ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31 травня 2016 року Справа № 913/612/16
Провадження №26/913/612/16
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне обєднання» м. Луганськ
до Управління Державної казначейської служби України у Троїцькому районі Луганської області, смт. Троїцьке Луганська області
про внесення змін до договору
Суддя Масловський С.В.
У засіданні брали участь:
від позивача: ОСОБА_1, юрисконсульт 2 категорії групи правового забезпечення Сватівського району електричних мереж за довіреністю №28 від 04.01.2016;
від відповідача: ОСОБА_2, головний спеціаліст юридичного відділу головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області за довіреністю №01-74/1 від 17.05.2016;
В судовому засіданні 31.05.2016 судом у відповідності до статті 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено повне рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
05.05.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне обєднання» звернулось до господарського суду Луганської області з позовом до Управління Державної казначейської служби України у Троїцькому районі Луганської області про внесення змін до договору.
Ухвалою господарського суду від 05.05.2016 порушено провадження у справі та її розгляд призначено на 17.05.2016. В судовому засіданні 17.05.2016 оголошено перерву до 31.05.2016.
16.05.2016 позивач, на виконання вимог ухвали суду, через канцелярію господарського суду Луганської області подав власне письмове підтвердження того, що в провадженні господарських судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими сторонами, про той же предмет і з тих же підстав, немає рішення цих органів з такого спор; та надає докази підтвердження направлення відповідачу позовної заяви.
27.05.2016 відповідач на адресу господарського суду Луганської області надіслав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позивачем листами від 16.02.2016 №15-02/149, 12.03.2016 №15-02/301, 13.04.2016 №15-02/575 було запропоновано відповідачу внести зміни до договору про постачання електричної енергії. Листами від 23.02.2016 №01-09/56, 08.04.2016 №01-09/102 відповідач відмовився укладати додаткову угоду №6 до договору про постачання електричної енергії з підстав зазначених у відповідях, які є в матеріалах справи. Управління Казначейства є територіальним органом Державної казначейської служби України. Враховуючи норми ч.1 ст.275, ч.7 ст.276 Господарського кодексу України, Пленуму Вищого господарського суду України «Про узагальнення судової практики вирішення спорів, що виникають у сфері надання послуг з електропостачання» від 16 грудня 2015 року N3 та змін до Правил користування електричною енергією внесення змін до договору про постачання електричної енергії є обовязком сторін у разі прямого передбачення про це у вищезазначених нормативних актах. В даному випадку попередня оплата за електроенергію, яка зазначається у договорі, не є обовязком споживачів, а лише правом. Тому, на думку відповідача, внесення змін до договору про постачання електричної енергії стосовно попередньої оплати за електроенергію мають місце у разі згоди споживача на відповідні умови і не повинні мати примусовий характер. Також, відповідач зазначає, що аналогічної позиції дотримується Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про що повідомило Державну казначейську службу у своєму листі, який відповідач додає.
