ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2016 р. Справа № 909/294/16
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М. А., секретар судового засідання Феденько Н. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Першого заступника прокурора Івано-Франківської області
вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76000
в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру
в Івано-Франківській області
вул. Сахарова, 34, м. Івано-Франківськ, 76000
до відповідача: ОСОБА_1 селищної ради
вул. Незалежності, 23, смт. Чернелиця,
Городенківський район, Івано-Франківська область, 78112
до відповідача: ОСОБА_2 товариства з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля"
вул. Довбуша, 26-д, смт. Чернелиця,
Городенківський район, Івано-Франківська область, 78112
про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 селищної ради Городенківського району № 37-4/2016 від 24.02.2016 р. "Про надання селищному голові ОСОБА_3 заключити тимчасовий договір оренди земельної ділянки" та повернення ОСОБА_2 товариством з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля" земельної ділянки площею 105,22 га, яка знаходиться за межами населеного пункту смт. Чернелиця Городенківського району державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
За участю:
від прокуратури: ОСОБА_4 - прокурор відділу прокуратури Івано-Франківської області, (посвідчення № 032235 від 19.02.2015 р.);
від позивача: ОСОБА_5 - головний спеціаліст юридичного відділу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, (довіреність № 0-9-0.8-4157/0/2-16 від 28.03.2016 р.);
від відповідачів ОСОБА_1 селищної ради та ОСОБА_2 товариства з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля": представники не з'явилися.
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Івано-Франківської області подано позов Першим заступником прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 селищної ради та ОСОБА_2 товариства з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля" про визнання незаконним та скасування рішення ОСОБА_1 селищної ради Городенківського району № 37-4/2016 від 24.02.2016 р. "Про надання селищному голові ОСОБА_3 заключити тимчасовий договір оренди земельної ділянки" та повернення ОСОБА_2 товариством з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля" земельну ділянку площею 105,22 га, яка знаходиться за межами населеного пункту смт. Чернелиця Городенківського району державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 31.03.2016 р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено розгляд справи в судовому засіданні на 14.04.2016 р.
Ухвалами господарського суду Івано-Франківської області від 14.04.2016 р. та 05.05.2016 р. відкладено розгляд справи в судових засіданнях на 05.05.2016 р. та 26.05.2016 р. відповідно.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги, викладені в позовній заяві підтримали в повному обсязі та просили суд позов задовольнити. В обґрунтування позову зазначено, що рішення ОСОБА_1 селищної ради Городенківського району № 37-4/2016 від 24.02.2016 р. "Про надання селищному голові ОСОБА_3 заключити тимчасовий договір оренди земельної ділянки" прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, що призвело до незаконного користування землями сільськогосподарського призначення державної форми власності.
Представник відповідача ОСОБА_1 селищної ради в судове засідання не з'явився, клопотанням (вих. № 95 від 19.07.2016 р.; вх. № 5626/16 від 20.04.2016 р.) розгляд справи просили здійснювати без участі представника селищної ради.
Представник відповідача ОСОБА_2 товариства з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля" в судове засідання не з'явився, причин неприбуття суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (вх. № 5178 від 25.05.2016 р.).
Зважаючи на те, що строк розгляду справи, передбачений ст. 69 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) завершується 30.05.2016 р., суд вважає за можливе та доцільне у відповідності до ст. 75 ГПК України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, розглянути справу без участі повноважних представників відповідачів за наявними в ній матеріалами, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, оцінивши докази у відповідності до ст. 43 ГПК України, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 селищною радою Городенківського району 24.02.2016 р. прийнято рішення про надання дозволу селищному голові ОСОБА_3 заключити тимчасовий договір оренди земельної ділянки (землі запасу) з ОСОБА_2 товариством з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля" площею 105,2 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
До прийняття вищевказаного рішення, 04.02.2016 р. між ОСОБА_1 селищною радою в особі селищного голови ОСОБА_3 та ОСОБА_2 товариством з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля" укладено Договір оренди землі № 11 площею земель 105,22 строком на 11 місяців.
Згідно листа № 64 від 17.03.2016 р. ОСОБА_1 селищної ради зазначена земельна ділянка використовується ОСОБА_2 товариством з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля" та засіяна озимою пшеницею.
Згідно інформації відділу Держгеокадастру в Городенківському районі № 10-28-0.3-276/2-16 від 22.03.2016 р. земельна ділянка площею 105,22 га знаходиться за межами населеного пункту смт. Чернелиця та відноситься до земель державної власності сільськогосподарського призначення.
Зазначений факт підтверджується викопіюванням із проекту формування території і становлення меж населеного пункту смт. Чернелиця селищної ради Городенківського району. Нормативно-грошова оцінка земель сільськогоподарського призначення площею 105,22 га за межами населеного пункту смт. Чернелиця становить 5 770 562,36 грн.
