Рішення № 57984670, 25.05.2016, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
25.05.2016
Номер справи
924/280/16
Номер документу
57984670
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"25" травня 2016 р.Справа № 924/280/16

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Виноградова В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, с. Лисець Дунаєвецького району Хмельницької області

до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, м. Хмельницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Дунаєвецької районної державної адміністрації, м. Дунаївці Хмельницької області

про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 02.10.2007р.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_2 - за договором про надання правової допомоги від 28.04.2015 р.

від відповідача: ОСОБА_3 - за довіреністю від 28.01.2016 р. №9-22-7777.51-1379/23-16

від третьої особи: не з'явився

Відповідно до ст. 85 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

встановив: позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого у Дунаєвецькому районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.2007 р. за №040775300023, у поданій редакції (враховуючи заяву від 17.05.2016 р.).

Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 792 ЦК України, ст. 33 Закону України "Про оренду землі", п. п. 2, 5 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 109.09.2014 р. №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. №5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру".

Повноважний представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові.

Повноважний представник відповідача проти позовних вимог заперечив. У письмовому відзиві на позов відповідач, посилаючись на положення ст. 122 Земельного кодексу України, ст. 19 Конституції України, зазначає, що позивач звернувся до Головного управління із заявою про поновлення договору оренди земельної ділянки від 02.10.2007 року, зареєстрованого у Дунаєвецькому відділі ХРФ ДП ЦДЗК 15.10.2007 року за №040775300023. Дане звернення надійшло до Головного управління 06.10.2015 року і 05.11.2015 року Головним управлінням позивачу було надане вмотивоване заперечення у задоволені його заяви. З огляду на положення ст. 33 Закону України "Про оренду землі", вважає, що позивач не реалізував передбачене право на поновлення договору оренди земельної ділянки, оскільки додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки у порядку і у строки, визначені ч. ч. 2-5, 8 ст. 33 Закону України "Про оренду землі", сторонами укладено не було.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Дунаєвецька районна державна адміністрації повноважного представника в судове засідання не направила. У письмових поясненнях (від 10.05.2016 р. №770-07/2016) повідомила, що ОСОБА_1 31.08.2012 року звернувся до робочої групи з опрацювання та комплексного вирішення питань реалізації державної політики у сфері раціонального використання та охорони земель районної державної адміністрації із заявою про поновлення договору оренди земельної ділянки від 02.10.2007 року на території Лисецької сільської ради. Рішенням робочої групи вирішено поновити ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки від 02.10.2007 року на території Лисецької сільської ради. ОСОБА_1 09.11.2012 року звернувся з заявою про поновлення договору оренди земельної ділянки від 02.10.2007 року на території Лисецької сільської ради. На виконання вказаної заяви від 09.11.2012 року головою районної державної адміністрації було видано розпорядження 24.12.2012 року №877/2012-р про поновлення договору оренди земельної ділянки від 02.10.2007 року на території Лисецької сільської ради.

У листі (від 16.05.2016 р. №784-07/2016) повідомила, що проект додаткової угоди в адміністрації відсутній. У зв'язку з неможливістю направити представника для участі в судовому засіданні просить проводити судовий розгляд за відсутності її представника. Проти задоволення позову не заперечує.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Розпорядженням Дунаєвецької районної державної адміністрації від 18.10.2005 р. №823/2005-р на підставі ст. ст. 17, 22, 93, 116, 118, 124, 125, 126 Земельного кодексу України та відповідно до заяви ОСОБА_1 надано останньому дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 1,75 га із земель в смузі відводу автомобільної дороги Н 230612 (Дунаївці - Грушка) - Сокілець км 0+150 - км 1+700 права сторона та земельної ділянки площею 3,0 га із земель запасу за межами населеного пункту на території Лисецької сільської ради в оренду терміном на 15 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Розпорядженням Дунаєвецької районної державної адміністрації від 02.08.2007 р. №827/2007-р на підставі ст. ст. 6, 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації1", ст. ст. 17, 93, 116, 118, 124, 125, 126, 141, 186, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України "Про землеустрій", Закону України "Про оренду землі", постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. № 677 "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", заяви Державної служби автомобільних доріг та відповідно до поданого проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, в оренду, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, за адресою: Лисецька сільська рада за межами населеного пункту було припинено право користування Державною службою автомобільних доріг України земельною ділянкою площею 0,1499 га за межами населеного пункту на території Лисецької сільської ради; змінено цільове призначення земельної ділянки площею 0,1499 га із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення в землі сільськогосподарського призначення; затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, в оренду, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, за адресою: Лисецька сільська рада за межами населеного пункту приватному підприємцю ОСОБА_1; надано ОСОБА_1 земельні ділянки загальною площею 2,9250 га (сад), з яких: перша ділянка - 1,3300 га, друга ділянка - 0,3570 га, третя ділянка - 1,2380 га в оренду терміном на 5 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель запасу за межами населеного пункту на території Лисецької сільської ради; ОСОБА_1 в 14-денний строк, з дня прийняття розпорядження голови районної державної адміністрації про надання земельних ділянок в оренду, укласти договір оренди на земельні ділянки (п. п. 1-5 розпорядження).

