Постанова № 58030644, 30.05.2016, Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
30.05.2016
Номер справи
398/1117/16-а
Номер документу
58030644
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 398/1117/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

"30" травня 2016 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі головуючого - судді Ковальової О.Б., розглянувши у скороченому провадженні в м. Олександрії справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Олександрійського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій та рішення протиправними, скасування рішення та зобовязання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Олександрійського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, де просить:

- визнати відмову Олександрійського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області у здійсненні йому перерахунку пенсії за вислугу років протиправною;

- визнати рішення Олександрійського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області від 18.03.2016 року №32 щодо відмови у здійсненні йому перерахунку пенсії за вислугу років протиправним та скасувати;

- зобовязати Олександрійське обєднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести йому з 04.03.2016 року перерахунок пенсії за вислугу років, згідно з частиною 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001р. №2663-III «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 01.03.2016р. №18-255 вих.№16, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та провести виплати з урахуванням отриманих сум;

- допустити до негайного виконання постанови суду в частині зобовязання Олександрійського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про здійснення перерахунку та виплати йому пенсії за віком у межах суми стягнення за один місяць,

- стягнути із Державного бюджету України на його користь витрати повязані зі сплатою судового збору в сумі 1653,60грн., сума уточнена згідно заяви (а.с.33). Свої вимоги мотивує тим, що із 01.11.2004 року перебуває на обліку в Олександрійському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за вислугою років у відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року, чинної на час його виходу на пенсію, в розмірі 90% від суми відповідного заробітку, при цьому загальний страховий стаж становить 40 років 7 місяців 25 днів, із якого на посаді прокурора - 17 років 6 місяців10 днів.

02 жовтня 2012 року відповідач після перерахунку пенсії, здійсненого на підставі довідки Прокуратури Кіровоградської області від 25.09.2012 року №18-262 про заробіток для перерахунку пенсії безпідставно перейшов із пенсії в розмірі 90%від суми місячної заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників на пенсію в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати, чим явно звузив його право в частині розміру пенсії.

Постановами Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 23лютого 2015 року у справі №398/706/15-а та від 11.06.2015р. у справі №398/2595/15-а були повністю задоволені його адміністративні позови та визнано протиправними дії відповідача та зобовязано провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

За ухвалами Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2015 року та від 20.08.2015 року зазначені постанови Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 23.02.2015р. та 11.06.2015р. залишені без змін. 04 березня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою, згідно якої просив здійснити йому перерахунок пенсії відповідно поданої ним довідки прокуратури Кіровоградської області від 01.03.2016 року №18-255 вих.- 16 про заробітну плату на посаді старшого прокурора прокуратури м. Олександрії,. Проте, відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку, про що прийняв та надав відповідне рішення за №32 від 18.03.2016р.. В обґрунтування відмови відповідач послався на Закон України «Про державну службу», на ч. 2 ст. 79 Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014р. та на постанову КМУ від 09.12.2015р. №1013, згідно з якою державним службовцям перерахунок пенсії не проводиться. Крім того, відмова обґрунтована тим, що раніше призначена йому пенсія перерахунку не підлягає, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213.

Позивач вважає, що відповідач діє протиправно, оскільки рішенням №23 від 18.03.2016 року безпідставно обмежено його право на перерахунок раніше призначеної пенсії, що суперечить Конституції та законам України.

Зазначає, що дійсно, пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-УІІІ, але із наведеного положення закону, вбачається, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо призначення пенсій особам відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, але не скасовуються підстави та умови перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Також позивач вважає, що не може бути підставою для відмови в перерахунку пенсії відсутність Постанови Кабінету Міністрів України, яка б регулювала умови та порядок перерахування пенсій працівникам прокуратури.

Підвищення заробітної плати працівників прокуратури відбулося згідно Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників прокуратури».

Підставою чергового перерахунку, раніше призначеної пенсії є Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1030 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів», згідно із якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько слідчих працівників, яка набрала чинності з 01 грудня 2015 року, яка і дає йому право на перерахунок пенсії з 01.12.2015 року.

А тому, відповідач повинен був перерахувати йому пенсію на підставі документів пенсійної справи та додатково поданої ним довідки прокуратури Кіровоградської області від 01.03.2016 року №18-255, вих.-16 за правилами ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-III «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру»»в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років із 04.03.2016 року, тобто з часу звернення за перерахунком.

02.04.2016 року позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, де позивач просить в разі задоволення позову зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії не з 04.03.2016 року (тобто з моменту подачі заяви), а з 01.01.2016 року (тобто з моменту виникнення права на перерахунок пенсії) (а.с. 35. 36)

Ухвалою від 08 квітня 2016 року було відкрито скорочене провадження по даній справі.

