КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/5053/15 Головуючий у 1-й інстанції: Бабич А.М. Суддя-доповідач: Безименна Н.В.
У Х В А Л А
Іменем України
24 травня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В.
суддів Аліменка В.О. та Кучми А.Ю.,
за участю секретаря Шутовської І.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови
В С Т А Н О В И Л А:
У жовтні 2015 року Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" звернулося в Черкаський окружний адміністративний суд з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26 травня 2015 року № 1608.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2015 року в задоволенні позову відмовлено, рішення суду вмотивовано тим, що приймаючи оскаржуване рішення відповідач діяв в межах його повноважень та у спосіб передбачений законом.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
Провадження у справі неодноразово зупинялось, ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2016 року було задоволено клопотання позивача та призначено судово-економічну експертизу, однак 07 квітня 2016 року від Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшло повідомлення про неможливість надання висновку (том 3 а.с. 142, 150).
Заслухавши суддю-доповідача, думку представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ «Черкасиобленерго»» зареєстроване як юридична особа та здійснює діяльність з розподілення електроенергії, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (том 1 а.с. 16-21).
На підставі наказу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 12.02.2015 № 23 «Щодо проведення планової перевірки ПАТ «Черкасиобленерго»» та з метою контролю за виконанням позивачем інвестиційної програми, посадовими особами відповідача було проведено планову перевірку дотримання Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за врегульованим тарифом ПАТ «Черкасиобленерго». За результатами перевірки складено акт від 27 березня 2015 року № 26.
02 квітня 2015 року за результатами розгляду вищевказаного акту на засіданні Комісії, за участю представника позивача - в.о. голови правління Кузьмінської С.О., відповідачем було прийнято протокольне рішення № 4 від 02.04.2015, яким:
- зобов'язано позивача протягом місяця надати до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг належним чином оформлені, затверджені та погоджені зміни до Інвестиційної програми з передачі та постачання електричної енергії на 2015 рік, додавши до джерел її фінансування статтю «Невикористані кошти 2014 року» у сумі 47 313 грн. (без ПДВ);
- у разі ненадання зазначених змін Комісії при найближчому перегляді тарифів розглянути питання щодо зменшення структури тарифів ПАТ «Черкасиобленерго» на зазначену суму;
- зобов'язано у термін до 10.04.2015 надати документи, які були під час планової перевірки додатково витребувані листами сектору НКРЕКП у Черкаській області від 20.03.2015 №55-25/105, від 23.03.2015 №55-25/109 (том 1 а.с. 15).
Листом від 27.04.2015 №4066/14/61-15 відповідач додатково повідомив позивача про необхідність надання інформації про стан виконання вищевказаного протокольного рішення (том 1 а.с. 14).
На виконання вказаного рішення, позивачем на адресу НКРЕКП було направлено лист від 29 квітня 2015 року № 2951/02-02-01, в якому він просив затвердити зміни до інвестиційної програми ПАТ «Черкасиобленерго» з передачі та постачання електричної енергії на 2015 рік, затвердженої постановою НКРЕКП від 18 грудня 2014 року № 872 «Про встановлення тарифів на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та тарифів на постачання електричної енергії за регульованим тарифом для ПАТ «Черкасиобленерго», на загальну суму 3 590 грн. (без ПДВ) (том. 1 а.с. 139-140).
На відкритому засіданні відповідача від 22 травня 2015 року, у зв'язку з невиконанням ПАТ «Черкасиобленерго» протокольного рішення НКРЕКП № 4 від 02.04.2015, відповідачем було прийнято рішення, яким:
- зобов'язано позивача у термін до 26.05.2015 надати до НКРЕКП належним чином оформлені, затверджені та погоджені зміни до Інвестиційної програми з передачі та постачання електричної енергії на 2015 рік, визначивши джерелом фінансування цих змін «Невикористані кошти 2014 року» у сумі 47 313 грн. (без ПДВ);
- у разі ненадання цих змін при найближчому перегляді тарифів розглянути питання щодо зменшення структури тарифів позивача на зазначену суму (том 1 а.с. 98-115).
