ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/548/16
25 травня 2016 р.м. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Хребетко І.І.
за участю: представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Козівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Козівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області, в якому просить скасувати рішення про застосування фінансових санкцій від 27.11.2015 року № 018/22/НОМЕР_1.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Козівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області від 27.11.2015 року № 018/22/НОМЕР_1 до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. за зберігання, реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку.
Позивач вважає таке рішення відповідача безпідставним, оскільки в матеріалах кримінального провадження № 32015210000000004 від 12.01.2015 року, з яким ознайомилася 25.11.2015 року в приміщенні Козівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області немає жодного підтвердження зберігання, реалізації алкогольних напоїв за адресою м. Бережани, вул. Привокзальна 7 у господарській одиниці "Склад-магазин", де здійснює підприємницьку діяльність. Відсутній акт вилучення алкогольних напоїв, чек з касового апарату, акт вилучення грошових купюр, а згідно контрольних стрічок реєстратора розрахункових операцій Екселіо DМП-55В, фіскальний номер НОМЕР_2, зареєстрований 18.06.2009 року, які зберігаються в книзі ОРО в грудні 2014 року не було реалізовано жодної пляшки горілки "Горілка пшенична Олександрія" за відсутності такої. Крім того, при проведенні тричі обшуків в магазині, за місцем проживання та транспортних засобів підроблених алкогольних виробів не було знайдено. Тому висновок експерта № 1.1-145/15 від 23.03.2015 року, на основі якого виносилось спірне рішення не відповідає матеріалам справи, а рішення є таким, що не ґрунтується на нормах закону і фактичних обставинах. Позивач не згідна з накладеною фінансовою санкцією, що і стало приводом для її звернення до суду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, викладених у позовній заяві. Просить задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, свою позицію виклала у письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи. Суду пояснила, що оскаржуване рішення від 27.11.2015 року № 018/22/НОМЕР_1 прийняте на підставі висновку експерта № 1.1-145/15 від 23.03.2015 року у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, є законним і скасуванню не підлягає.
Суд, дослідивши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, встановив наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) зареєстрована як фізична особа - підприємець та перебуває на обліку в Козівській ОДПІ (Бережанське відділення) як платник податків.
27 листопада 2015 року відповідно до ст.11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" начальником Бережанського відділення Козівської ОДПІ прийнято рішення №018/22/НОМЕР_1 про застосування фінансових санкцій до ФОП ОСОБА_3 у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. за зберігання, реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку згідно абз.15 ч.2 ст.17 цього Закону.
Не погоджуючись із рішенням про застосування фінансових санкцій від 27 листопада 2015 року № 018/22/НОМЕР_1 ФОП ОСОБА_3 09.12.2015 року подала скаргу до Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій Козівської ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області (Бережанське відділення) від 27.11.2015 року № 018/22/НОМЕР_1. Рішенням Головного управління ДФС у Тернопільській області від 05.02.2016 року за № 22/6/19-00-10-01-06/1041 скаргу позивача залишено без задоволення.
В подальшому позивач 12.02.2015 року звернулася до Державної фіскальної служби України із скаргою про скасування вищевказаного рішення про застосування фінансових санкцій Козівської ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області від 27 листопада 2015 року № 018/22/НОМЕР_1 та рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області, прийняте за розглядом скарги від 05.02.2016 року за № 22/6/19-00-10-01-06/1041.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 26.02.2016 року № 2106/г/99-99-10-01-02-25 скарга позивача залишена без задоволення, а оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій від 27 листопада 2015 року за №018/22/НОМЕР_1 та рішення ГУ ДФС у Тернопільській області, прийняте за розглядом первинної скарги - без змін
Підставою для прийняття оскаржуваного рішення Козівської ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області від 27 листопада 2015 року № 018/22/НОМЕР_1 став висновок експерта № 1.1-145/15 від 23.03.2015 року, відповідно до якого, як видно з матеріалів справи, десять смужок паперу, які схожі на марки акцизного податку з однаковим серійним номером 04 АААО 044362, що були відклеєні з десяти скляних пляшок ємкістю 0,5 л., придбаних 05.03.2015 року в ході проведення оперативної закупки в межах кримінального провадження № 32015210000000004, виготовлені не на державному спеціалізованому підприємстві, що повинно здійснювати їх випуск.