02.10.2007 р. між Дунаєвецькою районною державною адміністрацією (орендодавець) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір), відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель запасу, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Лисецької сільської ради.

В оренду передається земельні ділянки загальною площею 2,9250 га (сад), з яких: перша ділянка - 1,3300 га, друга ділянка - 0,3570 га, третя ділянка - 1,2380 га (п. 2 договору).

Згідно з п. п. 3, 4 договору об'єкти нерухомого майна, а також інші об'єкти інфраструктури на земельній ділянці відсутні. Земельна ділянка передається в оренду без будь якого нерухомого майна або об'єктів інфраструктури.

У п. 8 договору сторони погодили, що договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Пунктами 9-13 договору визначено порядок сплати орендної плати.

Земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення. Умови збереження стану об'єкта оренди: заборона зміни цільового призначення (п. п. 15-17 договору).

Відповідно до п. 18 договору передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення. Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки є: розпорядження Дунаєвецької районної державної адміністрації №823/2005-р. від 18 жовтня 2005 р. Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на орендаря.

Інші умови передачі земельної ділянки в оренду: забороняється передача земельної ділянки в суборенду (п. 19 договору).

Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку (п. 21 договору).

У п. п. 28 -31 договору визначено права та обовязки сторін.

Відповідно до п. 36 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; придбання орендарем земельної ділянки у власність; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи-орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом (п. 37 договору).

Сторони також погодили у п. 38 договору, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається. Умовою розірвання договору оренди є несвоєчасна сплата орендної плати (п. 39 договору).

Договір зареєстрований в Дунаєвецькому відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.2007 р. за №040775300023.

Договір підписаний сторонами, скріплений відтиском печатки орендодавця.

31.08.2012 р. позивач звернувся до робочої групи з опрацювання та комплексного вирішення питань реалізації державної політики у сфері раціонального використання та охорони земель Дунаєвецької РДА із заявою про поновлення договору оренди земельної ділянки від 02.10.2007 р., який зареєстрований 15.10.207 р. за №040775300023, зазначивши як додаток проект додаткової угоди про поновлення договору.

За результатами засідання робочої групи з опрацювання та комплексного вирішення питань реалізації державної політики у сфері раціонального використання та охорони земель від 08.10.2012 р. (протокол №11) вирішено поновити ОСОБА_1 договір оренди земельної ділянки від 02.10.2007 р. на території Лисецької сільської ради.

09.11.2012 р. позивачем знову подано заяву на ім'я голови РДА про поновлення договору оренди земельної ділянки від 02.10.2007 р.

Розпорядженням Дунаєвецької районної державної адміністрації від 24.12.2012 р. №877/2012-р на підставі ст. ст. 6, 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", ст. ст. 17, 93, 125, 126, 134 п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. 33 Закону України "Про оренду землі" за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 було поновлено договір оренди земельної ділянки від 02.10.2007 року, який зареєстрований у Дунаєвецькому відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.2007 року за № 040775300023, на земельні ділянки загальною площею 2,9250 га (сад), з яких: перша ділянка - 1,3300 га, друга ділянка - 0,3570 га, третя ділянка - 1,2380 га, терміном на 5 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Лисецької сільської ради, укладеного між Дунаєвецькою райдержадміністрацією та ПП Медведюком ОСОБА_4. ОСОБА_1 вирішено в установленому законодавством порядку укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди земельної ділянки, право підпису угоди залишено за головою адміністрації. Управлінню Держкомзему у Дунаєвецькому районі Хмельницької області вирішено унести зміни в земельно-облікові документи.

