Ухвала суду № 57998688, 27.05.2016, Холодногірський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
27.05.2016
Номер справи
642/1088/16-а
Номер документу
57998688
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

27.05.2016

Справа №642/1088/16-а

Провадження №2а/642/34/16

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2016 р. Ленінський районний суд м. Харкова

у складі:

головуючого Лазарєва А.В.,

секретаря Клименко О.О.,

розглянувши на у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ленінського районного суду м. Харкова адміністративний позов ОСОБА_1 та заяви його представника ОСОБА_2 про збільшення позовних вимог за позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про зобовязання вчинити певні дії, визнання дій протиправними з приводу пенсійних витрат, -

ВСТАНОВИВ :

29 лютого 2016 р. ОСОБА_1 звернувся до Ленінського районного суду м. Харкова з адміністративним позовом в якому просив наступне.

Визнати за ним право на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до якого включені: грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, та одноразова грошова допомога при звільненні.

Визнати протиправними дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату щодо не надання довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Визнати дії (бездіяльність) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового утримання без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги протиправними та такими, що порушують права ОСОБА_1 як людини, які передбачені ст.1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зобов»язати Харківській обласний військовий комісаріат скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить: грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, одноразову грошову допомогу при звільненні та подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Зобов»язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі, якій обчислений з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні з 27.08.2015 р..

Зобов»язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_1 суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 27.08.2015 р. з нарахуванням компенсації втрати частини доходу ( а. с. 2 10).

У цій заяві ( п.10) позивач зазначив, що згідно ст.99 КАС України адміністративний позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законам. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6-місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Про порушення прав щодо обчислення та виплати пенсії в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні позивач дізнався 27.08.2015 р. під час особистого прийому у ГУ ПФУ та Харківському ОВК. Про порушення прав позивач дізнається щомісяця коли отримує пенсію в розмірі меншому ніж передбачено діючим законодавством, тобто це є ситуація, яка триває. Таким чином в цій частині позовних вимог захист прав позивача належить з 27.08.2015 р. (а. с. 8).

01 березня 2016 р. було відкрито провадження у справі та призначене попереднє судове на 16 березня 2016 р. ( а. с. 17), однак у зв»язку з заявою представника ГУ ПФУ в Харківській області попереднє судове засідання було відкладене до 25 березня 2016 р. ( а. с. 18, 22).

25 березня 2016 р. на попередньому судовому засіданні розгляд справи було призначено на 21 квітня 2016 р. ( а. с. 41).

30 березня 2016 р. до суду надійшли додаткові пояснення представника позивача ОСОБА_2, в яких звернуто увагу суду на те, що згідно ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв»язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Представник позивача звернув увагу суду на те, що перерахунок розміру пенсії позивачу не проведений з вини органу, який видає довідки для перерахунку пенсії та органу Пенсійного фонду. Таким чином законодавством не обмежений строк звернення до суду за захистом прав в цієї частини ( а. с. 46).

Також 30 березня 2016 р. до суду надійшла заява ОСОБА_2 про збільшення позовних вимог та до раніше заявлених додатково заявлені наступні вимоги.

Визнати дії (бездіяльність) головного управління пенсійного фонду України в Харківській області щодо не перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2008 р. до 20.09.2010 р. та з 08.11.2012 р. з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу в розмірі відповідно наказу Міноборони від 28.07.2008 р. №377 протиправними та такими, що порушують права ОСОБА_1 як людини, які передбачені ст.1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Визнати дії (бездіяльність) головного управління пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виплати частини основного розміру пенсії ОСОБА_1 за період з 21.09.2010 р. по 07.11.2012 р. протиправними та такими, що порушують права ОСОБА_1 як людини, які передбачені ст.1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та ст.ст.6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зобов»язати головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області скласти та надати до Харківського обласного військового комісаріату список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, якій містить ім.»я ОСОБА_1 для складання останнім довідки про розмір пенсії з 01.09.2008 р. по 20.09.2010 р. та з 08.11.2012 р. з урахуванням посадового окладу згідно наказу Міноборони від 27.07.2008 р. №377.

Зобов»язати Харківській обласний військовий комісаріат скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. №377 з 01.09.2008 р. по 20.09.2010 р. та з 08.11.2012 р., подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Зобов»язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, розмір якої обчислений з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. №377 з 01.09.2008 р. по 20.09.2010 р. та з 08.11.2012 р..

Зобов»язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 своєчасно не виплачену частину основного розміру пенсії за період з 21.09.2010 р. по 07.11.2012 р..

Зобов»язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходу з 01.09.2008 р.

(а.с.49-54).

04.05.2016 р. до суду надійшла заява ОСОБА_2 з додатком: заявою про збільшення позовних вимог від 04.05.2016 р. та заявою про уточнення позовних вимог від 04.05.2016 р.. В цій заяві ОСОБА_2 просив перенести розгляд справи на іншу дату та надати відповідачам час на ознайомлення з наданими заявами для підготовки заперечень ( а. с.127).

У заяві про уточнення позовних вимог від 04.05.2016 р. ОСОБА_2 просив зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат після отримання від головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.09.2008 р. у зв»язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 28.07.2008 №377, який містить персональні дані ОСОБА_1, скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.08.2008 р. №377 з 01.09.2008 р. по 20.09.2010 р. та з 08.11.2012 р., подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

( а. с. 128).

