Постанова № 58093009, 31.05.2016, Шептицький міський суд Львівської області (до 25.04.2025 - Червоноградський міський суд Львівської області)

Дата ухвалення
31.05.2016
Номер справи
459/551/16-а
Номер документу
58093009
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 459/551/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"31" травня 2016 р. Червоноградський міський суд Львівської області

в складі: головуючого судді Новосада М.Д.

при секретарі Марковець Т.Л.

з участю позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Червонограда адміністративний позов ОСОБА_1 до Сокальського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про перерахунок пенсії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася із даним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Червонограді, мотивуючи свої вимоги тим, що вона перебуває на обліку в УПФУ в м.Червонограді та з 15.06.2011 року отримує пенсію за віком з урахуванням стажу державного службовця, але вважає, що при нарахуванні їй пенсії не були враховані - матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація. 29.01.2016 року вона звернулася до УПФУ в м.Червонограді із заявою про перерахунок пенсії, але їй було відмовлено, з чим вона не згодна.Просила суд зобовязати УПФ у м. Червонограді, здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вищевказаних сум.

Позивачка в судовому засіданні, підтримала свої вимоги в повному обсязі, просила позов задовольнити. В обґрунтування своїх вимог зіслалась на обставини викладені у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні позов заперечила. В заперечення позовних вимог пояснила, що позивачці виплачується пенсія за віком державного службовця. Вважає що матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не входить у структуру заробітної плати, яка враховується при призначенні пенсії державним службовцям. Також додала, що індексація це гарантія держави щодо компенсації зростання цін. Просить у задоволені позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до ч.5 ст.37 цього Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» також передбачено, що, у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійнестрахування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до п.п.4,5 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Закону України «Про державну службу», в такому порядку:

- пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

- іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсії проводиться з місця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державного службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики.

29.01.2016 року позивачка звернулася до Управління ПФУ в м.Червонограді Львівської обл. з проханням провести перерахунок розміру пенсії, узявши до уваги суми індексації заробітної плати за роботу на державній службі, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за безперервну працю, згідно норм чинного законодавства на підставі наданої довідки від 28.01.2016 р.. №405/13-13-05-00-30.

Як вбачається з довідки, у складові заробітної плати ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією за формою, включені надбавки, премії та інші виплати, а саме: індексація заробітної плати у сумі 3216,49 грн., матеріальна допомога на оздоровлення 4332,30 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 2080,00 грн..

Окрім цього, у вказаній довідці зазначено, що на усі виплати, включені у ній, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Однак, управління Пенсійного фонду України в м.Червонограді своїм рішенням від 05.02.2016р. №1477/03-33/3 (копія додається) відмовило їй у перерахунку пенсії з посиланням на ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу".

Відповідно до ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу);

Окрім цього, згідно ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування " "до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховують суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановлено законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Зі змісту ст.2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що об'єктом оподаткування є: фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці".

Відповідно до ст.2 даного Закону, у структуру заробітної плати включається основна та додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Заробітна плата державного службовця відповідно до абз.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Зокрема, в абз.6 вказаної статті визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також: надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Статтею 35 Закону України "Про державну службу" передбачено, що державним службовцям допомога на оздоровлення виплачується при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу.

Згідно з абз.7 ст.33 Закону України "Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Умови оплати праці державних службовців визначені постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". Зазначеною постановою надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови ( в т.ч. виконавчої влади ), у межах затвердженого фонду оплати праці: надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника, у межах затвердженого фонду оплати праці.

Враховуючи зазначене, допомога на оздоровлення, передбачена статтею 35 Закону України "Про державну службу" є обов'язковою виплатою.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу(прибутку) сукупного оподатковуваного доходу граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Також до уваги слід взяти положення ст.41 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", яка вказує, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Суд не погоджується із висновками Управління ПФУ у м.Червонограді про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки відповідач при розгляді питання про перерахунок пенсії державного службовця взяв до уваги лише положення Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними. У той же час на думку суду до застосування підлягають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин а саме ст. 41 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" та ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Необхідно зазначити, що, згідно з ч.2 ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною завою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Разом з тим, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобовязання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).

За таких обставин, з метою повного захисту прав та інтересів позивачки, суд дійшов висновку про необхідність зобовязання відповідача провести перерахунок розміру пенсії державного службовця, з врахуванням виплачених сум, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які позивачка отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Керуючись ст.ст.7, 9, 11, 71, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Сокальського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про перерахунок пенсії задовольнити.

Зобовязати Сокальське обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі 4332,30 грн., індексації заробітної плати у розмірі 3216,49 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 2080 грн., та надалі проводити нарахування та виплату пенсії з врахуванням даних сум.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Червоноградський міський суд Львівської області суд в 10-денний строк з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги.

Суддя: М. Д. Новосад