміністрація ОСОБА_1 міської ради діяла на підставі та в межах повноважень, що передбачені Конституцією та Законами України, чого не було враховано судом першої інстанції.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №244 від 21.10.2011 р. затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, відповідно до п.п. 2.1., 2.2. якого підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди, Замовник, який має намір встановити тимчасову споруду, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення тимчасової споруди.
У відповідності до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування обєкта будівництва.
Виконавчим органам міських рад делеговано повноваження у галузі будівництва зі здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу (п.п. 3 п. б ч. 1 ст. 31 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні).
Згідно із п. 3.4 Ухвали ОСОБА_1 міської ради від 08 липня 2010 № 3704 Про розмежування повноважень між виконавчими органами ОСОБА_1 міської ради до повноважень районних адміністрацій в галузі будівництва, зокрема, належить розгляд та вжиття заходів у встановленому виконавчим комітетом, департаментом містобудування порядку щодо фактів самовільного будівництва.
Крім цього, п. 5.1 вказаної Ухвали наділяє районні адміністрації правом на звернення у встановленому порядку до судових органів з позовними заявами, скаргами щодо справ, що виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень.
Відповідно до п.п. 4.3.4 Положення про Сихівську районну адміністрацію ОСОБА_1 міської ради, затвердженого рішенням Виконкому ОСОБА_1 міської ради від 06.01.2012 № 07, до повноважень районної адміністрації у сфері будівництва віднесено розгляд та вжиття заходів у встановленому виконавчим комітетом міської ради порядку щодо фактів самочинного будівництва.
Підпунктом 4.5.1 цього ж Положення визначено, що районна адміністрація має повноваження звертатися у встановленому порядку до судових органів з позовними заявами, скаргами про демонтаж самочинного будівництва та з інших питань, що виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень.
Згідно з частиною 1 статті 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Згідно п. 1.6.6. Положення про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові, затвердженого рішенням виконавчого комітету ЛМР №835 від 09.09.2011р., до ознак самочинного будівництва належить зокрема, влаштування (встановлення, будівництво) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення без дозволу виконавчого органу міської ради і належно затвердженої проектної документації або з істотним відхиленням від проекту.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2016 р. у справі №876/10312/15 встановлено, що у виконавчих органів місцевих рад відсутні повноваження приймати рішення про зобов'язання демонтувати об'єкт самочинного будівництва.
Відповідно до п. 44 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції селищних, сільських та міських рад відноситься вирішення питань на пленарних засіданнях щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до п.п. 3 п. б ч. 1 ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органам міських рад делеговано повноваження у галузі будівництва зі здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.
Відповідно до п.п. 4.3.4 Положення про Сихівську районну адміністрацію ОСОБА_1 міської ради, затвердженого рішенням Виконкому ОСОБА_1 міської ради від 06.01.2012 № 07, до повноважень районної адміністрації у сфері будівництва віднесено розгляд та вжиття заходів у встановленому виконавчим комітетом міської ради порядку щодо фактів самочинного будівництва.
Відповідачем не дотримано встановленого порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Таким чином, вимоги позивача в частині зобовязання відповідача демонтувати самочинно встановлений збірно-розбірний металевий гараж на земельній ділянці між будинками на вул. М. Драгана, 4-46 є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Не відповідають обставинам справи доводи позивача щодо самовільного захоплення відповідачем земельної ділянки між будинками на вул. М. Драгана, 4-4Б з огляду на наступне.
До матеріалів справи долучено копію державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №351756 від 19.12.2012р., з якого вбачається, що відповідач є власником земельної ділянки, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки реєстр. №3374 від 10.08.2012р. Крім цього, вказане підтверджується доданим планом земельної ділянки за адресою: м. Львів, вул. М. Драгана. 4-6 (який міститься в матеріалах справи, на підставі яких останнім винесено розпорядження про демонтаж), з якої вбачається, що спірна споруда розташована в межах належної відповідачу земельної ділянки.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
З огляду на вищевикладене відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог позивача в частині приведення благоустрію самочинно захопленої земельної ділянки до попереднього стану.
Відповідно до ст.ст. 33, 43 ГПК України, кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Виходячи з наведеного вище та враховуючи, що доводами апеляційної скарги правомірності висновків суду першої інстанції не спростовано, обставини, які відповідно до ст. 104 ГПК України є підставами для скасування рішення суду першої інстанції в порядку статтей 33,34 ГПК України апелянтом не доведено, а оскаржуване судове рішення прийнято у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, фактичними обставинами та матеріалами справи, апеляційний господарський суд підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення місцевого господарського суду не вбачає.
Судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку, відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, слід покласти на скаржника.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України,
ОСОБА_1 апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:
1. Рішення господарського суду Львівської області від 25.04.2016р. у справі №914/397/16 залишити без змін, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю ОСОБА_1 науково-практичний центр Біомед, б/н від 04.05.2016 р. без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
3. Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складений 03.06.2016р.
Головуючий суддяДавид Л.Л.
суддіГриців В.М.
ОСОБА_2