Копія
Справа № 822/919/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіМайстер П.М. при секретаріНетичай Ю.В. за участі:представника позивача: Лавренової О.А., представника відповідача: Малюзіна О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Козацька мрія" до Управління Держпраці у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Управління Держпраці у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 26.04.2016 року №22/23.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 26.04.2016 року №22/23, якою на Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Козацька мрія" накладено штраф у розмірі 68900,00 грн.
Позивач вважає вказану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Просив суд у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що на підставі наказу від 22.12.2015 року №273/1 та направлення на перевірку від 10.03.2016 року №1365 в період з 28.03.2016 року по 05.04.2016 року Управлінням Держпраці у Хмельницькій області проведена планова перевірка на предмет додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування у Сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю "Козацька мрія".
За результатами перевірки відповідачем складено акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування №22-23/378, та винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №22/23 від 26.04.2016 року.
Керуючись підпунктом 54 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96, та на підставі абзацу четвертого частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України вказаною постановою накладено на позивача штраф у розмірі 68900,00 грн.
В постанові зазначено, що в ході проведення перевірки встановлено, що заробітна плата працівникам товариства за весь час щорічної відпустки не пізніше ніж за три дні до початку відпустки не виплачується, що свідчить про порушення ст.115 Кодексу законів про працю України та ст.21 Закону України "Про відпустки". Згідно наказів по СТОВ "Козацька мрія" №КОЗ00000012 від 01.03.2016 року та №17 від 22.03.2016 року надано щорічні основні відпустки ОСОБА_5 з 01.03.2016 року та відповідно з 22.03.2016 року, №13 від 11.03.2016 року ОСОБА_6 з 11.03.2016 року, №14 від 12.03.2016 року ОСОБА_7 з 12.03.2016 року, №15 від 14.03.2016 року ОСОБА_8 з 14.03.2016 року, №16 від 21.03.2016 року ОСОБА_9 з 21.03.2016 року. Однак, станом на 05.04.2016 року оплата часу щорічних відпусток вищевказаним працівникам не нарахована та не виплачена.
При прийнятті рішення суд керувався наступним.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. № 386/2011 (надалі - Положення), Державна інспекція України з питань праці (Держпраці України) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (п. 7 Положення).
Із оскаржуваної постанови вбачається, що штраф у розмірі 68900,00 грн. накладено на Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Козацька мрія" на підставі абз.4 ч.2 ст.265 Кодексу законів про працю України, яким передбачено, що юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі, зокрема, недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Однак, як встановлено у судовому засіданні, та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, такі працівники Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Козацька мрія", як ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, до виконання обов'язків, передбачених законами України "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не залучались.
Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що позивачем проведено нарахування сум щорічних відпусток вказаним вище працівникам, що підтверджується виписками нарахування відпусток: №КОЗ00000013 від 02.03.2016 року про нарахування оплати відпустки ОСОБА_6 у розмірі 1894, 87 грн.; №КОЗ00000012 від 24.02.2016 року про нарахування оплати відпустки ОСОБА_5 у розмірі 1493,30 грн.; №КОЗ00000014 від 03.03.2016 року про нарахування оплати відпустки ОСОБА_7 у розмірі 1112,00 грн.; №КОЗ00000015 від 03.03.2016 року про нарахування оплати відпустки ОСОБА_8 у розмірі 367,92 грн.; №КОЗ00000016 від 14.03.2016 року про нарахування оплати відпустки ОСОБА_9 у розмірі 467,85 грн.; №КОЗ00000017 від 14.03.2016 року про нарахування оплати відпустки ОСОБА_5 у розмірі 1493,30 грн., копії яких містяться в матеріалах справи.
Виплату нарахованих сум щорічних відпусток вищевказаним працівникам проведено позивачем 22.04.2016 року, що підтверджується копією виписки по рахунку Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Козацька мрія".
Під час перевірки відповідачем виявлено порушення, а саме: заробітна плата працівникам товариства за весь час щорічної відпустки не пізніше ніж за три дні до початку відпустки не виплачувалась; і як наслідок до позивача застосовано відповідальність згідно абзацу четвертого частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України, в якому зазначено, що недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
На думку суду за вказане правопорушення слід було застосувати абзац другий частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України - порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.
Згідно зі ст.12 Закону України «Про оплату праці» до норм і гарантії в оплаті праці відносяться: норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо); гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов'язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров'я на легшу нижчеоплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв'язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів тощо); гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо встановлюються Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства України.
Отже, невчасна виплата заробітної плати працівникам за щорічні відпустки не може трактуватись, як недотримання встановлених законом гарантій та пільг, а як порушення встановлених строків виплати заробітної плати.
З врахуванням зазначених обставин, норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають до задоволення.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає, що на користь позивача також слід стягнути 1378,00 грн. судового збору, сплаченого ним при зверненні до суду з позовом.
З огляду на викладене вище позивачем доведено правомірність позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Постанову Управління Держпраці у Хмельницькій області від 26.04.2016 року №22/23.
Стягнути з Управління Держпраці у Хмельницькій області (29013, м.Хмельницький, вул. Кам'янецька, 74, Код. ЄДРПОУ 39793137) на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Козацька мрія" судовий збір в сумі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн.) за рахунок його асигнувань.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 03 червня 2016 року о 09 год. 10 хв.
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер