Постанова № 58182253, 31.05.2016, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2016
Номер справи
825/673/16
Номер документу
58182253
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

31 травня 2016 року Чернігів Справа № 825/673/16

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Скалозуб Ю.О., за участі секретаря Роговець М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу

за позовом Державного підприємства "Борзнянське лісове господарство"

до Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень- рішень

за участю

представників сторін:

від позивача Чернуцької Л.О., довіреність від 25.04.2016 № 5,

Амеліної Т.М., довіреність від 25.04.2016 № 4,

від відповідача Мозирко В.О., довіреність від 25.12.2015 № 4175/9/25-02-10-10, -

В С Т А Н О В И В:

12.04.2016 Державне підприємство "Борзнянське лісове господарство" (далі - ДП "Борзнянське лісове господарство") звернулось до суду з позовною заявою до Бахмацької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Чернігівській області (далі - Бахмацька ОДПІ), в якій просить визнати протиправним та скасувати повністю податкові повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 та від 11.02.2016 № 0000071500.

Не погоджуючись зі спірними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач зазначив, що визначення (розрахунок) задекларованого податку здійснюється виходячи із об'єкта та бази оподаткування, а базою оподаткування при нарахуванні ренти є фактично заготовлені об'єми деревини, визначені в кубічних метрах. Вважає, що підприємством правильно і достовірно визначена сума рентної плати виходячи із бази оподаткування, так як фактично заготовлена деревина оформлена бухгалтерськими документами (Актами виконаних робіт по Договорах на розробку лісових деревних ресурсів), відображена в бухгалтерському обліку належним чином як витрати підприємства та зобов'язання підприємства по сплаті рентної плати до бюджету, і на підставі даних бухгалтерського обліку належна сума рентної плати задекларована в розрахунку рентної плати за 1 квартал 2015 року.

Наголошує, що аргументи контролюючого органу, про те, що статтями 256, 257, 258 Податкового кодексу України не передбачено сплати рентної плати щоквартальними частинами та те, що нарахування рентної плати здійснюється відповідно до виданих спеціальних дозволів є необґрунтованими, оскільки вважає, що нарахування рентної плати повинно здійснюватись виходячи із фактичної кількості заготовленої деревиниі.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, посилаючись на обставини, зазначені у позові з наданням додаткових пояснень.

Представник відповідача проти позову заперечила та просила у його задоволенні відмовити, пояснивши, що спірне податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 є відкликаним, а податкове повідомлення-рішення від 11.02.2016 № 0000071500 відповідає вимогам чинного законодавства. Надавши заперечення проти позову представник відповідача пояснила, що платники при складанні податкової декларації з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів починаючи з 1 кварталу 2015 року, згідно внесених змін до Податкового кодексу України, зобов'язані декларувати всю суму плати, обчислену та зазначену суб'єктами лісових відносин у виданих ними спеціальних дозволах.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ДП "Борзнянське лісове господарство" (код 00993455) зареєстроване в якості юридичної особи, як платник податків перебуває на обліку в Бахмацькій ОДПІ та зареєстроване платником збору за спеціальне використання лісових ресурсів.

Судом встановлено, що працівниками Бахмацької ОДПІ проведена камеральна перевірка податкового розрахунку збору за спеціальне використання лісових ресурсів за 1 квартал 2015 року ДП "Борзнянське лісове господарство" та складено акт перевірки від 28.10.2015 №818/1530/00993455.

Перевіркою встановлено, що засобами електронного зв'язку підприємство подало до Бахмацької ОДПІ податковий розрахунок зі збору за спеціальне використання лісових ресурсів від 07.05.2015 за вх. №9089055842 за 1 квартал 2015. В розрахунку задекларовано до сплати за звітний квартал сума збору в розмірі 42108,98 грн. в тому числі: сума збору за деревину заготовлену в порядку рубок головного користування - 38987,52 грн, донарахована сума збору в разі перерахунку з початку року - 3121,46 грн. Підприємством до 01.04.2015 виписано лісорубних квитків на загальну суму 106237,73 грн. Тобто, сума збору за деревину, заготовлену в порядку рубок головного користування за 1 квартал 2015 року, що вказана платником в податковому розрахунку не співпадає з загальною сумою виданих лісорубних квитків на 1 квартал 2015 року (106237,73 грн.), а тому ним порушено п. п. 256.1 1.1 п. 256.11 ст. 256 розділу IX Податкового кодексу України.

