ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2016 року № 813/799/16
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання Войтко І.В.,
за участі:
представника позивача ОСОБА_1, згідно довіреності,
представника відповідача-1 не прибув,
представник відповідача-2 ОСОБА_2, згідно довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3 (далі ОСОБА_3, позивач) звернувся до суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі Фонд гарантування вкладів, відповідач-1), уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" ОСОБА_4 (далі уповноважена особа Фонду гарантування вкладів на здійснення ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" ОСОБА_4, відповідач-2), в якому, враховуючи заяву про уточнення позовних вимог від 11.05.2016 року (вх. № 11549), просить:
-зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" ОСОБА_4 визнати ОСОБА_3 кредитором ПАТ "Укргазпромбанк" на загальну суму 275969,84 грн. та внести дану суму до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Укргазпромбанк";
-зобов'язати виконавчу дирекцію Фонду гарантування вкладів фізичних осіб внести зміни до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Укргазпромбанк" про визнання ОСОБА_3 кредитором ПАТ "Укргазпромбанк" на загальну суму 275969,84 грн. четвертої групи та повідомити кредитора про акцептування його вимоги шляхом розміщення повідомлення на офіційній сторінці Фонду гарантування в мережі Інтернет, на веб сторінці ПАТ "Укргазпромбанк".
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач зазначає, що звертався до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" ОСОБА_4 з вимогою щодо включення його як кредитора до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Укргазпромбанк". На думку позивача, його заява була подана відповідачу вчасно, однак, з невідомих причин його не було включено до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Укргазпромбанк", у зв'язку з чим позивач був позбавлений можливості одержати належні йому кошти, відтак, змушений був звернутися до суду з даним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог, підтримала, просила задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача-2 в судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов, що надійшли на адресу суду 06.04.2016 року за вх. № 8319. Суть даних заперечень полягає в тому, що останнім днем подачі заяви про визнання кредитором ПАТ "Укргазпромбанк" було 19.10.2015 року. Будь які вимоги, що надійшли після спливу цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом гарантування вкладів суми відшкодування за вкладами. Враховуючи те, що заява позивача про визнання його кредитором ПАТ "Укргазпромбанк" скерована на адресу банку 20.10.2016 року, ОСОБА_3 було правомірно не включено до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Укргазпромбанк" на суму, що перевищує гарантовані державою 200000,00 грн. Тому, підсумовуючи вищенаведене, представник відповідача-2 просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Представник відповідача-1 в судове засідання не прибув, причин неявки суду не повідомив. 31.05.2016 року скерував на адресу суду письмові заперечення (вх. № 13628) на адміністративний позов, суть яких полягає в наступному. Оскільки позивач звернувся з вимогою до ПАТ "Укргазпромбанк" із пропущенням встановленого ч. 5 ст. 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" строку, уповноважена особа правомірно не включила вимоги позивача до реєстру акцептованих вимог кредиторів. Тому, у Фонду гарантування немає жодних підстав для внесення будь-яких змін стосовно вимог позивача до вказаного реєстру. Враховуючи наведене, відповідач-1 просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-2, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини по справі, суд дійшов висновку, у задоволенні позову відмовити повністю, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що між позивачем з ПАТ "Укргазпромбанк" було укладено договори банківського вкладу № F-EUR 56608/13 від 10.07.2014 року та № F-UAN 58173/13 від 06.08.2014 року.
Станом на початок процедури ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" загальна сума коштів на рахунках, що були відкриті на ім'я позивача, становила 475969,84 грн.
Згідно постанови Правління Національного банку України № 217 від 07.04.2015 року "Про віднесення ПАТ "Укргазпромбанк" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів прийнято рішення № 70 від 07.04.2015 року "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Укргазпромбанк", згідно з яким з 08.04.2015 року по 07.07.2015 року включно запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" ОСОБА_4.
В подальшому виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів прийнято рішення № 128 від 06.07.2015 року про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Укргазпромбанк" до 07.08.2015 року включно з продовженням повноважень уповноваженої особи Фонду гарантування на здійснення ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" ОСОБА_4 до 07.08.2015 року включно.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України № 602 від 14.09.2015 року "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Укргазпромбанк", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів прийнято рішення № 168 від 14.09.2015 року "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" та делегування повноважень ліквідатора банку", згідно з яким розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" з 15.09.2015 року.
19.09.2015 року у газеті "Голос України" № 174 (6178) було розміщено оголошення про відкриття ліквідаційної процедури ПАТ "Укргазпромбанк" з зазначенням строку 30 днів з дня публікації оголошення для подання заяв кредиторів.
20.10.2015 року (згідно пояснень позивача та долученої до матеріалів справи копії поштового конверта) ОСОБА_3 скерував на адресу ПАТ "Укргазпромбанк" заяву про визнання його кредитором ПАТ "Укргазпромбанк", однак, до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Укргазпромбанк" включений не був.
02.02.2016 року позивач повторно звернувся до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів на здійснення ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" ОСОБА_4 із заявою про отримання інформації щодо внесення його до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Укргазпромбанк".
09.02.2016 року на адресу позивача було скеровано відповідь уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів на здійснення ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" ОСОБА_4, згідно якої у зв'язку з пропущенням встановленого законодавством терміну на звернення з вимогами кредиторів, позивача не було включено до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Укргазпромбанк".
Не погоджуючись з наведеною бездіяльністю, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір в даній адміністративній справі, суд виходив з наступного.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків регулюються та визначаються Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Так, у відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції, зокрема: веде реєстр учасників Фонду; здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.
