Ухвала суду № 58103446, 02.06.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2016
Номер справи
817/386/16
Номер документу
58103446
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

УХВАЛА

іменем України

"02" червня 2016 р. Справа № 817/386/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Іваненко Т.В.

ОСОБА_2,

за участю секретаря судового засідання Кучерук С.Б.,

представника позивача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "Інсталятор-Рівне" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" квітня 2016 р. у справі за позовом Приватного підприємства "Інсталятор-Рівне" до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Інсталятор-Рівне» (далі ПП «Інсталятор-Рівне») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №00021332201 від 30.10.2015 року, яким збільшено грошове зобов'язання за платежем єдиний податок з юридичних осіб на загальну суму 10062,50 грн., в т.ч. 8050 грн. основного платежу та штрафної (фінансової) санкції в розмірі 2012,50 грн.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2016 року у задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Інсталятор - Рівне" відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував обставини справи, які мають значення для вирішенні спору.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що в період з 02.10.2015 року по 08.10.2015 року посадовою особою ДПІ у м.Рівному проведено позапланову виїзну перевірку ПП «Інсталятор-Рівне» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2012 року по 30.09.2015 року, іншого законодавства за період з 01.10.2012 року по 30.09.2015 року, за результатами якої складено акт №316/17-16-22-01/33616055 від 16.10.2015 року (а.с.21-25).

Як вбачається зі змісту акта перевірки, у періоді, який перевірявся, ПП «Інсталятор-Рівне» був платником єдиного податку третьої групи.

З акту перевірки вбачається, що відповідачем встановлено порушення позивачем п.292.1, п.292.3, п.292.11 ст.292, п.44.1, п.44.3, п.44.4 ст.44 Податкового кодексу України, що призвело до заниження єдиного податку на 8050 грн., в т.ч. за 4 квартал 2012 року на 8050 грн.(ст.8 акту).

На підставі акту перевірки контролюючим органом прийнято повідомлення-рішення №00021332201 від 30.10.2015 року, яким збільшено грошове зобов'язання за платежем єдиний податок з юридичних осіб на загальну суму 10062,50 грн., в т.ч. 8050 грн. основного платежу та штрафної (фінансової) санкції в розмірі 2012,50 грн.(а.с.27).

Вказане податкове повідомлення-рішення позивач оскаржив до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що податкове повідомлення - рішення №00021332201 від 30.10.2015 року відповідає критеріям правомірності, обґрунтоване, прийняте з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Судами встановлено, що ПП «Інсталятор-Рівне» подало до ДПІ у м.Рівному фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва від 08.02.2012 року за №187922, в якому станом на 08.02.2012 року в рядку 610 Пасиву «Інші поточні зобов'язання» зазначено 161000 грн. (а.с.35).

09.02.2012 року позивачем складено акт інвентаризації кредиторської заборгованості на загальну суму 161000 грн. за період: 2005 рік - 77800 грн., 2006 рік - 38200 грн., 2007 рік - 22600 грн., 2008 рік - 8100 грн., 2009 рік - 7700 грн., 2010 рік - 6600 грн. (а.с.52).

На підставі даного акту 09.02.2012 року власник ПП «Інсталятор-Рівне» прийняв рішення про списання кредиторської заборгованості в сумі 161000 грн. у зв'язку з припиненням господарської діяльності та відсутністю обігових коштів станом на 09.02.2012 року (а.с.53).

Відповідно до п.296.3 ст.296 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.

Згідно з пп.296.5.4 п.296.5 ст.296 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) у податковій декларації окремо відображають: 1) обсяг доходу, що оподаткований за відповідною ставкою єдиного податку, встановленою для таких платників пунктом 293.3 статті 293 цього Кодексу; 2) обсяг доходу, що оподаткований за подвійною ставкою єдиного податку, встановленою для таких платників пунктом 293.3 статті 293 цього Кодексу (у разі перевищення обсягу доходу).

Податкова декларація складається наростаючим підсумком з урахуванням норм пунктів 296.5 і 296.6 цієї статті (п.296.7 ст.296 Податкового кодексу України).

В силу вимог абз.2 п.292.1 ст.292 Податкового кодексу України доходом платника єдиного податку юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті.