30.05.2016 позивач на адресу господарського суду Луганської області надіслав заперечення на відзив на позовну заяву, в яких зазначає, що на виконання Указу Президента України Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 29.10.2015 було прийнято Постанову №2684 «Про затвердження Змін до Правил користування електричною енергією», якою передбачено введення в дію системи попередньої оплати за спожиту електричну енергію усіма категоріями споживачів. Відповідно статті 49 БК України розпорядник бюджетних коштів приймає рішення про оплату товарів, робіт, послуг та дає доручення на здійснення платежу органу Казначейства тільки після отримання таких товарів (робіт, послуг), якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, Постанова КМУ №117 від 23.04.2014 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» надає можливість розпорядникам та одержувачам бюджетних коштів здійснювати попередню оплату за товари, роботи та послуги, зокрема, й за послуги з електропостачання. У своєму відзиві відповідач посилається на відсутність рішення головного розпорядника щодо попередньої оплати, однак, не зазначає жодної підстави для відмови у наданні такого рішення головним розпорядником та не надає жодного доказу стосовно спроби отримати таке рішення. Також, відповідач посилається на постанову Пленуму Вищого господарського суду України №3 від 16.12.2015 «Про узагальнення судової практики вирішення спорів, що виникають у сфері надання послуг з електропостачання», в якій зазначено, що судам слід враховувати, що внесення змін до Правил, обов'язок додержання яких законодавчо встановлений статтею 277 ГК України, є достатньою підставою для внесення змін до договору в разі невідповідності його умов Правилам та на ч.3,7 ст. 179 ГК України. Стосовно твердження відповідача, що підписання додаткової угоди до договору є неможливим без перереєстрації позивача на території, яка підконтрольна українській владі, позивач зазначає, що 19.10.2015 до договору №135 від 04.04.2012 про постачання електричної енергії були внесені зміни, викладено в новій редакції Додаток до договору «Обсяги постачання електричної енергії Споживачу», які підписані сторонами без заперечень та скріплені печатками юридичних осіб. Неможливість підписання додаткової угоди відповідач обґрунтовує посиланням на п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», якою затверджено «Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» (Порядок №595). Пункт 3 Порядку №595 зазначає: Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям забезпечити: до 1 грудня 2014 переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Переміщення здійснюється лише тих бюджетних установ, підприємств та організацій, що у разі зміни місцезнаходження зможуть забезпечити провадження своєї діяльності. Позивач зазначає, що Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та наказ від 05.11.2014 №1849/5 «Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції» не зобовязують юридичних осіб, місцезнаходження яких є територія проведення антитерористичної операції, провести реєстраційні дії щодо зміни їх місцезнаходження й перереєстрації на території України, а встановлюють тільки порядок проведення реєстраційних дій і визначають територіальні органи, на які покладено обовязок перереєстрації таких осіб у разі їх бажання здійснити такі дії. Таким чином, позивач наголошує, що на сьогоднішній день правових підстав для перереєстрації Товариства не має.
30.05.2016 позивачем через канцелярію господарського суду Луганської області подана заява про зміну предмету позову №15/02-688 від 20.05.2016, в якій просить суд внести зміни до договору №135 від 04.04.2012 про постачання електричної енергії, який укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання та Управлінням Державної казначейської служби України у Троїцькому районі Луганської області шляхом викладення додатку «Порядок розрахунків» до вказаного договору та надає проект додатка Порядок розрахунків до договору про постачання електричної енергії №135 від 04.04.2012 у новій редакції.
31.05.2016 в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та пояснив, що фактично предметом спору є внесення змін до договору про постачання електричної енергії №135 від 04.04.2012 шляхом викладення додатку Порядок розрахунків до вказаного договору у новій редакції. З огляду на викладене, відповідно до приписів ст.22 Господарського процесуального кодексу України вказана заява приймається судом до розгляду. Представник відповідача заперечував проти позовних вимог.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суду Луганської області,-
ВСТАНОВИВ:
