31.05.2016 227/2181/16-а
УХВАЛ А
про залишення позовної заяви без руху
31 травня 2016 року м.Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Хоменко Д.Є. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ
Позивач звернулась до суду із зазначеною позовною заявою.
Одночасно, позивач подала до суду клопотання про звільнення її від сплати судового збору.
Розглянувши подані матеріали, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.107 КАС Українисуддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.106 цього Кодексу, подано адміністративний позов у строк, установлений законом, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з приписами ч.3 ст.106 КАС Українидо позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
У відповідності до ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року
№ 3674-VI (далі за текстом Закон) наведено повний перелік осіб, відносно яких існують пільги щодо сплати судового збору. Також, у ст.8 даного Закону зазначено, що з урахуванням майнового стану суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.
Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади (ч.2 ст.9 Закону).
Частиною 1 ст.126 Конституції України визначено, що незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією та законами.
Відповідно до ч.4 ст.48 закону «Про судоустрій і статус суддів» незалежність судді забезпечується окремим порядком фінансування судів. Конституційний Суд у рішенні від 24.06.99 №6-рп/99 зазначив, що зменшення належного забезпечення суддів є формою фінансового впливу на них, що ставить під сумнів гарантовану Конституцією незалежність судової влади України, а отже і конституційне право людини та громадянина на судовий захист, оскільки реалізація конституційних положень про гарантії судового захисту прав і свобод людини та громадянина повязана із створенням державою належних умов для діяльності суддів.
Отже, від своєчасного надходження коштів від сплати судового збору напряму залежить належне функціонування судової системи, тому звільнення від сплати судового збору повинно відбуватись у виключних випадках, з належним документальним обґрунтуванням тяжкого матеріального стану заявника.
Позивач, звертаючись до суду із клопотанням звільнення від сплати судового збору не надала жодного доказу погіршеного майнового стану. Варто зауважити, що законодавчо встановлений порядок звільнення від сплати судового збору є правом, а не обовязком суду.
Судом, відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір»,не встановлено підстав щодо пільгової сплати позивачем судового збору або звільнення його від сплати судового збору, отже позивачу необхідно сплатити судовий збір і долучити до позовної заяви документи, що підтверджують сплату судового збору в повному розмірі відповідно до Закону України «Про судовий збір».
Згідно ст.4 ЗУ «Про судовий збір» за подання до суду адміністративної позовної заяви не майнового характеру ставка судового збору для фізичних осіб з 01 січня 2016 року становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, тобто складає - 551,20 грн.
Згідно зіст.108 КАС Українисуддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених ст.106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем даної ухвали.
Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання документу про сплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.105,106,108,109 КАС України, Законом України «Про судовий збір», суд -
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - залишити без руху, для усунення вказаних в ухвалі недоліків, надавши строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем даної ухвали.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з ч.3 ст.160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Д.Є.Хоменко