Постанова № 58124340, 06.06.2016, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
06.06.2016
Номер справи
591/1667/16-а
Номер документу
58124340
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 591/1667/16-а

Провадження № 2-а/591/185/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 червня 2016 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого - судді Бурда Б.В,

при секретарі - Терещенко М.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та спонукання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що вона проживала у м. Донецьк та у зв'язку з активізацією бойових дій, повсюдних проявів насильства та порушень прав людини в цьому регіоні змушена покинути постійне місце проживати та виїхати у більш безпечніше місце. Вона була взята на облік відповідачем як внутрішньо переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції особа, та їй була призначена щомісячна адресна допомога. При зверненні до відповідача з заявою про продовження строку дії довідки та призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, посадовими особами відповідача на зворотному боці довідки було зроблено запис «Довідку продовжено до 19.05.2016 року». 09.02.2016 року у зв'язку зі зміною місця проживання вона звернулася до відповідача з відповідною заявою та їй було видано нову довідку та запропоновано в усній формі зареєструвати місце перебування в територіальному підрозділі ДМС України. При цьому, попередню довідку у неї було вилучено. При зверненні до відповідача за роз'ясненнями щодо причин не нарахування адресної допомоги, йому було надано повідомлення про відмову в наданні допомоги переміщеним особам на проживання з посиланням на те, що адресна допомога не була призначена позивачу через відсутність відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби України на зворотному боці довідки про взяття на облік. Вважає вказані дії відповідача протиправними та такими, що суперечать закону. Просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови йому в наданні щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за її заявою від 09.02.2016 року про поновлення виплати зазначеної допомоги та зобов'язати відповідача здійснити нарахування - подовжити виплату зазначеної щомісячної адресної грошової допомоги відповідно до вказаної заяви.

Сторони в судове засідання не з'явилися, позивач подав клопотання про розгляд справи за її відсутністю.

Суд, дослідивши подані суду докази вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області як особа, переміщена з тимчасово окупованої території, що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 19.11.2014 року на якій на зворотному боці мається відмітка ДМС про реєстрацію місця перебування у м. Костянтинівка. З вказаної довідки та копії паспорта позивача вбачається, що позивач перемістилася в м. Костянтинівка з тимчасово окупованої території та до цього постійно проживала у м. Луганськ.

На звернення позивача з заявою про подовження строку дії довідки та призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на зворотному боці довідки було зроблено запис «Довідку продовжено до 19.05.2016 року»

09.02.2016 року позивач звернулася до відповідача з повідомленням про зміну місця свого проживання, у зв'язку з чим 09.02.2016 року їй було видано довідку про взяття на облік, а попередня довідка на якій малися відмітки про реєстрацію місця перебування було вилучено відповідачем.

З Повідомлення (а.с. 11) вбачається, що за заявою позивача від 09.02.2016 року йому відмовлено у призначенні допомоги переміщеним особам на проживання з посиланням на недотримання позивачем вимог п. 71 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» (зі змінами і доповненнями) - через відсутність відмітки територіального підрозділу Державної міграційної служби на зворотному боці довідки про взяття на облік.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно ст. 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.

Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінетів Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, передбачає надання грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців (п. 1 Порядку).

Пунктом 1 ст. 1 Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи було вилучено з переліку документів, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи, визначених Законом України від 11.12.2003 року «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Пунктом 4 частини 2 розділу І Закону України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» доповнена частина 1 статті 4 Закону України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», яка наголошує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Отже, з часу набрання чинності вказаним Законом, а саме з 13.01.2016 року, проставляння територіальними підрозділами Державної міграційної служби України відмітки про реєстрацію місця проживання осіб, зазначених у довідці, не передбачено законом, оскільки саме Міністерство соціальної політики визначено відповідальним за забезпечення формування та ведення, а на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення покладено завдання щодо вирішення питання стосовно видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реєстрації та постановки її на облік в Єдиній інформаційній базі.

Такий висновок також випливає з того, що вносячи зміни Законом України від 24.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», законодавець виключив п. 5 ч. 2 ст. 9 Закону, норма якого передбачала обов'язок внутрішньо переміщеної особи один раз на шість місяців з'являтися до відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу міграційної політики.

Також слід зазначити, що Законом України № 888-VIII « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» повноваження з реєстрації місця проживання та місця перебування віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування, а не органів ДМС України.

З урахуванням наведених вище обставин та норм закону суд вважає, що довідка про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, видана позивачу відповідачем, з огляду на ст. 4 Закону України діє безстроково, а тому рішення відповідача про відмову позивачу у призначенні адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам є протиправним, а відтак позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України на користь позивача за рахунок коштів Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати в сумі 551 грн. 20 коп.

Керуючись ст. ст. 7-9, 11, 69-71, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати неправомірними дії Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в надання щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради здійснити нарахування - подовжити виплату ОСОБА_1 щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до її заяви від 09.02.2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.

Сторони мають право оскаржити постанову суду в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Суддя