Постанова № 57985234, 25.05.2016, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
25.05.2016
Номер справи
922/114/15
Номер документу
57985234
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" травня 2016 р. Справа № 922/114/15

Колегія суддів у складі: головуючий суддя Білоусова Я.О., суддя Пуль О.А., суддя Тарасова І. В.

за участю секретаря Марченко В.А.

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1 (довіреність №08-11/7838/2-15 від 30.12.2015р.),

відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 29.01.2016р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. №566 Х/2) на рішення господарського суду Харківської області від 03.03.15р. у справі № 922/114/15

за позовом Харківської міської ради, м.Харків,

до Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство "Поршень", м.Харків,

про внесення змін до договору оренди землі,

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням господарського суду Харківської області від 03.03.2015р. (суддя Калантай М.В.) позов задоволено. Внесено зміни до договору оренди землі від 31.01.2005 року №8521/05, шляхом визнання додаткової угоди до вказаного договору оренди землі укладеною в такій редакції:

ДОДАТКОВА УГОДА

до договору оренди землі, зареєстрованого "31" січня 2005 року за №8521/05 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах"

"___"____2015

Харківська міська рада Харківської області (Орендодавець) в особі міського голови ОСОБА_3 з одного боку та Виробничо-комерційне підприємство "Поршень" Товариство з обмеженою відповідальністю (Орендар) в особі керівника ________ з другого боку, домовились про нижченаведене:

І. Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 №1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 "Про затвердження Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові" (з відповідними змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 №960/12 "Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові" пункти 5., 9., 13., 14. договору оренди землі, зареєстрованого "31" січня 2005 року за №8521/05 змінити, доповнити пункт 2. словами та пункт 28. підпунктом д) і викласти у такій редакції:

"2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3143га, у тому числі: ріллі __га, багаторічних насаджень __га, сіножатей __га, пасовищ __га, лісів __га, під забудовою __га, інших угідь 0,3143га. Кадастровий номер земельної ділянки 6310138500:02:002:0028."

"5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації №363 від 17.10.2013 становить 4626590 грн. (чотири мільйони шістсот двадцять шість тисяч п'ятсот дев'яносто гривень).

При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки."

"9. Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.

Розмір орендної плати за земельну ділянку згідно з розрахунком №691/14 від 18.11.2013 на рік становить 5,6% від її нормативної грошової оцінки і складає 259089,04 грн. (двісті п'ятдесят дев'ять тисяч вісімдесят дев'ять гривень чотири копійки), або в місяць - 21590,75 грн. (двадцять одна тисяча п'ятсот дев'яносто гривень сімдесят п'ять копійок)."

"13. Розмір орендної плати переглядається у разі:

а) зміни умов господарювання, передбачених договором;

б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

в) зміни нормативної грошової оцінки;

г) внаслідок інфляції - щорічно;

д) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;

е) в інших випадках, передбачених законом."

"14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня згідно діючого законодавства."

" 28. д) в разі ухилення Орендаря від перерахунку орендної плати при настанні умов, передбачених п. 13 договору, Орендодавець має право звернутися до суду для визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною в зміненій редакції."

ІІ. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого "31" січня 2005 року за №8521/05 у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається в органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.

ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР

Харківська міська рада Виробничо-комерційне підприємство

Харківської області "Поршень" Товариство з обмеженою

відповідальністю

м. Харків, м-н Конституції, 7 61052, м. Харків, вул. Полтавський шлях,56/58

код 04059243 код 14071771

В особі міського голови В особі керівника

_______Г.А. ОСОБА_3 ______

/підпис/ /підпис/

Стягнуто з Виробничо-комерційного підприємства "Поршень" Товариства з обмеженою відповідальністю (61052, м. Харків, вул. Полтавський шлях,56/58, код ЄДРПОУ 14071771) на користь Харківської міської ради (61003, м. Харків, пл. Конституції, 7, код ЄДРПОУ 04059243) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1218,00 грн.

Відповідач з рішенням місцевого господарського суду не погодився та звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Скарга обґрунтована тим, що суд не перевірив правильність застосування коефіцієнтів у витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та правильність вказаного позивачем цільового призначення земельної ділянки. Проте, в позові, як і у витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вказано невірне цільове призначення спірної земельної ділянки, та, як наслідок застосований вдвічі більший, ніж належало коефіцієнт. Так в п.16 договору оренди спірної земельної ділянки, а також у залученому до апеляційної скарги витягу з єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень вказано, що спірна земельна ділянка є землею промисловості, а не комерційного призначення, як вказав позивач. Проте, згідно додатку 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів «коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф)» для розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки застосовується коефіцієнт Кф на рівні 1,2 до земель промисловості, а 2,5 до земель комерційного призначення.

Крім того, як зазначає апелянт, позивач виходить за межі істотної зміни обставин, коли просить внести передбачені п.13 проекту додаткової угоди зміни у вигляді стягнення пені та доповнення договору переліком додаткових підстав для зміни орендної плати, як-то: зміна цін і тарифів та інше. Позивач мав право укласти угоду з урахуванням таких положень. Такими вимогами позивач просить внести зміни до інших умов, які не стосуються зміни порядку розрахунку орендної плати і підстави внесення таких змін законодавчо не обґрунтовані. Крім іншого, більшість із вказаних в п.13 проекту додаткової угоди умов не відноситься до істотних умов договору оренди земельної ділянки (щодо пені, підстав розірвання та ін.).

Представник апелянта у судовому засіданні та у додаткових поясненнях (вх. №5302 від 25.05.2016р.) підтримав вимоги апеляційної скарги та просив суд її задовольнити.

Представник позивача у судовому засіданні, у відзиві на апеляційну скаргу (вх. №3299 від 24.03.2016р.) та у доповненнях до заперечень на апеляційну скаргу (вх. №5231 від 20.05.2016р.) проти апеляційної скарги заперечував та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні докази по справі, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила.

В січні 2015р. Харківська міська рада звернулась до господарського суду Харківської області з позовом до Виробничо-комерційного підприємства "Поршень" Товариства з обмеженою відповідальністю про внесення змін до договору оренди землі шляхом визнання укладеною додаткової угоди до відповідного договору щодо розміру орендної плати.

Позов обґрунтовано тим, що на підставі рішення Харківської міської ради від 06.10.2004р. №147/04 "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів" 31.01.2005 року між Харківською міською радою, орендодавцем, та Виробничо-комерційним підприємством "Поршень" товариством з обмеженою відповідальністю, орендарем, укладено договір оренди землі, зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах за №8521/05.

За умовами даного договору орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі промисловості, яка знаходиться за адресою: м. Харків, пр.50-річчя СРСР, 151-б.

Відповідно до п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3143 га.

Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно з довідкою №3069/04 від 22.12.2004р. на період будівництва становить 490707 грн.; на період експлуатації згідно з довідкою №3070/04 від 22.12.2004р. 1177696 грн.

Відповідно до п.8 договору договір укладено строком: на період будівництва до 01.12.2006 року (але не пізніше прийняття об'єкту до експлуатації), на період експлуатації до 01.12.2029р.

Відповідно до п. 9 договору орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Державного казначейства у м. Харкові.

Розмір орендної плати в місяць за земельну ділянку становить:

- на період будівництва: 2005 рік - 794,36 гривень; 2006 рік - 1169,47 гривень;

- на період експлуатації: 2006 рік - 2213,01 гривень; з 2007 року - 3207,26 гривень.

Пунктом 13 договору сторони передбачили, що розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; в) внаслідок інфляції - щорічно; г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; д) в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 36 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.

Як зазначає позивач рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013р. №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р.

Пунктом 1.1. цього рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 року та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.

Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013р. застосовується з 01 січня 2014 року.

Попередня вартість 1 кв.м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007р. на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007р. №335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року", рішення Харківської міської ради від 27.02.2008р. № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та була введена в дію з 01.03.2008р.

Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013р. № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" встановлено у п.2 та п.3, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014р. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.

Пунктом 5 зазначеного рішення Департамент земельних відносин Харківської міської ради зобов'язано попередити всіх землекористувачів (орендарів) земельних ділянок, реєстрація яких у Державному земельному кадастрі не здійснена, про необхідність приведення розміру плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства.

На підставі вищевказаних положень рішень Харківської міської ради, Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було одержано витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку; виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності станом на 01.01.2013р.; одержано витяг №363 від 17.10.2013р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

На підставі вказаних документів Департаментом підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди, який разом із листами-пропозиціями від 13.12.2013 року №4865/0/225-13 та №4900/0/225-13 направлені на адресу відповідача.

З метою забезпечення здійснення реєстрації додаткових угод шляхом внесення відповідних змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та надання інформації з реєстру у формі витягу позивачем відповідачу було запропоновано сплатити кошти: в розмірі 51,00 грн. за внесення змін до записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та в розмірі 120,00 грн. за надання інформації з Реєстру у формі витягу та надати оригінали платіжних документів до міської ради.

У встановлений термін відповідь на лист-пропозицію Харківської міської ради орендарем направлено не було, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом.

03.03.2015р. господарським судом Харківської області прийнято оскаржуване рішення.

Колегія суддів дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування місцевим господарським судом норм процесуального та матеріального права приходить до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги виходячи з наступного.

Відповідно до ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно з частинами першою, другою ст.651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до частин першої, другої ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Орендна плата за землю відповідно до ст.21 Закону України "Про оренду землі" - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 289.1 ст.289 Податкового кодексу України і частини першої ст.13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обовязково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

При цьому пунктами 34, 35 частини першої ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради віднесено вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Положеннями ст.144 Конституції України та ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території.

Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013р. №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р.

Пунктом 1.1. цього рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 року та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.

Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013р. застосовується з 01 січня 2014 року.

Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013р. № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013" встановлено у п.2 та п.3, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014р. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.

Колегія суддів зазначає, що рішення Харківської міської ради, яким змінено нормативну грошову оцінку земель міста Харкова та затверджено нові ставки орендної плати, є чинним й у встановленому законом порядку незаконним не визнавалося, а, відтак воно є обовязковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Зазначена правова позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 02.03.2016р. у справі №922/538/14.

За приписами статті 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 №445/2011, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

За частиною 6 пункту 4 зазначеного Положення Держземагентство відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.

Разом з тим наведене вище законодавство не надає витягам з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок статусу правових актів, що потребують скасування та визнання недійсними у судовому порядку, таким чином, за наявності відповідних заперечень сторони про необґрунтованість наведених у цих витягах з технічної документації даних нормативну грошову оцінку земельних ділянок ці дані можуть бути перевірені судом.

Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів, передбачений Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 №388/1226.

Пунктом 3.3 даного Порядку визначено формулу, за якою встановлюється нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів.

При цьому, вказана оцінка залежить, зокрема, і від коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо).

Заперечуючи позовні вимоги, відповідач вказував на те, що суд не перевірив правильність застосування коефіцієнтів у витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та правильність вказаного позивачем цільового призначення земельної ділянки, оскільки як в позові, так і в витязі про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вказано невірне цільове призначення спірної земельної ділянки.

Колегія суддів не може погодитись з даними посиланнями апелянта враховуючи наступне.

Розрахунок нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки та витяг № 363 від 17.10.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки підготовлені управлінням Держземагентства у м. Харкові Харківської області.

Як вже зазначалось, визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки проводиться на підставі Методики № 213 та розробленого відповідно до неї Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.

Відповідно до п.3.5 Порядку № 18/15/21/11 коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (далі - Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

У додатку 1 до Порядку № 18/15/21/11 встановлена формула та значення коефіцієнтів, які застосовуються при розрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок та які характеризують функціональне використання земельної ділянки, а не цільове призначення земельної ділянки, на яке посилається відповідач.

У Таблиці 1.1 додатку 1 до Порядку № 18/15/21/11 визначені категорії земель за функцією використання та значення коефіцієнтів функціонального використання (Кф), які застосовуються до цих категорій, серед яких, зокрема, землі комерційного використання Кф=2,5.

Вказаною Таблицею 1.1 Додатку 1 до Порядку № 18/15/21/11 також зазначено, що до земель комерційного використання, зокрема, віднесені землі підприємств, що здійснюють операції оптової торгівлі і посередництва в торгівлі, роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт, операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам.

Наказом Держкомзему України від 23.07.2010 № 548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.11.2010р. за № 1011/18306, визначено класифікацію видів цільового призначення земель в межах категорій, встановлених статтею 19 Земельного кодексу України.

Класифікація визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.

Статтею 19 Земельного кодексу України встановлено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення; є) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до ч.5 ст. 20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Відповідно до п.3.5 Порядку № 18/15/21/11 віднесення земель до категорії земель за використанням провадиться у відповідності із Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998р. № 377, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1998р. за № 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Відповідно до додатку 3 Інструкції № 377 до видів економічної діяльності, яка проводиться на землях комерційного використання відноситься здавання під найм нерухомості (секція К).

Як вбачається із Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідача ТОВ Виробничо-комерційне підприємство «Поршень» займається такими видами діяльності:

Код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;

Код КВЕД 47.89 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами;

Код КВЕД 49.41 Вантажний автомобільний транспорт;

Код КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна;

Код КВЕД 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг.

На підставі даних органів статистики про основний вид економічної діяльності юридичної особи, визначений на підставі даних державних статистичних спостережень відповідно до статистичної методології за підсумками діяльності за рік, основним видом діяльності ТОВ Виробничо-комерційне підприємство «Поршень» є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (код КВЕД 68.20) (а.с.146-151).

Таким чином, виходячи із видів діяльності відповідача, господарська діяльність на орендованій ним земельній ділянці повністю співпадає з видами діяльності, передбаченими секцією К і згідно Порядку № 18/15/21/11 та Інструкцією № 377, тобто земельна ділянка, яка знаходиться у користуванні ТОВ Виробничо-комерційним підприємством «Поршень», відноситься до земель комерційного використання.

Відповідно до п.1, п.16 договору оренди землі від 31.01.2005р. орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення землі промисловості, яка знаходиться в м.Харкові, пр.50-річчя СРСР, 151-б. (а.с.14-16).