04.04.2012 між позивачем, Товариством з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання, як постачальником, та відповідачем, Управлінням Державної казначейської служби України у Троїцькому районі Луганської області, як споживачем, укладено договір про постачання електричної енергії №135 від 04.04.2012. Умовами договору сторони погодили, що постачальник постачає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електричних установок споживача з загальною приєднаною потужністю 6,0 кВт, величини якої по кожному обєкту зазначені у додатку до договору Відомості про розрахункові засоби обліку електричної енергії споживача та Однолінійна схема електропостачання площадки вимірювання споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатками до договору, що є його невідємною частиною (п.1.1). Споживач зобовязується для визначення величини спожитої електричної енергії щомісячно 16 числа згідно з додатком Графік зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії знімати покази розрахункових засобів обліку, оформляти результати відповідно до додатку Форма Акт про зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії, та направляти уповноваженого представника до Троїцької комплексної дільниці Сватівських МЕМ (п.2.3.3.) Споживач зобовязується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії за діючими роздрібними тарифами, встановленими відповідно до Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за розрахунковим тарифом, та здійснювати інші платежі згідно з умовами додатку Порядок розрахунків (пп.2.3.4 п.2.3). Договірні величини споживання електричної енергії визначаються у Додатках Обсяги постачання електричної енергії споживачу на підставі заявки споживача на обсяг очікуваного споживання електричної енергії для кожної площадки вимірювання за місяцями року, яка надається споживачем постачальнику не пізніше ніж за 45 днів до початку року. Обсяг очікуваного споживання електричної енергії має не перевищувати дозволений обсяг споживання електричної енергії, визначений на підставі дозволеної потужності. У разі надання споживачем у встановлений договором термін відомостей про обсяг очікуваного споживання електричної енергії, який перевищує дозволений обсяг споживання електричної енергії, відомості про обсяг очікуваного споживання електричної енергії в наступному році вважаються ненаданими. У разі ненадання споживачем відомостей про обсяг очікуваного споживання електричної енергії у встановлений в цьому пункті термін розмір очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік установлюється постачальником за фактичними обсягами споживання у відповідних періодах поточного року. У разі потреби постачальник може вимагати від споживача надання обґрунтування очікуваних обсягів споживання електричної енергії (п.5.1.). Облік електричної енергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації розрахункових засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електричну енергію, а обсяги спожитої електричної енергії визначаються постачальником згідно з вимогами додатка Порядок розрахунків. Будь-які роботи, повязані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, зміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з постачальником та споживачем і в присутності представників сторін оформлюються відповідним актом. Під час проведення вищезазначених робіт розрахунковий облік обсягу електричної енергії здійснюється за тимчасовими схемами, узгодженими з постачальником. У разі неможливості створення тимчасових схем розрахункового обліку розрахунки за електричну енергію, спожиту протягом часу проведення вищезазначених робіт, здійснюється відповідно до порядку, погодженого сторонами (п.7.1). Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2012. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Договір може бути розірвано і в інший термін за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, визначеному законодавством України (п.9.3.).
Сторонами до вказано договору було підписано 22 додатки, зокрема, додаток Порядок розрахунків, п.8 якого було передбачено, що розрахунок за фактично спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію; за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності; за перетікання реактивної електричної енергії; оплату сум на відшкодування збитків; оплату пені, 3% річних та інфляційних нарахувань за порушення строків розрахунків споживач здійснює на підставі наданих постачальником рахунків протягом 5 операційних днів, починаючи з наступного дня після їх отримання. Розрахунок за не обліковану електроенергію споживач здійснює на підставі наданого постачальником рахунку протягом 30 календарних днів, починаючи з наступного дня після його отримання. Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточні рахунки постачальника.
19.10.2015 сторонами укладена додаткова угода до договору про постачання електричної енергії №5, в якій сторони домовились викласти в новій редакції додаток до договору Обсяги постачання електричної енергії споживачу.
16.02.2016 позивач направив відповідачеві 2 примірника додаткової угоди, що підтверджується листом відповіддю №01-09/56 від 23.02.2016, в якому відповідач повідомляє, що не має можливості підписати додаткову угоду №6, так як вона не відповідає нормам бюджетного законодавства України.
12.03.2016 позивача повторно направив відповідачу два примірника додаткової угоди з додатком, відповідач повторно повідомив, що не має можливості підписати додаткову угоду №6, так як вона не відповідає нормам бюджетного законодавства України.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку. Зобовязання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.173 Господарського кодексу України передбачено, що господарським визнається зобовязання, що виникає між субєктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один субєкт (зобовязана сторона, у тому числі боржник) зобовязаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого субєкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший субєкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобовязаної сторони виконання її обовязку.
