ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"31" травня 2016 р. Справа № 817/79/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
ОСОБА_2,
за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,
представника позивача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної установи "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "30" березня 2016 р. у справі за позовом Державної установи "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України" до Рівненського міського управління юстиції Рівненської області про визнання дій протиправними та скасування запису,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2016 року Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України" (далі - ДУ "Рівненський ОСОБА_4") звернулася до суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області (далі - Реєстраційної служби Рівненського МУЮ Рівненської області) про визнання дій протиправними щодо внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису від 05.10.2015 з індексним №45065208 про припинення права користування земельною ділянкою, розташованої по вул.Замкова, 29 у м.Рівному Рівненської обл., та скасування даного запису.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 30.03.2016 позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №25022276 від 05.10.2015 державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області ОСОБА_5 про реєстрацію іншого речового права (права постійного користування земельною ділянкою) на земельну ділянку з реєстраційним номером 741563756101, що розташована за адресою Рівненська обл., м.Рівне, вул. Замкова, земельна ділянка 29, кадастровий номер 5610100000:01:041:0320 за суб'єктом Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України".
Визнано протиправним та скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №25026492 від 05.10.2015 державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області ОСОБА_5 про реєстрацію припинення іншого речового права (права постійного користування земельною ділянкою) на земельну ділянку з реєстраційним номером 741563756101, що розташована за адресою Рівненська обл., м.Рівне, вул. Замкова, земельна ділянка 29, кадастровий номер 5610100000:01:041:0320 за суб'єктом Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України".
В решті позовних вимог відмовлено.
Присуджено на користь позивача Державної установи "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненського міського управління юстиції Рівненської області судовий збір в сумі 1378,00 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України" звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення в частині визнання протиправним та скасуванння рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №25022276 від 05.10.2015 державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області ОСОБА_5 про реєстрацію іншого речового права (права постійного користування земельною ділянкою) на земельну ділянку з реєстраційним номером 741563756101, що розташована за адресою Рівненська обл., м.Рівне, вул. Замкова, земельна ділянка 29, кадастровий номер 5610100000:01:041:0320 за суб'єктом Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України". Вказує, що суд першої інстанції безпідставно вийшов за межі позовних вимог, що призвело до порушення прав позивача щодо користування земельною ділянкою.
В судовому засіданні представник позивача доводи апеляційної скарги підтримав у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представниа позивача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що 29.09.2015 ДУ "Рівненський ОСОБА_4" звернулося до Реєстраційної служби Рівненського МУЮ Рівненської області із заявою (за реєстраційним №13543573) про проведення державної реєстрації іншого речового права на земельну ділянку площею 0,2110га (кадастровий номер 5610100000:01:041:0320), розташованої по вул.Замкова, 29 в м.Рівному (а.с.101).
У зв`язку з цим, 05.10.2015 державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Рівненського МУЮ Рівненської області ОСОБА_5, на підставі поданих представником позивача документів, було прийнято рішення №25021575 про проведення державної реєстрації права власності (форма власності: комунальна; розмір частки: 1) на земельну ділянку площею 0,2110га (кадастровий номер 5610100000:01:041:0320), розташованої по вул.Замкова, 29 в м.Рівному, за територіальною громадою міста Рівного в особі Рівненської міської ради. Відкрито розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та внесено відповідний запис з індексним №45056560 (а.а.с.98-99).
За результатами розгляду заяви позивача від 29.09.2015 за реєстраційним №13543573, державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Рівненського МУЮ Рівненської області ОСОБА_5 на підставі поданих представником позивача документів, зазначених у картці прийому заяви №24847689, було прийнято рішення від 05.10.2015 №25022276 про проведення державної реєстрації іншого речового права (право постійного користування земельною ділянкою) на вказану земельну ділянку за позивачем, та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.а.с.82-84).
З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 05.10.2015 з індексним №45057068 вбачається, що підставою виникнення іншого речового права є державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 20.05.2010 серії ЯЯ №262246, виданого Рівненською міською радою.
Разом з тим, 05.10.2015 на підставі картки прийому заяви від 29.09.2015 №24875047, державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Рівненського МУЮ Рівненської області ОСОБА_5 прийнято рішення №25026492 про проведення державної реєстрації припинення іншого речового права (право постійного користування земельною ділянкою) на вказану земельну ділянку за ДУ "Рівненський ОСОБА_4", та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.а.с.87-89).
З витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 05.10.2015 з індексним №45065208 вбачається, що підставою припинення іншого речового права є рішення Рівненської міської ради від 20.08.2015 №5569 «Про припинення права постійного користування земельною ділянкою по вул.Замковій, 29 та скасування державного акта на право постійного користування земельною ділянкою».
Згідно з ч.1 ст.182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (далі - Закон №1952-IV), який на момент виникнення спірних правовідносин діяв в редакції від 12.08.2015.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону №1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч.3 ст.3 Закону №1952-IV, права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ч.5 ст.3 Закону №1952-IV, державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв.
Частиною 1 статті 6 Закону №1952-IV передбачено, що систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).
Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону №1952-IV передбачено, що орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.9 Закону №1952-IV, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
- відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом);
- відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень;
- відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;
- наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону;
- наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Згідно з п.2 ч.2, ч.4 ст.9 Закону №1952-IV, державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Частиною 1 статті 15 Закону №1952-IV визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно з ч.1 ст.16 Закону №1952-IV, заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом. Разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії засвідчені в установленому порядку.
При цьому, в силу вимог ч.2 ст.16 Закону №1952-IV, орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобовязані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав, який визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою від 17.10.2013 №868 (далі - Порядок №868), та на момент виникнення спірних правовідносин діяв в редакції від 05.04.2015.
