копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2016 р. Справа № 804/1969/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
06 квітня 2016 року ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просить визнати протиправним (недійсним) та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області (форма "Ф") №9592-17 від 18.06.2015 року, яким визначено податкове зобов'язання ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за платежем "Транспортний податок з фізичних осіб" в сумі 25 000 гривень.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 18.06.2015 року ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення (форма "Ф") №9592-17 від 18.06.2015 року, яким ОСОБА_5 було визначено суму податкового зобов'язання за платежем "Транспортний податок з фізичних осіб" у розмірі 25 000 гривень.
Позивач стверджує, що висновки податкового органу, на підставі яких ним було прийнято оскаржуване рішення, є такими, що не відповідають нормам діючого законодавства, а прийняте податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню оскільки з 17.07.2013 року обєкт оподаткування, а саме автомобіль марки Land Rover, модель Range Rover не перебуває у власності позивача у звязку з його викраденням.
Відповідно до статей 316 - 321 Цивільного кодексу України зміст права власності складає право власника володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном на власний розсуд, відповідно до закону.
Відтак, обов'язок платника податків, як зареєстрованого власника транспортного засобу, сплачувати транспортний податок, кореспондується та є похідним від права власності такого платника податків на автомобіль, тобто, від можливості такого платника податків володіти, користуватися та розпоряджатися зареєстрованим за ним транспортним засобом відповідно до законодавства.
Статтею 10 Податкового кодексу України передбачено, що до місцевих податків належать податок на майно. Місцеві ради обов'язково установлюють податок на майно в частині транспортного податку. Місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки). Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно приписів підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Враховуючи викладені норми, для застосування протягом 2015 року рішення органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків, відповідне рішення повинно було бути прийнято до 15 липня 2014 року.
Рішення Дніпропетровської міської ради №7/60 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.2010 року №5/6 «Про місцеві податки та збори на території міста», яким встановлено на території міста Дніпропетровська новий податок на майно в частині транспортного податку, було прийнято 28.01.2015 року, тобто після 15.07.2014 року, а відтак, застосування його положень з метою оподаткування, може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто, не раніше 2016 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог позивача, просив відмовити у їх задоволенні та додатково пояснив, що Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014 не змінює вид податку, а запроваджує новий податок, який в свою чергу підлягає сплаті з 01.01.2015.
Принцип дії закону у часі виходить з того, що закон, як правило, зворотної сили не має, тобто не поширюється на правовідносини, які виникли до його видання. До конкретного факту чи випадку необхідно застосовувати закон, який діяв у момент, коли трапився цей випадок або мав місце даний факт.
В статті 267 ПКУ України чітко вказано, що обєктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовуються до 5 років і мають обєм циліндрів двигуна понад 3 000 куб. см незалежно від дати їх придбання.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд встановив наступні обставини.
18 червня 2016 року ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення (форма "Ф") №9592-17 від 18.06.2015 року, яким ОСОБА_5 позивачу було визначено суму податкового зобов'язання за платежем "Транспортний податок з фізичних осіб" у розмірі 25 000 гривень.
Зазначене податкове повідомлення-рішення позивач отримав 28.03.2016 року.
У власності позивача перебував автомобіль марки Land Rover, модель Range Rover, номер кузова НОМЕР_2, 2011 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_3.
Правовідносини з приводу оподаткування транспортного засобу регулюються приписами Податкового кодексу України, іншими Законами, та актами органів місцевого самоврядування.
Так, 28 грудня 2014 року прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів щодо податкової реформи" (далі Закон).
Законом встановлено, що він набирає чинності з 01 січня 2015 року.
Пунктом 81 Закону статтю 267 Податкового кодексу України (транспортний податок) викладено в новій редакції.
Цією нормою права визначено, що платниками транспортного податку є власники автомобілів, які використовувались до 5 років і мають об'єм циліндра двигуна понад 3000 куб.см. для бензинових двигунів.
Ставка податку встановлюється в розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є обєктом оподаткування, та становить 25 000 грн., базовий податковий період становить 1 календарний рік.
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 28.01.2015 року №7/60 внесено зміни до рішення міської ради від 27.12.2010 року №5/6 «Про місцеві податки та збори на території міста», з урахуванням змін, внесених рішенням ради від 28.12.2011 року №9/9 від 25.12.2013 року №8/45, від 18.06.2014 року №7/53, та введено в дію на території міста серед інших місцевих податків транспортний податок.
Згідно із приписами ПК України, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см., а ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.
Згідно пп. 267.6.3 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України органи внутрішніх справ зобов'язані до 01 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку податку.
Відповідно до пп. 267.6.1 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Згідно з пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 01 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.
Сума визначеного транспортного податку, відповідно до пп. 267.8.1 п. 267.8 ст. 267 Податкового кодексу України, фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII від 28 грудня 2014 року не змінює вид податку, а запроваджує новий податок, який в свою чергу підлягає сплаті з 01 січня 2015 року.
Так, у відповідності до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Принцип дії закону у часі виходить з того, що закон, як правило, зворотної сили не має, тобто не поширюється на правовідносини, які виникли до його видання. До конкретного факту чи випадку необхідно застосовувати закон, який діяв у момент, коли трапився цей випадок або мав місце даний факт. Це правило відтворює сталість у відносинах між суб'єктами права, впевненість осіб у стабільності їх правового становища, в міцності правопорядку.
Водночас, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VІІІ від 28 грудня 2014 року» введено в дію новий податок, обовязок сплати якого розповсюджується на власників автомобілів певної технічної характеристики (3000 куб.см. обєм циліндрів двигуна) та відповідного часу використання (до 5 років з моменту випуску).
Однак, з повідомлення про початок досудового розслідування, вбачається, що 17.07.2013 року до Ленінського РВ із заявою звернулась ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 яка мешкає за адресою вул. Шелгунова 8/37, яка просить прийняти міри до невстановленої особи що незаконно заволоділа транспортним засобом «Land Rover - Range Rover» д/н AE 9934 EM, який знаходився на платній автостоянці ЧП «Рождественська» на паркувальному місці №33 за адресою вул. Бр. Трофімових 40д у м. Дніпропетровську.
На підставі викладеного 17.07.2013 р. слідчим СВ Ленінського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_6 прийнято рішення про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013040690004092.
Попередня кваліфікація кримінального правопорушення ч.1 ст. 289 КК України.
Відповідно до статей 316 - 321 Цивільного кодексу України зміст права власності складає право власника володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном на власний розсуд, відповідно до закону.
Відтак, обов'язок платника податків, як зареєстрованого власника транспортного засобу, сплачувати транспортний податок, кореспондується та є похідним від права власності такого платника податків на автомобіль, тобто, від можливості такого платника податків володіти, користуватися та розпоряджатися зареєстрованим за ним транспортним засобом, відповідно до законодавства.
Протягом всього податкового (звітного) 2015 року й на момент винесення оскаржуваного рішення позивач був позбавлений права володіння, користування та розпорядження зареєстрованим за ним транспортним засобом.
Таким чином у позивача відсутній обєкт оподаткування у розумінні ст. 267 ПК України, оскільки автомобіль фактично не перебуває у власності позивача.
Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову шляхом скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
На підставі ст. 94 КАС України суд також вважає за необхідне присудити на користь позивача судові витрати у сумі 551,20 грн.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 9592-17 від 18.06.2015 року.
Присудити на користь ОСОБА_5 судові витрати у розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови складено 16 травня 2016 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 16 травня 2016 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_1 ОСОБА_1