Стосовно позовної вимоги про визнання незаконним та скасування рішення суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" № 5245-VІ від 06.09.2012 р., який набрав чинність 01.01.2013 р.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до компетенції сільських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (п. 1, п. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
У відповідності до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Повноваження сільських рад у галузі земельних відносин на території сіл визначені в ст. 12 ЗК України, в п. а) та п. в) якої передбачено такі повноваження, як розпорядження землями територіальних громад та надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Частинами 1 та 1 статті 83 ЗК України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування. У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності (ч. 1 ст. 84 ЗК України).
У Прикінцевих та перехідних положеннях Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", який набрав чинності з 01.01.2013 р., визначено, що з дня набрання чинності цим Законом землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються: а) земельні ділянки: на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади; які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій; б) всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" пункту 4 цього розділу (п. 3). У державній власності залишаються, зокрема, усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті "а" пункту 3 цього розділу (п. 4). В п. 7 передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Частиною 1 статті 124 ЗК України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Листом № 64 від 17.03.2016 р. ОСОБА_1 селищної ради та листом відділу Держгеокадастру в Городенківському районі № 10-28-0.3-276/2-16 від 22.03.2016 р., викопіюваннями із проекту формування території і встановлення меж населеного пункту с. Чернелиця, ОСОБА_1 селищної ради, Городенківського району, Івано-Франківської області підтверджується те, земельна ділянка площею 105,22 га знаходиться за межами населеного пункту смт. Чернелиця, а тому відповідно до наведених положень ЗК України та закону № 5245-VІ належать до державної власності.
Оскільки зазначені земельні ділянки знаходяться за межами населеного пункту смт. Чернелиця, то відповідно до ч. 1 ст. 84 ЗК України та п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" знаходяться у державній власності.
Повноваження щодо розпорядження земельною ділянкою сільськогосподарського призначення державної власності, розташованою за межами населеного пункту з 01.01.2013 р. належать центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин (Держгеокадастру України) та його територіальним органам. Територіальним органом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин є Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області. Отже, ОСОБА_1 селищна рада не мала повноважень приймати рішення про розпорядження земельними ділянками, які знаходяться у державній власності, і оскаржуване рішення підлягає визнанню незаконним.
Стосовно вимоги про повернення земельної ділянки суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 ЗК України).
Статтею 6 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 1 даного Закону).
В статті 6 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено систему органів державної реєстрації. Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ч. 1 ст. 2 даного Закону).
Оскільки відповідач ОСОБА_6 товариство з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля" не здійснив вказану реєстрацію права оренди земельних ділянок на підставі Договору оренди земельної ділянки № 11 від 04.02.2016 р., то такі права у нього не виникли, і він здійснює користування земельною ділянкою при відсутності належних правових підстав.
Питання укладення Договору оренди земельної ділянки № 11 від 04.02.2016 р. та його недійсності (нікчемності) не стосуються вирішення даного спору, оскільки виникнення права оренди землі пов'язується з фактом його державної реєстрації, а не з чинністю чи правомірністю договору.
Враховуючи вищевикладене та відповідно до ст.ст. 373, 374, 391 Цивільного кодексу України, ОСОБА_2 товариству з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля" належить повернути земельну ділянку загальною площею 105,22 га, яка знаходиться за межами населеного пункту смт. Чернелиця у державну власність в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
Отже, беручи до уваги матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню.
За правилами, встановленими ст. 49 ГПК України, судовий збір по справі слід покласти в рівних частинах на відповідачів.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідачів, відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір по справі слід стягнути з відповідачів в рівних частинах в доход Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного у відповідності ст. ст. 19, 121, 124 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оренду землі", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", ст. ст. 3, 12, 83, 84, 122, 124, 125, 212 Земельного кодексу України та керуючись ст. ст. 43, 69, 75, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Першого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 селищної ради та ОСОБА_2 товариства з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля" задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення ОСОБА_1 селищної ради Городенківського району № 37-4/2016 від 24.02.2016 р. "Про надання селищному голові ОСОБА_3 заключити тимчасовий договір оренди земельної ділянки".
ОСОБА_2 товариству з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля" повернути земельну ділянку площею 105,22 га, яка знаходиться за межами населеного пункту смт. Чернелиця Городенківського району державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
Стягнути з ОСОБА_1 селищної ради (вул. Незалежності, 23, смт. Чернелиця, Городенківський район, Івано-Франківська область, 78112; ідентифікаційний код 04355601) в користь прокуратури Івано-Франківської області на р/р 35215084003924 Державна казначейська служба України м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 03530483 судовий збір в сумі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.)
Стягнути з ОСОБА_2 товариства з обмеженою відповідальністю "Свято Трипілля" (вул. Довбуша, 26-д, смт. Чернелиця, Городенківський район, Івано-Франківська область, 78112; ідентифікаційний код 30848308) в користь прокуратури Івано-Франківської області на р/р 35215084003924 Державна казначейська служба України м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 03530483 судовий збір в сумі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.)
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 31.05.2016 р.
Суддя М. А. Шіляк