Від Олександрійського обєднаного управління Пенсійного фонду Кіровоградської області 21.04.2016 року надійшло заперечення, де вони позовні вимоги не визнають та вказують на те, що позивачем заява про перерахунок пенсії була подана 04.03.2016 року, яка розглядалась в порядку Закону України «Про звернення громадян». 18.03.2016 року ними було направлено відповідь на його заяву, але аж ніяк не процесуальним документом (протокол, розпорядження тощо). А тому вважають, що в даній справі відсутній предмет спору, оскільки позивач не звертався за перерахунком пенсії в порядку визначеному законодавством України. Зазначають, що Закон України № 1789-XII втратив свою чинність у звязку з набранням чинності 15.07.2015 року Закону України від 14.10.2014 року за № 1697-VII «Про прокуратуру». Вважають, що ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789 було передбачено умови виникнення права прокурорів на пенсійне забезпечення за вислугу років, а не умови перерахунку вже призначеної пенсії. Частиною 20 ст.86 Закону № 1697-VII передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів Україні «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", ' Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Враховуючи викладене та те, що до 01.06.2015 року так і не прийнято закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а раніше призначені не перераховуються.

Крім того зазначають, що ч.2 ст.14 Закону України № 1697-VII передбачено, що у структурі органів прокуратури встановлюється посада державних службовців, інших працівників, діяльність яких регулюється цим Законом та іншими законодавчими актами України, регулювання правового становища державних службовців, що працюють в органах прокуратури, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України (ч.2 ст. 9 Закону України «Про державну службу»).

Позивач за перерахунком пенсії відповідно до норм чинного законодавства України та Порядку подання документів до них не звертався, а згідно положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахуванням пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, а тому спірні відносини у них з позивачем виникли з 01.03.2016 року, а не з 01.01.2016 року як просить позивач в позові, так як і сама довідка прокуратури Кіровоградської області також датована 01.03.2016 року.

Також звертають увагу суду на те, що ч.2 ст.86 Закону України № 1697-VII передбачено, що пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Крім того, абзацами 1, 3 та 6 ч.15 ст.86 Закону України № 1697-VII (зі змінами внесеними Законом України від 24.12.2015 року за № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України») визначено, що тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року за умови роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 ст.10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), розмір якої перевищує 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. При цьому максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740,00 гривень.

Також КАС України не передбачає захисту прав на майбутнє.

Дійсно п.1 ч.1 ст.256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць. Проте, в даному позові мова йде не про призначення пенсії, а про її перерахунок, пенсія позивачу виплачується, а тому підстав для задоволення даної вимоги немає.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Олександрійському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області з листопада 2004 року та отримує пенсію за вислугою років у відповідності до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції Закону України № 2663-111 від 12.07 2001 року, чинної на час виходу на пенсію), в розмірі 90% від суми відповідного заробітку, при цьому, загальний страховий стаж становить 40 років 7 місяців 25 днів, із якого на посаді прокурора - 17 років 6 місяців 10 днів.

Відповідачем не оспорювалась та обставина, що позивачу неодноразово, починаючи із 2004 року здійснювався перерахунок пенсії згідно поданих довідок із прокуратури із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати відповідної категорії працівника прокуратури .

02.10.2012 року відповідач після перерахунку пенсії, здійсненого на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 25.09.2012 року №18-262 про заробіток для перерахунку пенсії перейшов із пенсії в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати відповідної категорій прокурорських працівників на пенсію в розмір 80% від суми місячної заробітної плати.

Постановами Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 23 лютого 2015 року у справі №398/706/15-а та від 11.06.2015р. у справі №398/2595/15-а, залишеними без змін ухвалами Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2015 року та від 20.08.2015 року, адміністративні позови ОСОБА_1М, були повністю задоволені та визнано протиправними дії відповідача, та зобовязано провести перерахунок пенсії за вислугу років згідно частини 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки Прокуратури Кіровоградської області від 17.07.2012 року №18-137 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років ( а.с. 16-27).

01.03.2016 року Прокуратурою Кіровоградської області видано ОСОБА_1 довідку №18-155 вих.-16 про те, що заробітна плата на посаді старшого прокурора прокуратури Кіровоградської області, з якої йому призначено пенсію, встановлена з 01.12.2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 становить 9161 грн. 57 коп. (а.с.13)

На звернення позивача від 04.03.2016 року про перерахунок пенсії по вислузі років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» було надано відповідь за підписом начальника Олександрійського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області від 18.03.2016 року №32, де йому було повідомлено про відмову у задоволенні заяви з посиланням на те, що немає правових підстав ( а.с. 14-15).