Відповідно до п. 2 ч. 1 та ч. ч. 5, 6 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" Державне агентство земельних ресурсів України реорганізоване шляхом перетворення в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру є правонаступником Державного агентства земельних ресурсів України. Центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. № 5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, у тому числі і Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області; реорганізовані територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, у тому числі і Головне управління Держземагентства у Хмельницькій області шляхом його приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Встановлено, що територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів, які реорганізуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

Відповідно до Наказу Державного агентства земельних ресурсів України № 17 від 29.04.2015р. було реорганізоване Головне управління Держземагентства у Хмельницькій області шляхом приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Хмельнцькій області та затверджено Положення про Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015р. №27).

Згідно із зазначеним Положенням до завдань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області віднесено, зокрема, розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Хмельницької області.

Відповідно до наказу Держгеокадастру №83 від 25.05.2015р. було погоджено пропозицію Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області функцій і повноважень Головного управління Держземагентства у Хмельницькій області, що припиняється.

Позивач листами від 31.07.2015р., від 01.10.2015р. звернувся до відповідача із заявою про поновлення договору оренди земельної ділянки від 02.10.2007 р. шляхом укладення додаткової угоди.

У відповідь Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з приводу заяви ОСОБА_1 щодо поновлення договору оренди земельної ділянки від 02.10.2007р. листами від 19.08.2015 р. №19-22-7777.9-9146/23-15, від 05.11.2015 р. №19-22-7777.9-13461/23-15, посилаючись на положення ст. 125 Земельного кодексу України, повідомило ОСОБА_1 про те, що у зв'язку із тим, що строк дії договору оренди землі закінчився 2 жовтня 2012 року і не було вчинено жодних дій для укладання та реєстрації додаткової угоди про поновлення договору оренди, Головне управління не вбачає правових підстав для задоволення клопотання.

У матеріали справи позивачем надано лист Лисецької сільської ради від 19.02.2015 р. №37-02 про те, що рада не заперечує щодо поновлення договору оренди земельних ділянок ОСОБА_1

Крім того, надано довідку Дунаєвецької ОДПІ від 16.05. 2016р. № 292 про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, квитанції про сплату позивачем орендної плати від 27.05.2013 р. на суму 500,00 грн., від 02.08.2013 р. на суму 550,00 грн., від 20.09.2013 р. на суму 500,00 грн., від 01.11.2013 р. на суму 500,00 грн., від 16.01.2014 р. на суму 500,00 грн., від 13.01.2015 р. на суму 673,79 грн., від 28.04.2015 р. на суму 1000,00 грн., від 13.11.2015 р. на суму 1000,00 грн.

У звязку із відмовою відповідача в поновленні договору оренди позивач звернувся до суду з позовом про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки землі від 02.10.2007 р., зареєстрованого у Дунаєвецькому районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.2007 р. за №040775300023 у поданій редакції (про поновлення договору оренди).

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.

Відповідно до частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

У ст. 2 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно до пункту а) ч. 1 ст. 17 ЗК України (в редакції, чинній на час укладення договору оренди земельної ділянки від 02.10.2007 р., звернення позивача до Дунаєвецької РДА) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом, належить до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України (в редакції, чинній на час укладення договору оренди земельної ділянки від 02.10.2007 р.) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до пункту 12 Перехідних положень ЗК України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно з ч. 1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 4 вказаного Закону орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України "Про оренду землі").

Як убачається з матеріалів справи, 02.10.2007 р. між Дунаєвецькою районною державною адміністрацією (орендодавець) та позивачем (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку із земель запасу, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Лисецької сільської ради. У п. 8 договору сторони погодили, що договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Стаття 33 Закону України "Про оренду землі" визначає умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі. Так, по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Отже, для застосування частини першої статті 33 Закону України "Про оренду землі" та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди необхідно встановити такі юридичні факти: орендар належно виконує свої обовязки за договором, орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, орендодавець протягом місяця не повідомив орендаря про наявність заперечень та своє рішення.

Частиною шостою статті 33 Закону України „Про оренду землі передбачена інша підстава поновлення договору оренди: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Зі змісту зазначеної статті вбачається, що вона фактично об'єднує два випадки пролонгації договору оренди землі: перший випадок передбачений частинами 1 - 5 цієї статті щодо порядку реалізації орендарем свого переважного права на поновлення договору оренди землі на новий строк; частиною 6 цієї статті передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Ці два випадки поновлення договору оренди землі на новий строк застосовуються самостійно у залежності від конкретних обставин.

Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, які передбачені частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову в поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.

Такого висновку щодо застосування статті 33 Закону України "Про оренду землі" у подібних правовідносинах дійшов Верховний Суд України у постанові від 25.02.2015 у справі №6-219цс14.

Як уже зазначалося частинами восьмою, дев'ятою статті 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку; відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

У п. 8 договору сторони погодили, що договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Як убачається з матеріалів справи, після 15.10.2012 року - дня закінчення строку дії договору оренди землі - позивач продовжував користуватися вказаними в договорі оренди землі від 02.10.2007 р. земельними ділянками і сплачувати за це орендну плату, що підтверджується поясненнями позивача, довідкою Дунаєвецької ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області про відсутність у позивача заборгованості зі сплати податків, зборів, платежів від 16.05.2016 р. №292, а також квитанціями про оплату орендної плати.

Дунаєвецька РДА не надіслала позивачу в установлений в ч. 6 ст. 33 Закону строк (протягом місяця після закінчення строку договору) письмового повідомлення про бажання припинити дію договору. Доказів надіслання чи вручення позивачу повідомлення про таку відмову у встановлений в Законі строк суду не подано. Натомість Дунаєвецькою РДА за заявою позивача було 24.12.2012 р. прийнято розпорядження №877/2012-р про поновлення договору оренди земельної ділянки від 02.10.2007 року, який зареєстрований у Дунаєвецькому відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.2007 року за №040775300023, на земельні ділянки загальною площею 2,9250 га (сад), з яких: перша ділянка - 1,3300 га, друга ділянка - 0,3570 га, третя ділянка - 1,2380 га, терміном на 5 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Лисецької сільської ради, укладеного між Дунаєвецькою райдержадміністрацією та ПП Медведюком ОСОБА_4.

Зі змісту ст. 15-1 ЗК України вбачається, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом (зі змінами, внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері земельних відносин щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок від 02.07.2013 р.).

Відповідно до Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011 р. №445 (зі змінами) Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону безпосередньо або через визначені в установленому порядку територіальні органи земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб (п. 6-1 зазначеного Положення).

Відповідно до п. 2 ч. 1 та ч. ч. 5, 6 постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" Державне агентство земельних ресурсів України реорганізоване шляхом перетворення в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру. Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, є правонаступником Державного агентства земельних ресурсів України. Центральні органи виконавчої влади, що припиняються згідно з цією постановою, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах до завершення здійснення заходів з утворення центральних органів виконавчої влади, яким передаються повноваження та функції центральних органів виконавчої влади, що припиняються.

Постановою Кабінет Міністрів України від 14.01.2015 р. № 5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, у тому числі і Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області; реорганізовані територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, у тому числі і Головне управління Держземагентства у Хмельницькій області шляхом його приєднання до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Встановлено, що територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів, які реорганізуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру.

27.04.2015 р. була проведена державна реєстрація Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Оскільки до передачі повноважень додаткової угоди між Дунаєвецькою райдержадміністрацією та ФОП ОСОБА_1 з незалежних від позивача причин укладено не було, позивач звернувся до відповідача (як до органу, що здійснює розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності) із заявою щодо поновлення договору оренди земельної ділянки, однак отримав відмову, мотивовану тим, що строк дії договору закінчився 02.10.2012 р. і позивачем не було вчинено жодних дій для укладання та реєстрації додаткової угоди про поновлення договору оренди.

Судом також враховується, що Головне управління Держземагентства у Хмельницькій області та Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області заперечень щодо користування земельними ділянками, наданими в оренду позивачу, не висловлювали.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що договір оренди землі від 02 жовтня 2007 року є поновленим в силу частини 6 статті 33 Закону та умови пункту 8 договору оренди на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідач не підписав додаткову угоду до договору оренди землі від 02.10.2007 р., чим порушив вимоги ст. 33 Закону України "Про оренду землі" і права позивача на укладення додаткової угоди до договору оренди землі, тому позивач в порядку захисту своїх порушених прав вправі вимагати визнання такої додаткової угоди укладеною за рішенням суду. Правова позиція у аналогічних правовідносинах та щодо способу захисту викладена у постановах ВГСУ у справах № 5021/1851/12 від 11.07.2013 р. та № 5011-47/11944-2012 від 16.12.2014 р., постанові Верховного Суду України від №6-219цс14 від 25.02.2015 року

При цьому суд вважає за необхідне взяти до уваги принцип "належного урядування", який неодноразово викладався в рішеннях Европейського Суду з Прав Людини (зокрема, справа "Рисовський проти України", п. 70), згідно з яким якщо справа впливає на такі основоположні права людини як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах Беєлер проти Італії [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000-I, Онер'їлдіз проти Туреччини [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, Megadat.com S.r.l. проти Молдови (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і Москаль проти Польщі (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року).