За результатами висновків акта перевірки від 28.10.2015 №818/1530/00993455, Бахмацькою ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 за платежем збір за спеціальне використання лісових ресурсів за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 16812,55 грн. (а.с. 152).

Поряд з цим, ГУ ДФС у Чернігівській області в ході розгляду скарги підприємства на зазначене податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 було встановлено, що згідно акту перевірки було виписано лісорубних квитків за 1 квартал 2015 року на суму 106237,73 грн. Згідно поданого податкового розрахунку за 1 квартал 2015 року задекларована сума в розмірі 42108,98 грн., а відхилення становить 64128,75 грн.

Крім того, Бахмацькою ОДПІ до ДП "Борзнянське лісове господарство", згідно вищевказаного податкового повідомлення-рішення, застосована штрафна санкція в розмірі 16812,55 грн. - 25% від суми рентної плати 67237,73 грн. відповідно до 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, замість 3206,44 грн. - 5% від суми 64128,75 грн. згідно п. 120.2 ст. 120 податкового кодексу України.

ГУ ДФС у Чернігівській області встановило, що зайво застосована сума штрафних санкцій становить 13606,11 грн. (16812,55 грн. - 13606,11 грн. = 3206,44 грн.), у зв'язку з чим контролюючий орган:

- скасував податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 в частині збільшення грошового зобов'язання по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в розмірі фінансових санкцій в сумі 13606,11 грн., а скаргу від 19.11.2015 № 636 ДП "Борзнянське лісове господарство" задовольнив;

- залишив без змін податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 в частині збільшення грошового зобов'язання по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в розмірі фінансових санкцій в сумі 320644,11 грн., а скаргу від 19.11.2015 № 636 ДП "Борзнянське лісове господарство" в цій частині залишив без задоволення;

- зобов'язав Бахмацьку ОДПІ прийняти та направити до ДП "Борзнянське лісове господарство" податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 3206 грн. на підставі п. 120.2 ст. 120 Податкового кодексу України.

На підставі зазначеного Бахмацькою ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.02.2016 № 0000071500 за платежем збір за спеціальне використання лісових ресурсів за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 3206,44 грн. (а.с. 153).

Таким чином, дослідивши фактичні підстави винесення спірних податкових повідомлень-рішень суд зазначає, що у відповідності до підпункту 60.1.3 пункту 60.1 статті 60 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.

При цьому, пункт 60.4 статті 60 цього Кодексу визначає, що в даному випадку такі податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу.

Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням ГУ ДФС у Чернігівській області від 21.01.2016 № 190/10/25-01-10-04-15 було частково скасоване оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500. Грошове зобов'язання раніше прийнятого оскаржуваного податкового повідомлення-рішення було зменшено на 13606,11 грн.

Податковим органом на адресу позивача було надіслано нове податкове повідомлення-рішення від 11.02.2016 № 0000071500, що було вручене підприємству.

За таких обставин, в силу приписів пункту 60.4 статті 60 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 вважається відкликаним з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення від 11.02.2016 № 0000071500, яке містять зменшену суму грошового зобов'язання.