26.05.2015 НКРЕКП було прийнято постанову від №1608 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 18 грудня 2014 року № 872», якою викладено п. 1 та додаток 1 цієї постанови в наступній редакції:
Установити ПАТ «Черкасиобленерго» тарифи на передачу тарифи на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами на рівні:
для 1 класу напруги - 34,58грн/МВт*год. (без ПДВ),
для 2 класу напруги - 126,89грн/МВт*год. (без ПДВ);
тарифи на передачу електричної енергії за регульованим тарифом на рівні:
для 1 групи споживачів - 7,38грн/МВт*год. (без ПДВ),
для 2 групи споживачів - 34,58грн/МВт*год. (без ПДВ) (том І а.с. 98-115).
Вподальшому, ПАТ «Черкасиобленерго» на адресу відповідача направило листи від 30.07.2015 № 4961/02-03-01 та від 08.10.2015 № 6361/02-03-01, в яких просило схвалити уточнені зміни до Інвестиційної програми ПАТ «Черкасиобленерго» з передачі та постачання електричної енергії на 2015 рік та надало відповідачу на розгляд схвалені та погоджені Мінісерством енергетики та вугільної промисловості України уточнені зміни до інвестиційної програми ПАТ «Черкасиобленерго» з передачі та постачання електричної енергії на 2015 рік (том 2 а.с. 18-19).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність оскаржуваної постанови відповідача, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про електроенергетику» визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до ст. 11 Цього Закону державне регулювання діяльності в електроенергетиці провадиться шляхом формування тарифної політики відповідно до законодавства, надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики та інших учасників ринку електричної енергії та встановлення відповідальності за порушення умов і правил здійснення ними діяльності в електроенергетиці та на ринку електричної енергії.
Органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Порядок організації діяльності національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визначається Законом України "Про природні монополії", іншими законами та нормативно-правовими актами.
Правові, економічні та організаційні засади державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій у сфері електроенергетики визначаються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Закон України «Про природні монополії» визначає правові, економічні та організаційні засади державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в Україні.
Відповідно до ст. 12 цього Закону основними завданнями комісій є, у тому числі, регулювання діяльності суб'єктів природних монополій.
Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), затверджено Указом Президента України від 10 вересня 2014 року №715/2014 (далі - Положення).
Відповідно до п. 12, 13 Положення, основною формою роботи НКРЕКП як колегіального органу є засідання.
Засідання НКРЕКП є правомочним, якщо на ньому присутні більше половини від її загального кількісного складу.
Рішення НКРЕКП вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від загального кількісного складу НКРЕКП. Голова, члени НКРЕКП мають по одному голосу кожний.
Рішення НКРЕКП приймаються на засіданнях, які проводяться у формі відкритих або закритих слухань. У разі розгляду питань, що мають важливе суспільне значення, засідання проводяться у формі відкритих слухань, в яких беруть участь представники суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, об'єднань споживачів і громадськості.
Рішення, прийняті НКРЕКП, оформлюються постановами і розпорядженнями.
Рішення НКРЕКП, прийняті у межах її повноважень, обов'язкові до виконання суб'єктами природних монополій.
Рішення НКРЕКП можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Порядок організації діяльності відповідача, пов'язаної зі здійсненням її повноважень, регулює Регламент Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, затверджений наказом НКРЕ від 22 грудня 2011 року №1.
Відповідно до п.1.3 Регламенту НКРЕ в межах своїх повноважень на основі та на виконання актів законодавства видає постанови і розпорядження, організовує і контролює їх виконання, а в разі потреби видає разом з органами виконавчої влади спільні акти.
Відповідно до п. 8.5 Регламенту н а розсуд Комісії з деяких питань, що були розглянуті на засіданні Комісії, рішення приймаються протокольно.
Протокольне рішення підписується Головою Комісії, Членом Комісії, до повноважень якого належить відповідне питання згідно з функціональним розподілом обов'язків, та секретарем засідання або начальником протокольного відділу.
Згідно п. 8.8 Регламенту рішення з процедурного питання вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від загального складу Комісії після обговорення або без обговорення у випадках, зазначених у цьому Регламенті.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що рішення прийняті НКРЕКП оформлюються у вигляді постанов, розпоряджень та протокольних рішень. Вищевикладене спростовує доводи апелянта про протиправність протокольного рішення НКРЕКП від 02.04.2015 № 4.
Також, колегія суддів звертає увагу на те, що прокольне рішення відповідача від 02.04.2015 № 4 взагалі не є предметом розгляду даної справи, оскільки оскаржуване постанова була прийнята на засіданні Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 26 травня 2015 року.