Згідно з ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обовязків (зобовязань) є, зокрема, договір.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Згідно ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Частиною 3 ст.179 Господарського кодексу України передбачено, що укладення господарського договору є обовязковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обовязком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обовязковості укладення договору для певних категорій субєктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно з ч.4 ст.179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Згідно зі ст.13 Закону України Про житлово-комунальні послуги залежно від функціонального призначення житлово-комунальними послугами є, зокрема, комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо).
Відповідно до ст.19 Закону України Про житлово-комунальні послуги відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України Про електроенергетику споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Пунктом 5.2 Правила користування електричною енергією передбачено, що при укладенні договору про постачання електричної енергії сторони визначають його зміст на основі типового договору (додаток 3). Умови договору про постачання електричної енергії, зазначені у додатку 3 та пунктах 5.5, 5.6 та 5.7 цих Правил, є істотними та обовязковими для сторін під час укладення договору про постачання електричної енергії.
Відповідно до ч.1 ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобовязаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються законами України Про засади функціонування ринку електричної енергії України та Про електроенергетику.
Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст.277 Господарського кодексу України абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду. Правила користування енергією, якщо інше не передбачено законом, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Згідно з ст.34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28 затверджені Правила користування електричною енергією (далі Правила), які регулюють взаємовідносини, що виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами та дія яких поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб (крім населення).
Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України Про електроенергетику споживач енергії зобовязаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Указом Президента України від 14.11.2014 №876 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року Про стан забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладні заходи щодо сталого проведення опалювального сезону 2014/15 року уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року Про стан забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладні заходи щодо сталого проведення опалювального сезону 2014/15 року.
Підпунктом 6 п.1 вказаного рішення вирішено Кабінету Міністрів України невідкладно опрацювати питання щодо поліпшення стану розрахунків за енергоносії усіма категоріями споживачів, у тому числі шляхом: введення з 1 грудня 2014 року системи попередньої оплати за споживання енергоносіїв; забезпечення стягнення заборгованості з ТЕЦ та ТЕС за спожиті ними електричну енергію і природний газ; припинення постачання енергоносіїв підприємствам, визнаним у встановленому порядку банкрутами.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Про затвердження Змін до Правил користування електричною енергією від 29.10.2015 №2684 було внесено зміни до п.6.6 Правил та його викладено в наступній редакції: Оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період. Споживачі за взаємною згодою сторін (постачальника електричної енергії та споживача) можуть здійснювати оплату вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком. У разі систематичного (тричі впродовж календарного року) порушення споживачем, який застосовує порядок оплати авансовими та/або плановими платежами, умов договору про постачання електричної енергії в частині своєчасної оплати вартості обсягу електричної енергії авансовими та/або плановими платежами постачальник електричної енергії має право ініціювати внесення змін до договору в частині переведення споживача на попередню оплату заявлених обсягів споживання електричної енергії. Споживачі, які користуються обєктами (електроустановками) на підставі договорів оренди, здійснюють повну попередню оплату прогнозованого обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період. Початок та тривалість розрахункового та/або планового періоду для розрахунку плати за спожиту електричну енергію, форма та порядок оплати, терміни здійснення планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між постачальником електричної енергії та споживачем.
В абз.7 пп.г п.2.1 розділу 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 16.12.2015 №3 Про узагальнення судової практики вирішення спорів, що виникають у сфері надання послуг з електропостачання зазначено, що судам слід враховувати, що оскільки нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, внесення змін до Правил, обовязок додержання яких законодавчо встановлений статтею 277 ГК України, є достатньою підставою для внесення змін до договору в разі його невідповідності Правилам.
Відносно посилань відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №117 від 23.04.2014 Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти суд зазначає наступне.
Відповідно до абз.12 пп.4 п.1 постанови Кабінету Міністрів України №117 від 23.04.2014 Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти передбачено, що розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів у договорах про закупівлю товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти можуть передбачати відповідно до належним чином оформленого рішення головного розпорядника бюджетних коштів попередню оплату лише у разі закупівлі на строк не більше шести місяців послуг з енергопостачання в межах бюджетного року.