Враховуючи вищенаведене, суд наголошує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 на момент розгляду справи є нечинним, у зв'язку з чим, позовні вимоги ДП "Борзнянське лісове господарство" не можуть бути задоволені в цій частині, а податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 не може бути скасоване, оскільки таке податкове повідомлення-рішення є відкликаним податковим органом в силу підпункту 60.1.3 пункту 60.1, пункту 60.4 статті 60 Податкового кодексу України

Щодо правомірності винесення контролюючим органом податкового повідомлення-рішення від 11.02.2016 № 0000071500, в частині застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 3206,44 грн. суд зазначає, що згідно пп. 251.1.5 п. 251.1 ст. 251 Податкового кодексу України рентна плата складається зокрема, з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів.

Відповідно п. 256.1 ст. 256 Податкового кодексу України платниками рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів є лісокористувачі - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи (крім фізичних осіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичні особи - підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами.

Підпунктом 256.2 ст. 256 Податкового кодексу України передбачено, що об'єктом оподаткування рентною плати за спеціальне використання лісових ресурсів є: деревина, заготовлена в порядку рубок головного користування (п.п. 256.2.1.); деревина, заготовлена під час проведення заходів (256.2.2.).

Згідно п. п. 256.11.1 п. 256.11 ст. 256 Податкового кодексу України сума рентної плати, обчислюється суб'єктами лісових відносин, які видають спеціальні дозволи, і зазначається у таких дозволах.

Підпунктом 256.11.4. пункту 256.11. ст.256 Податкового кодексу України визначено, що незалежно від способу обліку деревини, що відпускається на пні (за площею, пеньками, приблизною кількістю) лісокористувачі, які допустили неповну заготівлю деревини, що дозволена для вирубки виписаними лісорубними квитками, або взагалі її не проводили, рентну плату обчислюють і сплачують повністю за всю дозволену для заготівлі кількість деревини, що зазначена в дозволі.

Згідно пп. 256.11.5, 256.11.6 п. 256.11 ст. 256 Податкового кодексу України лісокористувачі, у яких за результатами діяльності здійснюється перерахунок рентної плати, відображають донараховані суми рентної плати в податковій декларації. Лісокористувачі щокварталу складають податкову декларацію з рентної плати наростаючим підсумком з початку року.

Відповідно до п. 257.1 п. 257.2, п. 257.3 ст. 257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з ренти плати.

Платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничної строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки, зокрема з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки

Згідно п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Відповідно до пп. 258.1.1 п. 258.1 ст. 258 Податкового кодексу України на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Виходячи зі змісту вищенаведених норм права, суд зазначає, що 01.01.2015 законодавцем було внесено зміни до Податкового кодексу в частині сплати рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, якими не передбачено поділу суми плати, зазначеної у спеціальному дозволі, на рівні щоквартальні частки, як це було визначено у п.334.4 ст.334 Податкового кодексу України, що діяв до 01.01.2015. У свою чергу, статтями 256, 257 та 258 Податкового кодексу України не передбачено поділ суми рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, зазначеної у спеціальному дозволі, на рівні щоквартальні частки.

Таким чином, суд дійшов висновку, що платники при складанні податкової декларації з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів починаючи з 1 кварталу 2015 року, вказують усю суму плати, обчислену та зазначену суб'єктами лісових відносин у виданих ними спеціальних дозволах.

При цьому, судом встановлено, що ДП "Борзнянське лісове господарство" було подано до Бахмацької ОДПІ податковий розрахунок зі збору за спеціальне використання лісових ресурсів від 07.05.2015 за вх. №9089055842 за 1 квартал 2015 року в якому задекларовано до сплати за звітний квартал сума збору в розмірі 42108,98 грн., що не заперечується позивачем.

При цьому, підприємством до 01.04.2015 виписано лісорубних квитків на загальну суму 106237,73 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку, що в порушення пп. 256.11.1, пп. 256.11.4 п. 256.11 ст. 256 Податкового кодексу України, сума збору за деревину, заготовлену в порядку рубок головного користування за 1 квартал 2015 року, що вказана ДП "Борзнянське лісове господарство" в податковому розрахунку не співпадає з загальною сумою виданих лісорубних квитків на 1 квартал 2015 року, які виписані на суму 106237,73 грн., оскільки незалежно від способу обліку деревини, що відпускається на пні, лісокористувачі, які допустили неповну заготівлю деревини, що дозволена для вирубки виписаними лісорубними квитками, або взагалі її не проводили, рентну плату обчислюють і сплачують повністю за всю дозволену для заготівлі кількість деревини, що зазначена в дозволі.

