Справа № 521/8273/16-а
Провадження № 2а/521/213/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2016 року
Малиновський районний суд м.Одеси у складі
головуючого судді Мурзенка М. В.
при секретарі Гончарук Х. А.
за участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Малиновського районного суду м.Одеси справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання відмови в перерахунку пенсії протиправною, зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси про визнання відмови № 111/Г-1,112/Г-1 від 05.05.2016 р. у врахуванні інших виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» протиправною та зобовязати відповідача здійснити розрахунок та виплату пенсії починаючи з 17.07.2009 року у розмірі 80% з урахуванням інших видів виплат згідно довідки про складові заробітної плати. Що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 22.04.2016 року № 2955/Г, виданої Державною податковою інспекцією у Малиновському районі м.Одеси Головного територіального управління ДФС в Одеській області без зміни базового місяця індексації пенсії жовтень 2009 року.
Позов мотивовано тим, що 25 квітня 2016 року позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України в Малиновському районі із заявою про приведення розміру пенсії, обчисленої не в повному обсязі при призначенні з 19.11.2017.07.2009 року, у відповідність до законодавства України, шляхом донарахування до розміру пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги, на вирішення соціально-побутових питань без зміни базового місяця індексації пенсії - жовтень 2009 року.
Вказану відмову позивач вважає протиправною, оскільки вважає, що вказані норми закону стосуються призначення пенсій, проте не містять заборони на здійснення перерахунку раніше призначених пенсій.
Позивач в судове засідання не зявилась, була повідомлена належним чином, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності позов підтримала, просила позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечувала, підтримала, раніше надані заперечення, просила суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. В заперечення відповідачем зазначено, що індексація грошових доходів та матеріальна допомога чинним законодавством не передбачені як складові частини заробітної плати державного службовця, а тому не можуть бути враховані в заробіток, з якого обчислюється пенсія державному службовцю.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером, з 17.07.2009 року їй нараховується та сплачується пенсія за віком, має стаж державної служби 10 років 1 місяць, що підтверджується копією розпорядження 1667.10 від 19.09.2009 року (а.с. 18) та копією трудової книжки (а.с.4-15)
25 квітня 2016 року, позивач звернулась до відповідача з заявою про приведення розміру пенсії, обчисленої не в повному обсязі при призначенні з 17.07.2009 року, у відповідність до законодавства України, шляхом донарахування до розміру пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги, на вирішення соціально-побутових питань без зміни базового місяця індексації пенсії - жовтень 2009 року(а.с.16), надала довідку про складові заробітної плати (а.с. 17), листом відповідача від 05 травня 2016 року в здійсненні перерахунку їй було відмовлено (а.с. 19).
Згідно змістустатті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на час призначення пенсію позивачу, пенсія призначається державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Положеннями ч. 1ст. 1 Закону України «Про оплату праці»встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Приписамист. 2 Закону України «Про оплату праці»визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2ст. 33 Закону «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналізуючи вищевикладені положення, суд доходить висновку висновку, що матеріальна допомога входила до системи оплати праці державного службовця.
При цьому, приписамист. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Згідно ч. 1ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Приписамист. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»закріплено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинностіЗаконом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»- максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Виходячи з аналізу вищезазначених норм, суд приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексація, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак, які не включаються до складу заробітної плати державного службовця згідноЗакону України «Про державну службу», повинні враховуватися Відповідачем при обчисленні розміру його пенсії.
Аналогічна позиція викладена у рішенні Верховного Суду України від 16.09.2014 року у справі № 21-314а14 та від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11.
Крім того, необхідно зауважити, щопостановою Правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах N 2а-8893/12/2670, N 2а-4753/09/2670» від 04.09.2013 року № 15-1затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати державних службовців, яка містить графу «Інші виплати».
Суд бере до уваги, що посилання відповідача на пункт 5Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно доЗакону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
При цьому, відповідно до частини 1статті 58 Конституції Українизакони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, а в силу статті 22, закріпленіКонституцією Українинею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані.
Ураховуючи наведене, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії заЗаконом України «Про державну службу».
Відповідно до ч.4ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42і частиною п'ятою статті48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до УПФ із заявою про перерахунок пенсії із більшого заробітку 25.04.2016 року, надавши довідку про заробітну плату від 22.04.2016р. року № 2955/Г.
Таким чином, відповідач зобовязаний здійснити перерахунок пенсії позивачу починаючи з 01.05.2016 року, а не з 17.07.2009 року як зазначив позивач.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Таким чином, суд доходить висновку про стягнення на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси судового збору в сумі 551 грн. 20 коп.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 94, 98, 159-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси у врахуванні інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань) при обчисленні ОСОБА_2 пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу» від 05.05.2016 № 111/Г-1, 112/Г-1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37-1Закону України «Про державну службу»(в редакції чинній на момент проведення перерахунку пенсії) із застосуванням вимогстатті 37 Закону України «Про державну службу»(в редакції чинній на момент виникнення права на призначення пенсії), в розмірі 80 % від суми заробітної плати, з якої були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відповідно до довідки від 22.04.2016 року № 2955/Г, починаючи з 01.05.2016 р.
В задоволенні адміністративного позову в іншій частині - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова можебути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції на протязі 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Мурзенко М.В.