Справа №639/3445/16-а
Провадження №2-а/639/60/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2016 року Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Гаврилюк С.М.,
при секретарі - Луценко С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
21.04.2016 року позивач звернувся до Жовтневого районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчини певні дії, в якому просив суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати прокурора району відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції від 11.05.2007) на підставі довідки прокуратури Харківської області від 23.02.2016 року № 18-145; скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 08.04.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 11.05.2007 року); зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. (в редакції від 11.05.2007 р.), виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати прокурора району на підставі довідки прокуратури Харківської області від 23.02.2016 р. № 18-145, починаючи з 01.05.2016 р. без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати з вищевказаного розрахунку; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова відновити з 01.06.2015 р. виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції від 11.05.2007) та здійснити виплату недоотриманої пенсії.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він з 30.07.1990 р. та по цей час працює в органах прокуратури та набув право на пенсію за вислугою років, у зв'язку з чим, з 06.11.2007 року перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова та отримує пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 (у чинній редакції від 11.05.2007), у розмірі 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати посади прокурора району.
05.04.2016 р. він звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії та надав довідку прокуратури Харківської області про заробітну плату від 23.02.2016 р. № 18-145, видану у зв'язку із змінами посадових окладів працівників прокуратури, здійснених на підставі Постанов Кабінету Міністрів України.
11.04.2016 р. відповідач надав йому копію рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій від 08.04.2016 р. про відмову в здійсненні перерахунку пенсії від заробітної плати відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991, посилаючись на те, що з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ЗУ «Про прокуратуру».
Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними, у зв'язку з чим змушений звернутися до суду з даним позовом.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача Шефель В.О., який діє на підставі довіреності від 22.02.2016 року, в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, надав суду письмові заперечення.
Вислухавши пояснення представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Відповідно до ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Пенсійному фонді України та отримує пенсію за вислугу років довічно, призначену згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991р., в розмірі 90% від заробітної плати.
23.02.2016 року прокуратурою Харківської області позивачу було видано довідку №18-145 про те, що він працював в прокуратурі Харківської області на посаді Харківського прокурора з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах. Заробітна плата станом на 01.12.2015 року становить 19379, 39 грн. (а.с. 15)
У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати позивач 05.04.2016 року звернувся до управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м.Харкова з заявою про перерахунок пенсії на підставі постанов КМУ № 505 від 31.05.2012 року та № 1013 від 09.12.2015 року (а.с. 16).
Рішенням комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова від 08.04.2016 року № 11 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії на підставі на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VII від 02.03.2015 року у зв'язку із скасуванням з 01.06.2015 року норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються (перераховуються) відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тому, з 01.06.2015 року пенсії, раніше призначені згідно з Законом України «Про прокуратуру» не перераховуються. (а.с. 17)
Умови та порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури регулюються відповідними положеннями Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, враховуючи положення Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, в спірних відносинах підлягають застосуванню положення Закону України «Про прокуратуру», які були чинні на момент виходу позивача на пенсію, тобто станом на 06.11.2007 року.
Згідно частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 01.04.2009 року), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до частини 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 01.04.2009 року) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 01.04.2009 року) обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 01.04.2009 року) передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Аналіз наведених положень Закону дає підстави вважати суду, що ОСОБА_1 має право на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників виходячи з розміру 90% від суми його місячної заробітної плати.
Постановою Кабінету Міністрів України №763 від 09.12.2015 року установлено, що підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено постановою КМУ від 31 травня 2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. № 482 «Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету»).
Дана постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року. (п. 6 ПКМУ №763 від 09.12.2015 року)
Таким чином, право на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів фактично виникло у ОСОБА_1 з 01.12.2015 року.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Між тим, пенсія позивачу призначена ще у листопаді 2007 року, тобто, до набрання чинності вказаного Закону.
Вирішуючи питання про застосування Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих акті України щодо пенсійного забезпечення» у часі, суд виходить з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно із ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13 дійшов правового висновку, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".
Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»).
Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Дія положень Закону України від 24.12.2015 року № 911, на які посилається відповідач, щодо визначення максимального розміру пенсії, застосовується лише до пенсій, які призначаються, починаючи з 1 січня 2016 року. Отже, положення цього ж Закону щодо тимчасового, з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року обмеження максимального розміру пенсії не можуть застосовуватись до пенсії позивача, призначеної 06.11.2007 року і законних підстав для обмеження розміру пенсії позивача не має.
Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005року чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.
Таким чином, задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з неправомірності дій УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова щодо застосування до спірних правовідносин положень п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. за № 213-VIII, оскільки його положення стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, перерахунок пенсії має бути проведений з 01.05.2016 року
Підсумовуючи викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, у зв'язку з чим вважає за необхідне визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати прокурора району відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції від 11.05.2007) на підставі довідки прокуратури Харківської області від 23.02.2016 року № 18-145; скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 08.04.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 11.05.2007 року); зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. (в редакції від 11.05.2007 р.), виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати прокурора району на підставі довідки прокуратури Харківської області від 23.02.2016 р. № 18-145, починаючи з 01.05.2016 р. без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати з вищевказаного розрахунку; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова відновити з 21.10.2015 р. виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції від 11.05.2007) та здійснити виплату недоотриманої пенсії.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 12, 17-19, 71, 72, 122, 128, 130, 158 КАС України, ст.ст. 19, 22, 64 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати прокурора району відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції від 11.05.2007) на підставі довідки прокуратури Харківської області від 23.02.2016 року № 18-145.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова від 08.04.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 11.05.2007 року).
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. (в редакції від 11.05.2007 р.), виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати прокурора району на підставі довідки прокуратури Харківської області від 23.02.2016 р. № 18-145, починаючи з 01.05.2016 р. без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати з вищевказаного розрахунку.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова відновити з 21.10.2015 р. виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції від 11.05.2007) та здійснити виплату недоотриманої пенсії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя С.М.Гаврилюк