Статтею 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", встановлено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується самим позивачем, 06.11.2015 року Фондом гарантування вкладів через банк-агент ПАТ "Кредобанк" було виплачено ОСОБА_3 200000,00 грн.
Статтею 49 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлено, що уповноважена особа Фонду припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.
Протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону уповноважена особа Фонду здійснює такі заходи:
1) визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення;
2) відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні уповноваженої особи Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів;
3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.
Реєстр акцептованих вимог кредиторів та зміни до нього підлягають затвердженню виконавчою дирекцією Фонду.
Будь-які спори щодо акцептування вимог кредиторів підлягають вирішенню у судовому порядку. Судове провадження щодо таких вимог не припиняє перебіг ліквідаційної процедури.
Протягом 20 днів з дня затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів уповноважена особа Фонду сповіщає кредиторів про акцептування їх вимог шляхом розміщення повідомлення на офіційному сайті Фонду, неплатоспроможного банку, а також у приміщеннях такого банку в доступному для відвідувачів місці.
Уповноважена особа Фонду не має права здійснювати задоволення вимог кредиторів до затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів, за виключенням погашення за погодженням з виконавчою дирекцією Фонду вимог за правочинами, що забезпечують проведення ліквідаційної процедури.
Уповноважена особа Фонду зобов'язана у 60-денний строк з дня його призначення надіслати повідомлення всім клієнтам, які користуються послугами відповідального зберігання, про необхідність вилучити свої цінності протягом одного місяця з дня повідомлення. Матеріальні цінності, що перебували на відповідальному зберіганні банку і не були вилучені власниками в зазначений у повідомленні строк, вважаються фондами, на які не можуть претендувати кредитори банку. Такі цінності переходять у розпорядження Фонду для повернення законним власникам.
Вимоги, не включені до реєстру акцептованих вимог кредиторів, задоволенню в ліквідаційній процедурі не підлягають і вважаються погашеними.
З наведених норм Закону випливає, що тільки уповноважена особа Фонду гарантування вкладів наділена повноваженнями приймати будь-які рішення щодо відхилення чи акцептування вимог кредиторів, складення реєстру акцептованих вимог кредиторів, визначати суму заборгованості кожному кредитору.
Так, уповноважена особа Фонду гарантування вкладів на ліквідацію банку, в силу ст.ст. 35, 37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", має право вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку, тобто є самостійною у відносинах ліквідації банку.
Як вбачається з матеріалів справи і було зазначено вище, 19.09.2015 року у газеті "Голос України" № 174 (6178) було розміщено оголошення про відкриття ліквідаційної процедури ПАТ "Укргазпромбанк" з зазначенням строку 30 днів з дня публікації оголошення для подання заяв кредиторів. Тобто, останнім днем для звернення з вимогою щодо включення до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Укргазпромбанк" було 19.10.2015 року.
З долученого до матеріалів справи конверта, адресованого ОСОБА_3 на адресу ПАТ "Укргазпромбанк", та витягу з офіційного інтернет-сайту Укрпошти щодо відстеження пересилання поштових відправлень, випливає, що позивач звернувся до ПАТ "Укргазпромбанк" з вимогою включити його до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Укргазпромбанк" 20.10.2015 року, тобто з пропущенням встановленого законодавством строку.
Суд зазначає, що не включення до реєстру акцептованих вимог кредиторів відбувається не в силу рішення Фонду гарантування чи уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів, а в силу статті 49 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Системний аналіз положень Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", дає підстави стверджувати про те, що порушення кредитором установленого тридцятиденного строку для звернення з вимогами про забезпечення відшкодування коштів, виключає наявність правових підстав для їх прийняття уповноваженою особою Фонду за умови дотримання Фондом порядку оповіщення кредиторів про ліквідацію банку.
Виходячи з цього, будь які вимоги, що надійшли після закінчення встановленого Законом строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої суми відшкодування.
У зв'язку з цим, суд дійшов висновку, що уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів на здійснення ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" ОСОБА_4 правомірно було не включено позивача до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Укргазпромбанк", адже згідно ч. 1 ст. 49 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" кредиторська заборгованість ПАТ "Укргазпромбанк" перед ОСОБА_3Г вважається погашеною.
Тому, суд дійшов висновку відмовити у задоволенні вимоги зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів на здійснення ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" ОСОБА_4 визнати ОСОБА_3 кредитором ПАТ "Укргазпромбанк" на загальну суму 275969,84 грн. та внести дану суму до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Укргазпромбанк".
Оскільки уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів на здійснення ліквідації ПАТ "Укргазпромбанк" ОСОБА_4 правомірно не внесено позивача до реєстру акцептованих кредиторів, то у виконавчої дирекції Фонду гарантування теж немає жодних підстав для внесення будь-яких змін стосовно вимог позивача до вказаного реєстру.
Звідси, у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
Судом не береться до уваги покликання позивача на виписку з медичної картки стаціонарного хворого, як на підставу перебування в період з 22.09.2015 року по 19.10.2015 року на стаціонарному лікуванні у Стрийській центральній районній лікарні, оскільки така виписка не має дати її виготовлення та особистої печатки лікуючого лікаря.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку, що жодних підстав для задоволення позовних вимог у даній справі немає, відмовляє у задоволенні позову повністю.
Згідно з ст. 94 КАС України, в користь позивача з Державного бюджету України слід стягнути 551,20 грн. зайво сплаченого при подачі позову до суду судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 7-14, 18, 19, 69-71, 86, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
у задоволенні позову відмовити повністю.
Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, індекс 82400, АДРЕСА_1) 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 коп. зайво сплаченого при подачі позову до суду судового збору.
Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 06.06.2016 року
Суддя Потабенко В.А.