Оскільки відносини у сфері надання послуг з електропостачання регулюються спеціальним законодавством, зокрема, Законом України Про електроенергетику. Правилами користування електричною енергією, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на приписи постанови Кабінету Міністрів України №117 від 23.04.2014 Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти та відхиляє його доводи в цій частині.
Крім того, договір про постачання електричної енергії №135 між сторонами було укладено 20.07.2008, а постанова Кабінету Міністрів України №117 прийнята 23.04.2014 і стосується договорів, які укладаються після її прийняття, а не вже діючих договорів.
Відносно посилань відповідача на приписи ст.652 Цивільного кодексу України господарський суд зазначає наступне.
Відносно посилань відповідача на те, що підписання додаткової угоди є неможливим без перереєстрації позивача на території, яка підконтрольна українській владі, суд зазначає наступне.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей №595 від 07.11.2014 постановлено Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям забезпечити: до 1 грудня 2014 р. переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Переміщення здійснюється лише тих бюджетних установ, підприємств та організацій, що у разі зміни місцезнаходження зможуть забезпечити провадження своєї діяльності; невідкладне інформування Міністерства фінансів про зміну місцезнаходження бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, які переміщені з тимчасово неконтрольованої території.
Дія вказаної постанови не розповсюджується на Товариство з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання, оскільки воно не відноситься ані до бюджетних установ, підприємств та організацій, ані не належить до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій.
Крім того, Закон України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції та наказ №1849/5 від 05.11.2014 Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції не зобовязують юридичних осіб, місцезнаходження яких є територія проведення антитерористичної операції, провести реєстраційні дії щодо зміни їх місцезнаходження й перереєстрації на території України.
Таким чином доводи відповідача в зазначеній частині судом відхиляються.
Відповідно до пп.9.8 п.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №6 Про судове рішення у рішенні зі спору, що виник при укладенні або зміні договору, господарські суди повинні зазначати рішення з кожної спірної умови договору у вигляді конкретного формулювання відповідної умови (розділу, пункту, підпункту) договору.
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобовязання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про обґрунтованість та задоволення вимоги позивача про внесенні змін до договору шляхом викладення додатку Порядок розрахунків до вказаного договору у новій редакції.
Судовий збір згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
В И Р І Ш И В:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання до Управління Державної казначейської служби України у Троїцькому районі Луганської області задовольнити.
2. Внести зміни до договору про постачання електричної енергії №135 від 04.04.2012, який укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання (постачальник) та Управління Державної казначейської служби України у Троїцькому районі Луганської області (споживач), виклавши додаток Порядок розрахунків до вказаного договору у наступній редакції:
Додаток «Порядок розрахунків» до договору про постачання електричної енергії від «_04_» 04__2012 р. № 135ОСОБА_1
Порядок розрахунків
З використанням попередньої оплати (варіант 5)
1.Споживач здійснює розрахунки за електричну енергію за діючими роздрібними тарифами, встановленими відповідно до Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, та згідно з тарифними групами та класами напруги кожного приєднання. За електричну енергію, що обліковується на окремій площадці вимірювання розрахунки здійснюються за одним тарифом.
Розрахунковим вважається період, який починається з _16_ числа поточного місяця та триває до 15 числа (включно) наступногомісяця.
(поточного,наступного)
Назва розрахункового періоду вказана у додатку «Обсяги постачання електричної енергії споживачу» і визначається назвою календарного місяця, у якому закінчився розрахунковий період.
На період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016_ р. застосовується роздрібний регульований тариф
(вил тарифу)
2.Про всі зміни тарифів на електричну енергію Постачальник повідомляє Споживача через газету «Сєвєродонецькі вісті» за п'ять днів до введення їх у дію.