Судом встановлено, що визначена в акті перевірки сума відхилення у розмірі 67250,21 грн. була задекларована до сплати ДП "Борзнянське лісове господарство" у податковій звітності за 1 півріччя 2015 року та сплачена останнім до бюджету 24.06.2015, що підтверджується платіжним дорученням від 24.06.2015 № 1438 (а.с. 20).

Поряд з цим, відповідно до п. 50.1 ст. 50 Податкового Кодексу України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених іншою статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Отже, судом встановлено, що станом на 17.10.2015 уточнюючий розрахунок за 1 квартал 2015 року підприємством не подавався, але сума збору в розмірі 67250,21 грн. задекларована до сплати ДП "Борзнянське лісове господарство" у податковій звітності за 1 півріччя 2015 року (а.с. 166). При цьому, суму штрафних (фінансових) санкцій відповідно до п. 50.1 ст. 50 глави 2 розділу ІІ Податкового Кодексу України, підприємством згідно податкового розрахунку не нарахована та не сплачена до бюджету.

Відповідно до п. 120.2. ст. 120 Податкового Кодексу України, невиконання платником податків вимог, передбачених абзацами третім - п'ятим пункту 50.1 статті 50 цього Кодексу, щодо умов самостійного внесення змін до податкової звітності - тягне за собою накладення штрафу у розмірі 5 відсотків від суми самостійно нарахованого заниження податкового зобов'язання (недоплати).

Таким чином, суд зазначає, що лісорубних квитків за 1 квартал 2015 року було виписано на суму 106237,73 грн., а згідно поданого до податкового органу розрахунку за 1 квартал 2015 року задекларована сума в розмірі 42108,98 грн., а тому сума відхилення становить 64128,75 грн. У свою чергу, 5% від суми 64128,75 грн. згідно п. 120.2 ст. 120 податкового кодексу України, становить 3206,44 грн., а тому, суд дійшов до висновку, що ГУ ДФС у Чернігівській області було правомірно застосовано до позивача зазначену штрафну санкцію, а отже і податкове повідомлення-рішення Бахмацької ОДПІ від 11.02.2016 № 0000071500 відповідає вимогам чинного податкового законодавства України.

На підставі встановленого, суд вважає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність прийнятого ним податкового повідомлення-рішення від 11.02.2016 № 0000071500 у зв'язку з порушенням ДП "Борзнянське лісове господарство" п.50.1 ст. 50, пп. 256.11.1, пп. 256.11.4 п. 256.11 ст. 256 Податкового кодексу України та зважаючи на нечинність податкового повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0001021500 з підстав відкликання його податковим органом в силу пп. 60.1.3 п. 60.1, п. 60.4 ст. 60 Податкового кодексу України, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених вимог позивача.

Встановивши на підставі досліджених доказів та їх правової оцінки, згідно вимог Податкового кодексу України, враховуючи ст. 19 Конституції України та ч. 1 ст. 11, ст.ст. 71, 72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнав, що предмет спору за податковим повідомленням-рішенням від 12.11.2015 № 0001021500 на момент розгляду спору відсутній, у зв'язку з його нечинністю за наслідками відкликання контролюючим органом у порядку пп. 60.1.3 п. 60.1, п. 60.4 ст. 60 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення Бахмацької ОДПІ від 11.02.2016 № 0000071500 - скасуванню не підлягає у зв'язку з обґрунтованістю застосування до позивача штрафних санкцій, а тому позовні вимоги ДП "Борзнянське лісове господарство" - не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, з186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Ю.О.Скалозуб