Постанова № 58137479, 18.04.2016, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.04.2016
Номер справи
755/3814/16-а
Номер документу
58137479
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 755/3814/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" квітня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

Головуючого судді Астахової О.О.,

при секретарі Рудь Р.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

29 лютого 2016 року позивач звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва у якому просить визнати дії Управління протиправними, щодо відмови у перерахунку йому пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, як непрацюючому державному службовцю в розмірі 90% із заробітної плати в сумі 15 133,30 грн. державного службовця на відповідній посаді з 01.10.2015 року.

Обгрунтовуючи вимоги тим, що Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва йому було призначено пенсію державного службовця з 01 січня 2008 року згідно Закону України "Про державну службу", в редакції на час призначення пенсії, на підставі довідки Вищого адміністративного суду України про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, в розмірі 90% суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески. У зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців з 01.02.2008 року та з 01.06.2011 року йому здійснювався перерахунок пенсії державного службовця відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" за рішенням Дніпровського районного суду м. Києва від 07.07.2011 року у справі № 2-а-583\11.

З 21.08.2006 року до 23.03.2015 року позивач працював на посаді головного спеціаліста Вищого адміністративного суду України, з 23.03.2015 року не працює і єдиним джерелом існування є пенсія.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 та було підвищено посадові оклади працівникам апаратів судів, в зв'язку з чим він 21.12.2015 року звернувся до Управління Пенсійного фону України в Дніпровському районі м. Києва із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, відповідно до довідки Вищого адміністративного суду України від 21.12.2015 року №393, з урахуванням заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді.

Проте, Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва листом від 23.12.2015 року за № 23105/01 відмовило позивачу у проведенні такого перерахунку з причини того, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України "Про державну службу", не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Вважаючи, відмову Управління Пенсійного фону України в Дніпровському районі м. Києва у проведені йому перерахунку пенсії згідно довідки Вищого адміністративного суду України від 21.12.2015 року №393 безпідставною, а дії пенсійного органу протиправними та такими, що порушують його права та інтереси, позивач звертається з даним позовом до суду.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та пояснив, що у п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", обмежень щодо здійснення перерахунків раніше призначених пенсій, до набрання чинності цього Закону, не вказано, а тому посилання пенсійного органу на таке обмеження є безпідставним припущенням.

Вважає, що питання перерахунку пенсії, призначеної з 01.01.2008 року та перерахованої двічі: з 01.02.2008 року та 01.06.2011 року, тобто до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", повинно вирішуватися відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час оприлюднення Постанови № 644 від 02.09.2015 року.

Враховуючи, що розмір мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2015 року » зі змінами і доповненнями, з 09.09.2015 року змінився з 1218,00 грн. на 1378,00 грн., просить перерахунок пенсії проводити йому з першого числа наступного місяця, тобто з 01.10.2015 року.

Представник відповідача Новицька А.О. у судовому засіданні заперечувала проти позову та просила відмовити у його задоволенні з підстав викладених у письмових запереченнях, зокрема зазначила, що позивач звернувся до Управління 21.12.2015 року із заявою про перерахунок пенсії, на підставі довідки, виданої Вищим адміністративним судом України №393 від 21.12.2015 року. 23.12.2015 року Управлінням було надано відповідь з приводу обґрунтованої відмови у здійсненні перерахунку пенсії, а тому вимоги позивача про перерахунок пенсії з 01.10.2015 року, тобто раніше ніж видано довідку, на підставі якої ОСОБА_1 просить здійснити йому перерахунок пенсії, не ґрунтується на вимогах Закону.

Крім того, виходячи зі змісту п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", представник відповідача вважає, що з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та умовах, визначених Законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.

Оскільки Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213 набрали чинності 01.06.2015 року, та станом на час звернення позивача не визнані у встановленому порядку такими, що не відповідають Конституції України, не скасовані, тому на даний час підстави для проведення перерахунку пенсії призначеної за нормами Закону України «Про державну службу», відсутні.

Також, представник відповідача звертає увагу, що з 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-УІП від 24 грудня 2015 року, у частині першій статті 2 цього Закону визначено, що тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 740 гривень.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Лівобережне об»єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві є юридичною особою та правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва.

Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 18.04.2016 року замінено Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва його правонаступником - Лівобережним об»єднанням Управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Судом встановлено, що з 01.01.2008 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва, правонаступником якого є Лівобережне об»єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію державного службовця за віком на підставі довідки Вищого адміністратвного суду України про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії в розмірі 90% суми заробітної плати, з якою було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

21.12.2015 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв»язку з підвищенням посадових окладів працівникам апарату судів, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, видану Вищим адміністративним судом України від 21.12.2015 року за № 393.

23.12.2015 року Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва листом №23105/01 відмовило позивачу у перерахунку пенсії, з якого вбачається, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ. Також в листі зазначено, що Кабінет Міністрів України не забезпечив прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», тому відсутні законні підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У судовому засіданні встановлено, що стаж роботи позивача на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців становить 36 років 11 місяців 9 днів, дана обставина визнається також і сторонами.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Як убачається зі змісту довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано пенсію), виданої Вищим адміністративним судом України від 21.12.2015 року за № 393 ОСОБА_1 працював у Вищому адміністративному суді України, заробітна плата за посадою головний спеціаліст становить: 15 133,30 грн., з яких: посадовий оклад - 9 646,00 грн.; надбавка за ранг (5 ранг) 130,00грн.; надбавка за вислугу років (40%) (за стаж державної служби 36 р. 11 м. 09 дн.) - 3 910,40 грн.; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації (15%) -1446,90 грн. (а.с.4).

У даній справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачу до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 44 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату вищих спеціалізованих судів» та місячний посадовий оклад начальника управління (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,9 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.

Враховуючи, що довідка про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію за № 393 видана Вищим адміністративним судом України 21.12.2015 року, із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки позивач звернувся до відповідача 21.12.2015 року, то підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2015 року у зв»язку з підвищенням розміру заробітної плати суд не вбачає, і приходить до висновку, що право у позивача на вказаний перерахунок пенсії виникає з 21.12.2015 року.

При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням посадових окладів непрацюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці № 393 від 21.12.2015 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, є неправомірними.

З огляду на наведене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати суд відносить на рахунок коштів Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 94, 99,100,158-163, 186, 256 КАС України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», суд, -

п о с т а н о в и в :

Позов ОСОБА_1 до Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати дії Лівобережного об»єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, як непрацюючому державному службовцю із розрахунку 90% від заробітної плати відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перерахунок) пенсії виданої Вищим адміністративним судом України за № 393 від 21.12.2015 року - неправомірними.

Зобов»язати Лівобережне об»єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, як непрацюючому державному службовцю із розрахунку 90% від заробітної плати відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перерахунок) пенсії виданої Вищим адміністративним судом України за № 393 від 21.12.2015 року з 21.12.2015 року.

В іншій частині - відмовити.

Судовий збір віднести за рахунок коштів державного бюджету.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя

Повний текст постанови виготовлено 25.04.2016 року