ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2015 р. Справа № 804/10409/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сидоренка Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області,
до Марганецького міського комунального підприємства «Житлове господарство»,
про стягнення заборгованості.
Обставини справи: Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з Марганецького міського комунального підприємства «Житлове господарство» заборгованості по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 831 914,60 грн.
Позовні вимоги ґрунтуються на положеннях Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та мотивовані тим, що відповідачем не сплачується у встановлені законодавством строки сума єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за лютий-травень 2015р.
Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.08.2015 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження по справі та справу призначено до судового розгляду.
Сторони у судове засідання не з'явилися, про дату та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд -
ВСТАНОВИВ:
Марганецьке міське комунальне підприємство «Житлове господарство», зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 17.05.2004 року.
Згідно з довідкою Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області відповідач з 02.06.2004 року перебуває на податковому обліку за № 1079.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) , платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші, юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною скобою - підприємцем, якщо виконувані роботи (вдавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і. організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Таким чином відповідно до вищезазначених приписів Закону Марганецьке міське комунальне підприємство «Житлове господарство» є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно п.п. 1, 2 п. 4.1 розділу 4 Інструкції про порядок, нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013р. №455 (далі - Інструкція №455), єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до Закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат чи на інші цілі за дорученням отримувача.
Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювали і сплачувати єдиний внесок (п.1 ч.2 ст.6 Закону).
За правилами абзацу першого частини 8 статті 9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Також, згідно п.п. 6 п. 4.3 розділу 4 Інструкції №455, нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок; нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця незалежно від виплати заробітної шати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.
Отже, згідно вказаних правових норм, остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.
Таке правило, на думку суду, узгоджується з положеннями частини 5 статті 7 Закону, згідно якої єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплата та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплата.
Згідно ч.6 ст.25 Закону, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати, недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно п.62 Інструкції № 455, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена, платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4,3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цій Інструкції обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках :зокрема, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску, якщо платник має на кінець календарного місяця борт зі стані фінансових санкцій. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом (п. 6.3 Інструкції № 455).
Згідно п. 6.4 Інструкції № 455, вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок; звітів платника про врахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників.
Вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, або відокремленому підрозділу, якщо її передано службовій особа такого платника під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до абзаців 9 пункту 4 ст. 25 Закону України №2464-VI, та 6.5. Інструкції №455 протягом десяти календарних днів із дня одержання вимоги про суму недоїмки платник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десята календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому Законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
За приписами абзацу 10 пункту 4 ст.25 Закону та пункту 6.8. Інструкції №455, у разі якщо платник, який одержав вимогу і протягом десяти календарних днів після її отримання не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки, штрафів та пені не угодив вимогу з відповідним органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня отримання узгодженої вимоги орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому Законом, до органу державної виконавчої служби або до органів Державної казначейської служби України вимогу про сплату недоїмки, у якій зазначає суму борту за даними картки особового рахунку платника на дату подання.
У зазначених випадках орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу доходів і зборів з позовом про стягнення недоїмки до суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Як свідчать матеріали справи, на виконання встановленого обов'язку відповідачем подано до податкового органу звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за лютий-травень 2015р. на загальну суму 831 914,60 грн., однак у зв'язку не своєчасним перерахуванням єдиного внеску за відповідачем утворилась недоїмка.
Згідно з матеріалами справи, позивачем було прийнято ряд рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме 05.03.2015 року було прийнято рішення № 000162406 на суму 46 256,94 грн; 19.03.2015 року було прийнято рішення № 000182406 на суму 14 042,23 грн; 23.04.2015 року було прийнято рішення № 000244406 на суму 18 521, 03 грн; 06 травня 2015 року було прийнято рішення №000265406 на суму 34 987,51 грн; 02 червня 2015 року було прийнято рішення № 000319406 на суму 261122,85 грн; 18 червня 2015 року було винесено рішення № 000367406 на суму 42046, 35 грн.
На підставі чого, Нікопольською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області винесена вимога № Ю-1/27 від 03 липня 2015 року на загальну суму 1 557 960 грн 67 коп, з яких: 43 264 грн 38 коп - недоїмка зі сплати єдиного внеску, 87 309 грн, 61 коп - штрафи, 127 386 грн 68 коп - пеня
Відповідач у порядку, передбаченому ст.71 КАС України, не надав доказів оскарження вимог про сплату заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи зазначене вище, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Марганецького міського комунального підприємства «Житлове господарство» (вул. Центральна, 49, м. Марганець, Дніпропетровська обл., 53400, ЄДРПОУ 32944252) заборгованість по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 831 914,60 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Д.В. Сидоренко