Ухвала суду № 58012318, 30.05.2016, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.05.2016
Номер справи
819/640/16
Номер документу
58012318
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

Справа № 819/640/16

30 травня 2016 рокум.Тернопіль

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, в якому просив:

- визнати неправомірними дії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у формі ненадання запитуваної інформації ОСОБА_2;

- зобовязати Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру надати відповідь ОСОБА_2, а саме: юридичну адресу, телефони, інші контактні дані ДП "Центр державного земельного кадастру", інформацію про те, який порядок замовлення та видачі громадянам межових знаків встановленого взірця для подальшого їх встановлення на земельних ділянках, належних громадянам, а також надати інформацію, який орган уповноважений державою на видачу громадянам на їх прохання межових знаків встановленого взірця для закріплення меж земельної ділянки на місцевості, вказати його повну та точну назву та контактні дані.

У відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви зясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.

Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, та містить такі недоліки.

У позовній заяві позивачем визначено ОСОБА_1, який звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2.

Згідно зі статтею 47 КАС України особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб.

Сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень (частина перша, друга статті 50 КАС України),

Згідно з визначенням, наведеним у пункті 8 статті 3 КАС України, позивач це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також субєкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

В розумінні вищенаведених положень КАС України позивачем в адміністративному судочинстві виступає та особа, права, свободи та інтереси якої у сфері публічно-правових відносин порушені субєктами владних повноважень (відповідачами).

Відповідно до частини другої статті 48 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Статтею 56 КАС України визначено, що сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 48 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.

Права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни, піклувальники чи інші особи, визначені законом.

Права, свободи та інтереси неповнолітніх осіб, які досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, непрацездатних фізичних осіб і фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, можуть захищати в суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни, піклувальники чи інші особи, визначені законом. Суд може залучити до участі у таких справах відповідно неповнолітніх осіб, непрацездатних фізичних осіб і фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена.

Відповідно до положень статті 58 КАС України повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.

Статтею 60 КАС України встановлено, що у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Таким чином, КАС України містить вичерпний перелік осіб та органів, які можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що предметом позову є правовідносини, які виникли між ОСОБА_2 та Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру з приводу надання неповної відповіді на запит ОСОБА_2, що по своїй суті, як вказує заявник, є необґрунтованою відмовою в наданні інформації. Тобто адміністративний позов подано на захист прав та інтересів ОСОБА_2 у сфері здійснення та забезпечення права на доступу до публічної інформації, оскаржувані дії суб'єкта владних повноважень стосуються прав та інтересів громадянина ОСОБА_2, а не ОСОБА_1.

Отже, як слідує із змісту позовних вимог, особою, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов - позивачем у даній адміністративній справі є саме ОСОБА_2, а не ОСОБА_1.

Разом з тим, в позовній заяві позивачем зазначено ОСОБА_1 Також ОСОБА_1 підписано позовну заяву саме як позивачем, а не представником позивача за довіреністю, тобто у позовній заяві неправильно зазначено суб'єктний склад сторін - позивача.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є.

Усуваючи недоліки, заявнику необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог статті 106 КАС України, а саме: визначитись, чи ОСОБА_1 реалізовано своє право на звернення до суду із вказаним адміністративним позовом, як особою, на захист прав, свобод та інтересів якої подано вказаний адміністративний позов, чи ОСОБА_1 лише наділено повноваженнями діяти від імені та в інтересах ОСОБА_2 (зокрема, щодо подачі та підписання адміністративного позову), оскільки публічно-правовий спір виник саме між ОСОБА_2 та суб'єктом владних повноважень і, відповідно, уточнити суду ім'я позивача, та надати згідно з вимогами пункту 2 частини першої статті 106 КАС України відомості про позивача: вказати поштову адресу позивача, а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є.

Відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Оскільки зі змісту позовних вимог вбачається, що, особою, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов - позивачем у даній адміністративній справі є саме ОСОБА_2, то такому позивачу слід сплатити судовий збір за подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду з вимогою немайнового характеру.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI, з урахуванням змін та доповнень, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22 травня 2015 року № 484-VIII, чинних з 01 вересня 2015 року, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:

за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" від 25 грудня 2015 року № 928-VIII з 01 січня 2016 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1 378,00 грн.

Таким чином, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 551,20 грн.

Позивачем в адміністративному позові заявлено позовну вимогу немайнового характеру. Відтак, позивачу слід сплатити 551,20 грн. судового збору.

За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача 37977726, банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача 838012, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Відповідно до статті 2 Закону України "Про судовий збір" платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом, тобто судовий збір має бути сплачений позивачем у справі.

Відповідно до частини першої статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Оскільки стороною (позивачем) у справі є саме ОСОБА_2, то питання щодо наявності підстав для звільнення від сплати судового збору, судом вирішується лише щодо такої особи, а не щодо представника позивача.

Розглянувши клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору суддя дійшов висновку, що у його задоволенні слід відмовити, оскільки з таким клопотанням до суду може звертатися лише сторона у справі, у даному випадку позивач, яким є ОСОБА_2

Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк, достатній для усунення недоліків. Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом: 1) визначення позивача в адміністративній справі та зазначення його поштової адреси, а також номеру засобу зв'язку, адреси електронної пошти, якщо такі є; 2) подання до суду доказів сплати судового збору у встановленому законом розмірі.

Керуючись статтею 108 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 09 червня 2016 року.

Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.

СуддяЧепенюк О.В.

Копія вірна

СуддяЧепенюк О.В.