ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 травня 2016 року 11:27 № 826/3983/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.,
при секретарі судового засідання Мар'янченко Д.А.,
за участю сторін:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Хало Ю.Л.,
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації про визнання розпорядження протиправним, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 до Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації про визнання розпорядження протиправним, зобов'язання вчинити дії, мотивуючи позовні вимоги тим, що рішення про його виключення із пільгової категорії громадян, які мають право на позачергове одержання житла є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки прийняте в порушення вимог ст.ст. 40, 46 Житлового кодексу Української РСР, ст. 49 Закону України «Про прокуратуру», а також ст.ст. 19, 47, 58 Конституції України.
У позовній заяві позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження т.в.о. голови Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_4 №475 від 12.08.2015 р. в частині виключення позивача із пільгової категорії осіб, які мають право на позачергове одержання житла;
- зобов'язати Деснянську районну в місті Києві державну адміністрацію поновити ОСОБА_1 в пільговій категорії осіб, які мають право на позачергове одержання житла, з моменту протиправного виключення, тобто з 12.08.2015 р.
В судовому засіданні позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши що розпорядженням Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 12.08.2015 р. №475 «Про розгляд заяв громадян та організацій Деснянського району з квартирних питань» внесено зміни в облікову справу №21787, а саме: вилучено пільгову категорію обліку. Згідно з матеріалами облікової справи №21787, позивач - один, перебуває на квартирному обліку з 25.09.2008 року для надання житла на загальних підставах, у зв'язку з чим, посадові особи Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації діяли в межах наданих повноважень, жодним чином не порушуючи житлові права позивача.
Оцінюючи подані сторонами докази за правилами ст. 86 КАС України, враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом Генеральної прокуратури України №241ц від 16.02.2007 року ОСОБА_1 призначено прокурором відділу правової допомоги міжнародно-правового управління Генеральної прокуратури України в порядку переведення з прокуратури Полтавської області.
Відповідно до довідки відділу по обліку та розподілу житлової площі Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації №2900 від 29.09.2008 р. ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку з 25.09.2008 року у складі сім'ї з 1 особи; порядок забезпечення житлом - першочерговий (облікова справа №21787); категорія обліку: працівники прокуратури.
Згідно довідки відділу по обліку та розподілу житлової площі Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації №907 від 13.07.2015 р. ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку з 25.09.2008 року у складі сім'ї з 1 особи; порядок забезпечення житлом - першочерговий (облікова справа №21787); категорія обліку: прокурори і слідчі пр., признач. в іншу місцевість, дата встановлення категорії 13.07.2015 р.
Відповідно до витягу з розпорядження Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації №475 від 12.08.2015 року «Про розгляд заяв громадян та організацій Деснянського району з квартирних питань» внесено зміни в облікові справи громадян, зокрема, облікову справу №21787, родина з 1 особи, вилучено пільгову категорію обліку та зазначено, що порядок забезпечення житлом ОСОБА_1 - за загальною чергою.
З матеріалів справи вбачається, що 22.02.2016 року ОСОБА_1 звернувся до т.в.о. голови Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою щодо вжиття заходів до скасування протиправного розпорядження та поновлення його на обліку в пільговій категорії.
За результатами розгляду даного звернення позивачу надано відповідь №102-102/В-355-1034 від 10.03.2016 р., згідно якої посадові особи Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації діяли в межах наданих повноважень, жодним чином не порушуючи житлові права позивача.
Позивач, вважаючи розпорядження №475 від 12.08.2015 року в частині виключення його із пільгової категорії осіб, які мають право на позачергове одержання житла протиправним та таким, що порушує його права та законні інтереси, звернувся за їх захистом до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що розпорядженням Деснянської районної у місті Києві державної адміністрації від 25.09.2008 року №1126 «Про розгляд заяв громадян та організацій Деснянського району з квартирних питань» ОСОБА_1 зараховано на квартирний облік по категорії «працівників прокуратури». Порядок забезпечення житлом: першочерговий.
Як повідомив представник відповідача, при наданні документів для зарахування на квартирний облік позивачем особисто 22.09.2008 року було подано заяву голові Деснянської районної у місті Києві державної адміністрації з проханням зарахувати на квартирний облік по категорії «працівників прокуратури».
03.07.2015 року позивач подав заяву про внесення змін до справи квартирного обліку, а саме: включення до пільгової черги по категорії «прокурорів і слідчих прокуратури, призначених в іншу місцевість».