3.Величина коштів, яку необхідно оплатити за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію, визначається наступним чином:
обсяг спожитої (переданої) електричної енергії між датами зняття показів розрахункових засобів обліку множиться на тариф, який діяв на кінець розрахункового періоду.
4.Обсяг фактично спожитої Споживачем за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від точки вимірювання до точки обліку, визначається на підставі даних розрахункового обліку електричної енергії, які фіксуються у терміни, передбачені Договором, і вказуються в Акті про зняття показів розрахункових засобів обліку електричної енергії. Обсяг фактично спожитої (поставленої) за розраху нковий період електричної енергії зазначається в Акті про використану електричну енергію, що складається за формою, наведеною у Додатку «Форма «Акт про використану електричну енергію».
У разі приєднання до технологічних електричних мереж Споживача електроустановок інших субєктів господарювання (субспоживачів, що мають договори про постачання електричної енергії з Постачальником, електропередавальної організації), в Акті про використану електричну енерг ію визначається обсяг фактично спожитої Споживачем та іншими субєктами господарювання електричної енергії. Визначення обсягів здійснюється згідно вимог ГЖЕЕ.
У разі тимчасового порушення розрахункового обліку електричної енергії не з вини Споживача обсяг електричної енергії, використаної Споживачем від дня порушення розрахункового обліку до дня відновлення розрахункового обліку, визначається на підставі показів технічних (контрольних) засобів обліку або розраховується Постачальником за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії попереднього розрахункового періоду до порушення розрахункового обліку або наступного після відновлення розрахункового обліку періоду.
5.Оплата за активну електроенергію, додатково заявлені в порядку п. 5.5. Договору обсяги активної електроенергії, не обліковану електроенергію, плата за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності здійснюється Споживачем на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Постачальника.
6.Оплата за перетікання реактивної електричної енергії, сум на відшкодування збитків, пені, 3 % річних та інфляційних нарахувань за порушення термінів розрахунків, інші платежі здійснюються Споживачем на поточний рахунок Постачальника.
Порядок розподілу видів оплати між поточним рахунком зі спеціальним режимом використання та іншими поточними рахунками може змінюватися згідно з постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на підставі яких Сторони вносять відповідні зміни до Договору.
7.Не пізніше ніж за 5 днів до початку розрахункового періоду Споживач здійснює на підставі рахунку Постачальника попередню оплату вартості обсягу електричної енергії, постачання якої на даний розрахунковий період (договірна величина споживання електричної енергії) обумовлене Договором.
Розмір попередньої оплати визначається як добуток обсягу електричної енергії, постачання якої на даний розрахунковий період (договірна величина споживання електричної енергії) обумовлене Договором, на діючий тариф.
Оплату додатково заявлених в порядку п. 5.5. Договору обсягів активної електричної енергії Споживач здійснює самостійно, протягом пяти робочих днів з дати звернення щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії, але у всякому разі не пізніше останнього робочого дня розрахункового періоду, шляхом надання до установ банку платіжних доручень. У реквізиті «Призначення платежу» платіжного доручення на перерахування грошових коштів у рахунок додатково заявлених обсягів активної електроенергії Споживач зобовязаний вказати: «Оплата додатково заявлених обсягів активної електричної енергії».
Якщо фактичне споживання електричної енергії в розрахунковому періоді виявиться меншим ніж обсяг електричної енергії, постачання якої на даний розрахунковий період (договірна величина споживання електричної енергії) обумовлено Договором, то надлишок коштів, сплачених в якості попередньої оплати та/або оплати додатково заявлених обсягів електричної енергії, зараховуєт ься в рахунок погашення існуючої заборгованості Споживача з найдавнішим терміном її виникнення.
У разі відсутності існуючої (погашення) заборгованості і оплати вартості спожитої електричної енергії за розрахунковий період, надлишок коштів, сплачених в якості попередньої оплати та/або оплати додатково заявлених обсягів електричної енергії, зараховується в рахунок платежів наступного розрахункового періоду.