У заяві про збільшення позовних вимог від 04.05.2016 р. до раніше заявлених позовних вимог додатково вказані наступні вимоги.

Визнати дії (бездіяльність) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 у зв»язку з набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» та наказу Міноборони від 27.11.2013 р. №814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» протиправними.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скласти список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2014 р. у зв»язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 р. №814, якій містить персональні дані ОСОБА_1 та направити зазначений список до Харківського обласного військового комісаріату.

Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат після отримання списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2014 р. у зв»язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 №814, якій містить персональні дані ОСОБА_1, скласти довідку для перерахунку пенсії про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.11.2013 №814 та подати зазначену довідку до головного управління пенсійного фонду України в Харківській області.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу відповідно до наказу Міноборони від 27.11.2013 №814 та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходу з 01.01.2014 р..

Встановити головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області строк подачі звіту про виконання судового рішення протягом 2-х місяців з дня набрання постановою законної сили, що передбачено п.4 ч.1 ст.163 КАС України

( а. с. 129).

06.05.2016 р. у зв'язку з неявкою представника позивача розгляд справи було відкладено до 27.05.2016 р. ( а. с. 130- 131).

27.05.2016 р. у судове засідання з'явився представник позивача ОСОБА_2.

Представники відповідачів, які являються суб'єктами владних повноважень і були належним чином повідомлені, у судове засідання не з'явилися.

Представник відповідача, Харківського обласного військового комісаріату, надав до канцелярії суду заяву з проханням перенести розгляд справи на іншу дату у зв»язку із службовою зайнятістю.

Відповідно до ст.128 КАС України неприбуття у судове засідання представника суб»єкта владних повноважень, який був належним чином повідомлений про розгляд справи не являється причиною для відкладання розгляду справи, а тому суд вирішив продовжити розгляд справи за відсутності представників відповідачів.

На час проведення судового засідання надійшло клопотання представника головного управління Пенсійного фонду України про закриття провадження у справі стосовно частини позовних вимог, відносно яких раніше були постановлені судові рішення.

Також суд поставив на обговорення питання про залишення частини позовних вимог без розгляду на підставі ст.ст. 99, 100 КАС України, оскільки вони подані після передбаченого законом строку звернення до суду.

Представник позивача запропонував вирішив спочатку питання про обґрунтованість строків звернення до суду.

Вислухавши представника позивача ОСОБА_2, суд вирішив спочатку розглянути питання про обґрунтованість строків звернення до суду з окремими позовними вимогами.

Під час обговорення цього питання представник позивача пояснив, що всі позовні вимоги заявлені у передбачений законом строк. В обґрунтування своєї позиції представник позивача послався на ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 15.07.2015 р., згідно якої перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведених з вини Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій , провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Вислухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги за межами звернення до суду у 6-ти місячний строк підлягають залишенню без розгляду з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свободи чи інтересів.

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом з приводу порушених його прав 29.02.2016 р. . У позові зазначено, що про порушення його прав та законних інтересів позивач дізнався 27.08.2015 р.. Таким чином строк звернення до суду позивача слід рахувати з 27.08.2015 р.. В своєму позові позивач також зазначив, що для звернення до суду з адміністративним позовом у відповідності до ст.99 КАС України передбачений 6 місячний строк.

Після того, як суд призначив справу до розгляду, представник позивача ОСОБА_2 подав декілька заяв ( про збільшення позовних вимог, уточнення позовних), вимоги яких знаходяться за межами, передбаченого ст.99 КАС України строку звернення до суду

При цьому ОСОБА_2 посилався на ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно якої перерахунок пенсій у зв»язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведених з вини Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Представник позивача в обґрунтування своєї позиції посилається на те, що перерахунок пенсій не був проведений з вини відповідачів, тому строк звернення до суду з приводу перерахунку пенсійних виплат не повинен бути обмеженим будь-яким строком, тобто передбачені ст.99 КАС України строки звернення до суду у даному випадку не можуть бути застосовані.

Судом встановлено, що частина 3 до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» була доповнена 15.07.2015 р. згідно Закону України №614-УІІІ і набрала чинності з 01.01.2016 р..

До цього часу не існувало положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби , та деяких інших осіб» про право зазначених у цьому законі осіб на перерахунок пенсій без обмеження строку - з дати виникнення права.

На підставі викладеного суд не вбачає вини відповідачів у тому, що позивачу до 27.08.2015 р. не було зроблений перерахунок пенсії, оскільки на той час не було відповідних правових норм на такий перерахунок.

Таким чином строком звернення до суду повинен бути передбачений ст.99 КАС України шести місячний строк.

Згідно ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.

Позивачем та його представником не надано заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду.

Приймаючи до уваги, що адміністративний позов за період з 01 вересня 2008 р. по 29 серпня 2015 року подано після закінчення строків, установлених законом, суд постановляє ухвалу про залишення позову за вказаний період часу без розгляду.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 102 КАС України,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 по справі №642/1088/16-а, за період з 01 вересня 2008 року по 29 серпня 2015 року залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Харкова протягом 5 днів з дня отримання її копії.

Суддя Лазарєв А.В.