Постанова № 58020616, 27.05.2016, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
27.05.2016
Номер справи
554/2934/16-а
Номер документу
58020616
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 27.05.2016 Справа № 554/2934/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

27 травня 2016 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави, у складі:

головуючого судді - Антонова С.В.,

секретаря Плаксюк І.Ю.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Октябрського районного суду м. Полтави адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії -

в с т а н о в и в :

У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в якому прохав визнати протиправним та скасувати рішення колегіального органу з призначення пенсії Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області (Октябрський район) від 06.04.2016 року № 1154; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 1 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 70% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 29.03.2016 року №18-155/вих16, у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно з ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-XII в редакції зі змінами від 27.03.2014 року № 1166-VII) здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування своїх вимог вказує, що02 липня 2014 року відповідачем йому призначена пенсія за вислугу років у розмірі 70 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати на посаді старшого прокурора прокуратури Полтавської області з питань забезпечення доступу до публічної інформації відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» зі змінами відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VIII, тобто у редакції, що була чинною на момент призначення йому пенсії.

З часу призначення пенсії і до 30 березня 2016 року він продовжував працювати в органах прокуратури та за наказом прокурора Полтавської області №153к від 26.03.2015 року 30 березня 2015 року його було звільнено з посади старшого прокурора прокуратури Полтавської області з питань забезпечення доступу до публічної інформації за власним бажанням (ст. 38 КЗпП) у зв`язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІІ), про що зроблений відповідний запис у трудовій книжці.

31.03.2015 року Полтавським об`єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області (Октябрський район) йому було поновлено виплату раніше призначеної (02.07.2014) пенсії відповідно до статті 50-1 Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (№1166-VII від 27.03.2014) у розмірі 70% місячної (чинної) заробітної плати.

Відповідно до довідки прокуратури Полтавської області від 31.03.2016 №18-168 вих-16, у зв`язку з набранням чинності Закону України від 14.10.2014 року №1697-VII «Про прокуратуру» наказом Генерального прокурора України від 15.07.2015 №52ш у структурі прокуратури Полтавської області скорочено посаду старшого прокурора прокуратури Полтавської області з питань забезпечення доступу до публічної інформації (діяв на правах керівника (начальника) самостійного структурного підрозділу) та створено новий структурний підрозділ відділ організації прийому громадян, розгляду звернень та запитів у складі 3 працівників, а саме: начальника відділу та 2 прокурорів відділу.

У зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» відповідній категорії працівників керівникам структурних підрозділів (начальникам відділів) апарату Прокуратури Полтавської області підвищені розміри заробітної плати, що підтверджується довідкою прокуратури Полтавської області від 29.03.2016 № 18-55/вих.16.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача із завою про перерахунок пенсії. Рішенням Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (Октябрський район) від 06.04.2016 року за № 1154, у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовлено, оскільки відповідно до п. 5 розд. ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213 передбачено у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються у тому числі відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Враховуючи вищевикладене, починаючи з 1 червня 2015 року пенсій в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Аналіз поданої заяви від 05.04.2016 року ОСОБА_1 для перерахунку пенсії згідно з довідкою про заробітну плату від 29.03.2016 р. № 18-155/вих. 16 відповідно до Закону України «Про прокуратуру» показує, що перерахунок пенсії проводити неможливо, оскільки Законом скасовано цю норму з 01.06.2015 року.

Дії та рішення відповідача позивач вважає незаконними, такими, що суперечить чинному законодавству та порушують його права на отримання належного рівня пенсійного забезпечення.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, прохав задовольнити, пояснення надав аналогічні до змісту позовної заяви.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях, що містяться у матеріалах справи (а.с. 38).

Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові та в запереченні проти цього позову обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачу з липня 2014 року призначено пенсію за вислугу років виходячи із 70 відсотків від суми заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 05.11.1991 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року за №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» прокурорсько-слідчим працівникам апарату прокуратури Полтавської області підвищені розміри заробітної плати.

У березні 2016 року позивач звернувся до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (Октябрський район) щодо перерахунку пенсії у звязку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам (а.с. 11).

Рішенням від 06.04.2016 року за № 1154 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки це суперечить нормам чинного законодавства (а.с. 10).

Проте, такі доводи відповідача не відповідають вимогам закону з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, зокрема, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з нормами ч.ч.1-3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на дату призначення особі пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Таким чином, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшов висновку, що внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166 внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70% від суми заробітної плати, ця норма набула чинності з 01.05.2014 року.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% від суми заробітної плати. В подальшому за нормами Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Однак, враховуючи, що пенсія позивачу призначена раніше, тобто до внесенні змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», та в подальшому виключення із Закону України «Про прокуратуру», норми вищевказаних Законів не підлягають до застосування. Вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст. 22 Конституцією України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому, звуження змісту та обсягу права на перерахунок пенсії, шляхом позбавлення такого права у зв`язку із прийняттям нових законів, або внесення змін до чинних законів, як зазначено у відповіді відповідача, за вказаної статтею Конституції України не допускається.

Крім того, згідно зі ст.ст. 22, 64, 58 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлено законами України (у даному випадку Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Відтак, відповідач має провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві, виходячи з розміру отриманої пенсії 70 відсотків із врахуванням довідки прокуратури Полтавської області від 29.03.2016 року за №18-155/вих16. Відповідно до законодавства перерахунок пенсії належить до обов'язків Пенсійного фонду України, який відповідно до Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позивачу неправомірно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії в розмірі 70% від суми заробітної плати із врахуванням довідки прокуратури Полтавської області від 29.03.2016 року №18-155/вих16, оскільки, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію, а тому, такі дії відповідача слід визнати неправомірними та зобовязати провести перерахунок та виплату пенсії з врахування вищезазначеної довідки.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 71, 86, 159, 160, 161, 162, 163, 186, КАС України, на підставі ст.ст. 22, 64, 58 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд, -

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення колегіального органу з призначення пенсії Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 06.04.2016 року № 1154.

Зобов`язати Полтавське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 1 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 70% від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 29.03.2016 року №18-155/вих16, у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-XII в редакції зі змінами від 27.03.2014 року № 1166-VII) та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Полтавського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений за подання позовної заяви судовий збір в розмірі 551 гривня 21 копійка.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Октябрський районний суд м. Полтави.

Суддя С.В. Антонов