Згідно постанови про закриття кримінального провадження від 22.11.2015 року, винесеної заступником начальника СВ Бережанського відділу поліції ГУ НП в Тернопільській області майором поліції ОСОБА_4, кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32015210000000004 від 12.01.2015 року закрите, у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.199 КК України, на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України.
Одночасно зазначено, що матеріалами кримінального провадження не здобуто достатніх доказів, що ПП ОСОБА_3 умисно незаконно зберігала, збувала підроблені марки акцизного збору. Встановити, ким підроблені, збуті акцизні марки, які вилучені у ОСОБА_5 у загальній кількості 14 акцизних марок із серійним номером 04 АААО 044362 07/14, не представилося можливим.
З поданих суду документів також неможливо встановити факт незаконного збуту ПП ОСОБА_3 30.12.2014 року ОСОБА_5 з торгового об'єкту за адресою м. Бережани вул. Привокзальна 7, незаконно виготовлених алкогольних напоїв з етикетками горілки "Горілка пшенична Олександрія" ємкістю 0,5 л. кожна по ціні 15 грн. за одну пляшку на загальну суму 75 грн., горловини яких обклеєні марками акцизного податку з ознаками їх підробки і 05.03.2015 року придбання ОСОБА_5 під час оперативної закупки у продавця ОСОБА_6 за місцем проведення підприємницької діяльності ОСОБА_3 м. Бережани по вул. Привокзальна 7, десять пляшок із алкогольним напоєм, обклеєних акцизними марками із однаковими написами 04 АААО 044362 07/14 14,106 грн.
Так, протокол про вручення ОСОБА_5 грошової купюри номіналом 200 (двісті) гривень серії КЙ № 0125009 для проведення оперативної закупки алкогольних напоїв в громадянки ОСОБА_6 (06.06.1976 р. н., проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1) за місцем проведення діяльності ОСОБА_3 за адресою Тернопільська область Бережанський район м. Бережани вул. Привокзальна, 7 складено старшим оперуповноваженим з ОСОБА_7 ОУ ГУ ДФС у Тернопільській області старшим лейтенантом податкової міліції ОСОБА_8 05.03.2015 року о 14 год. 30 хв. в приміщенні службового кабінету оперативного управління ГУ ДФС у Тернопільській області № 819, що знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Білецька 1.
Того ж дня, 05.03.2015 року старшим оперуповноваженим з ОСОБА_7 ОУ ГУ ДФС у Тернопільській області старшим лейтенантом податкової міліції ОСОБА_8 в присутності понятих з 16 год. 00 хв. до 16 год. 30 хв. проведено огляд та вилучення речей, які знаходяться в ОСОБА_5 в приміщенні службового кабінету № 819 ОУ ГУ ДФС у Тернопільській області за адресою м. Тернопіль, вул. Білецька 1, а саме десяти скляних пляшок, ємкістю по 0.5 л. заповнених рідиною прозорого кольору з етикетками "горілка Пшенична", виробник "Олександрія - БЛІГ", горловини яких обклеєні смужками паперу схожими на марки акцизного податку із однаковими написами 04 АААО 044362 07/14 14,106 грн. (протокол огляду та вилучення від 05 березня 2015 року).
Доказів про придбання ОСОБА_5 вилучених у нього вищевказаних алкогольних напоїв у громадянки ОСОБА_6 за місцем проведення діяльності ОСОБА_3 за адресою Тернопільська область Бережанський район м. Бережани вул. Привокзальна, 7 (відстань між м. Тернополем і м. Бережани приблизно - 55 км) в день 05 березня 2015 року в період з 14-30 год. до 16-00 год. не надано відповідачем та судом не здобуто.
Крім того в постанові слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Тернопільській області від 30 жовтня 2015 року вказано, що 05.03.2015 року під час проведення оперативної закупки за місцем здійснення господарської діяльності ПП ОСОБА_3 за адресою м. Бережани вул. Привокзальна, 7 ОСОБА_9 (06.06.1976 р. н.), яка працює продавцем за вищевказаною адресою реалізувала ОСОБА_5 незаконно виготовлені алкогольні напої в 10 скляних пляшках з етикетками горілки "горілка Пшенична" об'ємом 0,5 літра кожна, горловини яких обклеєні підробленими марками акцизного податку по ціні 20 грн. за одну пляшку на суму 200 грн.