Відповідно до п.15 договору оренди землі від 31.01.2005р. земельна ділянка передається в оренду для будівництва відкритого майданчику для зберігання контейнерів (але не пізніше прийняття обєкту до експлуатації) та для експлуатації цього обєкту.

Відповідно до витягу №363 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.10.2013р., наданого управлінням Держземагентства у м. Харкові Харківської області, функціональне використання землі землі комерційного використання, коефіцієнт Кф 2,5 (а.с.28).

З огляду на наведене, при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Харків, пр.50-річчя СРСР, 151-б, правомірно було застосоване значення Кф саме у розмірі 2,5, а не у розмірі 1,2, як зазначає відповідач.

При цьому колегія суддів не приймає до уваги надану відповідачем до апеляційної скарги актуальну інформацію про державну реєстрацію іншого речового права, відповідно до якої цільове призначення землі землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення для будівництва відкритого майданчику для зберігання контейнерів (але не пізніше прийняття обєкту до експлуатації та для експлуатації цього обєкту) (а.с.106-107), оскільки при розрахунку у 2013 році нормативної грошової оцінки земельної ділянки, орендованої ТОВ Виробничо-комерційним підприємством «Поршень», було враховано саме функціональне використання земельної ділянки -землі комерційного використання, а не цільове призначення землі.

Таким чином, зазначені посилання апелянта є неправомірними.

Відповідно до п.13. договору оренди землі від 31.01.2005р. розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; в) внаслідок інфляції - щорічно; г) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; д) в інших випадках, передбачених законом.

Крім того, з урахуванням приписів ст. 15 Закону України Про оренду землі така істотна умова договору оренди землі як обєкт оренди повинна містити відомості щодо кадастрового номеру земельної ділянки.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком господарського суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог Харківської міської ради щодо визнання укладеною додаткової угоди до спірного договору оренди землі в частині зміни розміру орендної плати, розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зазначення в додатковій угоді кадастрового номеру земельної ділянки 6310138500:02:002:0028 з метою приведення розміру орендної плати у відповідність з вимогами діючого законодавства.

Щодо внесення змін до решти запропонованих позивачем пунктів договору колегія суддів вважає, що вони нормативно не обґрунтовані позивачем, а наявність законодавчих чи передбачених договором підстав для примушення відповідача погодитись із запропонованими умовами, позивачем не доведена.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню частково, в звязку з чим рішення господарського суду Харківської області від 03.03.15р. у справі № 922/114/15 слід скасувати частково в частині внесення змін до договору оренди землі від 31.01.2005 року №8521/05, а саме абз. другий п.5, п.13, 28 додаткової угоди до договору оренди землі від 26.03.2014р. та в цій частині прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.

Відповідно до п. 10 ч.2 ст.105 Господарського процесуального кодексу України у постанові має бути зазначений новий розподіл судових витрат у разі скасування чи зміни рішення.

За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідне здійснити перерозподіл судових витрат у відповідності до положень ст.49 ГПК України.

Керуючись статтями 49, 91, 99, 101, 102, п.2 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство "Поршень" задовольнити частково.

Рішення господарського суду Харківської області від 03.03.2015р. в частині внесення змін до договору оренди землі від 31.01.2005 року №8521/05, а саме абз. другий п.5, п.13, 28 додаткової угоди до договору оренди землі від 26.03.2014р. скасувати та в цій частині прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.

В іншій частині рішення господарського суду Харківської області від 03.03.2015р. залишити без змін.

Стягнути з ТОВ ВКП «Поршень» (61052, м.Харків, вул.Полтавський шлях, 56/58, код 14071771) на користь Харківської міської ради (61003, м.Харків, пл.Конституції,7, код 04059243) 609,00 грн. судового збору сплаченого за подання позовної заяви.

Стягнути з Харківської міської ради (61003, м.Харків, пл.Конституції,7, код 04059243) на користь ТОВ ВКП «Поршень» (61052, м.Харків, вул.Полтавський шлях, 56/58, код 14071771) 669,90 грн. судового збору сплаченого за подання апеляційної скарги.

Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство "Поршень" (61052, м.Харків, вул.Полтавський шлях, 56/58, код 14071771) з Державного бюджету України (Отримувач коштів- УДКСУ у Дзержинському р-ні м. Харкова Харківської області, код отримувача (код за ЄДРПОУ)- 37999654, банк отримувача- ГУДКСУ у Харківській області, код банку отримувача (МФО) 851011, рахунок отримувача- 31216206782003, код класифікації доходів бюджету 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)") 175,20 грн. зайво сплаченого судового збору за подання апеляційної скарги.

Доручити господарському суду Харківської області видати відповідні накази.

Повний текст постанови складено 30.05.2016р.

Головуючий суддя Білоусова Я.О.

Суддя Пуль О.А.

Суддя Тарасова І. В.