Розпорядженням Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 13.07.2015 року №399 «Про розгляд заяв громадян та організацій Деснянського району з квартирних питань» в справі квартобліку №21787 змінено категорію обліку на «прокурорів і слідчих прокуратури, призначених в іншу місцевість». Порядок забезпечення житлом: позачерговий.
15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII).
Пунктом 1 статті 83 Закону №1697-VII передбачено, що після призначення на посаду прокурор, який потребує поліпшення житлових умов, забезпечується службовим житлом за місцем знаходження прокуратури.
При цьому, суд звертає увагу, що Закон №1697-VII не передбачає забезпечення житлом прокурорів на пільгових умовах.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом Закон України «Про прокуратуру» 05.11.1991 №1789- XII. Тобто, норма визначена у пункті шостому статті 49 Закону України «Про прокуратуру» 1991 року, яка передбачала, що прокурори і слідчі прокуратури, призначені на роботу в іншу місцевість, протягом шести місяців забезпечуються виконавчими комітетами місцевих Рад, а військовослужбовці військових прокуратур - за рахунок Міністерства оборони України за місцем проходження служби благоустроєним жилим приміщенням у позачерговому порядку, втратила чинність.
Згідно листа Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 21.07.2015 №056/99-3491 були внесені зміни до «Класифікатора категорій облікових справ» і словника автоматизованого банку даних «Квартоблік» та виключені категорії обліку «прокурори і слідчі прокуратури, призначені в іншу місцевість».
Відповідно до статті 15 Житлового кодексу Української РСР та розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.01.2011 №121 «Про реалізацію районними в місті Києві державними адміністраціями окремих повноважень» (із змінами і доповненнями) повноваження щодо обліку громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; надання відповідно до законодавства житла, отриманого в порядку розподілу від Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), видача ордеру на жиле приміщення, здійснення соціального квартирного обліку відповідно до чинного законодавства відносяться до компетенції районних в місті Києві державних адміністрацій.
Відповідно до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 11.09.2014 №1017 «Про деякі питання розподілу житлової площі в місті Києві», Департамент будівництва та житлового забезпечення, з урахуванням загальноміського автоматизованого банку «квартобліку» здійснює від імені виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) розподіл і передачу житлових приміщень у встановленому порядку. Районні в місті Києві державні адміністрації не можуть надавати житлові приміщення (які звільнилися і перебувають у власності територіальної громади Києва) без їх надходження в установленому порядку від Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У відповідності до статті 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (далі - Закон) місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно- територіальної одиниці забезпечують: виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня; законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян.
Відповідно до статті 6 Закону на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Відповідно до статті 7 Закону правовий статус місцевих державних адміністрацій встановлюється Конституцією України, цим Законом та іншими законами України. Місцеві державні адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня.
Згідно статті 41 Закону голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Акти місцевих державних адміністрацій індивідуальної дії, прийняті в межах їх повноважень, набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо самими актами не встановлено пізніший строк введення їх у дію.
Пунктом 27 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 №470 передбачено, що громадяни виключаються із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, якщо вони були необгрунтовано включені до цих списків або втратили вказане право.
Розпорядженням Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації від 12.08.2015 №475 «Про розгляд заяв громадян та організацій Деснянського району з квартирних питань» внесено зміни в облікову справу №21787, а саме: вилучено пільгову категорію обліку.
Згідно з матеріалами облікової справи №21787, позивач - один, перебуває на квартирному обліку з 25.09.2008 для надання житла на загальних підставах.
З урахуванням наведеного в сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки оскаржуване розпорядження №475 від 12.08.2015 року прийняте у зв'язку з набранням чинності Закону України №1697-VII від 14.10.2014 р., згідно якого зокрема, втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» 05.11.1991 №1789- XII в т.ч. і пункт шостий статті 49 Закону України «Про прокуратуру» 1991 року, який передбачав, що прокурори і слідчі прокуратури, призначені на роботу в іншу місцевість, протягом шести місяців забезпечуються виконавчими комітетами місцевих Рад, а військовослужбовці військових прокуратур - за рахунок Міністерства оборони України за місцем проходження служби благоустроєним жилим приміщенням у позачерговому порядку.
Крім того, суд звертає увагу, що житлові права позивача не порушено, оскільки станом на момент розгляду та вирішення даної справи останній продовжує перебувати на квартирному обліку з 25.09.2008 року, однак уже на загальних підставах.
Згідно п.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності оскаржуваного рішення.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст. 94 КАС України підстави для присудження понесених позивачем судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова, відповідно до ч. 1 статті 254 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст постанови складений 30.05.2016 року.
Суддя Є.В. Аблов