Також у матеріалах кримінального провадження № 32015210000000004 зазначено, що 30.12.2014 року працівниками ОУ ГУ ДФС у Тернопільській області встановлено факт незаконного збуту ФОП ОСОБА_3 громадянину ОСОБА_5 з торгового об'єкту за адресою м. Бережани вул. Привокзальна 7, незаконно виготовлених алкогольних напоїв з етикетками горілки "Горілка пшенична Олександрія" ємкістю 0,5 л. кожна по ціні 15 грн. за одну пляшку на загальну суму 75 грн., горловини яких обклеєні марками акцизного податку з ознаками їх підробки.
З протоколу проведення слідчого експерименту від 29.01.2015 року видно, що ОСОБА_5 при в'їзді на територію до гуртовні поблизу автовокзалу за адресою Тернопільська область, м. Бережани, вул. Привокзальна, 7 вказав на один із входів в нежитлове приміщення (склад) і повідомив, що в даному приміщенні (гуртовні) в середині грудня 2014 року (точної дати пригадати не може) ОСОБА_3 реалізувала йому 5 пляшок горілки ємкістю 0,5 л. торгової марки "Пшенична Олександрія" по ціні 15 грн. за пляшку на загальну суму 75 грн.
30.12.2014 року протоколом складеним ст. о/у відділу ПНОПТ ОУ ГУ ДФС у Тернопільській області засвідчено добровільну видачу гр. ОСОБА_5 чотирьох скляних пляшок ємкістю по 0,5 л. заповнених рідиною прозорого кольору із написом на етикетці "Горілка пшенична Олександрія", обклеєних смужками паперу схожими на марки акцизного податку з однаковими серіями та номерами (04АААО 044362 07/14 14,106 грн.), які згідно висновку експерта від 30.01.2015 року № 1.1-73/15 виготовлені не державним спеціалізованим підприємством, яке повинно здійснювати їх випуск.
Доказів про придбання у грудні 2014 року ОСОБА_5 вилучених у нього вищевказаних алкогольних напоїв у громадянки ОСОБА_3 за місцем проведення діяльності за адресою Тернопільська область Бережанський район м. Бережани вул. Привокзальна, 7 відповідачем не надано і судом не здобуто.
При проведенні обшуку в нежитлових приміщеннях з надвірними побудовами і спорудами № 7 по вул. Привокзальна в м. Бережани Бережанського району Тернопільської області незаконно виготовлених алкогольних напоїв, підроблених марок акцизного податку, сировини, засобів та речей, що використовуються для незаконно виготовлення алкогольних напоїв не виявлено.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (зі змінами та доповненнями) (далі Закон № 481/95-ВР) та Положенням про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251.
Відповідно до абзацу третього частини четвертої статті 11 Закону України № 481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з пункту 14.1.107. статті 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
За приписами пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.
Частиною 2 статті 17 Закону України № 481/95-ВР встановлено відповідальність за порушення норм цього Закону, зокрема до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень. (абз.15)
Відповідно до Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. № 790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання субєктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дійшов до висновку, що вони не узгоджуються із інформацією, що міститься у матеріалах кримінального провадження та інших письмових доказах по даній справі.
Таким чином, доводи відповідача ґрунтуються на припущеннях за відсутності доказів, які підтверджують обставини, викладені в матеріалах кримінального провадження, а в адміністративних справах обов'язок доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень у відповідності до ч.2 ст. 71 КАС України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів, і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно вимог частини першої статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Як зазначено в частині другій статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. (ч.1 ст. 86 КАС України) визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Статтею 159 КАС України визначено, що судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи викладене, відповідачем не доведено, що оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій від 27.11.2015 року № 018/22/НОМЕР_1 прийняте обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин справи, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги про скасування спірного рішення про застосування фінансових санкцій підлягають задоволенню.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності винесення оскаржуваного рішення.
Згідно частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 551,20 грн., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2,6,11,122,160-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Скасувати рішення Козівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області від 27 листопада 2015 року № 018/2/НОМЕР_1 про застосування фінансових санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.
Стягнути з Козівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір в сумі 551,20 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддяМартиць О.І.
копія вірна:
СуддяМартиць О.І.