Доводи відповідача у відзиві на позов та представника у судовому засіданні суд оцінює критично, оскільки поданими позивачем доказами доведено і відповідачем не спростовано такі факти: що позивач продовжував користуватися земельними ділянками після закінчення терміну дії договору і користується ними в даний час; що позивач належно виконує свої обов'язки за договором оренди та сплачує орендну плату за землю та що відсутнє повідомлення позивачу орендодавцем протягом місяця після його закінчення про заперечення у поновленні договору оренди землі на новий строк. Твердження представника відповідача про те, що позивачем пропущено місячний строк для укладення додаткової угоди суд оцінює критично, оскільки вказаний у частині 6 статті 33 Закону місячний строк для укладення додаткової угоди до договору оренди землі про його поновлення не є присічним, оскільки цією нормою законодавчо встановлюється строк для укладення сторонами додаткової угоди, порушення якого дає право стороні звернутися до суду.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно статті 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 49, 82, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки , зареєстрованого у Дунаєвецькому районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.2007 р. за №040775300023 у такій редакції:

"Додаткова угода

до договору оренди землі від 02.10.2007 р. зареєстрованого у Дунаєвецькому районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 15.10.2007р. за № 040775300023 м. Дунаївці

Приватний підприємець ОСОБА_1 "Орендар" (надалі - Сторона 1), код НОМЕР_1 (32472, Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Лисець), що діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця з однієї сторони та Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Орендодавець" код 39767479 (29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська,4/1) "далі по тексту Сторона 2, в особі В.о начальника ОСОБА_5, який діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, затверджено Наказом Державного агентства земельних ресурсів України від "21" вересня 2012 № 447 з другої сторони, керуючись ст. 33 ЗУ "Про оренду землі", домовилися поновити договір оренди землі укладений між Дунаєвецькою районною державною адміністрацією та приватним підприємцем ОСОБА_1 від 02.10.2007 р. та зареєстрований у Дунаєвецькому районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України" від 15.10.2007р. за №040775300023 та уклали додаткову угоду (далі по тексту - угода) про таке:

1.Поновити на 5 (п'ять) років Договір оренди землі, укладений між Дунаєвецькою районною державною адміністрацією та приватним підприємцем ОСОБА_1 від 02.10.2007 р. та зареєстрований у Дунаєвецькому районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 15.10.2007 р. за №040775300023 (із змінами) щодо земельних ділянок загальною площею 2,9250 га (сад), з яких: перша ділянка - 1,3300 га, друга ділянка - 0,3570 га, третя ділянка - 1,2380 га.

2.Умови Договору залишаються без змін, окрім терміну (строку) оренди земельних ділянок.

3.Дана угода набирає чинності з дня її державної реєстрації.

4.Усі спірні питання вирішуються шляхом переговорів або судами України.

5.Ця додаткова угода є невід'ємною частиною Договору та складена у трьох примірниках по

одному примірнику Сторонам та органу, який провів державну реєстрацію додаткової угоди.

ОРЕНДОДАВЕЦЬ: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, 29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, код 39767479.

ОРЕНДАР: Приватний підприємець ОСОБА_1, 32472, Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Лисець. Ідентифікаційний №2272226533".

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, м. Хмельницький, вул. Інститутська, буд. 4/1 (код 39767479) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Лисець (код НОМЕР_1) 1378,00 грн. (одну тисячу триста сімдесят вісім гривень 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.

Видати наказ.

Повне рішення складено 30.05.2016 р.

СуддяВ.В. Виноградова

Віддрук. 4 прим.: 1 - до справи; 2 - позивачу (32472, с. Лисець, Дунаєвецького р-ну, Хмельницької обл.); 3 - відповідачу (29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська 4/1), 4 - третій особі (32400, Хмельницька область, м. Дунаївці, вул. 1-го Травня, 1). 4 - рек. з пов. про вруч.