Відповідно до п.292.3 ст.292 Податкового кодексу України до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

До суми доходу платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість за звітний період також включається сума кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Згідно з п.292.11 ст.292 Податкового кодексу України до складу доходу, визначеного цією статтею, не включаються: 1) суми податку на додану вартість; 2) суми коштів, отриманих за внутрішніми розрахунками між структурними підрозділами платника єдиного податку; 3) суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів; 4) суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм; 5) суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) - платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів; 6) суми коштів, що надійшли як оплата товарів (робіт, послуг), реалізованих у період сплати інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, вартість яких була включена до доходу юридичної особи при обчисленні податку на прибуток підприємств або загального оподатковуваного доходу фізичної особи - підприємця; 7) суми податку на додану вартість, що надійшли у вартості товарів (виконаних робіт, наданих послуг), відвантажених (поставлених) у період сплати інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом; 8) суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника; 9) суми коштів у частині надмірно сплачених податків і зборів, встановлених цим Кодексом, та суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що повертаються платнику єдиного податку з бюджетів або державних цільових фондів; 10) дивіденди, отримані платником єдиного податку - юридичною особою від інших платників податків, оподатковані в порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами.

Згідно з п.77.8 ст.77 Податкового кодексу України перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної позапланової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.

Відповідно до п.83.1 ст.83 Податкового кодексу України для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби.

В силу вимог п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Крім того, відповідно до приписів п.44.6 ст.44 Податкового Кодексу України у разі, якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки (у випадках, передбачених абзацами другим і четвертим пункту 44.7 цієї статті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Правовий аналіз даних норм свідчить, що законодавцем встановлено обовязок податкового органу переконатися у відсутності єдиної причини ненадання платником первинних документів виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами.

В силу вимог п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - документ, який містить відомості про бухгалтерську операцію та підтверджує її здійснення, господарською операцією - є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Згідно з пунктом 2 статті 3 зазначеного вище Закону, фінансова, податкова та інші види звітності, що використовують грошовий примірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку, для підтвердження даних податкового обліку і можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

У відповідно до ст.4 Закону "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтуються, зокрема, на таких основних принципах: превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми; нарахування та відповідність доходів і витрат - для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійсненні для отримання цих доходів, при цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

Керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів, як це передбачено у п.6 ст.8 Закону №996.

Відповідно до п.1 і п.2 ст. 9 Закону №996 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа; дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складених документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарських операцій, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. для контролю та впорядкуванням оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Крім того, відповідно до ч.3 ст.8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивачем до перевірки не надані документи, які свідчили б про оподаткування 161000 грн. інших поточних зобовязань в 2012 році, чи про те, що вказана сума не підлягає оподаткуванню. До перевірки не надані також первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансова звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (ст.5 акту перевірки).

Крім того, як зафіксовано актом перевірки та не спростовано представниками ПП «Інсталятор-Рівне» в ході судового розгляду справи підприємством не надано до перевірки будь-яких документів щодо походження та обліку суми 161000 грн., а також документів, що могли б свідчити про включення до суми доходу кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності, або включення до суми доходу суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання» (ст.6 акту перевірки).

Також, в ході розгляду справи судом першої та апеляційної інстанції, жодних документів та доказів, які б спростовували висновки акту перевірки від 16.10.2015 року, позивачем не надано та судом не здобуто. Позивачем не надано первинних документів, інших документів, повязаних з отриманням, обліком суми 161000 грн., що з пояснень представника позивача є фінансовою допомогою та сплати з цієї суми єдиного податку впродовж 2005-2007 роки, як зазначено в апеляційній скарзі. Будь-яких пояснень з приводу не включення до доходу суми кредиторської заборгованості в сумі 161000 грн., за якою минув строк позовної давності, не надано.

Виходячи з обставин справи, встановлених судами, та наведених вимог законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що фіскальний орган, донараховуючи позивачу грошові зобовязання з єдиного податку з юридичних осіб за результатами проведеної перевірки діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а податкове повідомлення-рішення №00021332201 від 30.10.2015 року відповідає вказаним критеріям правомірності, обґрунтоване, прийняте з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а отже не підлягає скасуванню.

Отже, судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Інсталятор-Рівне" залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" квітня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Т.В. Іваненко

ОСОБА_2

Повний текст cудового рішення виготовлено "02" червня 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Приватне підприємство "Інсталятор-Рівне" вул.Смотрицького,34,м.Рівне,33018

3- представник позивача ОСОБА_3 вул.Соборна,17,офіс 47, м.Рівне, 33001

4- відповідачу: Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області вул. Відінська,8,м.Рівне,33023

- ,