8.Якщо Споживач на підставі Додатку «Акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання Споживача» має погоджену екологічну та/або аварійну броню електропостачання, він зобовязаний протягом перших трьох днів поточного розрахункового періоду здійснити платіж за резервування обсягу електричної енергії на покриття аварійної (екологічної) броні в наступному розрахунковому періоді за тарифами, які діють на день здійснення платежу.
Обсяг електричної енергії на покриття аварійної (екологічної) броні визначається відповідно до даних Додатка «Акт екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання Споживача».
У разі використання Споживачем зарезервованого обсягу електричної енергії на покриття аварійної (екологічної) броні, Постачальником здійснюється перерахунок його вартості відповідно до тарифів, які діяли в період використання зарезервованого обсягу електричної енергії.
Споживач сплачує платежі за резервування обсягу електричної енергії на покриття аварійної (екологічної) броні самостійно шляхом подання до установ банків платіжних доручень. У реквізиті «Призначення платежу» таких платіжних доручень зазначається: «Плата за резервування обсягу електричної енергії на покриття аварійної
(екологічної) броні у 20р.»
(назва місяця)
9.Остаточний розрахунок за фактично спожиту у розрахунковому періоді активну електроенергію; за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності; за перетікання реактивної електричної енергії; оплату сум на відшкодування збитків; оплату пені, 3% річних та інфляційних нарахувань за
порушення строків розрахунків Споживач здійснює на підставі наданих Постачальником рахунків протягом 5
операційних днів, починаючи з наступного дня після їх отримання.
Розрахунок за не обліковану електроенергію Споживач здійснює на підставі наданого Постачальником рахунку протягом ЗО календарних днів, починаючи з наступного дня після його отримання.
Дата оплати рахунка (здійснення розрахунку) визначається датою, на яку були зараховані кошти на поточні рахунки Постачальника.
10.У разі якщо з реквізиту «Призначення платежу», що міститься в платіжному дорученні (або іншому платіжному документі) Споживача на перерахування грошових коштів у рахунок оплати фактично спожитої електричної енергії, неможливо визначити, за який розрахунковий період здійснюється оплата спожитої електричної енергії, Постачальник має право зарахувати всі перераховані Споживачем кошти у рахунок погашення існуючої заборгованості Споживача з найдавнішим терміном її виникнення.
У разі якщо Споживач, перераховуючи грошові кошти, в платіжному дорученні (або іншому платіжному документі) в реквізиті «Призначення платежу» вказав період, за який здійснюється оплата, але перерахував грошові кошти на суму більшу, чим спожив електроенергії у вказаному періоді, різниця між сумою оплати і вартістю фактично спожитої електроенергії зараховується в рахунок погашення заборгованості Споживача з найдавнішим терміном її виникнення, а за відсутності заборгованості - в рахунок майбутніх платежів.
Постачальник Споживач
Начальник Сватівського РЕМ Начальник Управління державної
_________ казначейської служби України у
ОСОБА_3_______ Троїцькому районі Луганської області
(Посада, П.І.Б., підпис) ОСОБА_4_______
М.П. «__» ____2016 _р (Посада, П.І.Б., підпис)
М.П. «__» ____2016 _р
3. Стягнути з Управління Державної казначейської служби України у Троїцькому районі Луганської області (код ЄДРПОУ 37981102, місцезнаходження: 92100, Луганська обл., Троїцький район, смт. Троїцьке, вул. Ліхачова, буд. 37), на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Луганське енергетичне обєднання, (код ЄДРПОУ 31443937, місцезнаходження:91021, Луганська обл., місто Луганськ, КВАРТАЛ ГАЙОВОГО, будинок 35 А) судовий збір у сумі 1378 грн 00 коп., про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 06.06.2016.
Суддя С.В. Масловський