Крім того, згідно пп. 7 п. 4 Положення НКРЕКП відповідно до покладених на неї завдань, у тому числі, установлює ціни (тарифи) на електричну енергію, тарифи на її передачу та постачання.
Процедура встановлення або перегляду тарифів для ліцензіатів з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та з постачання електроенергії за регульованим тарифом затверджена постановою НКРЕ від 01 серпня 2001 року № 801.
Згідно п. 1.3 встановлення тарифів - затвердження НКРЕ рівнів тарифів та встановлення їх структури для суб'єктів підприємницької діяльності, яке відбувається вперше після отримання ліцензії на здійснення підприємницької діяльності з передачі та/або постачання електроенергії.
Перегляд тарифів - зміна раніше затверджених тарифів, в тому числі їх структури, за заявою ліцензіата або ініціативою НКРЕ.
Пп. 1.4 п. 1 процедури встановлено, що заявник зобов'язаний використовувати кошти, отримані внаслідок здійснення ліцензованої діяльності, виключно на витрати, передбачені встановленою структурою тарифу.
Згідно пп. 5.1, 5.2, 5.2 п. 5 НКРЕ ініціює перегляд тарифів ліцензіата, як засіб державного регулювання в електроенергетиці, у тому числі, у разі встановлення факту нецільового або необґрунтованого використання коштів, передбачених затвердженими тарифами ліцензіата; використання коштів на цілі або у розмірах, непередбачених схваленою інвестиційною програмою, без погодження з НКРЕ.
За наявності підстав, передбачених пунктом 5.1 цієї Процедури, НКРЕ переглядає тарифи ліцензіата, виходячи з даних звітності, актів перевірок та/або пояснень і матеріалів ліцензіата.
НКРЕ у письмовій формі повідомляє ліцензіата про початок перегляду тарифів. У разі необхідності НКРЕ направляє ліцензіату запит щодо надання додаткової інформації для перегляду тарифів. Ліцензіат має надавати НКРЕ будь-яку інформацію відповідно до положень цієї Процедури.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що оскаржувана постанова прийнята відповідачем з дотримання вимог, встановлених процедурою.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про природні монополії» суб'єкти природних монополій зобов'язані, у тому числі, надавати органам, які регулюють їх діяльність, документи та інформацію, необхідні для виконання цими органами своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені відповідними органами.
Згідно ст. 18 цього Закону посадові особи суб'єктів природних монополій несуть адміністративну відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання рішень органів, які регулюють діяльність суб'єктів природних монополій, ненадання чи несвоєчасне надання інформації цим органам або надання завідомо недостовірних даних у порядку, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Постановою НКРЕ від 13.12.2012 № 1627 затверджено Порядок формування інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії.
Пп. 1.4 п. 1 вказаного Прядку встановлено, що ліцензіат зобов'язаний використовувати кошти, визначені як джерело фінансування інвестиційної програми, виключно на її виконання відповідно до графіка, визначеного інвестиційною програмою.
Згідно п. 4.1 Порядку ліцензіат зобов'язаний виконувати схвалену НКРЕКП інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні.
Відповідно до п. 5.4 Порядку контроль за виконанням ліцензіатом інвестиційної програми здійснюється шляхом аналізу відповідним структурним підрозділом апарату НКРЕКП та територіальним підрозділом НКРЕКП у відповідному регіоні звітів щодо виконання інвестиційної програми та проведення планових і позапланових перевірок діяльності ліцензіата НКРЕКП.
З матеріалів справ вбачається, що всупереч вищенаведених норм, позивачем не було належним чином виконано вимоги відповідача та не спростовано його доводи щодо не підтвердження здійснення ПАТ "Черкасиобленерго" фактичних витрат у 2014 році на суму 47 313 тис. грн., які включені до структури тарифів на 2014 рік.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що позивачем не надано суду належних доказів виконання ПАТ "Черкасиобленерго" протокольних рішень відповідача від 02.04.2015 та 22.05.2015 та не наведено належних доводів на спростування законності оскаржуваної постанови відповідача, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову..
Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго" - залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2015 року- залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 30 травня 2016 року.
Головуючий суддя Н.В. Безименна
Судді А.Ю Кучма
В.О. Аліменко
Головуючий суддя Безименна Н.В.
Судді: Аліменко В.О.
Кучма А.Ю.