Суд погоджується з доводами відповідача, що ніякого рішення за №32 від 18.03.2016 року не приймалось, а тому немає підстав, щоб визнавати рішення №32 від 18.03.2016року протиправним та скасовувати. Відповідно до ст..8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст..22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Так, у відповідності до Закону України «Про Прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ІІ, ОСОБА_1 набув право на призначення пенсії за вислугою років, яка була призначена згідно із частиною 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", чинній на час призначення пенсії (надалі в редакції на час призначення пенсії) згідно якої передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку було встановлено.

Частиною 12 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

На підставі частини 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

01 жовтня 2011 року частину 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було замінено двома частинами відповідно до п.п. 4 п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 року, № 3668-УІ (3668-17) «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», в зв'язку із чим також і змінилася нумерація частин цієї статті.

Відповідно до частини 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній з 01 жовтня 2011 року та на час звернення із заявою про перерахунок пенсії, пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) і заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії та вводиться обмеження максимального розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами,встановлених для осіб, які втратили працездатність. Цією ж статтею передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Очевидним є, що змінами у статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які були внесені Законом України від 08.07.2011 року № 3668-УІ встановлено новий порядок призначення та визначення розміру пенсії за вислугу років прокурорам та слідчим, яка призначається після 08 липня 2011 року.

Відповідно до п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011 року № 3668-УІ (3668-17) порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Розмір раніше призначеної пенсії прокурорам, підстави, умови та порядок її перерахунку регулюють частини 12, 17, 18 ст.50-1 «Про Прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, в редакції Закону України № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року (чинні на час призначення пенсії) у зв'язку з прийняттям Закону №3668-УІ (3668-17) змін не зазнали, проте змінилася лише нумерація частин цієї статті і є вирішальними у застосуванні до даних правовідносин щодо наявності у позивача правових підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ втратив чинність з 15.07.2015 року, у зв'язку з набранням чинності нового Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-УІІ, із змінами внесеними Законом України № 76-ІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів» від 28.12.2014 року № 76-ІІІ, яким на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України, які набули право на пенсію незалежно від віку за наявності на день звернення певної вислуги років з набранням чинності даного Закону від 14.10.2014 року № 1697-УІІ та положеннями якого, зокрема, яким визначено, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення певної вислуги років, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами на умовах та порядку визначених Кабінетом Міністрів України (стаття 86).

Будь-які зміни до статті 86 вказаного Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-УІІ щодо відсутності (скасування) права працівників прокуратури України на звернення до державних органів Пенсійного фонду України на призначення, перерахування та виплату пенсії за вислугу років законодавцем, Верховною Радою України, на сьогоднішній день не внесені.

Отже, приписи Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-УІІ стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим, у реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, а відтак не врегульовують дані правовідносини щодо наявного у позивача права на перерахунок раніше призначеної пенсії, у зв'язку із підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

02.03.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ, що набрав чинності із 01.04.2015 року, згідно із пунктом 5 розділу III Прикінцевих та перехідних положень визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року взагалі скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Наведена норма свідчить про те, що з 01.06.2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», оскільки норми, які регулюють питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів скасовані.

Посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», як на підставу відмови у перерахунку пенсії є неприйнятним, оскільки відповідач застосував нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, так як зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Відмова відповідача у перерахунку раніше призначеної пенсії саме за вищевказаних підстав є недопустимим, враховуючи і вимоги частини 1 статті 58 Конституції України, згідно якої передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність та є ознакою того, що у такий спосіб відповідач, як суб'єкт владних повноважень діяв протиправно, в супереч вимог частини 2 статті 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Окрім того, статтею 22 Конституцій України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, статтею 64 Конституцій України також передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Отже, статтями 22 та 64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантують право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України «Про прокуратуру», які є такими, що не підлягають звуженню та обмеженню.

У розумінні статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.

Згідно принципу верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).

У відповідності до ст. З Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави в тому числі і призначення пенсії за спеціальними законами.

До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо і (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Крім того, у Рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей. У рішенні Конституційного Суду України від 03 червня 2013р., ухваленого у справі №1-2/2013 року зокрема також вказано, що Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, закони приймаються на її основі і повинні відповідати їй. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 6, частина друга статті 19 Основного Закону України).

Юридична колізія є розбіжність або суперечність між нормативно - правовими актами, що регулюють одні і ті ж або суміжні правовідносини, а також між компетенцією органів влади.