Пунктом 15 Порядку №868 встановлено, що під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: 1) обовязкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); 2) повноважень заявника; 3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; 4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; 5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) повязує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком. Для проведення державної реєстрації речового права на нерухоме майно, що є похідним від права власності, одночасно з проведенням державної реєстрації права власності на таке майно заявником подаються документи, необхідні для проведення державної реєстрації права власності на таке майно та державної реєстрації речового права, що є похідним від нього (п.36 Порядку №868).
За змістом пп.8 п.37 Порядку №868 документом, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном.
За приписами п.2 ч.1 ст.4 Закону №1952-IV, державній реєстрації прав підлягають речові права, які є похідними від права власності, зокрема, право оперативного управління, право постійного користування та право оренди земельної ділянки.
Основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління (ч.1 ст.133 ГК України).
Згідно з ч.1 ст.137 ГК України, правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
Відповідно до ч.1 ст.796 ЦК України, одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради від 07.04.2015 №53 «Про внесення змін у перелік нерухомого майна, що є комунальною власністю територіальної громади м.Рівного в особі Рівненської міської ради», за ДУ "Рівненський ОСОБА_4" на праві оперативного управління перебуває будівля, яка розміщена на земельній ділянці по вул.Замкова, 29 у м.Рівному Рівненської обл. (а.а.с.48, 53-54).
Рішенням Рівненської міської ради від 20.08.2015 №5569 на підставі ч.3 ст.142 Земельного кодексу України, припинено право постійного користування земельною ділянкою площею 2110м.кв. по вул.Замкова, 29 у м.Рівному Рівненської обл. та скасовано державний акт від 20.05.2010 серії ЯЯ №262246, у зв`язку з добровільною відмовою землекористувача - ДЗ «Рівненська МСЕС» (а.с.50).
Згідно з п.20 Порядку №868, за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації. У разі проведення державної реєстрації прав на житловий будинок, будівлю або споруду одночасно з державною реєстрацією прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, державний реєстратор приймає одне рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації щодо таких обєктів.
Відповідно до п.39 Порядку №868, для проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, яке набувається у звязку з настанням або ненастанням певної події, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає документ, що підтверджує факт настання або ненастання такої події.
За матеріалами справи судом встановлено, що державним реєстратором ОСОБА_5 проведено державну реєстрацію припинення права постійного користування земельною ділянкою права не на підставі документів, що підтверджують припинення такого речового права.
Таким чином, всупереч вимогам п.1 ч.2 ст.9 Закону №1952-IV та п.15 Порядку №868 державним реєстратором не встановлено відповідність рішення №25026492 від 05.10.2015 року про реєстрацію припинення права постійного користування земельною ділянкою і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на земельну ділянку по вул.Замкова, 29 у м.Рівному, оскільки вищевказане рішення про реєстрацію припинення іншого речового права (права постійного користування земельною ділянкою) прийняте державним реєстратором на підставі документів, які не підтверджують факт припинення заявлених речових прав, а тому таке рішення є протиправним, та таким, що прийнято з порушенням норм чинного законодавства України.
Водночас, суд першої інстанції вказав, що державним реєстратором Реєстраційної служби Рівненського МУЮ Рівненської області прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на підставі документів, які не підтверджують факт виникнення чи припинення за позивачем речових прав, що свідчить про порушення ним реєстраційних дій щодо реалізації таких речових прав, а тому для повного захисту прав, свобод та інтересів ДУ "Рівненський ОСОБА_4", врахувавши положення ч.2 ст.11 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 05.10.2015 №25022276 та від 05.10.2015 року №25026492.
Колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції в частині скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 05.10.2015 №25022276 з огляду на таке.
Відповідно до частини 2 статті 11 КАС України суд роглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Це означає, що принцип диспозитивності покладає на суд обов'язок вирішувати лише ті питання, за вирішенням яких позивач звернувся до адміністративного суду.
Позивач у позовній заяві не просив скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 05.10.2015 №25022276.
Скасовуючи рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 05.10.2015 №25022276 суд першої інстанції фактично прийняв рішення з питання, за вирішенням якого позивач не звертався до адміністративного суду, тобто вийшов за межі та обсяг заявлених вимог.
З урахуванням наведеного колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстації в частині визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №25022276 від 05.10.2015 державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області ОСОБА_5 про реєстрацію іншого речового права (права постійного користування земельною ділянкою) на земельну ділянку з реєстраційним номером 741563756101, що розташована за адресою Рівненська обл., м.Рівне, вул. Замкова, земельна ділянка 29, кадастровий номер 5610100000:01:041:0320 за суб'єктом Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України" - скасуванню. В решті постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України суд присуджує на користь позивача понесені судові витрати за подачу апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної установи "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України" задовольнити.
Скасувати постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "30" березня 2016 р. в частині визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №25022276 від 05.10.2015 державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області ОСОБА_5 про реєстрацію іншого речового права (права постійного користування земельною ділянкою) на земельну ділянку з реєстраційним номером 741563756101, що розташована за адресою Рівненська обл., м.Рівне, вул. Замкова, земельна ділянка 29, кадастровий номер 5610100000:01:041:0320 за суб'єктом Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України".
В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Присудити на користь позивача Державної установи "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідемслужби України" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненського міського управління юстиції Рівненської області судовий збір за подачу апеляційної скарги в сумі 1515,80 грн.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Г.І. Майор
судді: А.Ю.Бучик
ОСОБА_2
Повний текст cудового рішення виготовлено "06" червня 2016 р.
Розруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Державна установа "Рівненський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України" вул.Котляревського, 3,м.Рівне,33028
3- відповідачу/відповідачам: Рівненське міське управління юстиції Рівненської області вул.Шевченка, буд.45,м.Рівне,33028
4-третій особі: - ,