Справа № 602/286/16-а
Провадження № 2-а/602/12/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" травня 2016 р.
Лановецький районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Сенюх М.З.
при секретарі Головатюк О.І.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Гуменюк М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ланівці адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лановецького об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Тернопільської області про визнання протиправним рішення щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 07 квітня 2016 року звернувся в суд з позовною заявою до Лановецького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України, в якій просить визнати протиправним рішення відповідача від 24 березня 2016 року про відмову в перерахунку йому пенсії за вислугу років та зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року згідно довідки прокуратури Тернопільської області від 17 березня 2016 року № 34 з розрахунку 90% від суми місячного заробітку з 01 грудня 2015 року без обмеження граничного розміру пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 09 січня 2004 року відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року йому було призначено пенсію за вислугу років, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми середньомісячного заробітку, визначеного у відповідній довідці прокуратури Тернопільської області.
У зв'язку з підвищенням посадових окладів прокурорсько-слідчим працівникам з 01 грудня 2015 року він 18 березня 2016 року звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з розрахунку 90% від суми місячного заробітку і надав довідку прокуратури Тернопільської області від 17.03.2016 року № 34.
Позивач зазначає, що йому стало відомо про те, що відповідачем ще у 2012 році змінено нарахування пенсії з 90% на 80% середньомісячного заробітку.
У перерахунку пенсії йому було відмовлено, про що повідомлено письмово 24 березня.2016 року, відмова мотивована тим, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Рішення відповідача щодо відмови у перерахунку йому пенсії вважає протиправними, посилаючись на ч.3 ст.22 Конституції України, відповідно до якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту існуючих прав і свобод, та на ч.1 ст.58 Конституції України, відповідно до якої закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують юридичну відповідальність особи.
В судовому засіданні позивач змінені позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на мотиви, викладені в позовній заяві, просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та подав заперечення, в якому просить відмовити позивачу в задоволені позовних вимог, зазначаючи при цьому, що 01.04.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, відповідно до якого з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються і томі відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХП.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, з'ясував наступні обставини.
В судовому засіданні об'єктивно встановлено, що з 09 січня 2004 року відповідачем була призначена пенсія позивачу за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року № 1789-ХП (редакція зазначеної статті змінювалась) у розмірі 90% від суми середньомісячного заробітку.
В серпні 2012 року позивач надав відповідачу довідку № 18/49 від 09 серпня 2012 року про складові заробітної плати, на підставі якої відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи з 80% заробітної плати.
18 березня 2016 року позивач звернувся до Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням посадових окладів прокурорсько-слідчим працівникам з 01.12.2015 року з розрахунку 90 % від суми місячного заробітку без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно довідки прокуратури Тернопільської області № 34 від 17.03.2016 року ОСОБА_1 працював в прокуратурі Тернопільської області на посаді старшого прокурора відділу і станом на 01 грудня 2015 року заробітна плата становить 12529,41 грн.
Протоколом № 5 від 24 березня 2016 року комісія Управління Пенсійного фонду України в Лановецькому районі відмовила позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Вирішуючи позовні вимоги про перерахунок пенсії позивачу з розрахунку 90% від суми місячного заробітку суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України від 05.11.1991 року, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Також, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до частини 18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
У подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, всі зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії у січні 2004 року, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
З огляду на викладене суд прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії позивачу як працівнику прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а саме в розмірі 90% від суми місячного заробітку.
Зазначена правова позиція щодо застосування ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в часі повністю обґрунтовується наступними правовими нормами та нормативними актами.
Так, відповідно до частини 1 ст.58 Конституції України закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Згідно із ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Зазначена вище правова позиція обґрунтовується рішеннями Конституційного Суду України (від 06.07.1999 №8-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 №20-рп/2004, від 11.10.2005 №8-рп/2005, від 09.07.2007 №6-рп/2007) постановами Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13), від 17.12.2013 (справа №21-445а-13) та від 6 жовтня 2015 року (справа №21-2432а15), що згідно зі статтею 244-2 КАС України є обов'язковою для судів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до рішень згаданого суду.
Враховуючи викладене, суд вважає недопустимим звуження існуючого у позивача права на отримання пенсії у відсотках від заробітної плати, які були визначені на момент призначенні пенсії, дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивача, виходячи з 80% від суми заробітку, є протиправними.
Вирішуючи позовні вимоги про перерахунок пенсії позивачу згідно довідки прокуратури Тернопільської області від 17.03.2016 року № 34 з 01.12.2015 року без обмеження граничного розміру пенсії, суд виходить з наступного.
Відповідно до підпункту 3 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".
Згідно ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до змісту ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
{ Частина статті 50-1 в редакції Закону N 213-VIII ( 213-19 ) від
02.03.2015 }
У вказаній статті Закону України «Про прокуратуру» зазначено, що положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що відповідач зобов'язаний провести перерахунок пенсії позивачу в розмірі 90% місячного заробітку, однак з урахуванням обмежень максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Позовні вимоги позивача про перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру пенсії задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З аналізу вказаних норм слідує, що підставою для перерахунку пенсії у визначені цією нормою строки є виникнення права на збільшення розміру пенсії.
У позивача право на збільшення розміру пенсії виникло у зв'язку з отриманням довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру"
Враховуючи те, що позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Лановецькому районі Тернопільської області із заявою про перерахунок пенсії 18 березня 2016 року, то відповідно до вимог ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок його пенсії необхідно провести з 01 квітня 2016 року.
Позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року задоволенню не підлягають.
Крім того, відповідно до чинного законодавства, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до Управління ПФУ, а тому відповідач не мав можливості з 01 грудня 2015 року перерахувати пенсію позивачу з моменту виникнення у нього права на такий перерахунок, оскільки в нього не було відомостей про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески.
Аналізуючи здобуті в судовому засіданні докази, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі заяви позивача від 18.03.2016 року, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Тернопільської області про заробітну плату від 17.03.2016 року № 34 та статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із внесеними змінами) з розрахунку 90% від суми місячного заробітку з 01.04.2016 року, з урахуванням обмежень максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Відмова відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправною.
Згідно із частиною 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею, документально підтверджені, судові витрати з Державного бюджету України, а тому враховуючи вищевказані правові приписи, суд приходить до висновку, що на користь позивача слід стягнути із державного бюджету понесені останнім судові витрати у загальному розмірі 551,20 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 14, 17-20, 72, 94, 158-163, 167, 186 КАС України, ст.ст.19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції, що діяла станом на січень 2004 року з відповідними змінами, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Лановецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Лановецьке об'єднане управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05 листопада 1991 року (з відповідними змінами) згідно довідки прокуратури Тернопільської області від 17 березня 2016 року № 34 з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, з урахуванням обмежень максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з 01 квітня 2016 року.
Стягнути із державного бюджету на користь ОСОБА_1 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну гривню20 коп.) судового збору.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Лановецький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення. При оголошенні вступної та резолютивної частини апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: М. З. Сенюх