У разі існування неузгодженості між актами, виданим одним і тим же органом, але які мають різну юридичну силу, застосовується акт вищої юридичної сили. У випадку суперечності норм закону та Конституції України, які прийняті Верховною Радою України - колізія вирішується на користь Конституції України, яка має вищу юридичну силу. Такого висновку дійшов Конституційний Суд України у своєму рішенні у справі №1-9/2015 від 13 травня 2015 року (пункти 2.1 та п.2.2 мотивувальної частини рішення). З огляду на вказане, положення Закону України від 02.03.2015 року № 213-УІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», в частині визнання правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень щодо закріплених Конституцією України прав і свобод людини і громадянина вважається не що інше, як скасування або обмеження цих прав і свобод (рішення Конституційного суду України справа 1-28/2008 року).

Як на одну із відсутності підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії, відповідач посилається на положення частини 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру від 14.10.2014 року №1697 -VI (1697-18), згідно якої передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій, визначається Кабінетом Міністрів України. Відповідач зазначає, що на сьогодні в Україні така постанова відсутня, в зв'язку із чим законодавчі підстави для проведення перерахунку відсутні.

Проте, такі доводи відповідача є неприйнятними з огляду на те, що він застосував нові положення Закону до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що є і прямими порушеннями приписів та суперечать вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Окрім того, відсутності нормативного документу, який регулює умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури, оскільки встановлене та наявне право на перерахунок призначених працівникам прокуратури пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, не може бути знівельоване в зв'язку із тим, що органи влади України не встановили порядку, за яким зазначена гарантія повинна бути дотримана та реалізована. Підвищення заробітної плати працівників прокуратури відбулося згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» та Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», згідно із якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, яка набрала чинності із 01 грудня 2015 року, що дало позивачу право на перерахунок пенсії із 01 грудня 2015 року.

Своє право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, позивачем, реалізовано, про що додано відповідне судове рішення (Постановами Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 23 лютого 2015 року у справі №398/706/15-а та від 11.06.2015р. у справі №398/2595/15-а).

Таким чином, з прийняттям постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 09 грудня 2015року №1013 виникли підстави для перерахунку пенсії. Отже, відповідач повинен провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 04.03.2016 року, документів пенсійної справи, довідки Прокуратури Кіровоградської області від 01.03.2016р. №18-255 вих.-16 про заробітну плату та частин 13, 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111) з розрахунку 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та провести виплати з урахуванням отриманих раніше сум.

Доводи відповідача, в тому що в даній справі відсутній предмет спору, оскільки позивач не звертався за перерахунком пенсії в порядку визначеному законодавством України, суд вважає безпідставними, так як, відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону № 1789 обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком, а позивачем було 04.03.2016 року подано заяву про перерахунок та довідку Прокуратури Кіровоградської області від 01.03.2016р. №18-255 вих.-16. Також, доводи відповідача у запереченні про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», є необґрунтованими, оскільки відповідач застосовує нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком пенсії.

Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Питання перерахунку пенсій відносяться до компетенції органів Пенсійного фонду України, а тому суму недоплаченої позивачу пенсії повинен визначити відповідач.

Також суд вважає, що вимоги позивача, щоб зобовязати провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 року підлягають частковому задоволенню з врахуванням положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та того, що позивач 04.03.2016 року звернувся до відповідача з відповідною заявою та довідкою прокуратури Кіровоградської області за №18-155 вих.-16, а тому вважає необхідним зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії відповідачу на підставі вищевказаної довідки в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмежень граничного розміру з 01.03.2016 року.

З огляду на викладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць, але в даному позові вимоги стосуються питання щодо перерахування вже призначеної пенсії, а не про призначення пенсії, а тому підстав для застосування п.1 ч.1 ст.256 КАС України не вбачається.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, на користь позивача суд присуджує з Державного бюджету України витрати по сплаті судового збору, понесених при подачі позову відповідно до задоволених вимог.

Керуючись ст., ст. 6-14, 71, 94, 102, ч. 3 ст. 122, 159-163, 167, 171 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Олександрійського обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій та рішення протиправними, скасування рішення та зобовязання вчинення певних дій задовольнити частково.

Визнати дії Олександрійського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу роківна підставі довідки Прокуратури Кіровоградської області від 01.03.2016р. №18-255 вих.-16.- протиправними.

Зобов'язати Олександрійське обєднане управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області провести з 01 березня 2016 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1(18 січня 1949року народження, місце реєстраційного обліку: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) згідно з частиною 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-ІІІ "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", на підставі довідки Прокуратури Кіровоградської області від 01.03.2016р. №18-255 вих.-16 в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, без обмеження її максимального розміру та провести її виплату з урахуванням раніше проведених виплат за цей період.

Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 826,80 грн.

В решті вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через Олександрійський міськрайонний суду Кіровоградської області, протягом 10 днів.

Суддя: